Czerwony smok

Były pracownik FBI Will Graham, znany ze swoich sukcesów w tropieniu seryjnych morderców, powraca do czynnej służby, aby dopomóc policji schwytać maniakalnego zabójcę kilku rodzin. Tymczasem tajemniczy zbrodniarz, pewny swojej bezkarności, wysyła prowadzącym śledztwo listy podpisane "Czerwony smok".

Informacje dodatkowe o Czerwony smok:

Wydawnictwo: Amber
Data wydania: 2001-10-01
Tytuł oryginału: Red Dragon
Tłumaczenie: Tomasz Wyżyński
Ilustracje:-

Kup książkę Czerwony smok

Blizny przypominają nam, że przeszłość zaistniała naprawdę.

Czerwony smok - opinie o książce

Thomas Harris w swojej powieści pt. „Czerwony smok” stworzył jedną z najbardziej znanych i charyzmatycznych postaci w historii. Hannibala Lectera. I choć w tej historii zdaje się on grac postać drugo albo trzecio planową jest nie mniej ciekawy, niż główny bohater, Francis Dolarhyde.

Francis nie miał łatwego życia; jego matka porzuciła go tuż po narodzinach, z powodu wady wrodzonej. Opiekę nad nim przejęła babcia,  która wcale nie okazała się być czuła i kochająca, a zimna i okrutna. Babcia tresowała go trochę jak zwierzę, którym potem poszczuła własną córkę. Straszyła go i poniewierała nim, kiedy tylko mogła. I wydaje się, że to właśnie ona obudziła w nim tajemniczą siłę, za namową której robił różne straszne rzeczy. Dziennikarze nazwali go Zębową Wróżką, bo podczas dokonywania wszystkich tych złych czynów, wykorzystywał zęby zostawione przez zmarłą babcię, a także swoje, robione na zamówienie. Tymi zębami gryzł swoje ofiary.

Policja zrobiła wszystko, co w jej mocy, żeby go złapać. Koniec końców się jej to udało, ale kilku ludzi przypłaciło to ciężkimi obrażeniami, a jeden z dziennikarzy własnym życiem.

W rozwiązywanie całej sprawy zaangażowali się nie tylko zwykli policjanci, ale również agenci federalni, współpracujący z tymi pierwszymi ramię w ramię.

Dwie najbardziej charakterystyczne w całej sprawie postacie: Will Graham i Crawford zrobili bardzo wiele, żeby złapać mordercę. W niektórych momentach dosłownie deptali mu po piętach. W innych pozostawali daleko w tyle ale nie poddawali się i badali każdy dowód w sprawie, powoli posuwając się do przodu.

Hannibal i Czerwony Smok byli pod pewnymi względami bardzo podobni do siebie; oboje opętani przez coś, czego nie byli w stanie zrozumieć. Z tym, że Hannibal to akceptował i „przytulał do piersi”, jak własne dziecko. Natomiast Francis był mu całkowicie podporządkowany, ściśle wypełniał rozkazy Czerwonego Smoka,  bo smok nie uznawał sprzeciwu.

Upozorował nawet własną śmierć, by dopaść swą znienawidzoną ofiarę i zarazem najgorszego przeciwnika, Williama Grahama, prowadzącego razem z Crawfordem całą tę sprawę.

A jednocześnie, trzeba docenić i to, że próbował ze smokiem walczyć. Zjadł reprodukcję obrazu, na którym ów smok był namalowany, licząc, że w ten sposób go pokona, albo zdobędzie nad nim przewagę. Okazało się to tylko czczym życzeniem, za które Francis musiał bardzo słono zapłacić.

Autorowi trzeba przyznać, że potrafi stworzyć fascynujących bohaterów i z prawdziwą wirtuozerią opisać ich przygody. Jego fabuła jest dopięta na ostatni guzik i wcale nie rozchodzi się w szwach.

Thomas początkowo pracował jako dziennikarz. Związał się z największymi gazetami  takimi, jak  „Waco Tribune-Herald”, w której jako nocny reporter zajmował się tematyką kryminalno-policyjną.  Dużo podróżował po Europie. Był też recenzentem publikującym w wielu czasopismach.

Jego dwie powieści „Czerwony smok” i „Milczenie owiec” uznano za najwybitniejsze thrillery psychologiczne XX wieku.  Doczekały się one ekranizacji i zostały obsypane Oskarami.

