Before. Chroń mnie przed tym, czego pragnę

Życie Hardina można podzielić na to, co zdarzyło się przed poznaniem Tessy, i na to, co zdarzyło się później. Wcześniej Hardin nie miał nic do stracenia. Tylko gniew pobudzał go do działania. Nikt nie nauczył go, co to znaczy kochać. Hardin zawsze był sam. Imiona kolejnych dziewczyn zlewały mu się w jedno. Pragnął ich dotyku, ale od uczuć trzymał się z daleka. Dzięki temu życie było proste. Tessa miała być kolejną łatwą zdobyczą. Całkiem nieźle się bawił... Dopóki szarość jej oczu nie zaczęła prześladować go w snach, a kształt ust doprowadzać do szału. Tak dobrze sobie radził, zanim popełnił błąd i pozwolił jej stać się całym światem! Obiecał sobie, że zrobi wszystko, by było tak jak dawniej. Myślisz, że znasz wszystkie tajemnice Hardina? Ta książka to więcej, niż ci się wydaje! Historia miłości #Hessa z perspektywy Hardina.

Informacje dodatkowe o Before. Chroń mnie przed tym, czego pragnę:

Wydawnictwo: Między słowami
Data wydania: 2016-03-30

Kup książkę Before. Chroń mnie przed tym, czego pragnę

Before. Chroń mnie przed tym, czego pragnę - opinie o książce

Avatar użytkownika - Roksana
Roksana
Przeczytane:2019-07-29, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2019, 2019, Romans,

"Before. Chroń mnie przed tym, czego pragnę" należy do serii "After". Jest to historia podzielona na trzy części. Przed, podczas i po.

Życie Hardina można podzielić na to, co zdarzyło się przed poznaniem Tessy i na to, co zdarzyło się później. W tak krótkim czasie Hardin pozwolił, by Tessa stała się całym jego światem.

Nikt nie nauczył Hardina kochać. Zawsze był sam. Imiona kolejnych dziewczyn zlewały mu się w jedno. Pragnął ich dotyku, ale od uczuć trzymał się z daleka. Wtedy pojawiła się Tessa.

Miała być kolejną łatwą zdobyczą, kluczem do wygrania Zakładu. Jednak szarość jej oczu zaczęła prześladować go w snach , a kształt ust doprowadzać do szaleństwa.

Jest to powieść o miłości Hardina i Tessy z perspektywy Hardina.

Anna Todd pisze przyjemnym stylem pisania, który czyta się z przyjemnością.

Powieść opowiada o bezwarunkowej miłości i zmaganiu się z własnymi demonami.

Książka należy do gatunku romansu.

Polecam tę powieść każdemu miłośnikowi romansów, mam nadzieję, że pokocha tę serię tak samo jak ja.

Jeżeli natomiast gardzisz romansami, to nie ma sensu zaczynać serii, której nie docenisz, tak jak na to zasługuje.

