Bez skrupułów

Tom 1 cyklu Myron Bolitar

Studentka Kathy Culver znika w tajemniczych okolicznościach na terenie kampusu Uniwersytetu Restona w New Jersey. Pozostawione ślady pozwalają przypuszczać, iż padła ofiarą gwałtu i zabójstwa. Osiemnaście miesięcy później ktoś zamieszcza zdjęcie Kathy w piśmie pornograficznym. Były narzeczony dziewczyny Christian Steele, wschodząca gwiazda amerykańskiego futbolu, odbiera zagadkowy telefon - w słuchawce słychać głos zaginionej. Kiedy z rąk mordercy ginie ojciec Kathy, jej starsza siostra, dawna ukochana Myrona - piękna pisarka Jessica - prosi go o pomoc.

Informacje dodatkowe o Bez skrupułów:

Wydawnictwo: Albatros
Data wydania: 2003 (data przybliżona)
ISBN: 978-83-88722-29-5
Tytuł oryginału: Deal Breaker
Język oryginału: Angielski
Tłumaczenie: Andrzej Grabowski

Kup książkę Bez skrupułów

Bez skrupułów - opinie o książce

Cześć książkoholicy 🎶❣️

Ostatnio sięgnęłam po książkę, którą polecała mi @aga_love_books co pewnie Was nie dziwi bo twórczość tego autora to Aga uwielbia i to bardzo. No, ale wracając do sedna, Aga mi ją polecała i liczyła, że rozkocha mnie ta książka w twórczości Cobena. Powiem tak. Źle nie było, ale też nie było wow. Fajny pomysł na fabułę, prawie do samego końca nie wiadomo kto zawinił. Nawet może i intrygująco napisane by było, ale humor autorka kompletnie mi nie leżał. Nie czułam potrzeby uśmiechnięcia się w momentach, w których czułam, że autor chciał nas rozbawić. No niestety, dla mnie to było słabe bardzo. Było to moje drugie podejście do autora, ale nie ostatnie. Zdarzylam przeczytać coś jeszcze, ale o tym niebawem 😜

Avatar użytkownika - Joannate
Joannate
Przeczytane:2018-03-12, Ocena: 5, Przeczytałam,

Studentka Kathy Culver zaginęła i mimo starań policji, nie udało się wykryć, co się jej przydarzyło. Jedynym śladem były znalezione w śmietniku na terenie uniwersyteckiego kampusu majtki dziewczyny, ze śladami krwi i spermy. Półtora roku później jej narzeczony, a zarazem podopieczny agencji RepSport Myrona Bolitara, prosi Myrona o pomoc w rozwiązaniu zagadki zniknięcia dziewczyny, bo ktoś przysłał mu coś, co pozwala mieć nadzieję, że Kathy Culver żyje. Myron, jego fantastyczna asystentka Esperanza i ekscentryczny przyjaciel Win rozpoczynają więc śledztwo, które doprowadzi ich do niezwykłego finału…

„Bez skrupułów” to pierwsza książka z serii Harlana Cobena, której bohaterami są Myron Bolitar i Windsor Lockwood Trzeci. Poznajemy ich w momencie, gdy Myron zostaje poproszony o pomoc przez swojego podopiecznego, a także przez Jessicę Culver – słynną pisarkę i byłą dziewczynę, która zostawiła go cztery lata temu. Myron oczywiście obiecuje pomóc obojgu, tym bardziej, że sprawa dotyczy zabójstwa ojca Jessiki oraz zaginięcia jej siostry – bo Kathy Culver to młodsza siostra Jessiki. Śledztwo jest tym trudniejsze, że zmuszają Myrona do zadawania niewygodnych pytań bliskim Jessiki, a do tego Myron ma kłopoty z odwiecznym wrogiem – Aaronem i nieuczciwymi praktykami agentów sportowych konkurujących z RepSport. Także w zyciu prywatnym sporo się dzieje – bo Myron nigdy nie przestał kochać Jessiki i jej bliskość działa na niego niesamowicie…

Oczywiście nie brak tutaj błyskotliwych dialogów i zabawnych tekstów, za które pokochałam tę serię Harlana Cobena. Książkę czyta się szybko, bo trudno ją po prostu odłożyć na bok – tym bardziej, że autor myli tropy i zawikłał zagadkę tak, że na jej wyjaśnienie trzeba poczekać niemal do ostatniej strony.

