Bez śladu

Tom 3 cyklu Myron Bolitar

Myron przyjmuje propozycje właściciela klubu New Jersey Dragons i zgadza się odnaleźć gwiazdę drużyny, Grega Downinga, swojego rywala z czasów studenckich, który przepadł jak kamień w wodę. Dzięki temu zleceniu otrzyma szansę powrotu do zawodowej koszykówki. Co naprawdę stało się z Gregiem? Czy uciekł przed gangsterami poszukującymi go za długi hazardowe, czy ukrywa się przed policją w związku z zabójstwem Carli - kobiety, która go szantażowała? W domu zaginionego Bolitar znajduje ślady krwi zamordowanej, które niebawem ktoś usuwa, podobnie jak ślady obecności tajemniczej kobiety, z którą Greg żył po rozstaniu z żoną. Okazuje się, że cała sprawa ma związek z wydarzeniami z własnej przeszłości Myrona...

Informacje dodatkowe o Bez śladu :

Wydawnictwo: Albatros
Data wydania: 2005 (data przybliżona)
ISBN: 978-83-7659-053-0
Tytuł oryginału: Fade Away
Tłumaczenie: Andrzej Grabowski

Kup książkę Bez śladu

Najważniejsze to zachowywać się naturalnie. Jeżeli przygarbiony przemykasz chyłkiem za dom, możesz rzucić się komuś w oczy. Jednakże nikt normalny nie weźmie dwóch mężczyzn w krawatach za złodziei.

W kółko się gada o cenie sławy, ale chcesz wiedzieć, jaka jest prawdziwa cena? (...) Prawdziwą ceną jest to, że tracisz człowieczeństwo. Stajesz się rzeczą, przedmiotem lśniącym jak te merce na podjeździe. Dla biednych ziomali z getta jestem złotą drabiną z frykasami na każdym szczeblu. A dla tych bogatych białych chłopców żywą maskotką.

Bez śladu - opinie o książce

Myron Bolitar wraca do gry! I to dosłownie – znów dostaje szansę, aby stanąć na boisku do koszykówki – i do tego: zagrać w zawodowej lidze! Jednak jego wejście do drużyny to tylko pretekst, aby mógł wszcząć śledztwo w sprawie zaginięcia gwiazdy koszykówki Grega Downinga. Właściciel drużyny Dragons boi się o swojego zawodnika i prosi Myrona o pomoc. Greg znikał już wcześniej, ale nigdy na tak długo i w tak ważnym momencie – nie tylko zbliżają się finały, ale też ma podpisać bardzo lukratywny kontrakt reklamowy. Myron przyjmuje zlecenie.

To trzecia część serii, której bohaterami są Myron Bolitar, Win Lockwood i Esperanza – i kolejna dawka świetnych dialogów, błyskotliwych tekstów i wartkiej akcji. Jest także Jessica (która nadal jest wielką miłością Myrona), a nawet detektyw Dimonte, który nadal gustuje w dziwacznych butach i nadal wdaje się z Myronem w utarczki słowne, które dostarczają czytelnikowi niezłej zabawy.

Śledztwo okazuje się wyjątkowo trudne – tym bardziej, że trzeba ukrywać przed mediami fakt zaginięcia kluczowego zawodnika. Zagadki się mnożą, a Myron ma coraz mniej czasu, aby poznać prawdę – bo zbliżają się finały, a kluczowy zawodnik nie daje znaku życia. Im dalej brnie w śledztwo, tym więcej pojawia się niewiadomych, a na dodatek okazuje się, że Grega szuka nie tylko Myron, ale też – bardzo niebezpieczni i bezwzględni ludzie.

Zagadka jest trudna do rozwikłania, można się pogubić w podejrzeniach i domysłach. Ale czyta się to świetnie, nie ma zbędnych przestojów. Zakończenie zaskakujące! Na pewno nie jest to moje ostatnie spotkanie z tym duetem, bo już zaczynam tęsknić za dialogami Wina i Myrona.