Avatar użytkownika - basia02033
basia02033
Przeczytane:2016-08-17, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 ksiażki 2016, Przeczytane w 2016,
Podział na to co było nim spotkał Tess i ich wspólne chwile. Hardin opowiada jak to wyglądało z jego strony. Świetne przypomnienie i streszczenie czterech tomów After. Miło było choć na chwilę powrócić do Hardina i Tess. Polecam :)
Avatar użytkownika - Zakladka
Zakladka
Przeczytane:2016-05-24, Ocena: 5, Przeczytałam,
Pamiętam jak poznawałam po raz pierwszy tę historię. Nie było jeszcze wtedy książek Anny Todd. Wszystko działo się na blogach, a jeden z polskich tłumaczył "After" z wersji wattpadowej. Codziennie wyczekiwałam nowego rozdziału, a kiedy się pojawiał momentalnie go włączałam i zatapiałam się w losach tej ognistej pary. I mimo, iż nabyłam już wszystkie książkowe wersje "After", to żadnej z nich jeszcze nie przeczytałam, gdyż za wiele pamiętam z tej historii. Postanowiłam jednak sięgnąć po "Before", lekko przypomnieć sobie co działo się w życiu Tessy i Hadrina, zwłaszcza że tym razem będzie to z perspektywy chłopaka. Historia praktycznie nie różniła się od tej poznanej w "After". Oczywiście wystąpiło kilka wątków bezpośrednio wiązanych z Hadrinem, których nie mieliśmy szansy poznać wcześniej. Na przykład dość szczegółowo został opisany wątek zakładu, jego przyczyny i przebieg. Niektóre sytuacje, zostały przedstawione, tak jak były widziane przez resztę grupy znajomych Tessy i część z tych intryg była dla mnie sporym zaskoczeniem. Zupełnie inaczej postrzegałam pewne postaci do tej pory, a ta książka zacznie to zmieniła. Poza tym na samym końcu opisane jest to co działo się na przykład ze Steph czy Landonem po tym jak ich kontakt z Tessą i Hadrinem się urwał. Było to ogromnie ciekawe ja po tych perypetiach bohaterowie się zmienili. Przeszkadzało mi jednak to, iż część wydarzeń była niespójna. Do pewnego momentu wydarzenia były jak najbardziej zazębiające się i widoczny był ciąg przyczynowo-skutkowy. Jednak w pewnym momencie, autorka zastosowała ogromny skok w fabule i przeniosła treść wydarzeń w bardziej odległą przyszłość, zwłaszcza że poprzedni wątek nie został zakończony. Podejrzewałam iż może mój egzemplarz książki nie ma kilku stron, ale zarówno ich numeracja jak i kolejność rozdziałów się zgadzały. Podsumowując, książka okazała się odpowiednim dodatkiem do całej serii. Dodaje sporo informacji do tej historii oraz potrafi wciągnąć w swoją fabułę. Czyta się ją bardzo szybko, pomimo nie największej czcionki i dość sporej liczby stron. Według mnie jest to typowy must have dla wszystkich fanów tej serii.
Avatar użytkownika - tusiailena
tusiailena
Przeczytane:2016-05-11, Ocena: 3, Przeczytałem, 52 książki, Mam,

„Before. Chroń mnie przed tym czego pragnę” jest 5 częścią serii After. Pisana oczami Hardina. W tej części wchodzimy w życie oraz umysł głównego bohatera. Co spowoduje zdjęcie jego wszystkich masek i poznanie go bliżej.
Jest to moja pierwsza przeczytana książka z tej serii.

„Before” to taka książeczka na kilka wieczorów, dobrze się czytało ale nie jestem jakoś bardzo zauroczona i nie zostanę fanką twórczości Anna Todd.

Hardin główny bohater książki miał wiele powodów, żeby się pogubić i  zbłądzić i to jest pewne usprawiedliwienie jego czynów. Bardzo dobrze że, autorka poświęca dużo czasu i słów dla innych bohaterów, Molly, Steph czy Zeda. Każdy z nich dostał swój rozdział, gdzie autorka opisała ich historie i pozwoliła zrozumieć ich postępowanie. To pierwsza cześć zatytułowana „PRZED”. Druga cześć zatytułowana „PODCZAS” skupia się na emocjach Hardina do momentu kiedy Tess dowiaduje się o zakładzie. Jest jeszcze trzecia cześć „Po”.

Niewątpliwym plusem „Before” jest to, że czyta się ją lekko. Historia opisana w książce jest moim zdaniem bardzo prosta i łatwo przewidzieć co będzie się działo dalej. Niestety ma też duży minus, którym jest bardzo wulgarny język użyty w treści. Najwięcej takich słów używa Hardin.
To obszerne tomisko polecam jednak dorosłym czytelnikom bo znajdziemy w nim bardzo dużo seksu.

Tessa wygląda na przestraszoną, a ja w milczeniu robię sobie przegląd odcieni błękitu, na który mógłbym zabarwić twarz Jace’a, dusząc go.

Myślę, że aby zrozumieć tą książkę dobrze warto przeczytać cztery wcześniejsze tomy. Nie czytałam poprzednich i dlatego sądzę, że więcej bym wyniosła z tej książki znając to co można było przeczytać w poprzednich tomach.
Nie wiem czy polecam tą książkę. Jest ciekawa jednak ja po tak dużej promocji i poleceniach oczekiwałam jednak czegoś więcej.

