Achaja: Tom 3

Tom 3 cyklu Achaja

Cesarstwo Luan atakowane jest przez królestwo Troy i armię niewielkiego Arkach. Wydawałoby się, że z oddziałami tego ostatniego rozprawi się bardzo szybko. Nikt w Luan nie sądzi, że cokolwiek może zachwiać potęgą Tradycji i Zakonu. Nikt oprócz tych, którzy już przeszli na stronę Biafry i Zaana...

Achaja sądzi, że odnalazła swoje miejsce. Ale Biafra ma wobec niej inne plany: jej ręka, ręka księżniczki Arkach i Troy, stanie się kartą przetargową w politycznej grze z Zakonem, cesarstwem i księciem Orionem.

Stary świat legł w gruzach. Jaki będzie nowy?

Informacje dodatkowe o Achaja: Tom 3:

Wydawnictwo: Fabryka Słów
Data wydania: 2012-01-27
Język oryginału: Polski
Tłumaczenie: brak

Tagi: Bestsellery Polskiej Fantastyki Mistrzowie Polskiej Fantastyki

Kup książkę Achaja: Tom 3

Achaja: Tom 3 - opinie o książce

Trzeci tom nie jest ostatnią książką z uniwersum Achai. Zamyka jednak sagę opowiadająca o losach głównej bohaterki. Przez wszystkie trzy części poznawaliśmy przygody niezwykłej dziewczyny. Achaja przeszła w swoim życiu tak wiele, że chciałoby się powiedzieć wręcz – wszystko. Począwszy od dworskiego życia księżniczki, jako córka Wielkiego Księcia królestwa Troy. Jednak już tam była poniżana przez młodszą od siebie macochę. Przeżyła wojsko, gdzie stała się twardsza od nie jednego mężczyzny, skończyła w niewoli, która jeszcze bardziej ją zahartowała. Po drodze czekały ją tortury przeprowadzane przez największego mistrza, burdel i kraj dzikich ludzi. Każda z przygód czyniła ją silniejszą. Wszystko zostawiło na niej swoje piętno zarówno fizyczne, w postaci blizn, tatuaży, niezwykłych zdolności, jak i psychiczne.
Achaja była opowieścią o tym, jak okrutny jest świat i jednocześnie jak silny może stać się człowiek postawiony w najgorszej sytuacji. Bohaterka wyposażona w kły i nieznaną temu światu broń palną może ruszyć do walki z o wiele potężniejszym krajem. Wojna ta na pewno nie będzie zwyczajna. Właściwie będzie to najdziwniejsza wojna, jaka mogłaby się wydarzyć.
Całą trylogię uważam za jedno z najlepszych dzieł polskiej fantastyki, jednak trzecia część wypada moim zdaniem tu najsłabiej. Poprzednie dwie bardzo mnie wciągnęły i zachwyciły fantastycznym i brutalnym światem. Tu, choć klimat utrzymywany jest taki sam, zabrakło tej różnorodności przygód. Znaczne skupienie na wojnie, która jest podsumowaniem całej historii. Nie twierdzę jednak, że książka była zła. Po prostu trochę słabsza niż pozostałe. Zawierała znaczną ilość powtórzeń, choć w większości były one celowe, jak dla mnie stanowczo przesadzone. Podobnie jak absurdalny humor w niektórych miejscach.
Polską fantastykę lubię za to, że nie boi się zamieszczać dużej ilości elementów humorystycznych. W Achai również znajdziemy zabawne dialogi, sporą dawkę czarnego humoru, typowych żartów po upojeniu alkoholowym, czy żartów erotycznych. Jednak w trzecim tomie niektóre zabawne sytuacje robiły z książki wręcz parodie. Autor pokazał, że potrafi znakomicie opisywać walki. Zarówno w tym, jak i w poprzednich tomach mieliśmy do czynienia ze wspaniałymi pojedynkami, trudnym szkoleniem, taktykami wojennymi. Świetnie opisana psychologia żołnierza, mocne i brutalne sceny nadają książce poważnego i trudnego klimatu. Za chwilę jednak pada scena kierowania wojskiem z podręcznikiem taktyki w reku. Było zabawnie, ale czy naprawdę na miejscu?
Sporo monologów i głębokich przemyśleń, przedłużało opowieść. Jednak nie jest to jakaś mocna wada. Podobały mi się nawiązania do współczesności. Ciekawie ukazane, że świat mógł się zmienić w nieco inny sposób.
O niektórych bohaterach było moim zdaniem stanowczo za mało. Brakowało mi Siriusa i Zaana. Jeszcze bardziej skrócono przygody Mereditha. Już nie wspominam o Zakonie, który gdzieś ta swoją potęgę zgubił.
Samo zakończenie jednak mi się podobało. Pokazało, co mniej więcej działo się później z bohaterami. Podsumowało sama główną bohaterkę. Myślę, że to, co się z nią stało, uczyniło tę postać bardziej prawdziwą. Spotkałam się z opiniami, że Achaja ma irytujący charakter. Myślę jednak, że jak na dziewczynę, która przeżyła takie przygody, ta osobowość jak najbardziej do niej pasuje. Potrafi być odważna, wojowniczka, potrafi też wybuchnąć płaczem, niestabilna uczuciowo, ale radzi sobie w okrutnym świecie. Wychowana w klimacie żołnierskim, ale nie zapominajmy też, że była księżniczką.
Zakończenie jest również świetnym wstępem do dalszych losów już nie bohaterki, ale świata stworzonego przez Ziemiańskiego.

