Żywioły

Jeden niszczycielski żywioł, trzej groźni zbrodniarze.

Potężna nawałnica, którą przyniósł prąd strumieniowy z Kanady, przetaczająca się przez USA, zyskała przydomek Alberta Clipper. Jest początek października, a burza z furią atakuje Stany Zjednoczone od Illinois po Florydę, gdzie zderza się z tropikalnym niżem, ponownie rusza na północ i sieje spustoszenie na Wschodnim Wybrzeżu. W samym centrum wichury, ulewy i śnieżycy detektyw Mary Catherine Riggio, agentka FBI Maggie O’Dell i porucznik Taylor Jackson muszą stawić czoło nie tylko żywiołom, ale przede wszystkim trzem groźnym zbrodniarzom.

Informacje dodatkowe o Żywioły:

Wydawnictwo: Burda Książki
Data wydania: 2013-09-25
ISBN: 978-83-7778-497-6
Tytuł oryginału: Storm Season
Tłumaczenie: Małgorzata Hesko-Kołodzińska

Kup książkę Żywioły

Żywioły - opinie o książce

Zanim przejdę do opinii o książce, słów kilka o autorkach oraz tytuły ich książek, które już przeczytałam wraz z linkami do recenzji.

Erica Spindler jest nagradzaną autorką kilkudziesięciu powieści, które wydano w wielomilionowym nakładzie; wielokrotnie znalazły się na listach bestsellerów, przetłumaczone na ponad dwadzieścia języków. "Stan zagrożenia", "W milczeniu", "Naśladowca", "Tamta dziewczyna" - te tytuły autorki czytałam i polecam.

Alex Kava - któż nie zna Maggie O'Dell - bohaterki wielu - zresztą bestsellerowych - thrillerów psychologicznych pisarki... Książki uwielbiane są w Polsce i na świecie, wielokrotnie nominowane do nagród. Znane mi są: "Płomienie śmierci", "Mroczny trop", "Ściśle tajne", "Epidemia", "Przedsmak zła", "Złowrogie niebo", "Czarny Piątek".

J.T. Ellison to autorka powieści sensacyjnych i thrillerów, która ma na swoim koncie dość niecodzienne miejsca pracy. Pisząc współpracuje z policją, FBI oraz instytucjami, które zwalczają przestępczość.  Mogę polecić Wam trzy, czytane przez mnie tytuły: "Pocałunek śmierci", "Umarli nie kłamią" oraz "Złodziej dłoni".

Z reguły nie czytuję książek, które są formą zbiorczą krótkich tekstów, nawet lubianych autorów. Tym razem jednak kilka czynników sprawiło, że sięgnęłam i... znów czuję ogromny niedosyt.

Autorki poprowadziły swoje bohaterki w stronę szalejących w USA żywiołów - wichura, śnieżyca, ulewa podobno nie przestraszą agentki Maggie O'Dell, porucznik Taylor Jackson czy detektyw Mary Catherine Riggio. Każda z przyjaciółek musi zmierzyć się nie tylko z przestępcami, ale i warunkami pogodowymi.

W "Wielkim chłodzie" M.C. próbuje odkryć kto stoi za śmiercią młodej Whitney Bello, bowiem nie wierzy w jej samobójstwo. Sprawa ociera się o jej prywatne życie, które nie jest idealne, ale w obliczu zagrożenia zaczyna rozumieć co jest najważniejsze... Tylko czy zdąży z pomocą przed burzą śnieżną?

"Elektryczny błękit" to królestwo Maggie, która tym razem na pokładzie helikoptera (tak, nadal nie lubi latać, ale jak mus to mus) straży wybrzeża leci poszukiwać barki na Zatoce Meksykańskiej, na której znajdowała się rodzina senator USA. Dlaczego jej mąż zabrał dzieci na morze skoro zbliżał się groźny sztorm? Na pokładzie barki na agentkę FBI czekają niezłe niespodzianki, ale to i tak nic w porównaniu z finałem!

W "Niewidocznych" Taylor Jackson leci na konferencję, by wygłosić przemówienie w imieniu narzeczonego. Burza śnieżna, brak prądu w hotelu, jeden trup i jeden zaginiony a do tego tajemnicza kobieta o wielu tożsamościach i wątek szpiegowski. Zaskakujące fakty wychodzą na jaw, tylko czy można w nie wierzyć?

Ciekawe pomysły na historie, ale sprawy kończyły się zbyt szybko, nie wszystkie znaki zapytania zostały wyjaśnione, finały były mocno spłaszczone i uproszczone. Ja jednak potrzebuję pełnych form, gruntownych analiz, smaczków i mylących tropów. Gdybym twierdziła, że chcę przeczytać coś w stylu antologii - przypomnijcie mi, że to nie dla mnie i tylko się będę denerwować :)

Ale dla tych, którzy lubią sięgać po takie formy książkowe polecam!

Avatar użytkownika - Lady_Mary
Lady_Mary
Przeczytane:2016-05-18, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki w 2016 roku :),
Świetny projekt wspaniałych pisarek, które stworzyły dzieło składające się z trzech powiastek, które mają jeden wspólny mianownik. Interesujące przedsięwzięcie i do tego bardzo udane.
Avatar użytkownika - Aila92
Aila92
Przeczytane:2016-02-19, Ocena: 5, Przeczytałam, 12 książek 2016,
Kolejna, po Cieniach nocy, pozycja napisana przez trzy autorki - Alex Kavę, Ericę Spindler i J. T. Ellison. Tym razem trzy różne historie łączy nie morderca, a anomalie pogodowe. Sięgnęłam po tę pozycję ze względu na ukochaną Alex Kavę i nie rozczarowałam się. W równym stopniu wciągnęłam się w każdą z trzech historii i próbowałam rozwikłać problemy, które stanęły przed każdą ze strażniczek prawa. Jedynym minusem jest brak głębszego wejścia w psychikę bohaterów. Krótkie opowiadania nie są w stanie pokazać nam wielu cech postaci. Ze względu na "znajomość" z agentką O'dell byłam w stanie najlepiej zagłębić się w opowiadanie Kavy.
Avatar użytkownika - dayna15
dayna15
Przeczytane:2014-04-08, Ocena: 4, Przeczytałam, z_52 książki 2014 (100),
Bez większych rewelacji, jeszcze część napisaną przez Ericę Spindler da się przeczytać, ale reszta dość słaba.

Niestety jestem bardzo zawiedziona, ale też zaciekawiona.

Nazwanie zbioru 3 opowiadań wspólną powieścią, której wspólnym motywem jest żywioł to zdecydowanie za dużo - w tym wypadku oczywiście. Żywioł faktycznie się pojawiał, ale czy był częścią wspólną? Śmiem wątpić. Opowiadania Spindler i Ellison bardzo słabe - przewidywalne, powtarzalne. Za to opowiadnie Alex Kava - zdecydowanie najlepsze i tylko za to ogólne ocena na poziomie 2 (Spindler - 1, Ellison - 1, Kava - 5).

Avatar użytkownika - angel92
angel92
Przeczytane:2016-04-19, Ocena: 5, Przeczytałam, 26 książek 2016,
Cienie nocy
Alex Kava, Erica Spindler, J.T. Ellison0
Okładka ksiązki - Cienie nocy

Dodany: 2012-11-15
Autor: Lilia Morderca psychopata, który wymyka się policji, bezustannie zmienia miejsca pobytu, żeruje na zagubion...