Avatar użytkownika - SlasheE
SlasheE
Przeczytane:2016-03-20, Ocena: 4, Przeczytałam, 26 książek 2016,
Myron Bolitar, jak zwykle w formie. Agent sportowy otrzymuje propozycję dołączenia do zespołu koszykarskiego i odbudowanie swojej kariery, którą musiał lata wcześniej porzucić na rzecz kontuzji. Dostając propozycję wrócenia do gry, od razu nabiera podejrzeń w tej kwestii, sugerując, że znalazł się w ukrytej kamerze. Jak się chwilę później okazuje, Myron ma zająć się przede wszystkim odszukaniem Grega Downinga, który zniknął w tajemniczych okolicznościach. Początkowo agent sportowy jest niechętny, jednak ostatecznie zgadza się poprowadzić swoje śledztwo w tej sprawie. Oczywiście nie do końca chętnie mierzy się z nowymi okolicznościami, które wynikają po drodze. Jakby chociaż moment, kiedy musi spotkać się ze swoją byłą dziewczyną, która poniekąd też jest uwikłana w sprawę. Myron wraca przy okazji do koszykówki, ale zdaje sobie sprawę z tego, że czas niewiele zmienił. Kontuzja w przeszłości była na tyle poważna, że kolejne podejmowane próby grania okazują się klęską. Plusem tej sytuacji jest taki, że Myron w końcu rozlicza się ze swoją przeszłością. Przez lata gryzł się faktem, że uwiódł partnerkę swojego przyjaciela, był przekonany że zaginiony nie ma pojęcia o takowej sytuacji; dopiero pod koniec książki, kiedy sprawa zaginięcia dobiega końca dowiadujemy się, że było zupełnie inaczej. Jest to nie tylko kryminał, który czyta się jednym tchem. Może to być też swego rodzaju nauka, że warto doprowadzać sprawy do końca i nie pozostawiać ich nierozwiązanych samym sobie. Przeszłość i tak w pewnym momencie może dopaść człowieka. Oczywiście oceniam też czarny i ironiczny humor - jak zwykle w przypadku Cobena, wszystko jest na bardzo wysokim poziomie.
Avatar użytkownika - gimm1
gimm1
Przeczytane:2014-05-19, Ocena: 4, Przeczytałam, czytam regularnie w 2014 roku,
Troszkę słabsza powieść Cobena, ale jego wielbiciele zapewne i tak sięgną po tę pozycję. W tej odsłonie mamy opowieść osadzoną w światku koszykarskim. Pojawiają się zatem gwiazdy. Są i ci których sukces nie dosięgnął. Pojawia się wątek sensacyjny a Myron jakby przenosi się do przeszłości, by znów znaleźć się na boisku.
Avatar użytkownika - bibliotekarkaB
bibliotekarkaB
Przeczytane:2012-11-28, Ocena: 5, Przeczytałam,
To była szósta książka Cobena, którą przeczytałam. I już myślałam, że poznałam schemat akcji, którym mistrz się posługuje... a tu bach! Zaskoczenie totalne.
Avatar użytkownika - Eliza89
Eliza89
Przeczytane:2023-04-29, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 książki 2023, Legimi,

Ależ to było dobre! Akcja od samego początku. Zagmatwana sprawa zaginięcia starego przyjaciela Myrona. Do tego wiele poszlak, którymi błądzili nasi bohaterowie. Milion pytań, a tylko kilka odpowiedzi. No i ON- Win Lockwood Trzeci:) Kulturalny cham albo chamski dżentelmen- jak kto woli:) On jest po prostu zaje...fajny. Uwielbiam go:) A przez teksty jego i Myrona płakałam ze śmiechu :D
W tej części Bolitar ma szansę znów poczuć się graczem koszykówki. Jednak przypłaci to odkryciem zaskakującej prawdy z przeszłości.
Super część. Nie mogłam się od niej oderwać. Szczerze polecam.

Kolejny ciekawy kryminał tego autora. Mało oryginalny, ale zajmuje głowę.

Trzeci z jedenastu tomów przygód Myrona Bolitara i jego przyjaciół. Tematem przewodnim jest koszykówka. Myron wraca na boisko, kiedy jego dawnego kolega, zawodowy gracza NBA, znika bez śladu...

Historia była niezwykle wciągająca, stałe trzymająca w napięciu.

Do Myrona zgłasza się właściciel drużyny koszykarskiej z prośbą o znalezienie jednego z graczy, Grega Downinga. Wiele lat temu Greg był konkurentem Myrona na boisku, a także ukradł mu ukochaną, Emily. Czy Greg zniknął, żeby uciec przed mafią? A może Emily (z którą obecnie się rozwodzi i walczy o opiekę nad dziećmi) ma coś wspólnego z jego nieobecnością? I czego Myron dowie się o wypadku, który przekreślił jego nadzieje na zawodową karierę koszykarską?

Przyznam, że tę książkę czytało mi się nieco bardziej opornie niż poprzednie. Emily wybitnie mnie irytowała, a Gregowi najchętniej przetrzepałabym skórę.

Avatar użytkownika - Aramina
Aramina
Przeczytane:2018-10-07, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2018,

Powieść czyta się szybko i przyjemnie. Akcja toczy się żwawo, bez przestojów na niepotrzebne opisy. Jak to u Cobena bywa, mamy tu dużo suspensów. Dzięki temu książka całkowicie oderwała mnie od rzeczywistości.

W tej pozycji jest wiele wątków, wszystkie mniej, lub bardziej są z sobą połączone. Mamy też parę scen mrożących krew w żyłach. Natomiast w sprawie morderstwa jest podejrzanych wiele osób, po pewnym czasie miałem mętlik w głowie bo nie wiedziałem kogo podejrzewać. Rozwiązanie sprawy okazało się niewiarygodne. Wątek morderstwa bardzo przypominał mi kryminał Agathy Christie, oczywiście uwspółcześniony.

Myron Bolitar dostaje niezwykłą propozycję zagrania w Smokach, drużynie koszykarskiej rywalizującej o mistrzostwo NBA. Ale gra jest jedynie przykrywką, tak naprawdę Myron ma odnaleźć swojego dawnego kolegę i rywala Grega Downinga, gracza Smoków.

Ostatni szczegół
Harlan Coben0
Okładka ksiązki - Ostatni szczegół

Odpoczywający na Karaibach Myron Bolitar musi pilnie wracać do Nowego Jorku jego wspólniczka Esperanza Diaz została aresztowana pod zarzutem zabójstwa...

Klinika śmierci
Harlan Coben0
Okładka ksiązki - Klinika śmierci

Sara Lowell i Michael Silverman są ulubieńcami mediów. Błyskotliwa, seksowna dziennikarka telewizyjna, prezenterka popularnego talk show NewsFlash...