Był sobie szpieg

Drummond Clark był niegdyś legendarnym szpiegiem. Niestety choroba, na którą zapadł, w znacznym stopniu osłabiła jego predyspozycje do zawodu...

Gdy Charlie Clark, syn Drummonda, opuszcza tor wyścigowy, na którym ostatnio prześladowała go zła passa, i wraca z ojcem do domu, budynek wylatuje w powietrze - a zaraz potem wokoło zaczynają świstać kule. Początkowo Charlie przypuszcza, że to sprawka jego rosyjskich ,,wierzycieli", uciekających się do agresywnych metod windykacyjnych. Jednak widząc, z jaką łatwością Drummond odpala samochód, którym ratują się z opresji, Charlie zaczyna podejrzewać, że kryje się za tym coś więcej. Wkrótce odkrywa, że niepozorna kariera Drummonda jako sprzedawcy sprzętu domowego w rzeczywistości była przykrywką dla zmyślnej operacji sprzedaży wadliwych zapalników jądrowych potencjalnym terrorystom. Tajne informacje na temat ,,urządzeń", kołaczące się w umyśle Drummonda, którym zawładnęła choroba, mogą być wyjątkowo niebezpieczne. CIA i kilku innych podejrzanych osobników urządzają pościg za Drummondem i Charliem, który ich luźne relacje zacieśnia jak nigdy dotąd.

Powieść Keitha Thomsona to udany debiut z gatunku thrillerów szpiegowskich, trzymający w napięciu, tryskający dowcipem i wyróżniający się błyskotliwym stylem.

Keith Thomson - były baseballista, grający w półprofesjonalnej lidze francuskiej, karykaturzysta współpracujący z ,,Newsday", filmowiec, którego krótkometrażowy film zadebiutował na Festiwalu Filmowym w Sundance, i scenarzysta, obecnie mieszkający w Alabamie. Pisze o wywiadzie i wielu innych zagadnieniach dla ,,Huffington Post".

Potrzeba wielkiego talentu pisarskiego, by wykrzesać iskrę ze współczesnego, nieco przykurzonego gatunku thrillera. Keith Thomson ma go w bród.

- Lincoln  Child, autor ,,Głębii"

Wspaniale wykreowane postaci, wartka akcja i czarny humor, a wszystko opisane świeżym, dynamicznym językiem. Debiut Keitha Thomsona to najbardziej porywający thriller, jaki czytałem od lat.

- Chuck Hogan, autor ,,Miasta złodziei"

Informacje dodatkowe o Był sobie szpieg:

Wydawnictwo: Buchmann
Data wydania: 2013-04-24

Kup książkę Był sobie szpieg

Był sobie szpieg - opinie o książce

"Był sobie szpieg..." Keith Thompson
Jest to rewelacyjna powieść należąca do gatunku kryminału, sensacji, thrillera. Muszę przyznać, że pewnie gdyby nie przyciągająca wzrok okładka pewnie nawet bym nie zwróciła uwagi na tę książkę. A naprawdę warto. Czytałam ją z zapartym tchem. Trzyma w napięciu i zdecydowanie się wyróżnia jeśli chodzi o książki z tego samego gatunku.
Thriller szpiegowski, który opowiada historię Drummonda Clarka, który był kiedyś legendarnym szpiegiem. Jednak niestety jego choroba przyczyniła się do osłabienia jego predyspozycji do zawodu.
Oraz jego syna Charliego. Kiedy wracają razem do domu budynek wylatuje w powietrze. Widząc z jaką łatwością Drummond odpala samochód Charlie zaczyna podejrzewać, że kryje się za tym coś więcej niż to, że ścigają go jego wierzyciele. Wkrótce odkrywa czym tak naprawdę zajmował się jego ojciec. Tajne informacje, które posiada Drummond mogą być wyjątkowo niebezpieczne. CIA i kilku podejrzanych osobników wyruszają w pościg za ojcem i synem.
Cóż w każdym razie jest to naprawdę bardzo ciekawa książka, którą warto przeczytać. Zdecydowanie polecam.
Nie tylko jest rewelacyjnie napisana, ale porusza również kilka ważnych kwestii.
Naprawdę polecam.

Avatar użytkownika - figlarna24
figlarna24
Przeczytane:2013-10-17, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2013,
To co lubię powieściach kryminalnych za wyjątkiem wciągającej fabuły, to tajemniczość szaty graficznej. Musi ona swoją tematyką nawiązywać do fabuły. Jestem wzrokowcem jeśli chodzi o książki, i okładka "idzie" na pierwszy ogień.

Moje pierwsze skojarzenie było takie , że zauważyłam niezwykłe podobieństwo do okładek wznowień powieści autorstwa Roberta Ludluma . Odwrócony plecami mężczyzna, widoczna broń , cień i tajemnica. Ale czy debiutujący Keith Thomson zachwycił mnie w podobnym stopniu, co Robert Ludlum? O tym za chwilkę.