Avatar użytkownika - BooksMyHarbour
BooksMyHarbour
Przeczytane:2017-05-13, Ocena: 5, Przeczytałam, Opinie, Thomas Harris,
"Inteligentnego psychopatę, szczególnie sadystę, trudno złapać z kilku powodów. Po pierwsze, nie ma motywu, który można by wydedukować. Nie da się więc iść tą drogą...Trzeba spróbować wejść w skórę mordercy, myśleć tak jak on - a potem znaleźć człowieka, który pasuje do tego modelu." (Will Graham - agent o nieprzeciętnej intuicji). "Wielki czerwony smok i niewiasta obleczona w słońce" to dzieło prekursora romantyzmu - Williama Blake'a, które mocno zainspirowało Thomasa Harrisa, a przez to również spowodowało wzmożone zainteresowanie jego fanów tą akwarelą. Sama dołączyłam do grona zainteresowanych, przestudiowałam symbolikę obrazu, zapoznając się przy tym z sylwetką oryginalnego artysty. Zębowa Wróżka - główny bohater powieści - zachwycił się Czerwonym Smokiem do tego stopnia, że wrósł on w jego psychikę, stał się czymś w rodzaju drugiego ja, alter ego, ideé fixé, jego przeklętą schizofrenią. "Czerwony smok" to doskonałe wprowadzenie do trylogii o Hannibalu Lecterze. Intrygujący wątek główny z niezwykłą dbałością o detale. Historię mordercy poznajemy sukcesywnie, retrospekcji używa Harris dosyć późno, co uważam za zdecydowany walor powieści. Okrucieństwo za okrucieństwo, krzywda za krzywdę, lecz zemsta za doznane upokorzenia dokonuje się na niewinnych ofiarach - fakt ten podnosi poziom emocji wrażliwego czytelnika. Każde kolejne morderstwo planowane jest z większą precyzją, a szczegóły przemyślane i doprowadzone niemal do perfekcji. Niemal - bo nie istnieje przecież zbrodnia doskonała. Zakończenie powieści bardzo mi się podobało. Thomas Harris wzbudzał moje zainteresowanie do ostatniej strony, ostatnich słów, w których cytuje mądrościową Księgę Koheleta . Podsumowanie bardzo adekwatne, lecz.... Jest pewne znane powszechnie zjawisko, coś, co nie jest marnością - potrafi czynić cuda , poruszyć serca najokrutniejszych potworów. W tym wypadku uczucie abstrakcyjne, którego znaczenia nie sposób tu przeoczyć.
Avatar użytkownika - Mati123
Mati123
Przeczytane:2017-02-14, Ocena: 5, Przeczytałem,
Książka bardzo dobra. Bardzo dobrze wykreowana postać psychopaty. Książka mniej popularna od milczenia owiec, ale i też sprzedawana w wielu egzemplarzach.
Świetnie napisana książka. "Czerwony smok" to jeden z lepszych filmów o Hannibalu, a książka zdecydowanie go przebija. Studium psychologiczne postaci, zwłaszcza Grahama i Dollarhyde'a oddane jest intrygująco i głęboko. Brak happy endów z jednej strony rozczarowuje, z drugiej idealnie dopełnia historii - lepiej niż zakończenie filmu. Retrospekcje przybliżają świetnie genezę psychicznej kondycji Dollarhyde'a. Jego aktualny stan psychiczny w książce także oddany jest o wiele lepiej niż w filmie.
Niezwykły Thriller. Szczerbata Lala zabija całe rodziny, nagrywa swoje mordy i później z podnieceniem ogląda nagrane filmy. Agenci FBI z wielkim trudem próbują złapać szaleńca. Poznajemy również Hanibala Lectera...Książka w genialnym klimacie, trzyma w napięciu do ostatniej kartki. Nic tylko czytać dalej!
Avatar użytkownika - Mysza_99
Mysza_99
Przeczytane:2015-04-08, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki - 2015,
"Czerwony smok" jest moim pierwszym spotkaniem z prozą Thomasa Harrisa i pierwszym kontaktem z osobą szalonego psychiatry psychopaty Hannibala Lectera. Co prawda w książce pojawia się epizodycznie i to nie o niego chodzi, ale jednak odgrywa ważną rolę i daje się poznać, jako postać niezwykle przebiegle odrażająca. Generalnie rzadko sięgam po thrillery psychologiczne, bo to trudna emocjonalnie lektura. Tak było i tym razem. Główną postacią jest psychopatyczny morderca, Francis Dolarhyde, który w krótkim odstępie czasu zabija dwie rodziny - w sposób bezwzględny, brutalny, okaleczając ciała swoich ofiar kawałkami zbitych luster. Wydaje mu się, że dzięki temu przemienia się w czerwonego smoka. Jest osobą chorą, wyniszczoną, z traumatyczną