Ciemna strona. Szwedzcy mistrzowie krymina³u: Zbrodnia, tajemnica, suspens

Ocena: 4.67 (9 g³osów)

Policyjne ¶ledztwa, kryminalne intrygi, zaskakuj±ce zwroty akcji. Tom specjalnie wybranych, po raz pierwszy ukazuj±cych siê w Polsce opowiadañ, a w nim to, co w szwedzkich krymina³ach najlepsze: niezapomniani pe³nokrwi¶ci bohaterowie, niepowtarzalny klimat szwedzkich miast i prowincji, zmiany spo³eczne, okrucieñstwo, przemoc psychiczna i fizyczna oraz bolesna przesz³o¶æ...

Informacje dodatkowe o Ciemna strona. Szwedzcy mistrzowie krymina³u: Zbrodnia, tajemnica, suspens:

Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Data wydania: 2014-04-03
Kategoria: Opowiadania
Tytu³ orygina³u: A Darker Shade: 17 Swedish Stories of Murder, Mystery and Suspense
Jêzyk orygina³u: szwedzki
T³umaczenie: Alicja Rosenau, Anna Topczewska, Ewa Wojciechowska, Paulina Rosiñska, Tomasz Kunz

wiêcej

Kup ksi±¿kê Ciemna strona. Szwedzcy mistrzowie krymina³u: Zbrodnia, tajemnica, suspens

Cytaty z ksi±¿ki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej ksi±¿ki.

Zobacz tak¿e

Ciemna strona. Szwedzcy mistrzowie krymina³u: Zbrodnia, tajemnica, suspens - opinie o ksi±¿ce

Avatar u¿ytkownika - MonikaP
MonikaP
Przeczytane:2016-01-08, Ocena: 4, Przeczyta³am, x 52 ksi±¿ki 2016,
Ciekawy, ró¿norodny zbiór opowiadañ kryminalnych, ale nie tylko. Jest te¿ fantastyka, trochê opowiadañ obyczajowych, dla ka¿dego co¶ mi³ego. S± opowiadania bardzo dobre, s± dobre, ale i ca³kiem s³abiutkie. Mimo to uwa¿am, ¿e fani krymina³ów, zw³aszcza szwedzkich, powinni siêgn±æ po ten zbiór. Polecam!
Avatar u¿ytkownika - PannaMigotka
PannaMigotka
Przeczytane:2015-06-01, Przeczyta³em,
Apropo Larssona, widzia³am w Matrasie, ¿e jest ju¿ w przedsprzeda¿y kontynuacja serii Millenium "Co nas nie zabije" za 28 z³. Ciekawa jestem czy warto w ogóle j± czytaæ. Jak my¶licie, zepsuje to obraz wcze¶niejszych czê¶ci, bêdzie klapa, a mo¿e wrêcz odwrotnie?
Avatar u¿ytkownika - Malutka90
Malutka90
Przeczytane:2015-06-01, Ocena: 6, Przeczyta³em,
Kocham krymina³y Stiega Larssona!! :)
Avatar u¿ytkownika - bambi12
bambi12
Przeczytane:2014-09-26, Ocena: 6, Przeczyta³am, Mam,

Od dawna chcia³am poznaæ twórczo¶æ Stiega Larssona, jednak objêto¶æ poszczególnych tomów jego trylogii trochê mnie odstrasza³a. I nagle pojawi³a siê szansa, poniewa¿ w tej antologii odnalaz³am opowiadanie jego autorstwa. Nie jestem w stanie opisaæ mojej wielkiej rado¶ci z tego powodu. Jednak to jeszcze nie jest koniec pozytywnych doznañ dla fanów kryminalnej literatury skandynawskiej. W tym prze³omowej i wyj±tkowej publikacji, najwybitniejszych i najbardziej lubianych szwedzkich pisarzy krymina³ów, odnale¼æ mo¿na obraz ciemnej strony Szwecji widziany oczyma Henninga Mankella, Håkana Nessera, Asy Larsson, Tove Alsderdal i wielu innych pisarzy mniej znanych polskim czytelnikom.

