Central Park

Najnowsza powieść mistrza thrillera i jednego z najpoczytniejszych pisarzy w historii literatury francuskiej. 8 rano. Alice i Gabriel budzą się na ławce w Central Parku skuci ze sobą kajdankami. Nie znają się i nie pamiętają, żeby się kiedykolwiek spotkali. Poprzedniej nocy Alice bawiła się z przyjaciółkami na Polach Elizejskich, a Gabriel grał na pianinie w dublińskim klubie. Niemożliwe? A jednak… Jak wplątali się w tę niebezpieczną historię? Plamy czyjej krwi znajdują się na koszulce Alice? Dlaczego w jej broni brakuje jednego pocisku?

Informacje dodatkowe o Central Park:

Avatar użytkownika - Booklutek
Booklutek
Przeczytane:2022-02-20,

Guillaume Musso "Central Park" ❤️
Głównymi bohaterami są Alice i Gabriel, którzy budzą się na ławce w... Central Parku. Co ciekawe są skuci kajdankami, nie znają się, każde z nich było w innym miejscu: kobieta - w Paryżu, mężczyzna - w Dublinie.
Intrygująca powieść policjantki i muzyka. Zdani są tylko na siebie, muszą sobie zaufać, by nie dopadł ich seryjny zabójca. Jak zakończy się ta historia? Powiem Wam, że zaskakująco! Nie spodziewałam się na taki obrót akcji. Genialny pisarz, który potrafi porwać czytelnika od pierwszej do ostatniej strony. Klimat tajemnicy i napięcia. Sięgnij a się przekonasz, warto!

Czy obudziliście się kiedyś na ławce w parku, skuci kajdankami z obcą osobą, w dodatku nie pamiętając jak się tam znaleźliście? Czytając „Central Park” Guillaume Musso można wyobrazić sobie jakie to uczucie i razem z bohaterami książki można przeżyć niezwykłą przygodę jaka im się przytrafiła. Do przeczytania książki zachęcił mnie ciekawy opis z tyłu okładki. Szereg intrygujących pytań jakie padają w opisie sprawiają, że nie można przejść obojętnie obok niej obojętnie.

Pewnego ranka w Central Parku Alice budzi się skuta kajdankami z obcym mężczyzną. Oboje nie wiedzą w jaki sposób znaleźli się na ławce w parku, ponieważ nie pamiętają wydarzeń ostatniej nocy. Alice, sumienna i poważna policjantka przypomina sobie jedynie tylko to, że bawiła się z koleżankami na Polach Elizejskich. Podobnie jak Gabriel, czyli mężczyzna, z którym była skuta kajdankami, twierdzi, że grał poprzedniej nocy koncert jazzowy w jednym z dublińskich klubów. Jak to możliwe, że w tak krótkim czasie znaleźli się w Nowym Jorku? Podobne pytania nasuwają się kiedy Alice, zauważa, że ma na sobie zakrwawioną koszulkę. Nie ma na sobie żadnych ran ale za to znajduje przy sobie pistolet z jednym wystrzelonym nabojem. Lekko ranny jest jedynie jej towarzysz Gabriel. W międzyczasie oboje znajdują na swoim ciele dziwne numery na różnych częściach ciała. Alice i Gabriel przez to, że są skuci kajdankami, są na siebie skazani więc szukają prawdy i rozwiązania całej sytuacji. Jest to bardzo trudne, ponieważ nasi bohaterowie nie mają przy sobie żadnych dokumentów ani telefonów. W międzyczasie poznajemy tragiczne wydarzenia mające miejsce w przeszłości Alice i dowiadujemy się więcej istotnych rzeczy na temat Gabriela. Kim naprawdę są nasi bohaterowie? Z jakimi problemami muszą się zmierzyć?

Książka „Central Park” na początku może wydawać się zwykłym thrillerem z elementami sensacji, jednak czytając dalej i pogłębiając się w treść można zauważyć, że jest to również powieść psychologiczna. Występujące w niej zwroty akcji i nieprzewidywalność sprawiają, że trudno się od niej oderwać. Narracja obejmuje wydarzenia mające miejsce w teraźniejszości oraz z przeszłości Alice, które znacząco wpłynęły na jej życie i ukształtowały charakter. Według mnie zakończenie jest bardzo zaskakujące. Mimo wszystkich trudności jakie spotkały naszych bohaterów można powiedzieć, że książka kończy się dobrze. Bardzo podobały mi się cytaty znanych ludzi, które znajdowały się na początku każdego rozdziału. Były one krótkie i jednocześnie zmuszały do zastanowienia się nad swoim życiem. Krótkie rozdziały, a także przyjemny język i styl pisania autora sprawiają, że książkę czyta się szybko, można ją wręcz przeczytać w jeden dzień. Powiedziałabym, że czytanie „Central Park” może być niebezpieczne, tak jak to było w moim przypadku, ponieważ opalając się w upalny dzień przeczytałam jednym tchem ponad 100 stron, co spowodowało „małe” oparzenia słoneczne. Mimo wszystko polecam przeczytać „Central Park” (oczywiście z rozwagą).

