Dawid Copperfield t. 1

Historia dojrzewania młodego chłopca, Dawida, przedwcześnie wkraczającego w świat dorosłych. Czytelnik powieści styka się z szeregiem zapadających w pamięć postaci, okrutnych, ekscentrycznych, groteskowych: panem Murdstone'em, panem Micawberem, panną Betsy Trotwood i wieloma innymi, których wpływ kształtuje osobowość tytułowego bohatera. Komizm i ironię łączy pisarz z sentymentalizmem i liryzmem, malując przejmującą panoramę społeczeństwa angielskiego epoki wiktoriańskiej.

Dawid Copperfield w latach chłopięcych - to Dickens. Za pośrednictwem swojego bohatera autor ukazał nam własną osobowość. Typowe dla artyzmu Dickensa jest to, że w postaci Copperfielda każdy czytelnik znajdzie nie tylko dużo z Dickensa, ale też trochę samego siebie.

Informacje dodatkowe o Dawid Copperfield t. 1:

Wydawnictwo: Książka i Wiedza
Data wydania: 1989 (data przybliżona)
ISBN: 83-05-11763-4
Tytuł oryginału: The Personal History and Experience of David Copperfield the Younger
Tłumaczenie: Karolina Beylin

Kup książkę Dawid Copperfield t. 1

Dawid Copperfield t. 1 - opinie o książce

Avatar użytkownika - agusia97
agusia97
Przeczytane:2014-05-15, Ocena: 4, Przeczytałam, 52 książki 2014,
Pierwsza cześć "Dawida Copperfielda". Już dawno obiecywałam sobie, że przeczytam tę, chyba najbardziej znaną książkę Charles'a Dickensa. Opowiada ona historię pewnego chłopca, który musiał wychowywać się bez ojca, bardzo szybko zaczął sam zarabiać na swoje życie i brać życie we własne ręce. Ogólnie w książce jest bardzo wiele wątków, a przez jedną cześć pierwszej książki wydarzyło się co najmniej dwa razy tyle niż w niektórych współczesnych, wielotomowych seriach. "Dawid Copperfield" jest książką, która powinna stanowić pozycję obowiązkową w każdej biblioteczce. Mimo, że powieść ma już ponad wiek to nawet obecnie można znaleźć w niej wiele rzeczy, które również odnoszą się do współczesności.
Avatar użytkownika - ryznarekk
ryznarekk
Przeczytane:2013-02-12,
Po książkę sięgnęłam w czasie, kiedy nie miałam co robić, bo po książki do biblioteki miałam jechać dopiero następnego dnia. Chciałam też sprawdzić, jak będzie mi szło czytanie anglojęzycznej książki - okazało się, że całkiem sprawnie. Macmillan przełożył powieść na łatwy język, nie miałam problemów z rozumieniem zdań, jedynie pojedyncze słówka musiałam sobie tłumaczyć - i to nie wszystkie, bo część udało się przetłumaczyć z kontekstu. Dodatkowo z tyłu książki został umieszczony słownik z wybranymi wyrażeniami. Co do treści książki... Nie jestem wielką fanką tego typu książek. Trochę mnie nudziło to całe "and we are all very happy". Wiadomo, że David lekkiego życia nie miał, ale końcówka... No nie powiem, jakoś mi do gustu nie przypadła. Jednak szanuję pana Dickensa, mimo że po tę książkę sięgnęłam raczej w celach naukowych :)
Avatar użytkownika - Roksana
Roksana
Przeczytane:2022-07-21, Ocena: 5, Przeczytałam, Literatura piękna, E-booki, 2022,
Avatar użytkownika - pawel_okulewicz
Przeczytane:2005-01-01, Ocena: 4, Przeczytałam,
Wielkie nadzieje
Charles Dickens0
Okładka ksiązki - Wielkie nadzieje

Młody Pip to sierota mieszkający z siostrą i jej mężem kowalem. Kiedy zostaje zatrudniony do zabawiania ekscentrycznej panny Havisham i jej ślicznej podopiecznej...

Great Expectations
Charles Dickens0
Okładka ksiązki - Great Expectations

In an overgrown churchyard, a grizzled convict springs upon an orphan named Pip. The convict terrifies the young boy and threatens to kill him unless Pip...