Aminata. Siła miłości

,,Aminata. Siła miłości” to niezwykła opowieść o losach Aminaty Diallo, urodzonej w 1745 roku w zachodnioafrykańskiej wiosce Bayo. Jedenastoletnia Aminata, porwana przez brytyjskich handlarzy niewolników, zdołała przetrwać podróż przez Atlantyk i znalazła się w Karolinie Południowej. Niepogodzona z losem, gdy tylko nadarzyła się sposobność, ucieka z niewoli, rozpoczynając tym samym wielką podróż do domu. Historia Aminaty to opowieść o przyjaźni, miłości i pełnej determinacji walce o uwolnienie się spod jarzma niewoli. Lawrence’owi Hillowi udało się stworzyć trzymającą w napięciu i boleśnie prawdziwą opowieść o niezłomnej kobiecie – wstrząsające, zapierające dech w piersiach arcydzieło.

Informacje dodatkowe o Aminata. Siła miłości:

Aminata. Siła miłości - opinie o książce

Avatar użytkownika - Uleczkaa38
Uleczkaa38
Przeczytane:2015-06-16, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2015, Mam,

Kilka tygodni temu zakończyła się emisja telewizyjnego serialu pt. "Aminata. Siła miłości", który cieszył się ogromną popularnością wśród polskich widzów. Przypomnę tutaj tylko, iż obraz ten opowiadał o dramatycznych losach młodej kobiety - tytułowej Aminaty, która jako 11-letnia dziewczynka została porwana przez handlarzy niewolników z rodzinnej wioski w Afryce Zachodniej, a następnie przetransportowana do Stanów Zjednoczonych, w których to miał czekać ją los niewolnika.. I oto teraz do polskich księgarni trafia powieść pod tym samym tytułem, na motywach której to powstał ten wyjątkowy serial telewizyjny.  Czy zatem powieść ta okaże się równie interesująca, co jej filmowa adaptacja?  Czy lektura tej książki będzie niosła podobne emocje i wzruszenia? Na te  pytania postaram się odpowiedzieć w poniższej recenzji, będąc świeżo po zakończeniu lektury powieści Lawrence Hill.

Główną bohaterką tej opowieści jest Aminata Diallo - która to jako kilkunastoletnia dziewczynka została uprowadzona z rodzinnego domu w Afryce, poddana trudom przerażającej podróży przez Atlantyk do Południowej Karoliny, gdzie trafiła do niewoli. Tam, doświadczywszy wielu upokorzeń i przemocy, podejmuje skuteczną próbę ucieczki. Ucieczki będącej zarazem początkiem wielkiej powrotnej drogi do domu.. Podczas owej podróży  Aminata przeżyje mnóstwo niebezpiecznych i niezwykłych przygód, jak i również pozna czym jest prawdziwa miłość  oraz macierzyństwo..

Lektura tej powieści to najwspanialsza uczta dla wyobraźni każdego czytelnika, który już od pierwszej strony wkracza do tego niezwykłego świata minionych stuleci, tak bardzo pięknych i fascynujących, a zarazem przerażających swoją niesprawiedliwością. Zachwyca Nas tutaj intrygująca i pasjonująca historia, barwny świat Afryki i Ameryki XVIII stulecia, przejmująca postać głównej bohaterki oraz to niezwykle ważne przesłanie o tym, iż człowieczeństwo zawsze zwycięży, choćby nawet w najciemniejszych czasach.. Książka ta,  to bowiem nie tylko kolejna historia o niewolnictwie.., ale przede wszystkim opowieść o walce o odzyskanie własnej godności, prawa do bycia człowiekiem i marzeń, o ze wszech miar zwykłym, szczęśliwym, wolnym życiu..  I sam fakt, iż ową walkę podejmuje słaba fizycznie, ale silna charakterem kobieta..,  jest tutaj najważniejszy..

"Aminata" Siła miłości" to swoisty dziennik, pamiętnik głównej bohaterki, która z perspektywy pierwszej osoby opowiada o swoim dramatycznym życiu.  Opowieść ta jest pełna nagłych zwrotów akcji, licznych zmian lokacji, ogromnej puli pobocznych postaci jak i również wątków. Przede wszystkim jest to jednak przepełniona emocjami historia o nieszczęśliwym i niesprawiedliwym życiu,  której to bagaż emocjonalny jest tak wielki, iż nie sposób im nie ulec. Łzy smutku, obawa o los Aminaty, radość z jej szczęśliwych chwil.. - wszystko to jest nieodłączną częścią tej lektury, dzięki czemu czas z nią spędzony jest takim magicznym czasem..

