Czas zamknięty

Powieść o poszukiwaniu i utracie, o burzliwych losach ludzkich i wyborach dokonywanych przez bohaterów w czasie wojny. Kwiecień 1939 roku – napięta sytuacja w Wolnym Mieście Gdańsku zmusza Helen Hallmann do wyjazdu do Anglii z całą rodziną. Włodek, jej pasierb, choć marzy o przygodach i podróżach, nie chce porzucać domu i swej pierwszej miłości. Los jednak szykuje dla niego niejedną niespodziankę. Marzenia czasem spełniają się w bardzo nieprzewidywalny sposób…

Informacje dodatkowe o Czas zamknięty:

Wydawnictwo: Rebis
Data wydania: 2015-03-24
ISBN: 978-83-7818-601-4

Kup książkę Czas zamknięty

Czas zamknięty - opinie o książce

- To z biedy wszystko moja droga, z biedy. Nędza i głód robią z ludzi zwierzęta.
Przedstawiam wam niesamowitą powieść Hanny Cygler ( wydawnictwo: Rebis); Czas zamknięty ; jako tom pierwszy, która przenosi nas w odległy czas przededniu wojny kiedy to napięta sytuacja w Wolnym Mieście Gdańsk zmusza Helen Hallmann do opuszczenia Polski w raz córką i pasierbem Włodkiem. Jednak przekorny los zagrał na nosie naszego bohatera, bo kiedy on całkiem nieźle nadużywał sobie pięknej Krysi, macocha w raz z jego siostrą wypłynęły statkiem by odnaleźć bezpieczne schronienie w śród rodziny w Anglii. Włodek niestety nie zdążył dołączyć do reszty, postanowił udać się innym statkiem ukrywając się pod węglem. Jednak jego pobyt zatoczył koło i wrócił z powrotem do domu. Tam niespodziewanie spotyka swojego przyjaciela Józika który ginie od zbirów, a zrozpaczony chłopak ucieka do Wilna. Tam spotyka przyjaciela jego świętej pamięci ojca, doktora Marszewskiego który daje mu dach nad głową, ciepłą strawę, bezpieczną przystań w której poznaje piękną Emilkę. Wiadomo miłość potrafi być porywcza, zaskakująca, lecz w czasie wojny poglądy Polaków były podzielone, a każde słowo niechybnie wypowiedziane wykorzystane, tak właśnie stało się przyczyną aresztowania gospodarza i jego gosposi których NKWD wywiozło do obozu, słowem jednym ślad po nich zaginął. Włodek w raz z bliskim pani Janiny znajdują opuszczony magazyn z bielizną, zaczynają szmuglować, sprzedawać, dorabiać się. A kiedy towar zaczyna być nie tyle deficytowy co zwraca uwagę wrogów, postanawiają się pozbyć, w trakcie podróży natyka się na dziewczynę którą Włodek ratuje, a ta im pokazuje dworek w Zahorzu w którym się zatrzymują. Feliks jako kompan chłopaka pomaga przetrwać wojenną zawieruchę, Lilka zakochuje się w Włodku i to z wzajemnością, lecz ich radość i szczęście nie trwa długo. Pewnego dnia na dworek podczas nieobecności chłopaka wpadli Niemcy, według zeznań Feliksa, zabrali Lilkę do obozu, tymczasem ta znalazła się niespodziewanie w innym miejscu wiedząc że Włodka zastrzelili wrogowie. Na cóż taka impertynencka intryga uknuta przez Feliksa, dlaczego postarał się rozdzielić tych dwojga, jak zakończy się ta niesamowita historia, zapraszam Was do lektury.

Czy zauważyliście że powolutku idzie jesień? liście zmieniają strukturę, nabierają barw, zaczynają opadać, pomimo słońca i wysokich temperatur, wieczory zaczynają robić się dłuższe, a to zachęca by zasiąść wygodnie w fotelu, wziąć do ręki tę oto wrażliwą, pełną ciepła, wartościową powieść która przeniesie nas do zupełnie innej czasoprzestrzeni, w daleką odległą przeszłość. Kiedy spróbujecie wcielić się w postać szesnastoletniego chłopca który żyjąc impulsywnie, z głową pełną marzeń, nie bacząc na okoliczności, na to co się wokół dzieje, bez pardonu i odpowiedzialności, wpędza się w duże kłopoty, poznaje przy tym czym jest samotność, jak kruche jest szczęście, czym jest głód, bieda która zagląda w oczy, jak sobie poradzić w sytuacji bez wyjścia, i czy przyjaciele których traktowaliśmy właśnie nimi w rzeczywistości są. Opisane zdarzenia są odzwierciedleniem czasu w którym przyszło zmierzyć się bohaterowi, który znalazł się w miejscach obcych, odległych, zdany na los i ludzi. Lekka narracja prowadzi przez miejscowości, kultury, tradycję, światopoglądy, przyrodę, przygoda która zawiera szybkie i brawurowe akcje, wpędza nas w emocje, w morderstwa, w wybory jakimi kieruje się Włodek, stajemy się świadkami jego dorastania, wzlotów i upadków, zajrzymy w głąb jego samego i skierujemy się w stronę tego co zgotował mu los.

