Córki Rozbójniczki

Kobietami jesteśmy między 15. a 35. rokiem życia - tak mówi kultura, w której żyjemy. Póki jesteśmy płodne, a najlepiej i ładne, jesteśmy na piedestale.

Baśnie podsuwają postać macochy z Królewny Śnieżki, dojrzałej kobiety, gotowe zabić z zazdrości o młodość. Nie lubię tej postaci. Dlatego napisałam o kobietach, które nie dają się wtłoczyć w ten schemat. Swoim życiem i twórczością  udowadniają, że kobiecość nie ma daty ważności. Pokazują, że po urodzeniu i odchowaniu dzieci, życie jest dla nas. Przedtem i w trakcie też.

Pisarki, tancerki, dziennikarki, psychoterapeutki, arystokratki, mamki, a nade wszystko matki i córki podsuwają nam wzory mocnej kobiecości. Opartej na przekonaniu o własnej sile, a nie na kruchym fundamencie młodości czy urody.

Ich pamiętniki , powieści,  notatki zdradzają , że niezgoda na bycie grzeczną tkwi w nas od dawna. Jest podskórnym nurtem, który wybił falami feminizmu. Teraz powinien płynąć bez przeszkód.

Córki Rozbójniczki to nie-powieść autobiograficzna, która relacjonuje moje spotkania z tymi imponującymi, silnymi kobietami. Takimi, jakie poznajemy i w życiu. Zapraszam na spotkanie z nimi.

Grażyna Plebanek

Córki Rozbójniczki - opinie o książce

Avatar użytkownika - muszkasia
muszkasia
Przeczytane:2017-04-12, Ocena: 5, Przeczytałam, Mam, 26 książek 2017,
Grażyna Plebanek jest bardzo dobrą dziennikarką i tak samo dobrą pisarką. Podziwiam styl Pani Grażyny, który oznacza się dojrzałością i dbałością w doborze słów. Nawet niecenzuralne słowa w tekstach tej autorki wydają się zawsze być na odpowiednim miejscu. Wspaniała kobieta, której doskonale dopracowane teksty po prostu się pochłania. Książkę "Córki rozbójniczki" kupiłam ze względu na jej tytuł i przyznaje, że się na niej nie zawiodłam. Opisuje ona losy kobiet, które zmieniły bieg historii, pierwszych feministek i buntowniczek. Jej bohaterki choć czasem nazywane wiedźmami nie dadzą się nikomu zastraszyć, dbają o siebie i pielęgnują własne ja. "A ja wobec mężczyzny nie pragnę być ideałem ani kapłanką domowego ogniska. Chce być tylko kobietą..." (Z.Nałkowska, przypis za G.Plebanek).
Avatar użytkownika - Faustyna
Faustyna
Przeczytane:2016-05-17, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 ksiązki 2016,
Książka jest jedną z moich ulubionych gatunków tz. książka o książkach. Autorka opisuje jaki wpływ miały na nią poszczególne lektury wszystkie dotyczą postaci kobiecych w literaturze, filmie albo postacie kultury. Książka osobista, ale też jakoś kobieco poufała i uniwersalna. Spotykamy się tu z postaciami z baśni i książek dla dzieci, po przeczytaniu tej książki Ania z Zielonego Wzgórza nie jest już tym samym. Jest i kawałek mitologii (Kapłanki, Amazonki, Czarownice) jest klasyka literatury feministycznej. Pojawiają się też znane ale w innym świetle postacie jak Dagna Przybyszewska, Isadora Duncan. Wszystko to razem ukazuje nam jakby ,,korzenie'' kobiecości, kawałek naszej kobiecej historii. Polecam!
Avatar użytkownika - danonk
danonk
Przeczytane:2013-09-10, Ocena: 6, Przeczytałam, polskie czytanie,
Bardzo lubię Grażynę Plebanek. Jestem miłośniczką jej twórczości. Nowa książka, tak inna od poprzednich zachwyciła mnie. Jej lista książek opowiadająca o kobietach, które ukształtowały ją jako kobietę, w wielu miejscach pokrywa się z moimi lekturami. Oczywiście jest też kilka książek, które mam zamiar przeczytać. Nie odczytuję tej książki jako hymn feministyczny, mimo że opowiada o silnych osobowościach, które są kobietami. Bardzo dobra!
Świetne przeczytałam. Polecam innym :)
Avatar użytkownika - Pinkberry
Pinkberry
Przeczytane:2015-06-26, Przeczytałam, 52 książki 2015,
Pudełko ze szpilkami. Audiobook
Grażyna Plebanek0
Okładka ksiązki - Pudełko ze szpilkami. Audiobook

Kariera czy dziecko? Podróże służbowe i negocjacje czy układanie z dzieckiem wieży z klocków? Mozolne wspinanie się po szczeblach kariery zawodowej czy...

Pani Furia
Grażyna Plebanek0
Okładka ksiązki - Pani Furia

Pierwsza polska powieść o samotności w dzisiejszej Europie, napisana z perspektywy jej wielokulturowego centrum. Zaskakująca i odważna. Nie każdy, kto...