Cztery miłości

W kolejnym tomie esejów Clive Staples Lewis (1893-1963), pisarz, filozof, wykładowca uniwersytecki, autor słynnych Opowieści z Narnii, wyróżnia cztery rodzaje miłości: przywiązanie, przyjaźń, miłość erotyczną i Caritas, która jako miłość Boga i bliźniego jest z nich najważniejsza. Lewis pokazuje, jak płynne są granice między poszczególnymi rodzajami miłości - jedna może przechodzić w drugą tak, abyśmy w rezultacie lepiej mogli zrozumieć, kim i po co jesteśmy. Prowokująca, oryginalna opowieść o tym, czym jest prawdziwa Miłość.

Informacje dodatkowe o Cztery miłości:

Wydawnictwo: Media Rodzina
Data wydania: b.d
ISBN: 978-83-7278-401-8

Kup książkę Cztery miłości

,,Przyjaźń rodzi się w momencie, gdy jedna osoba mówi do drugiej: "Co? Ty też? Myślałem, że tylko ja''

Przyjaźń rodzi się w momencie, gdy jedna osoba mówi do drugiej: Co? Ty też? Myślałem, że tylko ja

Cztery miłości - opinie o książce

To zbiór esejów, słynnego autora ,,Opowieści z Narni", w których rozważa czym jest miłość. Wyróżnia i opisuje cztery jej rodzaje: przywiązanie, przyjaźń, miłość erotyczną oraz caritas czyli miłość Boga i bliźniego. Autor pokazuje jak wzajemnie się przenikają, uzupełniają wskazując jednocześnie, że najważniejsze jest ostatnia z nich czyli caritas.
,,W pojęciu caritas, miłości Boga i bliźniego, zawarłem dwie łaski. Jednak Bóg potrafi udzielić także trzeciej. Potrafi w człowieku obudzić nadprzyrodzoną miłość do Niego samego, która jest jednak miłością płynącą nie z potrzeby, ale z doceniania. Ze wszystkich darów ten jest najbardziej wart pożądania. To w nim, a nie w naszych przyrodzonych miłościach, ani w etyce, znajduje się prawdziwe centrum życia ludzi i aniołów. Dzięki niemu wszystko jest możliwe."
Polecam serdecznie, tą niełatwą aczkolwiek ubogacającą lekturę.

Avatar użytkownika - DorotaMazur
DorotaMazur
Przeczytane:2013-01-12, Ocena: 5, Przeczytałam,
Miłość to coś metafizycznego, coś czego nie da się tak po prostu jednoznacznei określić, a ksiażka ta doskonale oddaje tę metafizyczność.
Listy starego diabła do młodego
C. S. Lewis0
Okładka ksiązki - Listy starego diabła do młodego

Ta błyskotliwa, przewrotna książka przynosi głęboką analizę kondycji duchowej współczesnego człowieka. Rozstrzyga wiele wątpliwości i odpowiada na wiele...

Zaskoczony radością. Moje wczesne lata
C. S. Lewis0
Okładka ksiązki - Zaskoczony radością. Moje wczesne lata

Chłopiec, który wspólnie z bratem wymyśla tajemnicze królestwo Boxen i przez kilka lat spisuje jego kroniki. Uczeń wiktoriańskiej...