CIA. Tajna wojna Ameryki

Zdobywca nagrody Pulitzera Mark Mazzetti o kulisach działania CIA i Pentagonu po zamachach z 11.09.2001. Opowiada jak agencja wywiadowcza zmieniła się w maszynę do zabijania, a żołnierze zostali szpiegami.

Mark Mazzetti w swojej głośnej książce odsłania kulisy tajnej wojny Ameryki. Ujawnia, w jakich okolicznościach narodziło się Guantanamo, sieć tajnych więzień CIA i kontrowersyjny programu tortur. Opowiada historię emerytowanych agentów, którzy stworzyli własną, prywatną agencję szpiegowską. Opisuje, jak amerykańska gospodyni domowa została królową somalijskich piratów, a pakistański lekarz-filantrop pomagał zakończyć polowanie na Osamę ben Ladena. Przede wszystkim przedstawia kulisy konfliktu między CIA i Pentagonem, między szpiegami i żołnierzami, którzy walczą o dominację w najnowszych wojnach Ameryki. To historia agencji wywiadowczej, która odzyskawszy po 11.09 licencję na zabijanie zmieniła się w maszynę do uśmiercania wrogów Ameryki, a także o armii, która zaczęła maczać palce w brudnej szpiegowskiej grze.

Informacje dodatkowe o CIA. Tajna wojna Ameryki:

CIA. Tajna wojna Ameryki - opinie o książce

Avatar użytkownika - figlarna24
figlarna24
Przeczytane:2014-04-28, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2014,
Ostatnie lata, miesiące są przepełnione informacjami, przeciekami czy wywiadami z takimi ludźmi, jak np. Edward Snowden- byłym pracownikiem amerykańskiej agencji informacyjnej CIA.
O Edwardzie Snowdenie na pewno słyszeliście i o tym, jak ujawnił tajne informacje o poufnej działalności CIA, polegającej m.in. na podsłuchiwaniu i inwigilacji najważniejszych przywódców i przedstawicieli organów administracji państwowej krajów europejskich.. Ale czy CIA to organizacja, która tylko gromadzi dane? Na to pytanie stara się odpowiedzieć Mark Mazzetti, który jest wybitnym  amerykańskim dziennikarzem, jak również korespondentem wojennym, uhonorowanym nagrodami Pulitzera i Livingstone`a za teksty o działaniach prowadzonych przez Stany Zjednoczone na terenie Afganistanu bądź Pakistanu. W swojej najnowszej pozycji, która nosi tytuł "CIA Tajna wojna Ameryki"  autor próbuje przybliżyć laikowi te organizacje od tej drugiej strony, nieznanej , ciekawej i owianej tajemnicą. CIA, czyli rządowa agencja służby wywiadowczej USA, zajmująca się pozyskiwaniem i analizą informacji o zagranicznych rządach, korporacjach i osobach indywidualnych, powstała na mocy decyzji i dekretu prezydenta Harry;ego Trumana, w 1947 roku. Założenie, na którego podstawie powstała ta organizacja była służba przede wszystkim wywiadowcza, na temat działalności innych państw. Ale wraz z kolejnymi prezydentami USA, kraj ten ewaluował, w wraz  z nim zakres obowiązków, celów oraz przeznaczenia CIA. Organizacja uległa niebywałemu tempu zmian. Mark Mazzetii na podstawie licznych analiz dokumentacji CIA, przeprowadzonych rozmowach z pracownikami CIA czy Pentagonu, a nawet islamskimi bojownikami udowadnia, jak każdy kolejny prezydent dołożył swoją "cegiełkę" do przemian dobrych, ale i złych w jednostce. CIA stało się wykwalifikowaną, wyszkoloną "organizacją zbrojną". Zakres jej obowiązków roztacza się już na cały glob i na szereg misji zabójczych dla wrogów USA.  Przypominam sobie (z innej pozycji), że na CIA padło cień podejrzeń, jakoby miał swój udział z zabójstwie prezydenta Johna F. Kennedy;ego. Temat CIA jak sami przyznacie jest bardzo ciekawy, ale i tak obszerny, że mógłby nudzić. Nie w wydaniu Marka Mazzettiego. Lekko pióro, ciekawie poprowadzona narracja pozwala na zagłębienie się w temacie. Podstawą do napisania tak frapującej pozycji z gatunku literatury faktu jest rzetelność oraz fachowość. W tej pozycji nie ma banału ani lania wody. Są fakty "otulone" w potok szczerych słów i prawd, które zaciekawią i zaintrygują czytelnika. Pozycja bardzo ciekawa, która zainteresuje nie jednego czytelnika. Polecam.
Gdy w 1947 roku prezydent USA Harry Truman powołał do życia CIA, postawił przed nową instytucją jasny cel. Centralna Agencja Wywiadowcza miała być organem pozyskującym i analizującym informacje na temat zagranicznych rządów. Wówczas nie przypuszczano jeszcze, że służby wywiadowcze mogą rozszerzyć kompetencje i stać się znakomicie zorganizowaną maszyną do zabijania. O skutkach tych przeobrażeń i roli CIA w operacjach prowadzonych z ramienia amerykańskiego rządu, przeczytacie w znakomitej książce pt.: "CIA. Tajna wojna Ameryki". Mark Mazzetti, amerykański dziennikarz, korespondent wojenny, uhonorowany nagrodami Pulitzera i Livingstone`a za teksty o działaniach prowadzonych przez Stany Zjednoczone na terenie Afganistanu i Pakistanu, w swej najnowszej publikacji po raz kolejny sięga po tę nad wyraz interesującą tematykę. Tym razem opowiada czytelnikom o ,,tajnej wojnie" prowadzonej przez USA na wielu frontach, obnaża kulisy rywalizacji pomiędzy CIA a Pentagonem, a wreszcie zdradza również wpływ kolejnych prezydentów Stanów Zjednoczonych na operacje szpiegowskie realizowane w najodleglejszych zakątkach świata. "CIA. Tajna wojna Ameryki" to jedna z tych książek, które obracają w niwecz dotychczasowy światopogląd czytelnika. Dzięki tej pozycji mamy okazję poznać prawdziwe oblicze tajnych służb Ameryki i prześledzić kolejne dekady polityki USA względem oskarżanych o działania terrorystyczne państw azjatyckich. Najnowsza książka Mazzetiego jest lekturą obowiązkową dla wszystkich tych, którzy nadal wierzą w amerykańskie zapewnienia o utrzymywaniu pokoju na świecie. Za szczególnie godne podziwu, należy uznać przygotowanie merytoryczne autora tej pozycji, które opierało się nie tylko na wywiadach z byłymi pracownikami CIA i Pentagonu, czy pakistańskimi bojownikami, ale również na szczegółowej analizie wszystkich dokumentów bezpośrednio związanych z przedstawionym tematem. Ogromna wiedza i doświadczenie Mazettiego w połączeniu z lekkim piórem dziennikarza sprawiła, że "CIA. Tajna wojna Ameryki" ani przez chwilę nie pozwala nam się nudzić. Każdy rozdział odkrywający przed czytelnikiem kolejny sekret tajnych służb, doprowadza nas do ostatecznej konkluzji, w której to ocena CIA i Pentagonu należy tylko do odbiorcy. Jestem przekonana, że wszyscy zainteresowani kulisami amerykańskich operacji w Iraku i Afganistanie, będą zachwyceni tą ciekawą, choć dla Amerykanów niewątpliwie kontrowersyjną pozycją, którą osobiście gorąco polecam!
Herbaciane róże
Beata Agopsowicz ;