Dom tajemnic

Babciny kuferek z rodzinnymi sekretami skłania Amadę, młodą Amerykankę meksykańskiego pochodzenia, by na własną rękę poszukać odpowiedzi, których nie może – lub nie chce – udzielić jej nikt z najbliższych.

Niespodziewanie dla siebie wyrusza w podróż – dosłowną i mentalną – w poszukiwaniu kobiety, która nieodwracalnie wpłynęła na losy jej rodziny. Niewiarygodna historia, którą odkrywa, zaczyna się w Meksyku lat dwudziestych i trzydziestych, przenosi do Hiszpanii pogrążonej w wojnie domowej, by wreszcie dotrzeć do żydowskiej Warszawy otoczonej murami getta. Dom tajemnic to opowieść o zagmatwanych relacjach rodzinnych i miłosnych, stawiająca prowokacyjne pytania o winę i odpowiedzialność. Oddając głos milczącym od lat kobietom, łączy w sobie najlepsze cechy historycznej powieści obyczajowej i thrillera psychologicznego.

Informacje dodatkowe o Dom tajemnic:

Wydawnictwo: Bukowy Las
Data wydania: 2013-04-17

Kup książkę Dom tajemnic

Dom tajemnic - opinie o książce

Avatar użytkownika - Jedrulek
Jedrulek
Przeczytane:2015-02-06, Ocena: 4, Przeczytałam, 12 książek 2015,
Mam mieszane uczucia po przeczytaniu tej opowieści. Nie mogę też powiedzieć bym czekała na każdą wolną chwilę, by odkrywać kolejne losy bohaterów. Jest tutaj tajemnica, jest historia, są barwni bohaterowie, miłość, romans, czyli wszystko czego powieść potrzebuje, jednak "czegoś brakuje". Autorka przybliża nam najważniejsze fakty historyczne okresu wojennego, skupiając się szczególnie na działaniach w Polsce. Stara się odzwierciedlać te fakty jako obserwator, w pewnym momencie wręcz odniosłam wrażenie jakbym czytała szkolną historię w "pigułce". Wyraźnie daje się odczuć "żywe" zainteresowanie czy wręcz fascynację autorki dziejami wojennej Warszawy, jak i całej Polski. Dla osoby, która ma troszkę większą znajomość historyczną ta pobieżność historyczna może być troszkę drażniąca, jednak staję po stronie autorki, gdyż zakładam, iż nie miała być to książka historyczna, a powieść z historycznym wątkiem. Nie zmienia to faktu, iż jest to opowieść o wartościach ponadczasowych: miłości, tej upragnionej, jak i tej niespełnionej, przyjaźni i innych więziach międzyludzkich. To historia o przewrotności losu, zagubieniu w życiu, decyzjach, które je kreują- tych najważniejszych, jak i tych pochopnych, jednak: "życie ludzkie kształtują nie tylko decyzje, lecz także okazje, które przechodzą nam koło nosa /.../". Autorka stara się pokazać jak wojna wpływa na człowieka, jego instynkty i zachowanie, pokazuje do czego zdolny jest człowiek by przetrwać i chronić najbliższych. Być może to "rozległość" wątków sprawia, iż można zapomnieć o tajemnicy, która w całej tej historii wymaga rozwiązania...
Avatar użytkownika - asymaka
asymaka
Przeczytane:2015-01-06, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2015 , Mam,
Lektura ciekawa, rzetelnie napisana, nasycona tajemnicami i emocjami. Poznajemy w niej kobiety silne, mądre i kochające całym sercem. To one wiodą tu prym, a z nich wszystkich na prowadzenie wysuwa się wspomniana przeze mnie wcześniej Lea, która wydaje mi się najsympatyczniejszą postacią tej historii. Nie mogę jednak zapomnieć o Amadzie, bo to za jej sprawą wszystko się zaczyna. To ona poszukuje kuferka babci tuż po jej śmierci. Czuje, że dzięki niemu uda jej się poznać rodzinne sekrety, których nie chcą jej zdradzić najbliżsi. Czy tak faktycznie będzie?
Avatar użytkownika - natasha92
natasha92
Przeczytane:2013-06-08, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 książki - 2013, Mam,

W ciągu minionych dwudziestu trzech lat w tajemniczych okolicznościach zginęło, bądź zaginęło wielu polityków, policjantów czy innych ważnych osobistości naszego kraju. Za każdym razem zamykano niewyjaśnione sprawy. Dlaczego? I czemu w to wszystko zamieszani są funkcjonariusze służb specjalnych PRL?