Wielką wartością tej książki jest to, iż przemawia ona do czytelnika w tak szczery i przekonywujący sposób. Czytając tę historię nie mogłam oprzeć się bowiem wrażeniu, iż nie jest to tylko i wyłącznie wytwór wyobraźni pisarza, ale autentyczna opowieść o życiu najprawdziwszej kobiety, która dzieli się ze Mną swoimi przeżyciami. Myślę, że wpływ na taki odbiór tej opowieści mają dwa fakty. Po pierwsze jej szczegółowość, którą zauważa się na każdym  kroku. To dawny świat odzwierciedlony w każdym, nawet najdrobniejszym aspekcie. Architektura, stroje, rozrywki, jadło i trunki, zwyczaje i obyczaje - wszystko to jest tutaj dopracowane w 100%. Drugą przyczyną  niezwykłej autentyczności tej opowieści jest język, a dokładniej rzecz biorąc, sposób wysławiana się głównej bohaterki i innych postaci. Otóż Aminata mówi w bardzo prosty i nie wyszukany sposób, charakterystyczny nie tylko dla tamtej epoki, ale także i dla kogoś, kto nie pochodził z wyższych sfer, a ze zwyczajnej, wiejskiej rodziny.. I choć Nasza główna bohaterka posiada umiejętność czytania, co wśród ówczesnych czarnoskórych mieszkańców Ameryki było czymś niezwykłym, to nadal jej język jest z wszech miar naturalny, zwykły, prawdziwy.. Dzięki temu już od pierwszych stron uwierzyłam tej bohaterce i tak bardzo się z nią zaprzyjaźniłam:)

Jeśli chodzi o samą postać  Aminaty Diallo.., to bez wątpienia jest ona wspaniałą kobietą. I choć słowo wspaniała ma wiele znaczeń, to w tym przypadku jest ono jak najbardziej dosłowne. Odważna, momentami wręcz bohaterska, niezwykle inteligenta, wrażliwa i zdeterminowana w tym, by osiągnąć swoje małe szczęście.. I przy tym wszystkim jest to postać bardzo zwyczajna, normalna, nie wyróżniająca się niczym z tłumu. Dla Mnie jest to symbol wolnej kobiety, której przyszło żyć w czasach zniewolenia, i która to znacznie wyprzedzała owe czasy.. Bardzo polubiłam tę postać i chyba nie mogłabym wyobrazić sobie tej historii bez Aminaty Diallo takiej, jaką poznałam w niniejszym wydaniu..

Powieść ta stanowi również niezwykle barwne i interesujące świadectwo historii, a konkretnie wydarzeń w Stanach Zjednoczonych, których to tłem jest ruch secesyjny, jak i również rodząca się idea równouprawnienia dla czarnoskórych mieszkańców kraju. W książce tej odnajdziemy bowiem bardzo wiele wydarzeń historycznych, z licznymi rewoltami i buntami na czele, które mają potwierdzenie w źródłach. To także interesujące ukazanie jakże różnych postaw życiowych i ideowych ówczesnych ludzi, z których to niektórzy nie widzieli nic złego w traktowaniu czarnego człowieka jak zwierzę, inni zaś starali się temu ze wszystkich sił przeciwstawiać. Myślę, ze warto o tym pamiętać, iż nie cała ówczesna Ameryka i nie cały świat był z gruntu zły i nie wszyscy ludzie byli zwolennikami niewolnictwa..

Książka Lawrence Hill to ważny, odważny i bardzo mądry głos w dyskusji na temat niewolnictwa. Ważny, ponieważ dzisiejszy świat wciąż nie uwolnił się od piętna niewolnictwa, a wydarzenia w Afryce i na Bliskim Wschodzie potwierdzają to, iż tak naprawdę nigdy nie udało się go w pełni ukrócić.. Odważny, gdyż ukazujący ów okropny proceder w nieco innym ujęciu, a mianowicie  takim, iż nie tylko i wyłącznie biali odpowiadali za porywanie i handel ludźmi, lecz także i czarnoskórzy współplemieńcy ofiar niewolnictwa, którzy czerpali za to profity finansowe. Wreszcie mądry, ponieważ ukazuje wszelkie możliwe aspekty niewolnictwa, od kajdan począwszy, na zniewoleniu psychicznym skończywszy.. Ponadto koniec tej opowieści daje coś, czego nie można nie zauważyć i nie docenić w literaturze.. - nadzieję.