To obowi±zkowa pozycja dla fanów krymina³ów. To swoisty przegl±d tego, co warte poznania. Wy¶mienity sposób, aby "skosztowaæ" kunsztu nieznanych autorów. Tom zawiera siedemna¶cie opowiadañ, w których mimo, ¿e dominuje ciemny odcieñ Szwecji, odnalaz³am równie¿ czaruj±co odmalowany kraj i jego mieszkañców. Tych autorów, którzy tego dokonali nie bojê siê nazwaæ luminiarzami.

Moim zdaniem historie s± na ró¿nym poziomie (jak to czêsto zdarza siê w antologiach), jednak tutaj opowiadania napisane przez mniej znanych twórców okazuj± siê bardziej ciekawe, wci±gaj±ce. Niektóre z nich s± napisane w bardzo tajemniczy sposób (i naprawdê czu³am, ¿e trzêsê siê podczas ich czytania). Szczerze mówi±c, spodziewa³em siê wiêcej po Mankellu, Nasserze i dlatego po przeczytaniu ich opowiadañ, nie by³am zbyt usatysfakcjonowana. Jednak historia przedstawiona przez Stiega Larssona wywo³a³a we mnie lekkie zdziwienie. Odnoszê wra¿enie, ¿e fani jego talentu bêd± tym opowiadaniem mocno zaskoczeni.

Trzeba równie¿ przyznaæ, ¿e zakres poruszanej tematyki jest tu zdumiewaj±co szeroki. Niektóre opowiadania skupiaj± siê bardziej na relacjach miêdzyludzkich, inne na tajemnicy i potêgowaniu strachu. Zdarzaj± siê nawet takie, które mo¿na okre¶liæ mianem abstrakcyjnych i awangardowych. W¶ród nich napotka³am wiele ¶wie¿ych, przera¿aj±cych, fascynuj±cych i zaskakuj±cych. Trzeba przyznaæ, ¿e ka¿de oferuje wyj±tkow± atmosferê i styl.
Polecam tak¿e lekturê notek o autorach umieszczonych na koñcu publikacji. Wiele z nich daje wgl±d w szwedzkie zwyczaje i wyja¶nia czê¶æ historii, które mog³yby okazaæ siê niezrozumia³e lub myl±ce dla nie-Skandynawów.

Ponadto antologia zakoñczona jest not± Johna-Henriego Holmberga (pisarza i bliskiego przyjaciela Stiega Larssona), w której ¶ledzi ewolucjê powie¶ci kryminalnej od koñca XIX wieku do lat nam wspó³czesnych. Redaktor tego¿ tomu napisa³ wspania³e podsumowanie historii szwedzkiej literatury kryminalnej ostatnich stu lat.

Twórczo¶æ Skandynawów to nadal "nowy" g³os w literaturze. Za ka¿dym razem gdy siêgam po ksi±¿ki napisane przez nich mam wra¿enie, ¿e ich twórczo¶æ jest jednocze¶nie znajoma i dziwna. Jakby tworzona w równoleg³ym ¶wiecie. Ta kolekcja nordyckiego noir jest idealna zarówno dla fanów i nowicjuszy. Niesamowicie tajemnicza ksi±¿ka. Nied³ugo wybieram siê do biblioteki na poszukiwania innych ksi±¿ek tych mniej znanych w Polsce szwedzkich autorów...