Autor: Anna Todd
Tytuł: Before. Chroń mnie przed tym czego pragnę
Seria: After (tom 5)
Wydawnictwo: Między słowami
Strony: 380

"Życie Hardina można podzielić na to, co zdarzyło się przed poznaniem Tessy, i na to, co zdarzyło się później. Wcześniej Hardin nie miał nic do stracenia. Tylko gniew pobudzał go do działania. Nikt nie nauczył go, co to znaczy kochać. Hardin zawsze był sam. Imiona kolejnych dziewczyn zlewały się w jedno. Pragnął ich dotyku, ale od uczuć trzymał się z daleka. Dzięki temu życie było proste. Tessa miała być kolejną łatwą zdobyczą. Całkiem nieźle się bawił... dopóki szarość jej oczu nie zaczęła prześladować go w snach, a kształt jej ust doprowadzać do szaleństwa. Tak dobrze sobie radził, zanim popełnił błąd i pozwolił jej stać się całym światem! Obiecał sobie, że zrobi wszystko, by było tak jak dawniej." Większość z was, którzy zaglądacie do mnie, wie jakie mam zdanie o wcześniejszych powieściach z serii After Anny Todd. Delikatnie mówiąc, nie byłam zachwycona i uważałam, nadal uważam, że szkoda było papieru na te 2824 zadrukowane strony. Z obawą sięgałam po kolejny, piąty już tom o niezrozumiałej dla mnie miłości dwojga młodych ludzi, Tessy i Hardina. Otrzymałam książkę, która, w porównaniu z wcześniejszymi czterema częściami, wypada trochę lepiej. Mimo, że pisarstwo Anny Todd jest toporne i brak mu polotu, to muszę przyznać, iż ten tom jest odrobinę dojrzalszy. Nadal jednak ma się wrażenie, że książkę napisała, nie prawie trzydziestoletnia kobieta, lecz nastolatka. "Przebudziła go, przyniosła mu światło, śmiech i tęsknotę i od chwili, gdy jej usta dotknęły jego ust, wiedział, że nigdy nie będzie taki sam." Before. Chroń mnie przed tym, czego pragnę to trzy części Przed, Podczas i Po. Nie trzeba być geniuszem, żeby zrozumieć, że części te ukazują kolejno to, co działo się przed poznaniem Tessy, gdzie poznajemy bliżej kobiety Hardina: Natalie, Molly, Melissę i Steph; jej burzliwy związek z Hardinem. Ostatni rozdział przybliża nam postaci: Zeda, Landona, Christiana i Smitha, pokazuje relacje rodziców Hardina, a na koniec możemy oglądać jak wygląda po latach życie #Hessy. "Jej wiara w niego sprawiła, że chciał być dla niej dobry. Chciał udowodnić, że ona ma rację, a wszyscy inni się mylą. Sprawiła, że poczuł ten rodzaj nadziei, której nie czuł nigdy wcześniej. Nie wiedział nawet, że istnieje." Na szczęście (dla powieści), Todd zrezygnowała ze scen erotyczno-pornograficznych, którymi naszpikowane były wcześniejsze książki. Niestety, nie zrezygnowała z wulgarnego języka. Wiadomo, że Hardin jest ,,niegrzecznym chłopcem", ale niepotrzebnie prawie w każdym momencie, gdy otwiera usta, ,,rzuca mięsem". Przecież nie wszystko jest po..bane, a każda sytuacja, która się wydarza po....dolona. Genitalia żeńskie i męskie też można nazywać inaczej, niż cipa czy kutas. Zastanawiam się czy przypadkiem Annie Todd nie brak innych słów. Po co są słowniki synonimów? Każdą rzecz czy część ciała można nazwać tak, żeby ją zohydzić czytelnikowi. Jestem ciekawa, gdzie takiego języka uczyła się autorka. "Była moim spokojem, moim ogniem, moim oddechem, moim bólem i nieważne jak dużo przeszliśmy, każda sekunda była warta życia, które mamy." Nie napiszę, że czytając tę książkę świetnie się bawiłam, bo tak nie było. Nie była to także taka droga przez mękę, jak w przypadku czterech, poprzedzających Before, części. Nie napiszę, że polecam przeczytanie tej powieści innym, a zwłaszcza młodym ludziom, do których moim zdaniem jest kierowana. Może nie jest to dla większości z was strata czasu, jednak ja uważam, że bezpowrotnie czas poświęcony książce straciłam. Wiem, że nie trzeba nikogo ani namawiać, ani zniechęcać. Seria After ma wszak tylu zwolenników, co przeciwników, a ja należę do tych drugich. Zdaję sobie sprawę, że ci, którzy czytali cykl od początku, przeczytają i tę część. Żałuję, że przez to powieść znów trafi na listy bestsellerów, na których nigdy znaleźć się nie powinna. "Przeciągnąłem Tess i siebie przez piekło, ale udało się - po wszystkim stworzyliśmy sobie naszą własną wersję nieba." http://monweg.blogspot.com/2016/04/before-chron-mnie-przed-tym-czego.html
