Dewiacja

Żona Adama Schonberga, zdolnego studenta medycyny, niespodziewanie oświadcza, że jest w ciąży. Chłopak musi przerwać studia i poszukać pracy, która pozwoli mu utrzymać rodzinę. Znajduje zatrudnienie w jednej z wielkich firm farmaceutycznych. Jak się okazuje, koncern jest właścicielem kliniki, pod opieką której pozostaje żona Adama. Młody człowiek odkrywa przerażające powiązania pomiędzy obiema firmami oraz ogromne niebezpieczeństwo, które czyha na jego najbliższych...

Informacje dodatkowe o Dewiacja:

Dewiacja - opinie o książce

Avatar użytkownika - EmnildaAmelberga
EmnildaAmelberga
Przeczytane:2014-06-26, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki - 2014, Mam,
"Dewiacja" opowiada historię studenta medycyny Adama, którego kłopoty finansowe zmuszają do podjęcia pracy w firmie farmaceutycznej. Początkowo w nowej pracy panuje miła atmosfera, Adam jednak z czasem przekonuje się, że to tylko pozory. Dziwne zniknięcia, nagłe zmiany w zachowaniu lekarzy i inne zagadkowe i wstrząsające zdarzenia powodują, że mężczyzna pragnie poznać prawdę i rozpoczyna własne śledztwo. Książkę czyta się szybko, fabuła wciąga, aczkolwiek nie jest to szczególnie mocny thriller. Powieść lżejsza, ale nie brakuje ciekawych momentów.
Avatar użytkownika - secretelle
secretelle
Przeczytane:2014-01-15,

Adam i Jennifer Schonberg są małżeństwem od ponad roku. Razem wiodą spokojne życie i są szczęśliwi. Do czasu, gdy nieoczekiwanie dziewczyna zachodzi w ciążę. Musi przerwać karierę tancerki, stanowiącą dotychczas główne źródło dochodów. Adam z kolei, aby zarobić na utrzymanie mającej się wkrótce powiększyć rodziny, rezygnuje ze studiów medycznych i rozpoczyna pracę w koncernie farmaceutycznym. Ma nieodparte wrażenie, że coś jest nie w porządku - lekarze, którzy byli w jakiś sposób związani z firmą, nagle stają się zupełnie innymi ludźmi - podejrzanie szybko przekonują się do polecanych im medykamentów, zmieniają miejsce pracy lub podejście do pacjentów.

Jeden z lekarzy, którzy - ni stąd, ni zowąd - z gburów zmienili się w troskliwych specjalistów, dla których dobro pacjenta jest wartością nadrzędną, to ginekolog, pod którego opieką jest Jennifer. Dziewczyna uważa, że jej mąż ma paranoję i nie daje sobie wmówić, iż uwielbiany przez nią doktor może wcale nie chcieć dla niej tego, co najlepsze. Adam musi dowieść, że jego podejrzenia są słuszne. Postanawia na własną rękę przeprowadzić śledztwo, co sprawia, że znajduje się w ogromnym niebezpieczeństwie.

Kolejne sekrety mnożą się w zabójczo szybkim tempie. Rozpaczliwe szukanie wyjaśnień, liczne nieporozumienia, odkrywane tajemnice, całe mnóstwo zwrotów akcji - z każdą stroną nasuwa się coraz więcej pytań, co jakiś czas ciarki przechodzą po plecach. Napięcie stale rośnie, niczym nadmuchiwany balon. A kiedy pod koniec powieści osiąga apogeum, nagle pojawia się wielkie BUM, a później… nic. Emocje opadają, brakuje choćby najmniejszego elementu zaskoczenia. Niestety, zakończenie Dewiacji jest banalne, nie ma w nim choćby najmniejszej wzmianki o sprawach, które przewijały się przez prawie całą książkę, więc pod tym względem powieść nieco zawodzi.

Cook napisał Dewiację w 1984 roku, kiedy technologia nie rozwijała się w tak spektakularnym tempie, jak obecnie. Sprzęt medyczny znacznie się różnił od tego używanego współcześnie, a kontrolowanie umysłów… no cóż. Do dziś nie znaleziono na to skutecznej metody, więc przed dwoma dekadami nie było najmniejszych podstaw do tego, aby sądzić, iż będzie można w przyszłości kierować czyimś zachowaniem. I nie chodzi bynajmniej o środki farmaceutyczne, a bardziej skomplikowane sposoby. Zatem medyczny thriller Robina Cooka zawiera też elementy powieści science fiction, które sprawiają, że Dewiacja staje się jeszcze bardziej przerażająca.

Dewiacja to dobry thriller medyczny. Nie jest to jednak powieść wybitna, ponieważ autor mógł wycisnąć z niej znacznie więcej, rozbudować niektóre wątki i rozsądniej dawkować napięcie. Mimo to, każdy miłośnik powieści z dreszczykiem, których akcja toczy się w środowisku medycznym, powinien być książką Cooka usatysfakcjonowany.

Avatar użytkownika - sabja
sabja
Przeczytane:2013-07-01, Ocena: 1, Przeczytałam, 52 książki- 2013, Mam, Na półkach,
Niestety książka jest po prostu kiepska. Intryga jak dla przedszkolaka, naiwne rozwiązania, akcja jak z filmu kategorii C. Nie polecam nikomu zaczynać swojej przygody z Cookiem od tej pozycji, bo inna jego książki są naprawdę dobrze napisane. To jest niestety chyba jego najsłabsza książka. Jedyne co można przyznać na plus, to to, że czyta się ją błyskawicznie (jak zresztą wszystkie jego książki).
Avatar użytkownika - mictatencuhtli
mictatencuhtli
Przeczytane:2022-04-02, Ocena: 4, Przeczytałem,

Po raz kolejny mistrz thrillera medycznego nie zawodzi. Świat wielkich korporacji medycznych ściśle powiązany z nieetycznym postępowaniem w tej dziedzinie nauki. Fabuła trzyma w napięciu. Do tej książki wróciłem ponownie po latach i nadal uważam ją za wartą przeczytania.

Avatar użytkownika - Nataluch
Przeczytane:2010-11-28, Ocena: 6, Przeczytałam,
Mutant
Robin Cook0
Okładka ksiązki - Mutant

Poczęty w probówce syn Marshy i Victora Franków wyrasta na chłopca o niewiarygodnie wysokim ilorazie inteligencji. Dumnych z genialnego dziecka...

Dopuszczalne ryzyko
Robin Cook0
Okładka ksiązki - Dopuszczalne ryzyko

Biochemik Edward Armstrong prowadzi badania nad lekiem antydepresyjnym o roboczej nazwie Ultra. Po dobrze rokujących eksperymentach na zwierzętach postanawia...