Żelazny król

Tom 1 cyklu Żelazny Dwór

Żelazny król to tom 1 mrocznej i romantycznej trylogii Żelazny dwór wypełnionej akcją, przygodą, humorem i magią.

Nazywam się Meghan Chase.

Za niecałe dwadzieścia cztery godziny skończę szesnaście lat.

Słodka szesnastka. Napisano mnóstwo opowieści, piosenek i wierszy o tym wspaniałym wieku, kiedy dziewczyna znajduje prawdziwą miłość, cały świat ma u stóp, a przystojny książę porywa ją w stronę zachodzącego słońca.

Nie sądzę, żeby ze mną miało tak być tak samo...

Bo Meghan Chase jest pisane pójść za głosem przeznaczenia i głosem serca na dwór króla elfów – pięknych i przerażających…

Meghan zawsze czuła się obca: w domu, odkąd zaginął jej ojciec, i w szkole, gdzie nie ma żadnych przyjaciół poza Robem. Zna go od zawsze, ale nie wie, że jej wesoły kumpel nie jest zwykłym chłopakiem...

W dniu jej szesnastych urodzin – w dniu, w którym stanie się coś strasznego - Rob wyjawi jej prawdę, która odkryje przed nią świat, którego istnienia nie przeczuwała, i miłość, o jakiej nie śniła. Bo przeznaczeniem Meghan jest odegrać rolę w wojnie magicznych królestw, powstrzymać zło, jakiemu nie odważy się sprzeciwić żaden elf, i dokonać wyboru pomiędzy dwoma śmiertelnymi wrogami: swoim najlepszym przyjacielem a mrocznym księciem, który może wolałby widzieć ją martwą, niż pozwolić jej dotknąć swego lodowatego serca…

Julie Kagawa urodziła się w Kalifornii, ale tam nie przydarzyło jej się nic ekscytującego. Więc kiedy miała dziewięć lat, przeprowadziła się z rodzicami na Hawaje. Tu, nie zważając na huragany i rekiny, mnóstwo czytała - ku utrapieniu nauczycieli, którzy odbierali jej powieści schowane pod podręcznikiem do matematyki. Tak jak później, gdy pracowała w księgarniach, kierownicy złościli się, gdy przyłapywali ją na lekturze książek, które powinna ustawiać na półkach. Jej pasja przerodziła się sukces, gdy ukazał się Żelazny król.

Julie Kagawa zawsze lubiła baśnie, zwłaszcza te, w których elfy nie są uroczymi skrzydlatymi istotkami. W Żelaznym królu połączyła wątki Snu nocy letniej, Alicji w krainie czarów, Opowieści z Narnii i powołała do życia zupełnie nową rasę elfów, zrodzoną z ludzkich marzeń o technologii i postępie. Jej bogaty dziwny świat żelaznych elfów, który przemierza silna i niezależna Meghan Chase, przenika się z naszym, choć ich nie widzimy. Ale one widzą nas…

Informacje dodatkowe o Żelazny król:

Wydawnictwo: Amber
Data wydania: 2012-05-01
ISBN: 978-83-241-3912-5
Tytuł oryginału: The Iron Fey 1: The Iron King
Tłumaczenie: Joanna Lipińska

Kup książkę Żelazny król

Żelazny król - opinie o książce

Avatar użytkownika - Nimphelos
Nimphelos
Przeczytane:2017-02-05, Ocena: 5, Przeczytałam, 2017, Ukochane lektury, Z biblioteki,
Świetne. Pochłonęłam w całości!
Avatar użytkownika - natalia6202
natalia6202
Przeczytane:2016-03-14, Ocena: 6, Przeczytałam,