Książka „Central Park” na długo pozostaje w pamięci, dlatego warto ją przeczytać. Ze względu na język i styl pisania autora książkę czyta się szybko i przyjemnie. Na pewno sięgnę po kolejne książki Guillaume Musso.

Avatar użytkownika - madsid
madsid
Przeczytane:2017-08-07, Ocena: 5, Przeczytałam,
Avatar użytkownika - atanazja20
atanazja20
Przeczytane:2017-07-10, Ocena: 5, Przeczytałam,
Owacje na stojąco , wielkie brawa za pomysł i ciekawą fabułę. Ksiażka błyskawicznie wciąga, jest pełna zwrotów akcji , ciekawa fabuła i dynamika. Jest napisana lekkim piórem , szybko się ją czyta. Bardzo podoba mi się watek tej książki policjantka budzi się rano przykuta kajdankami do obcego mężczyzny . Rozpoczynają śledztwo , które ma wyjaśnić co się stało ubiegłej nocy. Pod koniec książki następuje nieoczekiwany zwrot wydarzeń.....wszystko okazuje się inne niż by się wydawało. Polecam tą opowieść jest świetna.
Avatar użytkownika - Monia_35
Monia_35
Przeczytane:2017-05-30, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 ksiażki w 2017 r.,
Po raz kolejny autor mnie zaskoczył pomysłem na fabułę. Mamy przede wszystkim ciekawą i wciągającą historię. Świetnie narysowani bohaterowie wrzuceni w przeróżne zwroty akcji. Tajemnica, która jest tak nieodgadniona, że w pewnym momencie irytuje czytelnika, ponieważ ten jest bezsilny wobec planów piszącego.Zaskakujące - jak to u tego autora - zakończenie. Polecam gorąco!
Avatar użytkownika - weronikka1
weronikka1
Przeczytane:2017-02-10, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2017, Mam,
Pozwolę sobie zacząć od słów, iż uwielbiam twórczość Guillaume Musso. Po książki tego autora sięgam w ciemno. Nie czytam recenzji, nie czytam nawet tego o czym jest powieść. Po prostu biorę ją w ręce i wiem, że czeka mnie w najbliższym czasie mnóstwo emocji i podwyższonej adrenaliny. "Central Park" czytało mi się szybko i ponownie się denerwowałam, że nie mogę rozgryźć zagadki. Ciężko było choć na chwilę ją odłożyć, gdyż ciekawość dalszej akcji była ogromna. Do końca nie wiedziałam jak się zakończy książka - to oczywiście jest wielkim plusem. "Central Park" od pierwszej strony wciąga czytelnika, budzi jego ciekawość i intryguje. Pierwszy raz nie wiem jak napisać o czym jest książka, tak by Wam za dużo nie zdradzić. Niestety nie mam takich zdolności jak Musso, by powolutku, stopniowo odkrywać tajemnice książki aby nikt się nie domyślił jej zakończenia. Alice jest francuską policjantką. Pewnego poranka budzi się w Nowym Jorku, a dokładniej w Central Parku. Zupełnie nie wie jak się w tym miejscu znalazła, a do tego jest skuta kajdankami z obcym mężczyzną. Oboje próbują sobie przypomnieć cokolwiek z poprzedniego wieczoru i to jak on się zakończył. Lecz niestety w głowie mają zupełną pustkę. Są zdani na siebie, muszą się dowiedzieć kto i po co im to zrobił. Nie mają przy sobie portfela ani dokumentów. Jednak Alice ma przy sobie broń, w której brakuje jednego pocisku, a na swoim ubraniu ma krew. Nie wróży to niczego dobrego. Kogo to krew? Czy dwoje obcych ludzi dojdzie do porozumienia i zaczną tworzyć zgrany duet? Czy rozwiążą zagadkę? Czy skończy się to szczęśliwie? Oczywiście tego Wam nie zdradzę. Napiszę Wam jedynie, że Musso jak zawsze wymyślił bardzo dobrą i wciągającą akcję z zaskakującym zakończeniem. Opinia pochodzi z mojego bloga http://biblioteczkamoni.blogspot.co.uk/
Avatar użytkownika - Ewfor
Ewfor
Przeczytane:2016-12-11, Ocena: 6, Przeczytałam, Wyzwanie czytelnicze 2016,
