Czas zbrodni. Zmyślone kroniki kryminalnego Wrocławia

Ocena: 4.67 (3 głosów)
Zbiór opowiadań autorstwa uczestników Kryminalnych Warsztatów Literackich, które odbywają się w ramach Międzynarodowego Festiwalu Kryminału we Wrocławiu. Uczestnicy Kryminalnych Warsztatów Literackich pracowali pod okiem licznego grona trenerów. Opowiadaniami zamieszczonymi w tym tomie opiekowali się: Mariusz Czubaj, Paweł Jaszczuk, Marta Mizuro, Robert Ostaszewski, Marcin Świetlicki i Marcin Wroński. Czas zbrodni to druga po Zaułkach zbrodni (2011) odsłona dotykalnych efektów pisarskich Kryminalnych Warsztatów Literackich, które od sześciu już z górą lat towarzyszą Międzynarodowemu Festiwalowi Kryminału Wrocław. Jesteśmy najskuteczniejszą – sądząc po liczbie „pełnometrażowych” debiutów naszych słuchaczy – szkołą pisania w Polsce. Lubimy się chwalić, a zatem co jakiś czas drukujemy najlepsze opowiadania naszych studentów. W tym tomie ponownie pełnoprawnym bohaterem nowel jest miasto Wrocław. Bo miasto, naszym zdaniem, to najwdzięczniejszy obiekt namysłu pisarza kryminałów. Cieszymy się, że oddając w Państwa ręce tę książkę, powtórnie udowadniamy, iż nauka kreatywnego pisania może odbywać się poprzez literaturę gatunkową. Stawia ona bowiem przed autorem, podobnie jak krótka forma – opowiadanie, najwyższe wymagania. Irek Grin Gratulujemy sobie. Jesteśmy tylko ludźmi. Mariusz Czubaj Traktowałem spotkanie z moimi studentami serio, może nawet za bardzo, ale poruszył mnie zapał i jakaś odświętna atmosfera i wiara, że w zasięgu pióra każdego z nas leży ekscytująca tajemnica, a skoro tak, to wybieraliśmy się wspólnie, by jej poszukać. Paweł Jaszczuk Nie ze wszystkimi miałam przyjemność pracować, ale większość z nich poznałam. To zabójczo zdolni pisarze i fajni ludzie. Czekam na ich powieści. Marta Mizuro Z nauką pisania jest jak z nauką chodzenia. Koniec końców i tak najważniejszy jest ten pierwszy krok, który zrobi się samodzielnie. Robert Ostaszewski Ode mnie nauczyli się stawiania przecinków. W zbrodni są dużo lepsi ci moi uczniowie. Marcin Świetlicki Wiedzą, czego chcą, i zabijają z pasją. Ja uczyłem jedynie, jak zacierać ślady. Marcin Wroński

Informacje dodatkowe o Czas zbrodni. Zmyślone kroniki kryminalnego Wrocławia:

Wydawnictwo: Emg
Data wydania: 2015-05-26
Kategoria: Kryminał, sensacja, thriller
ISBN: 9788363464448
Liczba stron: 364

więcej

Kup książkę Czas zbrodni. Zmyślone kroniki kryminalnego Wrocławia

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Czas zbrodni. Zmyślone kroniki kryminalnego Wrocławia - opinie o książce

Avatar użytkownika - Noelka
Noelka
Przeczytane:2015-07-11, Ocena: 4, Przeczytałam, 52 książki 2015, Mam, Przeczytane,
"Czas zbrodni" - zbiór kryminalnych opowiadań

 

"Czas zbrodni. Zmyślone kroniki kryminalnego Wrocławia" to zbiór opowiadań rozgrywających się w stolicy Dolnego Śląska i napisanych przez 25 autorów.

 

Międzynarodowy Festiwal Kryminału to nie tylko spotkania z autorami z Polski i zagranicy, panele dyskusyjne i Nagroda Wielkiego Kalibru, to także możliwość doskonalenia swoich umiejętności pisarskich podczas Kryminalnych Warsztatów Kryminalnych. Najlepsi autorzy mają szansę na publikację swoich testów w zbiorze opowiadań. Do tej pory ukazały się dwie odsłony - "Zaułki zbrodni oraz "Czas zbrodni". I właśnie ten drugi tom miałam okazję przeczytać.

"Czas zbrodni" to zbiór opowiadań uczestników Kryminalnych Warsztatów Literackich, które od ponad 6 lat towarzyszą Międzynarodowemu Festiwalowi Kryminału we Wrocławiu. Ich autorami są: Marta Anna Zabłocka, Magdalena Wielgosz, Izabela Szymczak, Monika Ogrodnik, Piotr Bolc, Marta Tomczyk-Maryon, Przemysław Morawski, Alicja Ciecierska, Michał Dudycz-Zieliński, Magdalena Przyborowska, Anna Strzeszewska, Karol Szupryczyński, Magdalena Sikora, Marcin Pluskota, Piotr Mielczarek, Patryk Borkowski, Bartosz Szczygielski, Katarzyna Ferenc, Grzegorz Nowicki, Robert Małecki, Szymon Skrzecz, Anna Rozenberg, Magdalena Niziołek-Kierecka, Julia Łapińska i Joanna Pawłusiuk.