Dziś chciałabym z wami porozmawiać o książce "Żelazny król" Julie Kagawa. Jesteś osobą, która uwielbia książki fantastyczne, z dużą dawką magii? To właśnie książka dla Ciebie!
Osobiście jestem już po tej cudownej lekturze i niedługo kończę drugą część (o której także wam opowiem). Książka jest niesamowita, lekka i przyjemnie się ją czyta. Bohaterzy nie są idealni pod każdym względem, co nie ukrywa...m podbiło moje serce, gdyż nie lubię książek, gdzie wszystko jest idealne, bez wad. Historia Meghan Chase, której życie obraca się o 360 stopni ogromnie mi się spodobała. Poznaje ona nowy nieznany jej dotychczas świat, a prawda, którą znała okazuje się być kłamstwem. Czeka na nią wiele niebezpieczeństw w krainie NigdyNigdy, gdzie każde magiczne stworzenia czeka na nią. Mimo tak młodego wieku Meghan musi podjąć wiele trudnych decyzji, od których zależy jej życie. Jednakże nie jest w tym sama, ponieważ ma u swojego boku cudownego przyjaciela Robina Koleżkę, czyli Puka. Na jej drodze pojawi się pewien tajemniczy książę. Czy jej życie zostanie przez niego zagrożone? A może rozkwitnie między nimi miłość? Na te pytania odpowiedź musicie poznać sami.
Czytając książkę "Żelazny król" możemy doznać wielu emocji oraz odprężyć się po ciężkim dniu. Lektura da wam wiele refleksji, nad którymi warto się zastanowić. Pokaże wam co to jest prawdziwa przyjaźń i miłość do rodziny, a także to jak czują się osoby wyśmiewane przez drugiego człowieka.

Avatar użytkownika - helena610
helena610
Przeczytane:2014-08-11, Ocena: 4, Przeczytałam, 52 książki (2014),
Nie do końca przemówiła do mnie ta pozycja ze względu na młodzieżówkowy charakter, ale nie chcę zaniżać oceny tej pozycji z tego powodu. Sam pomysł na kreację świata Nigdynigdy i wartka akcja to moim zdaniem duże atuty tej książki, jedynie pewna naiwność bohaterów utrudniała mi przeczytanie tej pozycji i dlatego po drugi tom sięgnę tylko z tego względu że już go posiadam na półce ;)
Avatar użytkownika -