Avatar użytkownika - livingbooksx
livingbooksx
Przeczytane:2016-04-08, Ocena: 5, Przeczytałam,
Seria Anny Todd "After" zapewne znana jest większości z was. Może sami mieliście okazję ją czytać, a może jedynie o niej słyszeliście. Ja należę do drugiej grupy i nie miałam nigdy okazji sięgnąć po całą serię. Nadarzyła się jednak możliwość przeczytania piątej części serii, więc z chęcią to zrobiłam. Nie obawiałam się, że wiele stracę zaczynając od końca, bo historia opisana w tym tomie jest z perspektywy Hardina, zatem jest to nieco oderwane od poprzednich części. Po lekturze "Before" zdecydowałam, że muszę się zapoznać również z poprzednimi częściami, pomimo, że znalazłam w niej kilka minusów. Myślę jednak, że w stosunku do opinii krążących na temat całej serii, ta pozycja była naprawdę udana :) "Before" opisuje znajomość Tessy oraz Hardina od samego początku. Dowiadujemy się, że główny bohater miał zupełnie inne plany wobec dziewczyny, jednak los zadecydował inaczej i nie można się mu przeciwstawić. A wszystko to zaczęło się od małego, niewinnego zakładu. Bohater zaczyna gubić się w swoich uczuciach i nie potrafi ich powstrzymywać. Ich znajomość nabiera tempa a Hardin zaczyna widzieć w Tessie szczegóły, na które nigdy nie zwracał uwagi. Dziewczyna staje się dla niego całym światem, jednakże młody student wciąż stara się to powstrzymać. Czy da radę? "Przeciągnąłem siebie i Tess przez piekło, ale udało się - po wszystkim stworzyliśmy sobie naszą własną wersję nieba." Całość to cudowny, subtelny i niezwykle emocjonalny opis ich znajomości. Hardinem targają różnorodne emocje, a czytelnik może wczuć się w jego sytuację i wszystko przeżywać razem z nim. Jego emocje są opisane w sposób bardzo dokładny, z najmniejszymi szczegółami, co dodaje wiele sprzecznych uczuć zarówno czytelnikowi, jak i zapewne głównemu bohaterowi. Muszę przyznać, że gdyby nie idealne odwzorowanie emocji bohaterów, ta książka nie byłaby tak dobra. "Jej wiara w niego sprawiła, że chciał być dla niej dobry. Chciał udowodnić, że ona ma rację, a wszyscy inni się mylą. Sprawiła, że poczuł ten rodzaj nadziei, której nie czuł nigdy wcześniej. Nie wiedział nawet, że istnieje." Oprócz tego w książce możemy zauważyć kilka aspektów, które chwilami zniechęcają do pewnych bohaterów. Nie da się polubić wszystkich postaci, a niektóre są wybitnie nieznośne i nieprzyjazne. Całe szczęście, jest ich doprawdy bardzo mało i w żadnym wypadku nie niszczą idei lektury. Słyszałam również, że w serii "After" jest zbyt dużo opisów scen na tle seksualnym i to w większości zniechęca czytelników. Zapewniam, że w tej pozycji nie ma tego zjawiska zbyt wiele i nie gra to głównej roli w "Before". Niestety muszę przyznać, że styl pisania autorki pozostawia wiele do życzenia. Chwilami miałam wrażenie, jakby pisała to dziewczyna 13 letnia i pisała z przymusu. Na szczęście takie momenty nie były obecne zbyt często, więc dało się to wytrzymać i przemilczeć pewne kwestie :) Miłość głównych bohaterów z całą pewnością nie należy do łatwych uczuć. Targają nimi sprzeczne emocje i chwilami sami nie radzą sobie z otaczającymi ich sytuacjami. Hardin chce pozostać sobą, ale chce również zmienić się dla dziewczyny, w której prawdopodobnie się zakochuje. Natomiast Tessa to postać dość niezdecydowana, ponieważ od początku sama nie wie czego się spodziewa i czego oczekuje od Hardina. Myślę, że mimo wszystko #Hessa to bardzo udany duet. livingbooksx.blogspot.com
Avatar użytkownika - ksiazkomania
ksiazkomania
Przeczytane:2016-03-25, Ocena: 6, Przeczytałam, x52 książki 2016, Mam, Recenzenckie,

