Czas nielegałów. Krótki kurs kontrwywiadu dla amatorów

Czym różni się kadrowy oficer wywiadu od agenta wpływu i który z nich stanowi większe wyzwanie dla bezpieczeństwa Polski?

Czym zajmuje się kontrwywiad? Czym jest Kontrwywiadowcza Charakterystyka Terenu? Jak działają rezydentury obcych wywiadów w Polsce? Kogo w „branży” nazywają „matrioszką”, a kto jest figurantem?

Skąd biorą się nielegałowie? Czym nielegał różni się od agenta? Jak w biografii nielegała odnaleźć dowody na jego agenturalne powiązania? Kim jest „wtórnik”? W jaki sposób fałszowana jest tożsamość nielegałów i jak tworzy się legendę biograficzną?

W całej historii realnego socjalizmu to w Polsce było najwięcej niepokojów społecznych. Rosjanie nigdy nie interweniowali zbrojnie. Wszystko „załatwiali” naszymi rękami, a właściwie rękami ludzi, których wybrali lub stworzyli.

Informacje dodatkowe o Czas nielegałów. Krótki kurs kontrwywiadu dla amatorów:

Wydawnictwo: Fronda
Data wydania: 2016-08-26
Kategoria: Literatura faktu, reportaż

Kup książkę Czas nielegałów. Krótki kurs kontrwywiadu dla amatorów

Czas nielegałów. Krótki kurs kontrwywiadu dla amatorów - opinie o książce

Avatar użytkownika - jeke5
jeke5
Przeczytane:2016-08-28, Ocena: 4, Przeczytałam,
Od dawna lubię zgłębiać zagadnienia historyczne, ale niewiele czytałam do tej pory o szpiegostwie, agentach, rezydentach, nielegałach i służbach specjalnych. Kiedyś ta tematyka była dostępna tylko dla nielicznych osób, ale obecnie, po otwarciu archiwów może ją poznawać więcej ludzi. Piotr Wroński, autor książki pt.,,Czas nielegałów. Krótki kurs kontrwywiadu dla amatorów" jest emerytowanym pułkownikiem polskich służb specjalnych. Od 1982 r. przez rok pracował w Departamencie Techniki MSW, w 1984 r. ukończył Studium Podyplomowe w Ośrodku Kształcenia Kadr Wywiadowczych w Starych Kiejkutach. Następnie pracował w Wydziale XI Departamentu I MSW /Wydziale do Walki z Dywersją Ideologiczną i Polityczną/. Po rozwiązaniu Służby Bezpieczeństwa został oficerem Zarządu Wywiadu Urzędu Ochrony Państwa. Zajmował się m.in. zagadnieniami wywiadu i kontrwywiadu na kierunku wschodnim. Uczestniczył w kształceniu nowych kadr oraz opracowywał skrypty szkoleniowe dla funkcjonariuszy. Pracę w służbach zakończył w 2011 r. W 2015 r. opublikował dwie powieści: ,,Spisek założycielski. Historia jednego morderstwa" i ,,Weryfikacja. Historia manipulacji i zdrady". Ukazał się też zapis wywiadu- rzeki z Piotrem Wrońskim, który przeprowadził Przemysław Wojciechowski. ,,Czas nielegałów. Krótki kurs kontrwywiadu dla amatorów" to jak określa sam autor ,,rodzaj podręcznika dla zwykłych ludzi-poświęcony próbie określenia, z czym mamy do czynienia? Co to jest w ogóle nielegał i agent wpływu? Czy można go ujawnić? Jak z nim walczyć? W jaki sposób zneutralizować?" Autor krótko wprowadza w historię służb rosyjskich i sowieckich, aby wykazać, że zawsze działały w celu ochrony elity władzy, a nie obywateli. Inaczej ta kwestia przedstawia się w państwach demokratycznych, w których służby mają chronić obywateli i zapewnić im bezpieczeństwo, a jest to szczególnie ważne w obliczu wzrastającego zagrożenia terroryzmem. Piotr Wroński pokazał, jak mozolna i dwuznaczna jest praca kontrwywiadu. Stopniowo zapoznaje Czytelnika z elementami pracy operacyjnej służb i pozbawia ją aury tajemniczości i wszechmocy. Ze względu na doświadczenia zawodowe autora najwięcej przykładów i hipotez udziału służb w różnych wydarzeniach pochodzi z bloku wschodniego. Często są one z pozoru nieprawdopodobne, oparte na przesłankach i mogą zostać obalone dopiero, gdy znajdą się niezaprzeczalne dowody. W okresie zimnej wojny CIA i KGB działały w bardzo niebezpiecznych warunkach. W ZSRR agenci mogli zrobić wszystko, zaś CIA pomimo tego, że stworzyło zaawansowane procedury nie mogło w pełni kontrolować społeczeństwa. Rosjanie wykorzystywali emigrantów jako nielegałów, a Amerykanie stawiali na inwigilację opartą na nowych technologiach. Autor na konkretnych przykładach pokazuje jak zmieniał się wywiad na przestrzeni lat. Publikacja jest zrozumiała nawet dla laików w temacie wywiadu i kontrwywiadu, gdyż autor wyjaśnia wszystko w prosty i jasny sposób, a na końcu książki znajduje się słowniczek z profesjonalną terminologią. Zastanawiacie się czy James Bond był nielegałem, czy nie? Jeśli chcecie znać odpowiedź na to pytanie sięgnijcie po nową książkę Piotra Wrońskiego. http://magiawkazdymdniu.blogspot.com/