Central Park to połączenie thrillera, kryminału i powieści psychologicznej. Pewnego ranka Alice, francuska policjantka budzi się na ławce w nowojorskim Central Parku przypięta kajdankami do jakiegoś mężczyzny. Pamięta, że poprzedniej nocy balowała z koleżankami w... Paryżu. Nie ma przy sobie żadnych dokumentów; jej ubranie jest poplamione krwią, a w kieszeni spodni odnajduje pistolet, który nie dość, że nie należy do niej, to pozbawiony jest jednej kuli. Gabriel ma krwawiącą ranę na ramieniu, również nie ma przy sobie żadnych dokumentów i twierdzi, że poprzedniego dnia znajdował się w... Dublinie. Oboje starają się znaleźć wytłumaczenie sytuacji w jakiej się znaleźli, a ich tok rozumowania kieruje ich na prowadzone właśnie przez Alice śledztwo dotyczące seryjnego mordercy kobiet w Paryżu. Zaczyna się walka nie tyle o przetrwanie, co o rozwiązanie zagadki kto, kiedy i dlaczego postanowił ich "przetransportować" do Nowego Jorku. Czy stoi za tym bezwzględny morderca kobiet? Kim właściwie jest Gabriel, czy tym, za kogo się podaje, czy kimś zupełnie innym? Czy pomoże Alice rozwiązać zagadkę, czy narazi ją na większe niebezpieczeństwa? Ta książka należy do tych, o których mówi się, że wciąga jak bagno. Przyznam szczerze, że nie spodziewałam się takiej fabuły. Rok temu pierwszy raz spotkałam się z powieścią tego autora i właściwie powinnam być przygotowana na taką lekturę a jednak... Fabuła przykuwa czytelnika dosłownie od pierwszej strony i nie pozwala na oderwanie się od stron książki. Autor stopniowo wprowadza czytelnika w coraz to bardziej intrygujące sytuacje, pozwalając na bycie w ciągłej ciekawości czytelniczej. Dość różnorodnie ukazane osobowości głównych bohaterów powoduje, że chwilami nie byłam pewna czy stoję po stronie Alice czy Gariela. Ona - dość ekscentryczna, odważna i nieobliczalna, a on momentami zagubiony i wystraszony. Od początku widać było jej dominację w tym całym zamieszaniu. Książka ciekawie skonstruowana, krótkie rozdziały wiadomo jak działają na mnie (jeszcze jeden rozdział i idę spać, i ani się spostrzegam a na zegarze dawno po północy), treść czasami w osobie trzeciej - przez narratora, a czasami w osobie pierwszej w formie wspomnień głównej bohaterki. Czyta się szybko ponieważ fabuła urozmaicona jest ciekawymi dialogami i dość obrazowo opisanymi sytuacjami. Mimo dość intrygujących zdarzeń, pełnych szybkich zwrotów akcji, momentami można sobie pozwolić na chwilę refleksji, a nawet wzruszenia. Pozwolę sobie zacytować pewien fragment, który z pewnością na długo zostanie w mojej pamięci: (...) zdarzają się chwile w życiu, gdy otwierają się drzwi i zalewa cię strumień światła. Rzadkie chwile, gdy puszczają hamulce, a ty, w stanie nieważkości, pędzisz autostradą bez radarów. Wszystko jest wówczas jasne, odpowiedzi zastępują pytania, strach ustępuje miejsca miłości. Ale nawet jeśli coś takiego ci się przydarzy, stan łaski nigdy nie trwa długo. (...) Myślę, że w tej książce wielu znajdzie coś dla siebie. To nietypowy kryminał połączony z wątkami psychologicznymi i sporą dawką thrillera. I chociaż nie przepadam za thrillerami, to pochłonęłam tę powieść w bardzo krótkim czasie. Autor ma wyjątkową zdolność ,,przykuwania" czytelnika do fabuły, która być może jest i trochę mało prawdopodobna ale niesamowicie wciąga. Historia głównych bohaterów to jedna wielka zagadka, której rozwiązanie jest tak zaskakujące, że trudno w nie uwierzyć. Przyznam szczerze, że po skończeniu książki miałam taki mętlik w głowie, że trudno mi to opisać. Polecam tę książkę szczególnie miłośnikom mocnych wrażeń. Już zamówiłam sobie kolejną książkę tego autora, i chociaż preferuję literaturę polską to ten francuski autor ujął mnie bezgranicznie. Książka trochę przypomina mi powieści Dana Browna, myślę, że gdyby została zekranizowana przyciągnęłaby do kin tysiące widzów. Gwarantuję moc wrażeń i dużą dawkę adrenaliny. Przy tej książce nie można się znudzić, bo coś cały czas trzyma czytelnika w napięciu.
