Dobrze się myśli literaturą

,,Dobrze się myśli literaturą" to zbiór esejów o praktykowaniu wiary w literaturę, rozumianą jako konieczność mówiącego człowieka. Ryszard Koziołek przekonuje, że ilekroć próbujemy coś wyjaśnić, porozumieć się z innym lub wyrazić własne emocje, jesteśmy skazani na literaturę. Czynimy to również bez lektury, ale - jak przekonuje autor - czytanie ulepsza nasze myślenie i mowę.

W myśleniu literaturą autor sięga do twórczości klasyków - jak Prus, Kraszewski, Sienkiewicz, Przybyszewska czy Mrożek - oraz pisarzy współczesnych - Springera, Stasiuka, Pilcha czy Karpowicza. Życiorysy są dla niego równie ważne, jak fikcje, jeśli tylko pozwalają myśli ruszyć z miejsca i ćwiczyć się w wyrażaniu i opowiadaniu świata.

Eseje Ryszarda Koziołka to także głos w sprawie przywrócenia literaturze należnego jej miejsca, które ostatnimi czasy osłabiły media wizualne. Autor udowadnia, że dla człowieka nie ma lepszego programu symulacyjnego do trenowania wyobraźni, mowy i myślenia niż literatura.

,,Nie mam żadnych wątpliwości: nikt nie czyta dziś w Polsce literatury tak wnikliwie i tak namiętnie jak Ryszard Koziołek. Prowokujący erudyta, zadziorny eseista, zaskakujący intelektualista. Pisze, jak mało kto. Trochę przesadza z tym pozytywizmem, ale "nobody's perfect"."

Michał Paweł Markowski

Informacje dodatkowe o Dobrze się myśli literaturą:

Wydawnictwo: Czarne
Data wydania: 2016-01-20
Kategoria: Publicystyka

Kup książkę Dobrze się myśli literaturą

Dobrze się myśli literaturą - opinie o książce

Avatar użytkownika - lucter
lucter
Przeczytane:2017-06-07, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2017, chcę zdobyć,
Pięknie napisane eseje na różnorodne literackie tematy. Mamy więc: "Lalkę" Prusa i myślenie ekonomiczne oraz o samym Prusie, "Qvo vadis", fenomen Józefa Ignacego Kraszewskiego, córkę Przybyszewskiego i co ma wspólnego z Hilary Mantel (jedyna, która zdobyła dwukrotnie Nagrodę Bookera), powieść historyczną w ogóle i Hannę Malewską w szczególe, pisanie o architekturze (Filip Springer), Mrożka, Bieńczyka, Rymkiewicza, "Sońkę" Karpowicza, "Wschód"Stasiuka, "Dracha" Twardocha i kilka innych. Szczególna jest zwłaszcza przyjemność w odkrywaniu nieznanych dotąd aspektów przeczytanych książek.
Avatar użytkownika - baros83
baros83
Przeczytane:2016-05-27, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2016,
Teoretycznoliterackie eseje o mniej lub bardziej znanych polskich autorach (m.in. Prus, Sienkiewicz, Kraszewski, Przybyszewska, Malewska, Springer, Bieńczyk, Mrożek, Rymkiewicz, Karpowicz, Stasiuk, Twardoch, Brzozowski, Tokarczuk). Profesor Uniwersytetu Śląskiego w erudycyjny sposób pokazuje historyczno - teoretyczne konteksty interpretacyjne utworów literackich. Lektura godna przeczytania.
Avatar użytkownika - Dorot21
Dorot21
Przeczytane:2016-08-17, Ocena: 6, Przeczytałam, Mam,
Czytać, dużo czytać
Ryszard Koziołek0
Okładka ksiązki - Czytać, dużo czytać

Rzecz, która nie przestaje zachwycać, to skromne piękno zadrukowanej strony. Książka wydaje się najbardziej ubogą ze sztuk. Fotografia, film, malarstwo...

Ciała Sienkiewicza. Studia o płci i przemocy
Ryszard Koziołek0
Okładka ksiązki - Ciała Sienkiewicza. Studia o płci i przemocy

,,Ciała Sienkiewicza" to książka napisana z zachwytu i ze złości na Sienkiewicza. Zachwyt budziła i budzi Sienkiewiczowska sztuka opowiadania, swoisty...