Co naprawdę skrywa dusza Hardina?

Seria After zyskała rzeszę fanów na całym świcie, w tym również w Polsce. Twórczość Anny Todd wywołuje naprawdę skrajne emocje, przez co opinie o książkach są podzielane - od bardzo pozytywnych, po bardzo negatywne. Osobiście jestem oczarowana serią After, historią Hessy, ich wzlotów i upadków, ich szczęściem i gniewem. ,,Before. Chroń mnie przed tym, czego pragnę" to kolejna huśtawka emocjonalna, która przedstawia historię Hardina i Tessy z punktu widzenia tego buntowniczego chłopaka.

,,Jej wiara w niego sprawiła, że chciał być dla niej dobry. Chciał udowodnić, że ona ma rację, a wszyscy inni się mylą. Sprawiła, że poczuł ten rodzaj nadziei, której nie czuł nigdy wcześniej. Nie wiedział nawet, że istnieje."

Fabuła książki skupia się głownie na znajomości Hardina i Tessy. Jak wiemy książka ,,After. Płomień pod moją skórą" napisana została z punktu widzenia Tessy. Dopiero w kolejnych częściach autorka pozwoliła sobie na narrację naprzemienną. Natomiast w ,,Before" poznajemy myśli, emocje i tajemnice Hardina z czasu ,,After. Płomień pod moją skórą". Co myślał sobie chłopak kiedy pierwszy raz zobaczył Tessę? Co kierowało nim, gdy zgadzał się na ten okropny Zakład? Jak rozwijała się jego miłość do Tessy? Dlaczego tak bardzo zamknął się przed światem? Tego wszystkiego dowiecie się z ,,Before", dlatego jako takiego streszczenia fabuły nie będę tworzyć.

,,Chcę, żeby była szczęśliwa, spędzając ze mną czas. Chcę, żeby pragnęła mnie w ten sam nieodparty sposób, w który ja pragnę jej."

Zanim zaczęłam czytać ,,Before" trzymałam książkę przed sobą i wpatrywałam się w okładkę. Domyślałam się, co mnie czeka na tych niespełna czterystu stronach. Wiedziałam, że będzie to największy emocjonalny Armagedon w moim książkowym życiu. I nie myliłam się. ,,Before" to burza z piorunami, wędrówka przez emocjonalny sztorm, to przejażdżka najniebezpieczniejsza kolejką górską. Autorka po raz kolejny bawi się uczuciami czytelnika, wywołuje płacz i złość. Momentami mamy ochotę krzyczeć, momentami płakać. Mimo to, że wiemy jak potoczą się losy głównych bohaterów, na nowo udaje nam się przeżywać to samo, co owładnęło nami podczas czytania ,,After. Płomień pod moją skórą". ,,Before" czytamy jednym tchem, nie zwracając uwagi na upływający czas, całkowicie odrywając się od rzeczywistości.