przeszłością. Pewnego dnia staje na jego drodze pewna niewidoma kobieta... Tymczasem w śledztwo zostaje zaangażowany Will Graham, profiler FBI, który wsławił się w sprawie Lectera. Początkowo ma on pewne wątpliwości, czy zaangażować się - zwłaszcza przez wzgląd na najbliższych. Dołącza jednak do zespołu i podąża za bezwzględnym zabójcą. Decyduje się na spotkanie z Hannibalem, ponieważ chce skorzystać z jego pomocy... Książka jest przerażająca i odrażająca. Autor ma niezwykłą zdolność do przedstawiania w obrazowy sposób scenerii zbrodni, a także wydarzeń z dzieciństwa, które odbiły się na dalszym życiu Dolarhyde'a. Morderca jest fantastycznie skonstruowany, na początku jest zagadką, która rozjaśnia się w miarę rozwoju akcji. Śledztwo prowadzone jest w sposób rzeczowy, a smaczku dodają wstawki z psychiatryka, w którym zamknięty jest Lecter. Całość stanowi zgrabnie napisany i wciągający thriller, który warto przeczytać. Autor przypadł mi do gustu i tym chętniej sięgnę po kolejną jego książkę - najbardziej znaną i lubianą, czyli "Milczenie owiec".
Avatar użytkownika - KasiaiDaniel
KasiaiDaniel
Przeczytane:2003-01-01, Ocena: 5, Przeczytałem, 2001-2004, @Blog, Gorąco Polecam...., Ulubione,
"Czerwony smok" to druga książka autorstwa Thomasa Harrisa, lecz pierwsza ze świata Hannibala Lectera oraz agentów FBI i psychopatycznych morderców. Ja tę książkę czytałem po lekturach "Milczenia owiec" oraz "Hannibala". Po raz kolejny "Milczenie owiec" miało swój wpływ na odbiór lektury, która jest o wiele mroczniejsza niż wspomniana kontynuacja. Jak dla mnie zbyt mroczna. Tutaj głównym bohaterem jest agent FBI Will Graham, który najpierw powoduje, że za kratki trafia doktor Hannibal Lecter. Lecz schwytanie psychopatycznego mordercy, kończy się sporymi ranami agenta. Przez tp Graham odchodzi ze służby, by rozpocząć spokojne życie i rekonwalescencje. Jednak natura nie lubi pustki i na horyzoncie pojawia się kolejny seryjny morderca. Jest nim Francis Dolarhyde, nazywany przez siebie Czerwonym Smokiem. Ten psychopatyczny morderca na swój cel, wybrał sobie całe rodziny, lecz na miejscu zbrodni nie pozostawia żadnych śladów. Taki obrót spraw spędza sen z powiek FBI i Jacka Crawforda (znanego z Milczenia Owiec). Crawford namawia Grahama na powrót do pracy i pomoc w znalezieniu mordercy. Za Grahamem jak cień podąża zemsta Hannibala Lectera, które także ma swoje cele. Jakie tego można dowiedzieć się po tej makabrycznej lekturze, którą według mnie warto znać. Ja ze swej strony gorąco ją polecam. Ocena: 9/10 Recenzja opublikowana na moim blogu: http://danwaybooks.blogspot.com/2012/12/poczatek-tetralogii-thomasa-harrisa.html
Avatar użytkownika - Mamut
Mamut
Przeczytane:2014-12-04, Ocena: 4, Przeczytałam, WYZWANIE 2014-52 książki,
Francis Dolarhyde dokonuje rzezi na całych rodzinach, nagrywa sobie zbrodnie na kasety video, by potem je oglądać i podniecać się podczas projekcji filmu w domowym zaciszu. Warto jednak dodać, że wobec Raby, niewidomej, która obdarzyła go uczuciem, okazał się czułym, chociaż nieco ekstrawaganckim kochankiem.
Avatar użytkownika - Pharea
Pharea
Przeczytane:2014-01-24, Ocena: 6, Przeczytałam, 12 książek 2014, Mam,
Tak się wciągnęłam w tą książkę, ze pochłonęłam ją w 3 dni. Niesamowite napięcie i akcja jaką buduje Harris to jest coś niesamowitego. Mimo, że kiedyś oglądałam film książka była dla mnie bardzo intersująca, intrygująca i dała mi bardzo dużo radości z czytania. Jestem pod dużym wrażeniem opisów pracy FBI w czasach kiedy nie było super nowoczesnych technologii śledczych oraz tak powszechnego dostępu do internetu. Will Graham (jak w serialu) zachwyca nietuzinkową osobowoącią i niesamowitą inteligencją, a Hannibal Lecter (mimo, że nie jest tu głównym bohaterem) kreuje wokół siebie niebezpieczną i tajemniczą aurę. Jest spokojny i opanowany, a przez to zwbudza jeszcze większy strach. Polecam gorąco
Avatar użytkownika - kryptonite
kryptonite
Przeczytane:2022-01-22, Ocena: 5, Przeczytałem, Mam,