"Aminata. Siła miłości" to piękna, wzruszająca i bardzo pouczająca powieść, którą po prostu trzeba przeczytać. I nawet jeśli obejrzeliśmy już serial oparty na tej historii, to i tak lektura ta jest pozycją obowiązkową, gdyż jej przekaz i moc są po wielokroć silniejsze,  niż film.. Polecam i życzę niezapomnianych przeżyć..:)

Avatar użytkownika - agnik66
agnik66
Przeczytane:2015-07-12, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 książki 2015,
Aminata Diallo urodziła się w 1745 roku w zachodnioafrykańskiej wiosce Bayo. W wieku jedenastu lat przeżyła prawdziwe piekło, gdy jej rodzice umarli, a ona została porwana przez brytyjskich handlarzy niewolników. Dziewczynie udało się przeżyć podróż przez Atlantyk i tym sposobem znalazła się w Karolinie Południowej. Aminata pragnie jednak wolności i za wszelką cenę chce wrócić do rodzinnej wioski. Opowieść o losach Aminaty trzeba poznać samemu. Na pewno podczas czytania nie zabraknie emocji i wzruszeń, a rozgrywające się na kartach powieści wydarzenia nie pozwolą na znudzenie się. Strasznie ciężko pisać mi o tej książce, bo ja czytałam ją wręcz z otwartymi ustami; ciężko było mi przyswoić ten ogrom smutku, który dotykał bohaterów. I chociaż jest to historia fikcyjna, to napisana została w niezwykle autentyczny sposób i na początku myślałam, że jest ona prawdziwa. Udało mi się poczuć ten klimat i kulturę. Aminata to taka bohaterka, której z całych sił się kibicuje; niezwykle mądra i silna kobieta, która pomimo wielu przykrości, upokorzeń i okrucieństwa potrafi zachować swoją godność, podnosi się po każdym upadku i walczy o wolność. Gdybym ja była na jej miejscu, to dawno bym się załamała i modliła raczej o szybką śmierć. Chociaż jest to jedna z tych poważniejszych lektur, to oprócz smutku zastaniemy tu także piękne uczucie, którym jest miłość. Miłość, która wielokrotnie zostanie wystawiona na próbę czasu. Ta historia podniosła mnie na duchu, pokazała, że zawsze warto walczyć o swoje marzenia i nie poddawać się, a Aminata jest dla mnie wzorem. kingaczyta.blogspot.com
Lawrence Hill wychowywał się w rodzinie walczącej o prawa człowieka. Był wolontariuszem podróżującym do Afryki. Jego książka została życzliwie przyjęta na całym świecie. Aminata Diallo urodziła się w afrykańskiej wiosce Bayo. Została porwana przez handlarzy niewolników i od tamtej pory próbowała wrócić do rodzinnego miejsca. Aż do końca życia. W czasie swojej wędrówki znalazła się w Karolinie Południowej, Sierra-Leone, a nawet w Londynie. Ostatnio dużo książek tego typu można u mnie znaleźć. Ta z pewnością będzie należała też do tych najszybciej przeczytanych. Losy i historia Aminaty są niezwykle wciągające i poruszające. Do tego jest tutaj dość dużo dialogów, więc kolejne strony po prostu płynęły. Kolejny raz zastanawiałam się jak można sądzić, że drugi człowiek należy do mnie? Jak można kogoś traktować w taki sposób? Pełno tutaj obrzydliwych i makabrycznych opisów, bez owijania w bawełnę. Wstrząsnęły mną. Po raz pierwszy w książce opowiadającej o czasach niewolnictwa spotkałam się z opisem jak wyglądało porywanie i transport ludzi. Najgorsze było chyba jeszcze sprzedawanie dzieci i odłączanie ich od matek. Bezduszne. Biali wiedzieli jak porwać niewolników, a nie próbowali niczego zrozumieć. Ani o Afryce, ani o ich kulturze i religii. Abolicjoniści niby też próbowali coś zmienić, ale brakowało im pomysłów i chęci do działania. Pomimo tego całego cierpienia i okrucieństwa, które wylewa się z kart powieści to jest to lekka książka. Opowiada o potędze miłości, uczuciu, które trwa całe życie mimo przeciwności losu. Aminata to bohaterka, którą nie sposób złamać. Uczy się kim jest, poznaje swoją tożsamość, co to znaczy być Afrykanką i osobą wolną. Polecam, pasjonująca, wstrząsająca i niezwykle barwa historia.
Avatar użytkownika - karolinamazur
karolinamazur