Dorota Kania w swojej kontrowersyjnej książce ukazuje niewygodną dla wielu prawdę. Przedstawia czytelnikowi oparte na dokumentach, które znane były jedynie wąskiej grupie badaczy i śledczych, wyniki śledztw w sprawach najgłośniejszych zabójstw i samobójstw. Poznajemy czternaście owianych tajemnicą śledztw. Autorka czarno na białym ukazuje nam historię takich osób jak Andrzej Lepper, Andrzej Stuglik, Krzysztof Olewnik czy Alicja i Piotr Jaroszewiczowie. Każdy tak samo ciekawy i wyjątkowo dobrze napisany. Język jakim posługuje się Dorota Kania jest prosty i łatwy do przyswojenia dla potencjalnego czytelnika. Mamy wręcz wrażenie, że czytamy dobrą sensacyjną książkę. Chwilami, aż ciężko uwierzyć, że to wszystko działo się naprawdę. Czujemy przerażenie, że ludzie potrafią być tak okrutni i że na tak ogromną skalę światem rządzą pieniądze. Wolelibyśmy myśleć, że mafia istnieje tylko w powieściach kryminalnych, że to jedynie wymysły pisarzy. Niestety, ciemne interesy mają miejsce nawet w naszym kraju. Tuż obok nas.

Jako, że jestem mieszkanką Warszawy, z iskierkami w oczach czytałam o mafii pruszkowskiej i ich wyczynach. Człowiekowi może się doprawdy słabo zrobić poznając poczynania tak niebezpiecznych ludzi. Natomiast trochę rozśmieszył mnie fragment, gdzie policjanci podczas poszukiwania pewnego zagnionego, zamiast niego odnaleźli sadzonki konopii indyjskich nad Wisłą. Ktoś miał naprawdę świetny pomysł, żeby w takim miejscu założyć swój "ogródek"... ;)

Gratuluję odwagi autorce za podejmowanie w ogóle takiego tematu. Ja chyba osobiście bałabym się konsekwencji. Tajne służby, mafia, polityka i niewygodna prawda? To może się źle skończyć. Chociaż trzymam kciuki i mam nadzieję, że będzie wręcz odwrotnie i świat pójdzie wreszcie ku lepszemu, a niewyjaśnione sprawy wreszcie ujrzą światło dzienne i zostaną rozwiązane.

Nie żałuję, iż sięgnęłam po książkę Doroty Kanii pod tytułem "Cień tajnych służb". Za sprawą autorki dowiedziałam się wielu ciekawych i istotnych faktów dotyczących znanych i ważnych ludzi z naszego kraju. A dzięki temu, że nie zostały one przekazane w suchy i w trudny sposób, lektura była naprawdę przyjemna i fascynująca, choć nie powiem - chwilami straszna. Polecam serdecznie wszystkim rządnym wiedzy czytelnikom. ;)

Avatar użytkownika - Faustyna
Faustyna
Przeczytane:2014-08-16, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2014, powieści,
Opowieść o dziewczynie, która bardzo pragnie poznać historię swojej rodziny. A historia jest przebogata prowadzi nas w wir wojny w Hiszpanii i pokazuje czasy prohibicji w USA, realia życia w getcie warszawskim i dużo więcej. Książka sprawia że na nawo przyglądamy się pewnym wydarzeniom historycznym. Stawiamy sobie pytania o co tak na prawdę chodziło, jaki był sens. Bardzo serdecznie polecam!

Trochę mam mieszane uczucia odnośnie tej pozycji i ciężko mi ją ocenić. Niby ciekawa, wielowątkowa i tajemnicza ale jednocześnie jakaś chaotyczna i tak jakby nie do końca opowiedziana...