Avatar użytkownika - andziagandzia
andziagandzia
Przeczytane:2015-11-03, Ocena: 5, Przeczytałam, Mam,
Zakończenie mnie trochę rozczarowało
Avatar użytkownika - kiniak
kiniak
Przeczytane:2013-03-31, Ocena: 4, Przeczytałam,
Moim zdaniem najsłabsza część trylogii, jednak ostatnia, więc wymagająca delikatnego zwolnienia tempa. Warto jednak przeczytać całość, aby mieć pełny obraz na losy Achai.
Avatar użytkownika - Fene
Fene
Przeczytane:2014-06-29, Ocena: 4, Przeczytałam,
Czytając tą część miałam wrażenie jakby autor nie miał pomysłu jak ją napisać. Skleił tylko jakieś wątki. Jednakże książka nie jest zła.
Avatar użytkownika - chabrowacczyteln
chabrowacczyteln
Przeczytane:2014-05-17, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2014 ,
Ostatni tom trylogii Achaja. Czy autor utrzymał poziom z poprzednich części? Przekonajcie się. Andrzej Ziemiański to polski autor wielu książek, który ma tyle samo zwolenników co przeciwników. Trzeba pamiętać, że po prostu ma swój styl i poglądy na określone tematy. Świat się zmienia. Jakaś epoka dobiega końca. Na całym świecie toczy się ogromna wojna, która pochłonie wiele istnień ludzkich. Achaja służy w wojsku. Nawet nie spodziewa się, że inni mają w stosunku do niej inne, skomplikowane plany. Ostatni tom. Myślę, że tutaj autor za bardzo przekombinował. Dużo się dzieje, momentami miałam wrażenie, że za dużo. Znalazła się tutaj cała masa polityki, opisów działań wojennych, które w takiej ilości po prostu nużyły. Wiele osób zarzuca Ziemiańskiemu brak wiarygodności. Ja tę książkę traktuję z lekkim przymrużeniem oka i tak chyba powinno się robić. Nie jest to literatura faktu z dokładnymi wojennymi opisami. Nie dla mnie zastanawianie się czy wojsko zmieściło się w wąskich uliczkach miasta albo czy żołnierze w trakcie bitwy mogli pić na umór, a w międzyczasie się ze sobą kochać. Ta trylogia taka jest. Momentami absurdalna i to jest w niej śmieszne. Wydaje mi się, że takie było zamierzenie autora, a ci którzy ją tak ostro krytykują biorą wszystko na poważnie. Dla mnie to książka która ma zapewnić nam chwilę rozrywki i tak też się stało. Miło spędziłam przy tej trylogii czas i z pewnością sięgnę po kontynuację.
Avatar użytkownika - hegemo
hegemo
Przeczytane:2014-03-03, Ocena: 6, Przeczytałem, 26 książek 2014, Fantasy/SF ,
To już koniec historii księżniczki, niewolnicy, prostytutki, parobka, żołnierza i dowódcy wojsk Arkach- cesarzowej Achaji. Nie uważam, żeby ta część była najgorsza, jest bardzo dobrym podsumowaniem cyklu. Dynamiczna akcja, zwroty akcji, dobra narracja czyni z tej powieści jedną z lepszych książek polskiej fantastyki. I oczywiście bajeczny epilog- po prostu jeden z najlepszych jakie kiedykolwiek czytałem- rzeczowy, nieprzegadany. Wiele osób zarzuca Ziemiańskiemu, że nie rozwiną wątków Ziemców i Cichych braci, ale on stworzył przestrzeń, w której oni istnieją i nie są głównymi bohaterami. Mi się ten zabieg bardzo podoba. A bym zapomniał o genialnym opisie postrzału żołnierza- dość obszerny, ale warto przeczytać. Szkoda, że jest to już koniec. (pocieszam się "Pamiętnikami Cesarzowej Achaii)
Avatar użytkownika - varginnes
varginnes
Przeczytane:2014-02-02, Ocena: 4, Przeczytałam, 26 książek - 2014,
Rozkręca się dopiero około połowy. Akcja zwolniła tempo, ale później jest coraz lepiej.
Avatar użytkownika - myszaj
myszaj
Przeczytane:2013-07-18, Ocena: 4, Przeczytałam, 52 książki,
Czegoś mi w tej części zabrakło. Niby ta sama bohaterka ale bez polotu. Postać mniej dynamiczna, akcja straciła na rzecz opisów.
Avatar użytkownika - granat86
granat86
Przeczytane:2010-02-24, Ocena: 4, Przeczytałem, Mam,
Moim zdaniem najsłabsza część cyklu, ale i tak warto.
Avatar użytkownika -