Przeczytane:2015-07-15, Mam, 26 książek 2015,
Meghan Chase z niecierpliwością czeka na swoje szesnaste urodziny. Właśnie wtedy ma udać się na kurs jazdy samochodem. Nie może się doczekać chwili, kiedy będzie mogła dojeżdżać wszędzie gdzie będzie chciała i kiedy będzie chciała. Jej ojciec zniknął, gdy miała zaledwie sześć lat. Tak po prostu zniknął nie zostawiając po sobie żadnego śladu. Teraz dziewczyna mieszka z mamą, ojczymem Lukiem oraz przyrodnim bratem Ethanem. Gdyby nie niewytłumaczalne zniknięcie jej taty, wszystko by było całkiem normalne. Ale Meghan nieoczekiwanie dowiaduje się o istnieniu magicznego świata i o tym, że jej brat, tak naprawdę nie jest jej bratem i niedawno został podmieniony. Dziewczyna wraz ze swoim najlepszym przyjacielem, Robbiem, wyrusza w wyprawę, która może nie skończyć się dobrze. Maghan trafia do krainy Nigdynigdy, gdzie dowiaduje się, że jest córką króla Letniego Dworu Oberona. Tym samym jest pół elfem, pół człowiekiem. Magiczna kraina jest podzielona na Jasny Dwór, w którym rządzi Oberon wraz ze swoją żoną Tytanią oraz Mroczny Dwór, którego przywódcą jest królowa Mab, a jak się później okazuje jest również Żelazny Dwór, nad którym pieczę sprawuje Machina, czyli tytułowy żelazny król. W krainie Nigdynigdy występują magiczne postacie, niektóre z nich pochodzą z baśni, np. ze ,,Snu nocy letniej". Maghan przemierza magiczny świat wraz ze swoim przyjacielem, który naprawdę jest Pukiem, Robinem Koleżką, Grimalkinem, czyli kotem, którego tam spotyka oraz Ashem, księciem Mrocznego Dworu. Nie wiedzą jednak gdzie zacząć szukać Ethana, brata Meghan. Dziewczyna za wszelką cenę chce go odzyskać, dlatego też zawiera liczne układy z mieszkańcami Nigdynigdy. Jak się okazuje wyprawa nie będzie ani prosta, ani przyjemna. Meghan wie, że być może będzie to jej ostatnia podróż, ale mimo to zrobi wszystko, aby jej brat trafił z powrotem do domu. Moim zdaniem Meghan zbyt szybko i łatwo uwierzyła w magiczny świat. Wypierała się jednak, że Oberon jest jej ojcem, a ona sama jest elfem. Nie mogłam również zrozumieć tego, jak Meghan, która tak bardzo kochała swojego brata, że potrafiła zaryzykować własnym życiem, aby on był bezpieczny, mogła do niego zwracać się ,,kurduplu". Nie wiem czy to błąd w tłumaczeniu, czy tylko ja tak to odbieram. Szczególnie polubiłam czwórkę bohaterów: Meghan, Puka, Asha oraz Grimalkina, bardzo sprytnego kota. Dziwiło mnie jednak to, że dziewczyna przyjaźniła się z Robbiem od dzieciństwa, a tak naprawdę nic o nim nie wiedziała. A co najważniejsze, nawet nie zastanawiała się gdzie mieszka, czy ma rodzeństwo itp. Pod koniec książki między dwójką głównych bohaterów zrodziło się uczucie. Ale związek Meghan, jeśli można tak nazwać tę relację, był bardzo dziwny. Mimo, iż ten wątek miłosny się pojawił, to było go bardzo mało i był słabo opisany. Jeden pocałunek, trochę przytulania i troska o drugą osobę, spodziewałam się czegoś więcej. W tej książce, Autorka skąpo podeszła do miłości, a mimo to, mi to w zupełności wystarczyło. Powieść jest podzielona na trzy części. Każda z nich stanowi jakiś rozdział w życiu dziewczyny. Na początku każdego rozdziału możemy zobaczyć zdobienia strony, które nadają klimatu podczas czytania, sprawiają, że książka jest bardziej magiczna. ,,Żelazny król" to bardziej powieść przygodowa i fantastyczna, aniżeli romantyczna, a mimo to, mi się podobała. I choć nie dodam jej na listę ulubionych powieści, to z chęcią sięgnę po kolejną część. Co prawda, podczas czytania wypowiedzi jednej z postaci, dowiedziałam się, że w kontynuacji może ubyć jednego z moich ulubionych bohaterów. Boję się tego, ale ta sprawa jest dość skomplikowana i mam tylko nadzieję, że autorka i ,,Żelzna córka" mnie nie rozczarują.
Avatar użytkownika - drakusia
drakusia
Przeczytane:2015-01-12, Ocena: 4, Przeczytałam, 52,
bardzo fajna ksiązka trzeba dać się wciągnąc w wydarzenia i potem cięzko odłożyć
Avatar użytkownika - ManicPixieDreamG
ManicPixieDreamG
Przeczytane:2014-07-22, Ocena: 2, Przeczytałam, Czytam regularnie w 2014,
Według mnie jest to coś pomiędzy "Magią Avalonu" z cyklu o Laurel napisanej przez Aprilynne Pike, a powieścią "Królowa lata" i innych z serii 'Krucha wieczność' autorstwa Melissy Marr. Pod względem podobieństw filmowych, jak najbardziej dla fanów "Labiryntu fauna". Moim zdaniem zamysł był niezły, odkrywczy- troszkę zakrawający na Artemisa Fowla, chociaż nie tak dobry- ale szału nie ma.
Avatar użytkownika - Juliette
Juliette
Przeczytane:2013-08-31, Ocena: 5, Przeczytałam, Mam, Przeczytane, 52 książki 2013,
A gdyby się okazało, że wszystkie historie są prawdziwe? "Żelazny król" to wspaniała powieść, która zabierze Was w niezapomnianą podróż to świata magii i czarów. Wsiąkniecie całkowicie aż do ostatnich stron. Pokochacie jej bohaterów i zapragniecie odwiedzić magiczną Nigdynigdy, gdzie czas płynie inaczej. Was nie będzie przez kilka godzin, ale one i tak miną zbyt szybko. Zapragniecie spędzić z tą książką jeszcze więcej czasu i nie będziecie się mogli doczekać kolejnej części. Zupełnie tak jak ja. Serdecznie polecam.
Bezkonkurencyjnie najlepsza seria o wróżkach! Akcja, humor i przygoda. Polecam !

Cóż, od pierwszych stron miałam wrażenie, że marnuję na to swój czas, więc nie powinnam zrzędzić, bo równie dobrze mogłam ją rzucić w kąt, ale ktoś musi te negatywne opinie przecież pisać, nie?