Avatar użytkownika - kobra18
kobra18
Przeczytane:2016-02-12, Ocena: 5, Przeczytałam, "Ale to już było" ;),
Jak zwykle się nie zawiodłam :) Zakończenie książki to po prostu WOW ;) A sam styl G. Musso niezmiennie wielki. Polecam
Avatar użytkownika - dayna15
dayna15
Przeczytane:2015-12-18, Ocena: 6, Przeczytałam, z_52 książki 2015 (181),
Pamiętam początkowe książki Musso, gdzie często pojawiały się niewytłumaczalne zjawiska, działały siły nadprzyrodzone, a bohaterami rządził los. Czytając "Central Park" zastanawiałam się, jakim zjawiskiem zaskoczy mnie autor. I tu przyjemne zaskoczenie! Książka to mieszanka mocnego thrillera i powieści obyczajowej bez, a kiedy otrzymujemy rozwiązanie zagadki znalezienia się Alice i Gabriela w parku wszystko układa się w spójną całość. Plusy: + białe kłamstwa w dobrej wierze, + makabryczna sprawa z przeszłości prowadzona przez Alice, retrospekcje wprowadzające napięcie i nastrój oczekiwania, + Gabriel - najbardziej zagadkowa postać w książce, odkrywanie jego tożsamości było jak układanie puzzli, + czas, w jakim przeczytałam książkę - 1 wieczór - bo tak wciąga, że nie sposób się oderwać, + szczęśliwe zakończenie, bo tego potrzebowałam. Minusów brak. "Central Park" obok "Papierowej dziewczyny" i "Telefonu od anioła" trafia do mojej ścisłej czołówki ulubionych powieści Musso. Przemykałam przez strony, wyczekując rozwiązania tajemnic bohaterów, a gdy już dotarłam do końca, miałam ochotę zacząć od nowa. Książka budzi niesamowite emocje, a wstawki wspomnień Alice budują nastrój grozy i sprawiają, że podejrzewa się Gabriela o bycie seryjnym mordercą. Momentami przerażająca, zabawna, uczuciowa, nostalgiczna, ale cały czas prawdziwa. Polecam!
Avatar użytkownika - anka920
anka920
Przeczytane:2015-10-18, Ocena: 5, Przeczytałam, Mam, 26 książek 2015,
Świetna książka. Z każdą kolejną stroną jesteśmy coraz bliżej rozwiązania zagadki, ale nic nie jest takie na jakie wygląda. Zakończenie trochę nieracjonalne, co jest malutkim minusem.
Avatar użytkownika - magducha
magducha
Przeczytane:2015-08-15, Ocena: 6, Przeczytałam, 12 książek 2015,
Najlepsza książka Musso. Połknęłam ją dosłownie. Czyta się jednym tchem.
Avatar użytkownika - cyrysia
cyrysia
Przeczytane:2015-09-06, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 książki w 2015 roku,
Co tu dużo pisać, rewelacja w każdym calu! Porywa od pierwszych stron, zdumiewa wymyślną intrygą, umiejętnie zwiększa adrenalinę i wlewa w nasze serca nadzieję, pokazując, że mimo przeciwności losu warto walczyć o lepsze jutro. Koniecznie musicie przeczytać - emocje i satysfakcja gwarantowana.
Avatar użytkownika - Elina44
Elina44
Przeczytane:2015-08-12, Ocena: 4, Przeczytałam, 52 książki - 2015 ,
Tak długo czekałam na tę książkę. Razem ze stroną wydawnictwa odliczałam dni premiery. Byłam bardzo ciekawa historii, jaką wymyślił Musso. Opis był bardzo interesujący, i chociaż nie spodziewałam się żadnej konkretnej fabuły, to jednak trochę się rozczarowałam. Mam problem z oceną tej powieści. Tak jak książka "Jutro" zupełnie mnie zachwyciła, tak ta wzbudziła we mnie mieszane uczucia. Na pewno zawiera elementy wg mnie drastyczne, jest emocjonująca i trzyma w napięciu. Wiele elementów mi się podobało. Bardzo fajne jest to, że występuje tu bohaterka z poprzedniej książki autora, dzięki czemu budowana jest silniejsza więź z czytelnikiem.
Avatar użytkownika - gania
gania
Przeczytane:2023-03-09, Ocena: 4, Przeczytałem, Mam, 52 książki 2023,