Przeczytane:2009-12-28,

Koniec. Zwieńczenie historii. Tu powinna się zakończyć. Świetna trzy tomowa podróż tutaj się kończy. Wszystkie wątki spajają się w jedno dość dobre zakończenie. Każda z części trzyma swój poziom. Choć w tej jest trochę niepotrzebnych wywodów, które nic nie wnoszą.
Całą serię oceniam 9/10.

Avatar użytkownika - Sebastian34
Sebastian34
Przeczytane:2019-03-28, Ocena: 6, Przeczytałem,

Właśnie skończyłem czytać trzeci tom "Achaji" Andrzeja Ziemiańskiego, i nie zawiodłem się, bo trzyma poziom dwóch poprzednich tomów z tej serii. Gorąco ją polecam wszystkim fanom, i nie tylko, fantasy. To jest jedna z najlepszych książek tego gatunku literackiego. Nie będę jednak pisał jej recenzji, bo nie umiem ich pisać, ale mogę jednak polecić ją każdemu. To tyle.

Avatar użytkownika - AMJ1986
Przeczytane:2018-06-26, Przeczytałam, 26 książek 2018,
Pomnik Cesarzowej Achai. Tom 5
Andrzej Ziemiański0
Okładka ksiązki - Pomnik Cesarzowej Achai. Tom 5

„Pomnik cesarzowej jest potężny i wzbudza strach.” Nadszedł czas silnych kobiet i równoległych światów. Oto zakończenie epickiej...

Pomnik Cesarzowej Achai. Tom 1
Andrzej Ziemiański0
Okładka ksiązki - Pomnik Cesarzowej Achai. Tom 1

Osiem lat przyszło czekać fanom świata księżniczki Achai na kontynuację ich ulubionego cyklu. Kontynuacja jest o tyleż sensacyjna, co... zaskakująca -...