Wiadomo, że nie jest to literatura z najwyższej półki, z jakąś wielką głębią psychologiczną, poważnymi refleksjami nad kondycją świata i człowieka i drugim dnem, ale jeśli ktoś szuka wartkiej akcji,  świetnej zabawy i wielkiej dawki poczucia humoru – to ma je zagwarantowane. Ja bawiłam się świetnie podczas tej lektury i już zabieram się za kolejną część z tej serii…

To moje drugie spotkanie z twórczością Cobena i zaliczam je do bardzo udanych, żeby nie powiedzieć- idealnych. Tym razem jednak sięgnęłam po pierwszą część cyklu: Myron Bolitar i to był strzał w dziesiątkę. "Bez skrupułów" to opowieść o dawnym koszykarzu, a obecnie agencie sportowym, który pod swoimi skrzydłami ma wschodzącą gwiazdę footballu- Christiana Steele'a. Pech chciał, że właśnie teraz kiedy mają podpisać ważny kontrakt, na światło dzienne ponownie wypływa sprawa nagłego zaginięcia narzeczonej chłopaka- Kathy. Myron chcą pomóc Christianowi oraz siostrze zaginionej- Jess, która jeszcze kilka lat temu była jego dziewczyną i mimo rozstania wciąż łączy ich płomienne uczucie- postanawia odkryć tajemnicę zaginięcia Kathy. Wraz ze swoim przyjacielem rozpoczynają śledztwo na własną rękę. Czy dowiedzą się co stało się z Kathy? Czy dziewczyna żyje? Kto jest zamieszany w całą sprawę? Tego wszystkiego dowiemy się podczas lektury tej jakże intrygującej i wciągającej książki. Przyznam, że ku mojemu zaskoczeniu już drugi rozdział podsycił moją ciekawość i było mi ciężko odłożyć książkę na bok. Byłam bardzo ciekawa jak cała historia potoczy się dalej, jakie niespodzianki i zagadki zafundował nam autor tym razem. Oczywiście nie obyło się bez wielu niewiadomych, licznych podejrzanych i poszlak, które wciąż skłaniały mnie do kolejnych przemyśleń i dedukcji. Na początku pogubiłam się od natłoku imion i nazwisk, musiałam być skupiona i uważać kto jest kim, co może być małym minusem lektury. Trwa to jednak tylko przez kilka pierwszych rozdziałów i później niema z tym najmniejszych problemów. Podobało mi się to jak zostały wykreowane postacie, w szczególności Myron oraz jego sarkastyczne poczucie humoru, które osobiście uwielbiam i którego stałam się fanką. Niejednokrotnie jego żarty czy też odzywki wywołały na mojej twarzy uśmiech. Harlan Coben jest na pewno mistrzem jeśli chodzi o dwie rzeczy: łączenie na pozór nie mających nic wspólnego ze sobą spraw i tworzenie z nich całości oraz trzymanie czytelnika w niepewności, a także napięciu aż do ostatnich stron. Teraz nie jest już dla mnie zaskoczeniem, że autor ma tak wielkie grono fanów, którzy potrafią czytać jego książki po kilka razy. Jestem pewna, że sama jeszcze nie raz wrócę do tej pozycji, by rozkoszować się dreszczykiem niepewności oraz przeżyć śledztwo u boku Myrona ponownie. A tymczasem biorę się za kolejne części tej serii.
Avatar użytkownika - IlonaAnoli
IlonaAnoli
Przeczytane:2015-01-15, Ocena: 6, Przeczytałam,
Czytałam i jest świetna. Do samego końca nie wiadomo, co się stało z Kathy. Super.
Avatar użytkownika - Aramina
Aramina
Przeczytane:2015-09-24, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2015,
Kolejna świetną powieść Cobena kompletnie nie dziwi swoją genialną fabułą, nieprzeniknioną zagadką i dopracowaniem. Pełna zwrotów akcji, jest poezją kryminału.
Avatar użytkownika - nikolsosna
nikolsosna
Przeczytane:2015-07-14, Ocena: 4, Przeczytałem, 52 książki 2015,
świetna historia, świetnie napisana, wielowątkowa, zaplatana intryga w którą czytelnik daje się wciągnąć choćby wcale tego nie chciał, a na to kto jest sprawcą na pewno nikt nie wpadnie do ostatniego momentu, podobało mi sie również że autor skupił się na rozwiązaniu zagadki a nie romansach głównego bohatera
Avatar użytkownika - StillChangeable
StillChangeable
Przeczytane:2015-03-31, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 książki 2015,
Wciągający i całkowicie nieprzewidywalny thriller "Bez skrupułów" autorstwa Harlana Cobena od samego początku skradł moje serce, które miało już dość różnego rodzaju romansów czy powieści obyczajowych. To książka, która jest po prostu świetna, zawiła i zaskakująca w każdym momencie, by ostatecznie zrobić czytelnikowi jeszcze większą niespodziankę.