Avatar u¿ytkownika - zuzankawes
zuzankawes
Przeczytane:2014-09-07, Ocena: 4, Przeczyta³am, 52 Ksi±¿ki - 2014 rok, Mam,

Szwecja krymina³em stoi. To ¿adne odkrycie, Skandynawowie opanowali rynek literatury kryminalnej, podbijaj±c swoimi powie¶ciami serca mi³o¶ników literatury kryminalnej na ca³ym ¶wiecie. Ilo¶æ autorów tworz±cych ¶wietne powie¶ci kryminalne jest wprost imponuj±ca, a z roku na rok pojawiaj± siê coraz to nowe nazwiska, dok³adaj±ce kolejn± cegie³kê do swojej dominacji w kryminalnym ¶wiecie…

Z po³±czenia nazwisk najwiêkszych gwiazd szwedzkiej literatury kryminalnej, ¶wietnie u nas rozpoznawalnych i tych trochê mniej znanych, powsta³a antologia opowiadañ  Ciemna strona. Szwedzcy mistrzowie krymina³u. Zbrodnia, tajemnica, suspens, w opracowaniu Henri Holmberga. Na jakiej zasadzie dokonano wyboru opowiadañ? Trudno powiedzieæ – wygl±da do¶æ przypadkowo.

W³a¶nie tu dosz³o do rzeczy niecodziennej – do spotkania 20 pisarzy krymina³ów ze Szwecji, którzy czasem wspólnie, a czasem w pojedynkê stworzyli krótkie opowiadania, wchodz±ce w sk³ad Ciemnej strony. Co z tego wysz³o? Opowie¶ci mocno zró¿nicowane. Tajemnicze, urokliwe, przera¿aj±ce mniej lub bardziej. Niektóre przejmuj±ce, nasycone poetyck± symbolik±, inne bardzo naturalistyczne, realistyczne, niedopowiedziane, siej±ce niepokój.

Trudno w kilku zdaniach opowiedzieæ o tak du¿ym zbiorze, zw³aszcza tak bardzo zró¿nicowanym. Ró¿nice pomiêdzy poszczególnymi opowiadaniami s± kolosalne. Inna stylistyka, czy odmienny sposób obrazowania, to tylko pierwsze rzucaj±ce siê w oczy elementy. A jest ich znacznie wiêcej. S± opowiadania dobre, s± s³abe. Dzieje siê tu bardzo du¿o. Spotyka siê Van Veeteren z Wallanderem, gdzie indziej duchy przesz³o¶ci strasz± w tera¼niejszo¶ci, w innym miejscu urz±dzane jest polowanie na ³osie. Wiele tajemnic ¶ledziæ mo¿na w Ciemnej stronie, wiele mrocznych historii rozgrywa siê na naszych oczach, pod³ych i tragicznych w skutkach, za które tak bardzo kochamy krymina³y. Bywa jednak, ¿e wieje nud±. Dobrze spisa³ siê np. Ake Edwardson, podobnie jak wiêkszo¶æ znanych i lubianych. Czê¶æ opowiadañ, jest zatem zadowalaj±ca. Czê¶æ dra¿ni, bo chcia³oby siê czego¶ wiêcej, mocniej i straszniej, a jest zupe³ni bez napiêcia. W wielu przypadkach brak zapowiadanego w tytule suspensu…  Najwiêksze rozczarowanie, to Mankell i Nesser we wspólnie napisanym opowiadaniu.

Jak zatem wypada antologia jako ca³o¶æ? ¦rednio. Na solidne 4, za dobre opowiadania Edwardsona czy Asy Larsson. Szkoda, ¿e tak dobrze zapowiadaj±cy siê zbiór nie okaza³ siê tak wspania³± uczt±, na jak± liczy³am. A mia³o byæ tak piêknie. A wysz³o zaledwie przyzwoicie.