Ciekawa tematyka, zaskakujący zwrot akcji

To moje pierwsze spotkanie z prozą Musso i od razu bardzo udane. Przez długi czas wahałam się czy sięgnąć po tego autora, sądząc, że to jakieś łzawe romansidła mogą być.Do rzeczy, "Central Park" to powieść, która mnie zaskoczyła. Zaskoczyła tym, że zaangażowałam się w nią emocjonalnie, zainteresowała mnie do tego stopnia, że ciągle myślałam jak znaleźć chwilę, żeby wrócić do słuchania, a także tym, że okazała się czym innym niż się spodziewałam. Wydawało mi się, że dostanę rozrywkę w czystej formie, a okazało się, że autor poprowadził narrację w taki sposób, żeby czytelnik miał choć namiastkę tego, jak mogli czuć się bohaterowie. To duży plus. Świetne pióro autora sprawiło, że słuchałam książki z wypiekami na twarzy i stan mojego napięcia był wysoki. Napisane jest to bardzo dobrze i lekko, ale ładunek emocjonalny jest spory. Empatia, uważność, talent do opisywania sytuacji niewątpliwie są mocnymi stronami tej powieści. Z pewnością sięgnę po inne książki Musso, bo opisuje on świat dynamicznie, ciekawie i wnikliwie, nie wprost i zaskakująco, a to cenię w literaturze bardzo.

Książka jest zaskakująca i przez cały czas trzyma w napięciu. Kolejna świetna pozycja G. Musso.

Avatar użytkownika - monalizka
monalizka
Przeczytane:2019-02-20, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 książki 2019,

Ranne przebudzenie. Alice, policjantka jest przykuta kajdankami do obcego mężczyzny, ma pistolet bez naboju i krew na ubraniu. Nie pamięta wydarzeń z poprzedniej nocy. Gabriel, pianista jazzowy, również ma dziurę w pamięci, jakby urwał mu się film. Co się im przydarzyło?

Musso stworzył powieść zapadającą w pamięć, bardzo zaskakującą, pełną zwrotów akcji, dużej dawki adrenaliny, gdzie nie sposób przewidzieć co będzie dalej. Bohaterowie ścigani wyruszają w podróż by odkryć prawdę. Nie brakuje to też emocji, a to głównie za sprawą przeszłości Alice- bo to kobieta, która w tragicznych okolicznościach straciła bliskich, dramat złamał jej życie, ale czuje, że ma nadal niekończone sprawy.

„Central Park” to wielowymiarowa historia zbudowana z piętrowych kłamstw, gdzie motywem przewodnim jest podróż i śledztwo, które prowadzi do zaskakującego finału. Ukazuje czytelnikowi, że pewne chwile szczęścia, radości, wyrwane fatum, czy nawet w momentach smutku, są warte przeżycia. „ I że tego nikt ci nie odbierze”. Powieść gorąco polecam!

„Zaczęłam więc żyć po trochu. Wrażeniami. Drobiazgami.”

Jak zwykle autor totalnie mnie zaskoczył.Pozytywnie oczywiście.Skomplikowana akcja,podstęp goni podstęp,a bohaterowie nie zawsze są tymi za kogo uważaja ich inni.Ja byłam totalnie zaskoczona końcówką książki,choc pewnie powinnam się spodziewać,że autor namotał tak ,że czytelnik poczuje się jakby trafił do innej rzeczywistości...

Potem... Audiobook
Guillaume Musso0
Okładka ksiązki - Potem... Audiobook

Nowojorski adwokat Nathan Del Amiro robi karierę kosztem zaniedbywanej rodziny. Jego żona, Mallory, decyduje się odejść, choć wciąż go kocha. Pewnego razu...

Ponieważ Cię kocham
Guillaume Musso0
Okładka ksiązki - Ponieważ Cię kocham

Czy można zrozumieć przeznaczenie? Czy można przed nim uciec? W Orange County na południu Los Angeles, wskutek nieuwagi opiekunki, znika bez śladu pięcioletnia...

Forget Me Not
Julie Soto