Biorąc do ręki tę lekką powieść, sądziłam i byłam przekonana że posłuży ona jako wytchnienie od literatury kryminalnej, od morderstw, matactw, grozy, intryg, thrillera, horroru, od rozlewu krwi, od wszelkich porozrzucanych wnętrzności, odwróciłam na chwilę uwagę by móc zatopić się w innym gatunku literatury pięknej, skłonna jestem przyznać że prosty język, treść i wątki, obrazują każde wydarzenie które nabiera kolorów, niemal każdym zmysłem wchłaniałam to co mnie otacza, a spokój jaki wywołuje powieść jest idealna do każdej wolnej chwili w której można zaznać odpoczynku.

Avatar użytkownika - papetka
papetka
Przeczytane:2016-08-04, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2016,
"Czas zamknięty" to ciekawa i poruszająca opowieść o losach Włodka Hallmanna. Autorka przenosi nas do roku 1939, czyli jednego z najgorszych okresów w dziejach Polski, ba więcej, Europy a nawet świata. Bohater wiele traci, cały czas musi uciekać, dokonywać wyborów, ale cały czas pozostaje sobą. Pomimo brutalnej rzeczywistości widzimy, jak zwyczajni ludzie próbują normalnie żyć. Kochają się, pomagają słabszym, jednak tak jak w życiu bywa i na kartach powieści nie zabrakło czarnych charakterów, dorobkiewiczów, którzy kłamstwami chcą osiągnąć zamierzony przez siebie cel. Niestety, takim negatywnym bohaterem okazał się Feliks, którego los połączył z Włodkiem, a który w rezultacie postąpił wobec niego i nie tylko niego bardzo nie fair. Lekturę czyta się przyjemnie, a zakończenie powoduje, że z wypiekami na twarzy czeka się na drugą część sagi.
Powieści autorstwa Hanny Cygler obecne są na mojej czytelniczej ścieżce już od dłuższego czasu. Gdy tylko natknęłam się na informację, że w marcu bieżącego roku nakładem Domu Wydawniczego Rebis ukaże się wznowienie wydanej po raz pierwszy w roku 2007 książki pt. ,,Czas zamknięty" było dla mnie kwestią wręcz oczywistą, że po nią sięgnę. Jest rok 1939 - poznajemy młodego Włodka Hallmana, który po śmierci ojca mieszka wraz z siostrą Laurą oraz przybrana matką Helen w Wolnym Mieście Gdańsku. W przededniu II Wojny Światowej panuje coraz bardziej napięta sytuacja, dlatego też Helen chce wraz z dziećmi wyjechać do Anglii, do swojego ojca. Włodek początkowo nie chce o niczym słyszeć, gdyż mimo, że jego marzeniem są podróże to nie w smak mu akurat teraz opuszczać dom i swoją pierwszą, młodzieńczą miłość Krysię. Tuż przed wyjazdem chłopaka młodzi spędzają ze sobą upojną noc. Niestety na skutek psikusa jakiego dopuszczają się względem nich miejscowe dzieciaki zamykając parę w szopie nasz bohater spóźnia się na statek płynący do Anglii i w na skutek tego zostaje sam w mieście... Tak rozpoczyna się całe mnóstwo perypetii Włodka, który ze względu na swoje skomplikowane korzenie nie ma w ówczesnych czasach łatwego życia. Musi walczyć o przetrwanie na różnych polach. Śledzimy więc jego pogmatwane losy, z zapartym tchem. Wielokrotnie zmienia swoją tożsamość, by przeżyć w rozgorzałej już na dobre wojennej zawierusze... Na szczęście na swojej drodze spotyka również życzliwych ludzi, jak choćby dawny przyjaciel ojca doktor Marszewski. Poznajemy też losy sporego grona osób, z którymi życie styka naszego bohatera. Pewnego dnia na jego drodze staje Lila rudowłosa piękność (chociaż początkowo bardzo wymizerowana na skutek wielomiesięcznego ukrywania się wraz z przyjaciółmi w ziemiance). Młody Hallman wraz ze swoim przyjacielem Feliksem pomagają ukrywającym się. W ten oto sposób z biegiem czasu, na skutek różnych życiowych zawirowań, o których dowiecie się z kart powieści między Włodkiem, a Lilą wybucha gorące i niepohamowane w swej mocy uczucie. Książka ta nie jest jednak z całą pewnością ckliwym romansem. Opowiada ona o losach ludzi na tle wojennej pożogi, o represjach wobec Żydów i wywózkach na Syberię. Jest to opowieść o egzystowaniu w niezwykle trudnych czasach, pełnych lęku o życie własne i swoich najbliższych. Autorka ukazuje w niej wiele dramatycznych wyborów, przymusowych rozstań i traumatycznych przeżyć. Historia ta nie epatuje jednak tragizmem, ukazuje czytelnikowi bohaterów, którzy pomimo realiów, w jakich przychodzi im żyć, a zaznaczyć trzeba, iż są one bardzo niestabilne, w miarę możliwości starają się układać sobie możliwie jak najbardziej normalne życie, w którym jest miejsce na przyjaźń, miłość, bliskość, cieszenie się każdym najdrobniejszym chociażby okruchem codzienności. Hanna Cygler jak zwykle po mistrzowsku splata ze sobą tematy niezwykle trudne i bolesne z codzienny życiem zwykłych ludzi, które nie szczędzi im rozmaitych wydarzeń i wielobarwnej gamy przeżywanych na swój sposób przez każdego z bohaterów emocji. Polecam. A sama niebawem zabieram się za wznowienie tomu drugiego niniejszej historii, który nosi tytuł ,,Pokonani". Za udostępnienie egzemplarza do recenzji dziękuję Domowi Wydawniczemu REBIS. * https://www.facebook.com/Ksiazkowoczyta * http://ksiazkowoczyta.blogspot.com/2015/12/czas-jak-fortuna-koem-sie-toczy.html