Młodzi twórcy pracowali pod okiem trenerów - Mariusza Czubaja, Pawła Jaszczuka, Marty Mizuro, Roberta Ostaszewskiego, Marcina Świetlickiego i Marcina Wrońskiego. Czasami była to tylko kwestia przecinków, czasem trzeba było poprawić opisy czy nawet wprowadzić dialogi. Jednak jedno jest pewne, efekt końcowy jest naprawdę dobry.

Jak wspomina Irek Grin, redaktor prowadzący serię i pomysłodawca Festiwalu: Jesteśmy najskuteczniejszą - sądząc po liczbie „pełnometrażowych” debiutów naszych słuchaczy - szkołą pisania w Polsce. Lubimy się chwalić, a zatem co jakiś czas drukujemy najlepsze opowiadania naszych studentów. (...) Cieszymy się, że oddając w Państwa ręce tę książkę, powtórnie udowadniamy, iż nauka kreatywnego pisania może odbywać się poprzez literaturę gatunkową. Stawia ona bowiem przed autorem, podobnie jak krótka forma - opowiadanie, najwyższe wymagania.

Najbardziej spodobało mi się opowiadanie Anny Rozenberg - "Wierność". Główną bohaterką jest Monika, nastolatka, która spotyka się z Marcinem. Pewnego dnia chłopak zostaje znaleziony martwy pod drzwiami jej mieszkania. Rozpoczyna się drobiazgowe śledztwo i seria przesłuchań. Niby banalna historia, jednak tylko  pozoru. Tak naprawdę autorka miała ciekawy pomysł na motyw zbrodni i nietypowe zakończenie.

Podobało mi się także opowiadane Karola Szupryczyńskiego "Zaciemnienie inżyniera Ścierniaka. Akcja rozgrywa się w czasach PRL-u. W Elektrociepłowni Wrocław następuje nietypowa awaria, której skutkiem jest brak prądu w całym mieście (mimo że wszystko działa poprawnie). Wniosek wysuwa się sam: ktoś ukradł prąd. Inżynier Ścierniak postanawia zgłosić sprawę na milicję. Wkrótce wraz z kapitanem Bitnym podążają śladem zaginionego prądu. Co ciekawe, autor przekornie zadedykował swoje opowiadanie Annie Kłodzińskiej, autorce poczytnych powieści milicyjnych niestrudzonej piewczyni ciężkiej pracy funkcjonariuszy MO i SB, ofierze wielu recenzji Stanisława Barańczaka. Autorka ta wspominana jest także w całym utworze, bowiem bohater czyta namiętnie jej kryminały. Dzięki temu opowiadanie jest nieco zabawne, choć bohaterom wcale nie jest do śmiechu - szczególnie pod koniec. Bowiem zakończenie jest oparte na czarnym humorze.

Zaintrygowało mnie także opowiadanie Piotra Bolca - "Człowiek z przedziału numer 25". Czytelnik wkracza do świata przedwojennego Wrocławia, w którym mieszkali Żydzi. Widać to po opisach, słownictwie (cadyk, chasyd, miglanc) oraz niemieckich nazwach ulic. Głównym bohaterem jest cadyk Bencjon Hildenbrandt, do którego ludzie zwracają się o pomoc. Musi on rozwiązać dwie sprawy - odnaleźć zaginioną dziewczynę i wybronić niewinnego Żyda posądzonego o zabójstwo kobiety. Z pozoru tych zdarzeń nic nie łączy, ale czy na pewno? Zakończenie jest zaskakujące i nieco przewrotne.

Opowiadania są różnorodne - ze względu na tematykę, styl i poziom. Łączy je jedno - miasto Wrocław, które jest motywem przewodnim. Charakteryzuje je ciekawa fabuła, pomysłowe intrygi oraz zaskakujące zakończenia. Każde z opowiadań jest inne, niepowtarzalne i trzymające w napięciu. Polecam tę książkę miłośnikom kryminałów i opowiadań.

Link do opinii
Avatar użytkownika - kavayee
kavayee
Przeczytane:2016-03-09, Ocena: 6, Przeczytałam, Mam,
Avatar użytkownika - Domi__T
Domi__T
Przeczytane:2015-09-14, Ocena: 4, Przeczytałam,
Inne książki autora
Ucieczka Daltonów. Lucky Luke, tom 15
praca zbiorowa0
Okładka ksiązki - Ucieczka Daltonów. Lucky Luke, tom 15

Daltonowie utknęli w więzieniu, w którym mają spędzić trzysta sześćdziesiąt siedem lat! Sprawują się bardzo dobrze i nawet nie planują ucieczki...

Księga masek. Zwierzaki
praca zbiorowa0
Okładka ksiązki - Księga masek. Zwierzaki

To proste! Wystarczy wycisnąć maski ze stron i doczepić gumkę. Każda z nich idealnie pasuje na bal przebierańców....

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Paderborn
Remigiusz Mróz
Paderborn
Fałszywa królowa
Mateusz Fogt
Fałszywa królowa
Między nami jest Śmierć
Patryk Żelazny
Między nami jest Śmierć
Miłość szyta na miarę
Paulina Wiśniewska
Miłość szyta na miarę
Zagraj ze mną miłość
Robert D. Fijałkowski ;
Zagraj ze mną miłość
Ktoś tak blisko
Wojciech Wolnicki (W. & W. Gregory)
Ktoś tak blisko
Serce nie siwieje
Hanna Bilińska-Stecyszyn ;
Serce nie siwieje
The Paper Dolls
Natalia Grzegrzółka
The Paper Dolls
Słowa wdzięczności
Anna H. Niemczynow
Słowa wdzięczności
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy