Cisza w Pradze

Muzyka jest ucieczką, bywa atakiem albo oddechem – mówią bohaterowie Ciszy w Pradze. To również bicie serca w rytmie techno, tło dla seksu, podróży, rozmów i rozstań. Nie ma absolutnej ciszy – powtarzają niezależnie od siebie Petr, Vanda, Hana i Vladimír – zawsze coś gdzieś słychać. To przeszkadza, odrywa nas od samych siebie i dlatego Vladimír nosi przy sobie ostre nożyczki: jest gotów podarować innym szansę na wolność.

Hana odkrywa zmysłowość i zmienia szpilki na rozdeptane trampki. Zza szyb kabiny motorniczego Petr ogląda dziewczyny, złodziei i śmierdzącą Pragę: miasto-muzeum w stanie rozkładu. Vanda po raz pierwszy smakuje gorycz rozczarowania, maskuje żal tatuażem, działką białego proszku i szybkim seksem. Na ekranach telewizorów rozgrywa się wojna, bez jednego krzyku, zupełnie niema.

Jaroslav Rudiš gra na wielu emocjach, z niezwykłą wrażliwością odkrywa świat, który uznajemy za własny: szybki, hałaśliwy, pełen jazgotu i pusty zarazem. Co delikatnego w nas pozostało?

Informacje dodatkowe o Cisza w Pradze:

Cisza w Pradze - opinie o książce

Avatar użytkownika - Anna_Valerious
Anna_Valerious
Przeczytane:2015-01-10, Ocena: 1, Przeczytałam, 52 książki 2015,
No i znowu Rudiš, tym razem jednak nie ten, którego uwielbiam. Nie przepadam za wieloma historiami upchniętymi w jednej książce. Nie podoba mi się również ponawianie tematu młodzieńczego buntu, punków, irokezów, narkotyków a głównie wokół tego toczy się ta książka. Te tematy były super w "Końcu punku w Helsinkach", ale powielanie pewnych schematów wcale nie jest fajne, tym bardziej że wynudziłam się i nie mogłam się doczekać końca. Doceniam szczerość autora, ale o ile to wszystko pasowało mi do szarej rzeczywistości komunizmu i próby odnalezienia się w świecie kapitalizmu, o tyle nie rozumiem dzisiejszych tzw. subkultur, nie identyfikuję się z żadną i ta książka naprawdę mnie wynudziła. W rzeczywistości dzisiejszy świat nie jest aż tak ponury. Książka skupia się wokół kilku postaci. Główną jest chyba pewien tramwajarz, który rozpoczyna romans z nastolatką z problemami rodzinnymi, zmagającą się z uzależnieniem zarówno od seksu jak i narkotyków. Dziewczyna jest punkiem, szuka szczęścia w branży muzycznej. Oboje próbują zmienić swoje życie. Tyle pamiętam z lektury po żmudnym brnięciu przez nią i zdecydowanie nie polecam, chociaż mojej koleżance się podobało.
Avatar użytkownika - JustynaW
JustynaW
Przeczytane:2014-10-31, Ocena: 4, Przeczytałam, 52 książki 2014, Mam, www.owcazksiazka.pl,
Alois Nebel - Biały Potok
Jaroslav Rudis0
Okładka ksiązki - Alois Nebel - Biały Potok

Komiks Alois Nebel ukazywał się w Czechach w trzech tomach w przeciągu trzech lat. Pierwszy tom Bily Potok (Biały Potok) wydano w 2003 roku. Następnie...

Niebo pod Berlinem
Jaroslav Rudis0
Okładka ksiązki - Niebo pod Berlinem

Niebo pod Berlinem to debiutancka powieść Rudiša, za którą autor w roku 2002 otrzymał prestiżową nagrodę literacką im. Jiřego Ortena. Książka błyskawicznie...