Bardzo, bardzo dobry początek serii z Hannibalem Lecterem. Szkoda mi tylko tego, że ta postać tak rzadko się w tej książce pojawiała... Na pocieszenie dostałam genialnego czarnego charaktera. Nic dodać, nic ująć, czas na "Milczenie owiec".

Avatar użytkownika - Eliza89
Eliza89
Przeczytane:2020-04-25, Ocena: 6, Przeczytałam,

Pierwsza część serii o Hannibalu Lecterze, chociaż moim zdaniem jest tego bohatera tyle co kot napłakał.
Książka ta opowiada o seryjnym mordercy, którego policja nazwała Zębatą Wróżką. On sam tytułuje się „Czerwonym Smokiem”. Poznajemy jego trudną przeszłość, a także przerażającą teraźniejszość i momenty jego tzw. „przemiany” z człowieka w smoka.
Do znalezienia go FBI prosi byłego detektywa śledczego Willa Grahama- geniusza policyjnego, który potrafi rozwiązać najtrudniejszą zagadkę kryminalna i myśleć tak jak morderca (co okazuje się również być przekleństwem). Przez niego, parę lat wcześniej, zostaje schwytany w/w dr med. Hannibal- Kannibal Lecter.
Przy prowadzeniu sprawy Zębatej Wróżki, Graham musi skonfrontować się z doktorem, co nie będzie dla niego wcale łatwą sprawą, bowiem dr wywołuje ogólny strach i lęk u detektywa. Dlaczego? Tego nie zdradzę, ale rozmowa ich naprawdę wywołuje ciarki oraz gęsią skórkę.
Ponadto policja oraz FBI mają świadomość, że to nie koniec morderstw. Dlatego trzeba działać szybko i sprawnie, a czasu jest coraz mniej.

Ta książka to rewelacja! Dużo akcji, bohaterowie bardzo szczegółowo przedstawieni- ich psychika; do tego szczegółowe opisy prowadzenia sprawy, kluczenie detektywów czasem we mgle, szukania podobieństw między ofiarami sprawia, że czyta się ją z zapartym tchem.
Przyznam się szczerze, że zanim chwyciłam za książkę, dwa-trzy dni wcześniej obejrzałam (po raz kolejny zresztą) ekranizację z fenomenalnym Anthony Hopkinsem oraz Edwardem Nortonem. Z jednej strony to był błąd, ponieważ znałam już zakończenie oraz cały jakby „szkielet” fabuły, ale z drugiej strony zwróciłam uwagę na rozbieżności, których myślę, że bym nie znalazła obierając odwrotną kolejność.
Mimo to uważam, że ekranizacja wiernie odwzorowuje książkę. To niesamowite, że dość tajemnicza i kontrowersyjna postać Hannibala, która tak naprawdę jest tu drugoplanowa, ma taki wydźwięk w tej całej historii.
Zdecydowanie polecam, a za kontynuację na pewno chwycę, może jeszcze w maju:)

Książka przeczytana w ramach wyzwania "Olimpiada czytelnicza 2020" org. przez Pośredniczkę książek.

Avatar użytkownika - Roksana
Roksana
Przeczytane:2022-09-18, Ocena: 5, Przeczytałam, 2022, Thriller,sensacja,kryminał, E-booki,
Avatar użytkownika - AsiaSobieraj
Przeczytane:2018-01-09, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 książki 2018,
Milczenie owiec
Thomas Harris0
Okładka ksiązki - Milczenie owiec

Clarice Starling, młoda adeptka Akademii FBI w Quantico, rozpoczyna staż w sekcji behawioralnej Biura, zajmującej się seryjnymi zabójstwami. Jej...

Hannibal. Po drugiej stronie maski
Thomas Harris0
Okładka ksiązki - Hannibal. Po drugiej stronie maski

Hannibal po drugiej stronie maski odsłania początki i przyczyny zła. Odtwarza kształtowanie się potwora - z najbardziej zwyrodniałego okrucieństwa i.....