Książka podzielona jest na 3 części: Przed, Podczas, Po. W pierwszej części mamy okazję nieco bardziej poznać postacie drugoplanowe, które nieco namieszały w całej serii, np. Molly czy Steph. Przez poznanie ich przeszłości bardziej przybliżamy się do tych osób, rozumiemy ich dalsze postępowanie. Przybliżona została też postać Natalie i jej początek znajomości z Hardinem. Wiemy już, jak zachowywał się wtedy Hardin i co nim kierowało. Część ,,Podczas" to moment od pierwszego spotkania Hardina z Tessą, aż do wygrania przez niego Zakładu. Wszystko pisane jest z punktu widzenia Hardina. Część ,,Po" była dla mnie zaskoczeniem. Dowiadujemy się nieznanych nam dotąd faktów z życia Hessy, ale autorka również przybliża nam losy m.in. Zeda, Landona czy Christiana. Co do tego ostatniego autorka zaskoczyła nas wątkiem z jego przeszłości, gdy był zakochany w żonie swojego najlepszego przyjaciela.

,,Przeciągnąłem Tess i siebie przez piekło, ale udało się - po wszystkim stworzyliśmy sobie naszą własną wersję nieba."

Czytając ,,Before" zaczynamy rozumieć postępowanie Hardina w ,,After. Płomień pod moją skórą". Zachowanie to było dziwne, czasami niewytłumaczalne, irytujące, bezczelne i wredne. Teraz mamy możliwość wglądu do umysłu Hardina i poznanie jego demonów oraz skrywanych tajemnic. Ten chłopak naprawdę nie miał lekko w życiu - paprane dzieciństwo, ojciec alkoholik, złe towarzystwo, ciągła agresja. Nie miał się na kim wzorować, uciekał przed światem. Poznanie Tessy sprawiło, że zaczął patrzeć na świat i na siebie z innej perspektywy. Zaczął dostrzegać to, co było dla niego wcześniej niezauważalne i przed czym tak bardzo uciekał. Zaczął dostrzegać uczucia, czuć je i dzielić się nimi.

,,Before" to książka bardzo dobrze skonstruowana. Język i styl pozostają niezmienne, na wysokim poziomie. Autorka pisze z lekkością i swobodą, co czuć na każdej stronie. Anna Todd uzależnia i każda jej książka staje się lepsza od poprzedniej. Sama fabuła ,,Before" może nie będzie zaskoczeniem dla fanów serii After. Każdy, kto przeczytał cztery poprzednie tomy zna zakończenie historii Hessy, a także początek jej znajomości. Jednak ,,Before" hipnotyzuje. To książka, która porusza serce i sprawia, że emocje związane z burzliwym związkiem Hardina i Tessy odradzają się na nowo.

Szczerze polecam ,,Before" i całą serię After każdemu czytelnikowi. To nie kolejna oklepana powieść new adult, jakich ostatnio jest na pęczki. To historia, która wdrapuje się w nasze serce i pozostaje z nami na bardzo długo. W moim książkowym sercu historia Hessy pozostanie na zawsze, bo dzięki niej pokochałam new adult. Ten gatunek zawsze będzie wywoływał w czytelniku skrajne uczucia, a już na pewno płacz, więc musicie zaopatrzyć się w paczkę chusteczek. Hessa to historia warta każdej łzy.

Cóż, nie ma porównania do poprzednich części, chociaż nie ukrywam, że też mi się podobała. Można poznać historie pobocznych bohaterów, dowiedzieć się co sprawiło, że są jacy są. W szczególności można dowiedzieć się co czuł Hardin i jak się zmieniał, jaką prowadził wewnętrzną walkę. Na koniec można przeczytać o wspólnym życiu Tessy i Hardina kilka nieopowiedzianych szczegółów.

Avatar użytkownika - wioletasorowka
Przeczytane:2016-03-16, Ocena: 6, Przeczytałam,
Nothing less
Anna Todd0
Okładka ksiązki - Nothing less

Zmysłowa Nora coraz bardziej zaprząta myśli Landona. Niestety, dziewczyna stara się trzymać na dystans, gdyż uważa, że ich związek skazany jest na porażkę...

Bez siebie nie przetrwamy
Anna Todd0
Okładka ksiązki - Bez siebie nie przetrwamy

Związek Tessy i Hardina przeszedł wiele prób, ale po każdej z nich uczucie między nimi było coraz mocniejsze. Wszystko się zmienia, gdy Hardin odkrywa...