To tak, mamy tu do czynienia z powieścią najbardziej sztampową z możliwych sztampowych scenariuszy. Zwyczajna nastolatka prześladowana w szkole z jakąśtam tragiczną przeszłością odkrywa, że jest córką potężnego króla elfów i zakochuje się w zabójczo przystojnym księciu z wrogiego królestwa. Bleh. Do tego jest to napisane, nie szukając już eufemizmów, tragicznie. Właściwie cała historia oparta jest na ciągłym opowiadaniu akcji, jakby małe dziecko postanowiło powiedzieć jakąś historię i kompletnie rozmijało się z finezją storytellingu. Ot, fakty, wydarzyło się to, to, a potem jeszcze to. No może czasem jakiś opis się wkradnie, jakie to książę miał lodowate oczy, a jak ciepło na nią patrzył. Książkę broni w sumie tylko świat, bo jednak bardziej brutalne baśnie o elfach wchodzą dobrze, niezależnie od tego, jak miałka jest fabuła. Bohaterka praktycznie nie ma charakteru poza tym, że jest biedna i lubi chodzić w swoich workowatych spodniach. Nagłe nauczenie się posługiwania magią zajeżdża klasyczną mary sue. No dobra, jest jeszcze kot. Kot jest dobry. I na tym koniec.

Na początku często zadawałam sobie pytanie:" naprawdę masz zamiar to czytać?" . To było w trakcie czytania , gdy co rusz pojawiały się nowe magiczne , dziwne postacie a raczej stworzenia, a przecież ja nie przepadam za taką fantastyką! Po pewnym czasie jednak przyzwyczaiłam się do głównych bohaterów i do tych wszystkich niespodzianek, które prezentuje nam autorka i łapię się na tym, że jestem coraz bardziej zainteresowana tym co będzie dalej, tym bardziej, że wiem, że to nie pojedyńcza powieść ale cykl ksiażek. Miałam cichą nadzieję, że książka w jakiś sensowny sposób się zakończy ponieważ nie mam pod ręką reszty części. Nie zawiodłam się.Książka z pewnością pobudza wyobraźnię.S ama nie wierząc w to co piszę - polubiłam ją! Ciekawa treść , świetne zakończenie, które zachęca do sięgnięcia po resztę. na pewno  to zrobię.

Autorka stworzyła fajny, bajkowy świat, dużo magicznych stworzeń a elfy jak zwykle w najwyższej formie, knują i zawierają umowy na śmierć i życie watro przeczytać.

Avatar użytkownika - glaadys
glaadys
Przeczytane:2013-12-31, Ocena: 5, Przeczytałam, 26 książek 2013,
"Żelazny król" opowiada o przygodach Meghan Chase, nastolatki, której życie staje do góry nogami, gdy nadchodzi czas jej szesnastych urodzin. Jej brat zostaje porwany, a najlepszy przyjaciel okazuje się kimś zupełnie innym. Z każdą stroną zagłębiamy się coraz bardziej w krainę Nigdynigdy od której nie można się oderwać. W tej książce jest niemal wszystko, barwne opisy, zagadka, miłość, humor, przygoda... Od razu stała się jedną z moich ulubionych. Julie Kagawa stworzyła niesamowity świat pełen magicznych stworzeń, mniej i bardziej niebezpiecznych, gdzie na każdym kroku czyha jedno z nich, które właśnie ma ochotę Cię zjeść... Książka zdecydowanie godna polecenia, z pewnością powinna przypaść do gustu nie tylko fanom fantastyki.
Dusza Miecza
Julie Kagawa0
Okładka ksiązki - Dusza Miecza

"Znajdź Świątynię Stalowego Pióra. Stań do walki z Hakaimono, zamknij go na powrót w mieczu i zwróć wolność Tatsumiemu. Przekaż swój fragment zwoju czekającym...

Cień Kitsune
Julie Kagawa0
Okładka ksiązki - Cień Kitsune

Być lisem jest znacznie prościej, niż być człowiekiem. Dla młodej Yumeko, magicznej istoty zwanej kitsune, jeszcze nie jest to oczywiste. Żyjąc na granicy...