Keith Thomson jest byłym basebalistą, grał w profesjonalnej lidze francuskiej, karykaturzysta , współpracujący z "Newsday", filmowiec, którego krótkometrażowy film zadebiutował na Festiwalu Filmowym w Sundance, i scenarzystą . Obecnie mieszka w Alabamie. Pisze artykuły dla "Huffington Post" na temat wywiadu.

Zanim przejdę do opisywania wam zarysu fabuły. Chciałabym wam zwrócić uwagę na jedną istotną rzecz. Ciekawe czy porównaliście moją pisownie nazwiska autora, a tą z okładki (na lubimyczytac.pl). Otóż ja piszę tak, jak jest napisane na moim egzemplarzu książki. Próbowałam pogrzebać w necie, ale wyniki były mylące.

No dobrze, to teraz opiszę wam o czym jest historia "Był sobie szpieg". Nałogowy hazardzista Charlie wraca do domu ojca Drummonda, który jest mężczyzną chorowitym , już po sześćdziesiątce i prowadzi sklepik z AGD. Na schodach mija gazownika, po czym jego dom wybucha w powietrze.Charlie jest przekonany, że typy spod ciemnej gwiazdy, którym wisi kasę chcieli go "zmotywować" do rychłej spłaty długu Na miejscu zdarzenia pojawiają się dwaj agenci, ale dzieje się rzecz niejasna dla Charliego Drummond szybko wytrąca broń z ręki agenta i nakazuje synowi wskakiwać do pobliskiej taksówki i uciekać. Są ścigani, kule świszczą ponad ich głowami. Charlie zdezorientowany postanawia udać się na posterunek policji i zgłosić, że ktoś próbował ojca i jego zabić. Na posterunku podgląda faks, w którym FBI zawiadamia lokalne władze , jakoby Charlie i Drummond Clarkowie byli sprawcami śmierci taksówkarza, który ich przed chwilą wiózł. Charlie wylewa kawę (świadomie) na gliniarza i postanawia uciec z komisariatu. Mężczyzna nic nie rozumie, czemu i dlaczego ktoś chciałby ich sprzątnąć. Ojciec w przypływie świadomości wyjaśnia mu, że kiedyś był szpiegiem.
Charlie próbuje wyciągnąć z ojca więcej informacji, lecz ten ma zaniki pamięci.....Charlie musi sam liczyć na siebie. Gdy dociera do matki, która także była szpiegiem klocki układanki zaczynają łączyć się w spójną całość...

Na okładce można przeczytać cytat z wypowiedzi pisarza (współautora recenzowanej przeze mnie powieści GRANICE SZALEŃSTWA lub BEZ LITOŚCI) Lincolna Childa: "Potrzeba wielkiego talentu pisarskiego, by wykrzesać iskrę ze współczesnego, nieco przykurzonego gatunku thrillera. Keith Thomson ma go w bród"

Trochę mogłabym polemizować z tym twierdzeniem. Raz , uważam, że gatunek thrillera wcale nie jest zakurzony, a jego "gwiazda sławy" błyszczy coraz mocniej. Dwa, pisarz ma może i wielki talent, ale lekko bym się doczepiła pewnego wątku w powieści.

Może najpierw ten mały niuans. Clarkowie po wybuchu uciekają tak , jak zastała ich sytuacja. Drummond ma na sobie piżamę , jest mroźno i w realu, by się starszy pan zaziębił lub szybko zszedł na zapalenie płuc. Szkoda, że były agent za dużo nie pamiętał, a tym samym sprawiał, że jego syn miał utrudnione zadanie odkrycia , kto jest winny zamachom na ich życie. Charlie jak na żółtodzioba, to szybko i sprawnie wsiąka w intrygę. Idzie mu to zdecydowanie za prosto.

Na szczęście plusów jest zdecydowanie więcej. Szybka akcja, dużo pościgów, ucieczek. Przyczajanie się, kombinowanie, strzelaniny i chwile grozy. Plusem jest pojawiająca się postać agentki Alice, która wpada w ręce sprzedawcy broni i bandyty Fieldinga. Postać ta dużo wnosi do przebiegu fabuły i choć jej los dzieje się jakby w oderwaniu od losu Clarków, to jest bezpośrednio z nim związana.

Jest to dobry thriller i nadaje się na ekranizacje. Ciekawe , jak by sobie poradzili spece od efektów specjalnych? Bo wrażeń jest w tej pozycji sporo.
Nieumarli. Lekcje rysowania i malowania
Keith Thompson0
Okładka ksiązki - Nieumarli. Lekcje rysowania i malowania

Pomiędzy niebem a piekłem, w najciemniejszych zakamarkach wyobraźni, istnieje antyświat zaludniony przez nocne strachy i inne przeklęte stwory. Rozmaite...