Czerwona Królowa

"Pewna siebie, barwna, przekonująca, pełna wewnętrznych konfliktów, zdradziecka i rozumiejąca świat polityki… zupełnie jak Małgorzata Beaufort, Gregory zawstydza swoich licznych naśladowców niezrównanym rozmachem, umiejętnością uchwycenia szczegółu i jak zawsze literackim wyczuciem." Publishers Weekly

Czerwona królowa przybliża nieomal zapomnianą historię matki pierwszego władcy z rodu Tudorów, Małgorzaty Beaufort. Poślubiona mężczyźnie dwukrotnie od niej starszemu, urodziła dziecko w wieku lat niespełna czternastu i rychło owdowiała. Zepchnięta na margines postanawia odwrócić kartę losu. Na tronie Anglii chce zobaczyć swego jedynego syna bez względu na to, ile to będzie kosztowało ją, Anglię i nieszczęsnego chłopca. Ignorując pozostałych pretendentów do tronu i rosnących w siłę rywali - Yorków - nadaje synowi imię: Henryk, po królu; wysyła go za granicę na dobrowolne wygnanie; wreszcie zmusza do małżeństwa z najstarszą córką znienawidzonej Elżbiety Woodville.

Na tle rozdzierających kraj konfliktów, Małgorzata zawiera kolejne dwa małżeństwa z rozsądku i nie przestaje spiskować.

Informacje dodatkowe o Czerwona Królowa:

Wydawnictwo: Książnica
Data wydania: b.d

Kup książkę Czerwona Królowa

Czerwona Królowa - opinie o książce

Avatar użytkownika - Febra
Febra
Przeczytane:2015-11-10, Ocena: 5, Przeczytałam, 52książki/2015,
Gdyby nie ta kobieta w Anglii nie byłoby Tudorów. Małgorzata Beaufort z żelazną konsekwencją dążyła do osadzenia swego jedynego syna Henryka na tronie. Życie jej nie było usłane różami. Ciążyła na nim samobójcza śmierć ojca, wydanie za mąż w wieku 13 lat i urodzenie w 14 roku życia dziecka (nawet w tych czasach skonsumowanie małżeństwa z trzynastolatką uważano za małżeński gwałt), wczesne wdowieństwo, rozstanie na wiele lat z synem. Autorka przedstawia ją jako bardzo pobożną, chłodno kalkulującą wizjonerkę. Nie wzbudza Małgorzata sympatii, wręcz przeciwnie niechęć ale zmieszaną z podziwem.Ciekawy wycinek dziejów Anglii i potwierdzenie starej zasady, gzie dwóch się bije (Yorkowie z Lancasterami) tam trzeci korzysta.
Historia Małgorzaty Beaufort, matki pierwszego króla z rodu Todorów- Henryka. Surowa i pobożna, nie widzi jednak jak bardzo jej życie przepełnia ambicja, dla której poświęca wszystkie swoje działania, a także swoje osobiste szczęście i miłość...Aby uczynić syna królem i zostać matką królową nie cofa się nawet przed zgodą na zamordowanie synów króla Edwarda Yorka. Wszystkie swoje czyny tłumaczy wolą Bożą i nie chce widzieć w nich woli własnej. Książka napisana znakomitym językiem, pozwala wczuć się w atmosferę XV-wiecznej Anglii.
Avatar użytkownika - chabrowacczyteln
chabrowacczyteln
Przeczytane:2014-03-23, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2014 ,
Ostatnio zaczęłam czytać coraz więcej o dynastii Tudorów. Od zawsze mnie oni ciekawili. Jeśli chodzi o książki wiele osób polecało właśnie Philippę Gregory. Czy słusznie? Jej najsłynniejszą powieścią są ,,Kochanice króla". Kocha historię i dba o każdy szczegół swojego dzieła. Mieszka na wsi w Anglii. Zajmuje się też zbieraniem pieniędzy na kopanie studni w Gambii. W książce poznajemy losy Małgorzaty Beaufort, matki pierwszego władcy z rodu Tudorów- Henryka VII. Miała za sobą kilka nieudanych małżeństw, kiedy to nie mogła sama o sobie decydować. Postanowiła więc wziąć sprawy w swoje ręce i w imię Boga obsadzić swojego syna na tronie Anglii. W kraju szaleje wtedy zawierucha pomiędzy Yorkami, a Lancasterami. Słynna Wojna Dwóch Róż. Historię lubiłam od zawsze. Wolę jednak, gdy jest ona podana w przystępnej, sfabularyzowanej formie, wtedy nie można się nudzić. Teksty źródłowe, dokumenty to raczej nie moja bajka. Poczytałam więcej o tej niesamowicie pobożnej bohaterce i stwierdza, że autorka rzeczywiście dba o szczegóły. Historia jest dość wiernie odwzorowana, oczywiście została podkoloryzowana, dodano jej trochę pikanterii. Bez tego przecież nie mogło się obyć. Małgorzata Beaufort to niesamowicie silna bohaterka. Gdy przeczytałam o jej pobożności nie takiej kobiety się spodziewałam. Zostałam miło zaskoczona. Historia jest bardzo ciekawie napisana, rozdziały nie są długie. Autorka pisze ładnie, poprawnie, prostym językiem. Bardzo szybko i miło się to czyta. Bohaterowie są ,,z krwi i kości", takie sprawiają wrażenie. Odczuwają emocje, a my czujemy jakbyśmy przeżywali te wydarzenia razem z nimi. Okładka bardzo ładna, literówek brak. Każdy kolejny rozdział wyszczególniony. Polecam!
Avatar użytkownika - monalizka
monalizka
Przeczytane:2013-11-10, Ocena: 4, Przeczytałam, czytam regularnie w 2013 roku,
Lektura dla tych, co chcą poznać punkt widzenia oczytanej i ambitnej kobiety czasów, które nie były jej sprzyjające, która zasadę ,,cel uświęca środki" realizowała nie patrząc na nic. Myślę, że wzbudzi emocje: u jednych Małgorzata wywoła podziw, u jednych odrazę i niechęć. Ale zapomniana w historii Anglii zostanie przywołana.
Avatar użytkownika - kalola
kalola
Przeczytane:2013-10-20, Ocena: 6, Przeczytałam, Mam,
Gdy pierwszy raz sięgnęłam po twórczość Philippy Gregory, nie przypuszczałam, że stanie się ona moja ulubioną pisarką. Autorka cyklu Tudorowskiego oraz Wojny dwu róż w sposób bardzo ciekawy i szczegółowy przybliża czytelnikowi czasy średniowiecznej Anglii, w której lojalność, szacunek, miłość, były całkowicie uzależnione od władzy. Po przeczytaniu cyklu Tudorowskiego sięgnęłam po cykl Wojny dwu róż, którą rozpoczęłam od Białej królowej, by w kolejności sięgnąć po ,,Czerwoną królową" opisującą losy matki Henryka VIII - Małgorzaty Beaufort Na kartach książki poznajemy losy młodej, bogobojnej a zarazem ambitnej dziewczyny ; Małgorzaty, która będąc 14 letnią dziewczynką zostaje poślubiona Edmundowi Tudor , którego nie kochała i urodziła mu jedno dziecko. Po śmierci pierwszego męża odebrano jej syna Henryka i wydano po raz drugi za mąż, jednak tym razem Małgorzata odnalazła spokój , szacunek męża i mogła żyć zgodnie ze swoim życzeniem. Gdy podczas bitwy Edwarda Yorka z Nevillem zmarł jej mąż Małgorzata postanowiła wziąć sprawy w swoje ręce i wyszła za mąż za mężczyznę który pomógłby jej spełnić jedno z jej największych marzeń - wzniesienie jej syna na tron Anglii. W tym celu Małgorzata nie zaprzestaje w ciągłych spiskach i próbach nawiązania najlepszych i najsilniejszych związków pomiędzy rodami. Opisana historia ,jest niesamowitym portretem psychologicznym zapomnianej bohaterki mającej duży udział w zakończeniu wojny dwu róż. Philippa Gregory, w swoich książkach posługuje się bardzo plastycznym i lekkim językiem który podczas czytania pozwala całkowicie się odprężyć i zatopić w świecie średniowiecznej Anglii. Polecam wszystkim którzy lubią śledzić losy bohaterów historycznych.

Bardzo przyjemna i wciągająca książka. Bardzo lubię książki ze sfabularyzowaną historią i chociaż preferuję Polską to malutki wycinek Anglielskiej przedstawiony przez Philippe Gregory był również bardzo ciekawy.

Avatar użytkownika - martyna071095
Przeczytane:2014-11-20, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2014,
Dziedzictwo
Philippa Gregory0
Okładka ksiązki - Dziedzictwo

Beatrice Lacey urodziła się i wychowała w majątku położonym w samym sercu Anglii. Wideacre jest jej umiłowanym miejscem na ziemi i nie wyobraża sobie,...

Trzy siostry, trzy królowe
Philippa Gregory0
Okładka ksiązki - Trzy siostry, trzy królowe

Trzy kobiety na dworze Tudorów łączy silna rodzinna więź. Gdy jednak każda włoży na głowę koronę, ich przyjaźń zamieni się w bezwzględną rywalizację Początek...