Główny bohater "Bez skrupułów" Myron Bolitar to agent sportowy, który parę lat wcześniej sam miał szansę zostać sławnym koszykarzem, lecz niestety kontuzja wykluczyła go z gry. Próbuje on wynegocjować świetną ofertę dla swojego klienta - Christiana Steel'a, wschodzącej gwiazdy futbolu, którego nie zawsze los oszczędzał. Ponad rok wcześniej zaginęła bez śladu jego narzeczona Kathy Curver, a wszelkie dowody wskazywały na to, że została zgwałcona i zamordowana... Lecz nagle otrzymuje on pismo, w którym widnieje zdjęcie ukochanej, a co więcej odbiera tajemniczy telefon, w którym słyszy głos Kathy... Żeby jeszcze bardziej skomplikować sprawę, pojawia się Jessica - siostra zaginionej, będąca kiedyś dziewczyną Myrona i prosi go o pomoc związaną z zabójstwem ojca. Czy coś łączy obie te sprawy? A może tak naprawdę Kathy nadal żyje, lecz gdzieś się ukrywa? Jakie tajemnice wyjdą na jaw, gdy Myron zacznie szukać rozwiązania tych zagadek w przeszłości? Odpowiedzi na te wszystkie pytania znajdują się oczywiście w fenomenalnym thrillerze "Bez skrupułów."

Bardzo spodobała mi się ta książka sprawiając, że nie mogłam się od niej oderwać. Właściwie to większość kryminałów Cobena ma to do siebie, iż pochłania się je w mgnieniu oka. Szybkie zwroty akcji, coraz to większe zagadki, które tworzą fabułę bardziej zawiłą sprawiają, że chce się więcej i więcej... aż gdy przychodzi pora na zakończenie, nadal nie jesteśmy w stanie uwierzyć, że okazało się być tak, a nie inaczej i wszystkie nasze przypuszczenia nagle legły w gruzach. Tak było właśnie w przypadku "Bez skrupułów". Cały czas pojawiały się dodatkowe wątki, ale świetnie ze sobą współgrające, które na nowo komplikowały całość i sprawiały, że moje próby odgadnięcia co tak naprawdę się wydarzyło, nagle się rozpadały i musiałam budować je na nowo... Lecz i tutaj zakończenie niesamowicie zaskoczyło. To był właśnie thriller, jakiego potrzebowałam dla odmiany po tych wielu historiach miłosnych.

Sami bohaterowie zostali naprawdę ciekawie wykreowani. Myron to mój ulubieniec. Nie dość, że inteligentny, sprytny, potrafiący rozwiązać każdą zagadkę, to w dodatku świetny agent sportowy, który nie ma na celu wykorzystania graczy do tego by zarobić jak najwięcej, a dba o swoich klientów jak o przyjaciół. Do tego jego poczucie humoru, nieco szydercze, sprawia, że podczas czytania, kilkakrotnie wybuchałam śmiechem. Również Jessica była dla mnie pozytywną postacią. Jej determinacja, by odkryć prawdę była niezwykła, do tego nie brakowało jej wrażliwości, empatii... Tak, bardzo ją polubiłam. Pozostali bohaterowie, w tym przyjaciele Myrona - Esperanza oraz Win - również dają się lubić, bowiem każde z nich ma specyficzne cechy charakteru.

Dlatego jeśli jesteście spragnieni jakiegoś dobrego thrillera, bez wątpienia polecam Wam "Bez skrupułów". Nie dość, że to rewelacyjny kryminał, od którego nie można się oderwać, to również spodobało mi się, iż oprócz głównego wątku kręcącego się wokół zaginięcia Kathy oraz morderstwa jej ojca, bohaterowie często musieli rozwiązywać także inne problemy, nie raz ucząc się na własnych błędach, bądź też próbując wybaczać sobie i innym. Nie zabrakło także krótkiego wątku miłosnego, co według mnie działało na plus. Nie był przerysowany, nie zasłonił tego co najważniejsze, czyli głównych zagadek, a jednak dodał nieco "ciepła" do tej, można by rzec, że faktycznie "bez skrupułów", książki.

To, na co często zwracam uwagę podczas czytania, to różne fragmenty, które nie raz są niezwykle trafne i dodatkowo zachęcają, by sięgnąć po daną książkę. Tak więc i w tym przypadku nie obyłoby się bez kilku cytatów... Nie jest ich wiele, lecz w kryminałach przecież nie o to chodzi, by szczególnie zachwycać czytelnika filozoficznymi myślami, a przede wszystkim zbudować nieprzewidywalną fabułę. Niemniej, oto kilka fragmentów, jakie szczególnie zapadły mi w pamięci:

"Kiedy nagle znika ktoś bliski, nawet ludzie bez wyobraźni są w stanie wymyślić tysiąc straszliwych scenariuszy albo, co jest jeszcze gorszą torturą, tysiąc powodów do nadziei." "Oświecać trzeba nawet tych, którzy wolą siedzieć w ciemnościach." "Życie rzadko jest sprawiedliwe. Bóg nie rozdziela nieszczęść na równo. Niektóre rodziny przechodzą przez życie niedraśnięte. A inne obrywają w dwójnasób."

Stąd - osobiście zachęcam do zapoznania się z historią zawartą w thrillerze "Bez skrupułów", bo zagwarantuje on dobrze wykorzystany czas wolny, gdy sami będziemy próbować rozwikłać mnóśtwo tajemnic, jakie  często kryją się w przeszłości bohaterów.

Avatar użytkownika - pabelkopablo
pabelkopablo
Przeczytane:2014-11-17, Ocena: 5, Przeczytałem,
Jest to moje pierwsze zetknięcie się z ,,piórem" Cobena i muszę przyznać, że ten autor bardzo ciekawie buduje swój utwór, a mianowicie akcja i kolejne ważne wątki dotyczące śledztwa zwiększają się z każdą przeczytaną stroną. Bardzo mi się to podoba. Nie ma tak, że od razu wielki huk, a potem cisza. Coben spokojnie wprowadza bohaterów ukazując ich jako niewiniątka. Z kolejnymi rozdziałami zaczyna budować ton akcji. Najbardziej podoba mi się to, że punkt kulminacyjny następuje na końcu powieści. Przez cały utwór rośnie apogeum zdażeń, by potem wybuchnąć i wszystko wyjaśnić. Czuję tylko niedosyt wyjaśnienia sprawy- bardzo szybko. Z chęcią sięgnę po kolejne utwory Cobena.
Avatar użytkownika - wiola120892
wiola120892
Przeczytane:2014-04-01, Ocena: 5, Przeczytałam, czytam regularnie w 2014 roku,
Jak zwykle w przypadku Harlana Cobena jest to udana powieść. Intrygująca, wciągająca i trzymająca w napięciu do ostatnich stron :)
Avatar użytkownika - zuzannaxd
zuzannaxd
Przeczytane:2013-09-15, Ocena: 5, Przeczytałam, 26 książek 2013,
Książka wciągająca. Ciekawie zbudowana i wyjątkowo zawiła intryga lecz rozczarowało mnie zakończenie. Spodziewałam sie czegoś bardziej spektakularnego, lecz muszę przyznac , że zasadzka zkonstruowana przez Bolitara była niezła.Polecam na nudne lekcje w szkole. :)
Avatar użytkownika - Mamut
Mamut
Przeczytane:2013-10-07, Ocena: 4, Przeczytałam, ROK 2013 PONAD WYZWANIE,
Kathy pragnąc ukarać matkę (którą przyłapała w łózku z przyjacielem ojca) zaczęła się... puszczać z kim popadnie. Kiedy zaczęła studia zakochała się w futboliście i postanowiła zacząć nowe życie. Jednak poprzedni partnerzy zaczeli ją szantażować posiadanymi zdjęciami, dochodzi do gwałtu... A wkrótce dziewczyna została zamordowana przez tego komu zwierzyła się z przeszłości i kogo kochała...
Avatar użytkownika - Gosia2725
Gosia2725
Przeczytane:2013-05-20, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki - 2013,
Książka jak wszystkie tego autora wciągająca i ciekawa. Ulubiony bohater autora Myron Bolitar - były pracownik FBI,obecnie agent sportowy i detektyw - amator... Interesujący i pełen humoru porywający kryminał.
Avatar użytkownika - bibliotekarkaB
bibliotekarkaB
Przeczytane:2012-11-25, Ocena: 5, Przeczytałam,
Dialogi są niesamowite. Mistrzostwo. Czyta się znakomicie.
Avatar użytkownika - wasyl1982
wasyl1982
Przeczytane:2012-11-09, Ocena: 5, Przeczytałem,
Świetna, ciężko się oderwać

Szybka akcja, brak nudy, ciekawi, dający się lubić bohaterowie. Dość zaskakujące zakończenie. Dla mnie dobra lektura.

Po wysłuchaniu 'Krótkiej piłki', czyli drugiego tomu tego cyklu, główny bohater Myron Bolidar na tyle skradł moje serce, iż postanowiłam oddać swój czas na przeczytanie całego cyklu. Mocno mnie ciekawi dlaczego mieszka on z rodzicami. ... Może to autor wyjaśni.... A tak w ogóle to świetny cykl kryminalny, w której wątek rozwiązywania zbrodni jest równie ważny co perypetie detektywów.
Świetny jest język, którym autor się bawi i lekkość dialogów. Zagadki są ciekawe i trzymają w napięciu do ostatniej strony. Poza tym intrygują niekonwencjonalni detektywi. To świetne czytadło, a raczej seria czytadeł.

Avatar użytkownika - Eliza89
Eliza89
Przeczytane:2022-09-24, Ocena: 6, Przeczytałam,

To moje pierwsze spotkanie z autorem, jakże udane
Akcja od samego początku, charakterystyczni bohaterowie, prywatne śledztwo, które mocno wciąga (oj, ciężko było się oderwać od lektury), intryga, która stopniowo odkrywa wiele kłamstw i tajemnic. A do tego pełne humoru dialogi. Jest i wątek miłosny ?
Ja jestem zachwycona! Uwielbiam charyzmatycznego Myrona i zwariowanego Wina. Chłopaki dają czadu. Gorąco polecam

Avatar użytkownika - Ivy
Ivy
Przeczytane:2022-04-04, Ocena: 3, Przeczytałam,

"Życie rzadko jest sprawiedliwe, Bóg nie rozdziela nieszczęść równo"

Historia z tych bardzo amerykańskich i przy okazji gangsterskich. Ekskluzywna szkoła w niej pełno amerykańskiej złotej młodzieży. Pierwszy rozgrywający w drużynie i nadzieja na kurę, a raczej koguta znoszącego złote jaja, a raczej zielone dolce. Oto on Christian gwiazda futbolu, cud miód i orzeszki, tak go przynajmniej odmalowuje autor. Jak jest taki on, to musi być i jakaś "ona".

Dziewczyna onego, cudna Kathy Culver, córka mocno wierzącej katoliczki i sądowego patologa.

Pewnego wieczoru Kathy znika. Nikt nie wie co się z nią stało, ani jej chłopak, ani przyjaciółka, ani rodzina. Tutaj do akcji wkracza Myrion Bolitar, były koszykarz, obecnie agent sportowy i zaczyna się "zabawiać" w detektywa.

Raczej ta seria mi się nie spodoba, nie polubiłam ani Myriona, ani Christiana, ani nikogo innego z bohaterów. Te teksty gangsterki, jak dla mnie nadawały się bardziej dla podwórkowych łobuzów, czy facetów spod budki z podłej jakości, piwem. Te groźby, to stroszenie piór, że już o przemocy między rywalizującymi bandytami nie wspomnę. Niestety, zanotowałam też przegięcie w drugą stronę. Myrion wciąż pieje peany na cześć Jessiki, co kilka kartek dowiadujemy się, jaka to ona piękna, jaką wzorową ma postawę i te cudne oczy i lśniące włosy itd. itp....bleeeee.

Przeczytam pewnie coś spoza tej serii, jednak jej mówię kategoryczne "nie!". Nie znam się i nie przepadam za futbolem, zwłaszcza tym amerykańskim. Rywalizacje "bez skrupułów", też mnie nie bawią. Jedna z postaci w tej książce mówi: "Z czasem trzeba z czegoś zrezygnować, zwykle jest to etyka". Mam wrażenie, że wszyscy w tej książce pozbyli się szeroko pojętej etyki. Po co o tym czytać ?

Avatar użytkownika - lokesh
lokesh
Przeczytane:2021-12-23, Ocena: 5, Przeczytałem, 52 książki 2021,

Dlugo sie przymierzalem do tego autora,ale w koncu postanowilem sprawdzic-czy pochlebne o nim opinie sa zasluzone. Nie rozczarowalem sie! Wartka akcja,skuteczne mylenie tropow i rozwiazanie zagadki mogace zaskoczyc wytrawnego czytelnika. Zabieram sie za kolejne tomy z tej serii! ;)

Tęsknię za tobą
Harlan Coben0
Okładka ksiązki - Tęsknię za tobą

Wędrówki w przeszłość mogą być niebezpieczne, a pewnych spraw lepiej nie ruszać. Powiedzcie to Kat Donovan! Detektyw nowojorskiej policji, której...

Zaginiona
Harlan Coben0
Okładka ksiązki - Zaginiona

Dawna kochanka Myrona, Terese dzwoni do niego z Paryża i prosi o pomoc. Nie widzieli się od lat. Po krótkim wahaniu Bolitar decyduje się na lot...