Akcja powieści rozpoczyna się w Wolnym Mieście Gdańsku w 1939 r. tuż przed wybuchem II wojny światowej. Poznajemy nastoletniego Włodka Hallmana, który wraz z siostrą i przybraną matką przygotowuje się do wyjazdu do Anglii. Jednak jedna noc niweczy ich plany i Włodek spóźnia się na statek płynący do Anglii. Pozostaje w Gdańsku licząc na kolejną okazję… Jednak ze względu na wybuch wojny szansa ta nie pojawia się. Dodatkowo Włodek jest wplątany w zbrodnię, dlatego musi ucieać z Gdańska. I tak rozpoczyna się obfitująca w zdarzenia tułaczka bohatera, który ze względu na pochodzenie niejednokrotnie musi zmieniać swoją tożsamość, by przetrwać. Pomagają mu znajomi i przypadkowo poznani ludzie, on sam również pomaga innym. Pojawiają się również wątki uczuciowe i towarzysząca im zadrość i zdrada.

Autorka umiejętnie splata różne wątki.

Avatar użytkownika - Agatonik
Agatonik
Przeczytane:2018-06-04, Ocena: 3, Przeczytałam, 52 książki 2018,

Bardzo powierzchowna, pełna mało realnych i niewiarygodnych zbiegów okoliczności. Językowo bardzo prosta. Raczej książka dla młodzieży.

Avatar użytkownika - ewia101
Przeczytane:2014-02-03, Ocena: 6, Przeczytałam, 2008,
W cudzym domu
Hanna Cygler0
Okładka ksiązki - W cudzym domu

Lata osiemdziesiąte XIX wieku. Los rzuca Joachima Hallmana (von Eistetten), Luizę Sokołowską (Roisier) i Dmitrija Szuszkina do Warszawy. Każdy z nich chce...

Nowe niebo
Hanna Cygler0
Okładka ksiązki - Nowe niebo

Takiej powieści w polskiej prozie jeszcze nie było! Stany Zjednoczone przełomu XIX i XX wieku, ludzie śniący amerykański sen i emigranci z Kaszub. Matylda...