Avatar u¿ytkownika - konwallia
konwallia
Przeczytane:2014-05-16, Ocena: 3, Przeczyta³am, 52 ksi±¿ki 2014, Mam,
?sa Larsson, Henning Mankell, ?ke Edwarson, Stieg Larsson itd... Nazwiska znane i lubiane przez mi³o¶ników krymina³u, nazwiska których raczej nikomu nie trzeba przedstawiaæ. Zebranie ich razem w jednej antologii jest nie lada odwag±. Taka mieszanka mo¿e ale nie musi siê udaæ. Z pewno¶ci± zaintryguje czytelnika przesi±k³ego niema³± dawk± wygórowanych oczekiwañ. Czy kompilacja ta jest wiêc udana i usatysfakcjonuje wymagaj±cego odbiorcê? I tak i nie. Przyznam szczerze, ¿e kilka opowiadañ jest dobrych, mo¿e nawet bardzo dobrych. Na szczególn± uwagê zas³uguje "Nigdy w rzeczywisto¶ci" ?kego Edwarsona, który to po mistrzowsku, mimo tak krótkiej i zwiêz³ej formy, wykreowa³ parê swoich bohaterów i wspaniale poci±gn±³ akcjê. Ze swoim "Supermózgiem" obroni³ siê równie¿ Stieg Larsson. Opowiadanie z pogranicza science-fiction czyta siê z zapartym tchem. Niestety pali je odrobinê pierwszoosobowa narracja, która przy takim a nie innym rozwoju akcji nie do koñca jest na miejscu. No chyba, ¿e zosta³a u¿yta celowo i po czê¶ci zdradza dalsze losy g³ównego bohatera... Bardzo zawiód³ mnie niestety Henning Mankell. O tyle o ile nazwisko Kurta Wallandera i wzmianka o jego córce Lindzie wprawi³a mnie w zachwyt i wywo³a³a wspania³e uczucie sentymentu do dawno przeczytanej serii krymina³ów z ich udzia³em, to samo opowiadanie bardzo mnie rozczarowa³o. Ultrakrótkie, bez jakiejkolwiek akcji, koñczy siê zanim siê na dobre zaczê³o. Ma³y plus za splot Wallandera z innym literackim bohaterem - Van Veeterenem, policjantem wykreowanym przez Hakana Nessera. Kilka historii niestety by³o bardzo banalnych, ma³o "skandynawskich" a wrêcz w i¶cie "bondowskim" stylu, jak np. "Maitreja" Veroniki von Schenck. Amerykañskie imiona, wytworne przyjêcie z "bandziorsk±" obsad± i g³ówni bohaterowie, udaj±cy parê zakochanych, bior±cy w nim udzia³. Tego typu historiom mówiê stanowcze nie, szczególnie w antologii po¶wiêconej krymina³owi skandynawskiemu. Niektóre opowiadania, ku memu zdziwieniu, wywo³a³y u mnie gêsi± skórkê, inne sta³y siê przyczynkiem do tego, aby zapoznaæ siê z ich autorami, których do tej pory nie zna³am. Ksi±¿ka, mimo i¿ mo¿e wywo³aæ uczucie niedosytu, na pewno jest wspania³ym dope³nieniem krymina³ów ze Skandynawii.
Avatar u¿ytkownika - mag-maggie
mag-maggie
Przeczytane:2017-10-18, Ocena: 4, Przeczyta³am, 52 ksi±¿ki 2017,

Niektóre z tych opowiadañ warto by rozwin±c w powie¶ci. Rzeczywi¶cie s± tu lepsze i gorsze teksty, ró¿norodne pod wzglêdem rodzaju i typowo kryminalne, i fantastyczne, i obyczajowe. Osobi¶cie wolê powie¶ci.

Avatar u¿ytkownika - KInga_Gl
Inne ksi±¿ki autora
Finanse przedsiêbiorstwa wyd. III
Praca Zbiorowa0
Ok³adka ksi±zki - Finanse przedsiêbiorstwa wyd. III

W podrêczniku, przeznaczonym dla studentów uczelni i wydzia³ów ekonomicznych, Autorzy, pracownicy naukowi Szko³y G³ównej Handlowej, zaprezentowali oryginaln±...

Pisz i Orzysz. Miniprzewodnik
Praca zbiorowa0
Ok³adka ksi±zki - Pisz i Orzysz. Miniprzewodnik

Miniprzewodnik Wydawnictwa Bezdro¿a opisuj±cy najwa¿niejsze atrakcje turystyczne miasta b±d¼ regionu. Poznasz historiê miejsca, przeczytasz opisy atrakcji...

Zobacz wszystkie ksi±¿ki tego autora
Recenzje miesi±ca
Fa³szywa królowa