Dom złudzeń. Zosia

Dwie kobiety, dwa różne światy: jedna - pragmatyczna i pełna sprzeczności, druga - delikatna, wrażliwa na los innych. A jednak... jest coś, co je połączyło. Jaką rolę odegra w tym Dom Złudzeń? Jedno jest pewne - to miejsce, wobec którego żadna z nich nie może przejść obojętnie. Dla Igi to powrót do ukochanych korzeni, dla Zosi - odkrywanie siebie na nowo.  Obie czeka największe w życiu wyzwanie: rzucenie rękawicy losowi i znalezienie swojego przeznaczenia. Której uda się to zrobić lepiej? Czy w tej pogoni za marzeniami dotrą do tego samego celu?

Tak właśnie wygląda nasza rzeczywistość, niekiedy jesteśmy radośni, innym razem ocieramy łzę, chce nam się krzyczeć i tupać, zachowywać mało elegancko i dostojnie. Napotykamy na swojej drodze problemy, ale i odnosimy niebywałe sukcesy. I o tym jest ta niezwykła historia.

Anna Grzyb

Piękna powieść. Prawdziwa aż do bólu. O niespełnionych marzeniach, tęsknotach za czymś realnym; marzeniach, które przybierają formę obrotowego krzesła. A sam Dom Złudzeń po lekturze wyda się Czytelnikom Domem Nadziei i Kobiet. W czym tkwi jego sekret? Przekonajcie się sami.

Agnieszka Krizel

Dom złudzeń. Zosia - opinie o książce

Avatar użytkownika - izabela81
izabela81
Przeczytane:2015-10-22, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 książki - 2015, Mam,
Autorka pokazuje, że nawet w trudnych i dramatycznych sytuacjach życiowych możemy sobie poradzić. Czym powinniśmy kierować się w naszym życiu, aby spróbować osiągnąć pełnię szczęścia. Doskonale przedstawiła poszczególne relacje, zarówno te damsko-męskie, jak i te przyjacielskie czy rodzicielskie. Autorka pokazuje, jak doświadczenia z czasów dzieciństwa potrafią zaważyć na naszym życiu. Powieść napisana pięknym, prostym językiem. Bardzo podobały mi się nastrojowe opisy miejsc, w których pojawiają się bohaterowie. Jest i śmiech, i łzy, i ciągła pogoń za szczęściem i pieniądzem. To powieść o złudzeniach, pozorach i pogoni za marzeniami.
Kolejna książka, którą przeczytałam najpierw w ramach drugiej części - jakoś ostatnio mam pecha. Ciekawa, bardzo ciepła i plastyczna. Jednocześnie bliska i rzeczywista oraz odległa i nierealna. Dwutorowa akcja sprawia, że dzięki retrospekcjom łatwiej jest poznać historię Zosi, co również ma swój urok. Widać, że literatura kobieca w Polsce ma się coraz lepiej. Pełna recenzja: http://dlalejdis.pl/artykuly/dom_zludzen_zosia_recenzja
Avatar użytkownika - kavayee
kavayee
Przeczytane:2015-08-06, Ocena: 4, Przeczytałam, Mam,

Zosia Kulińska to zupełna altruistka, która idzie przez życie pomagając innym i nie chcąc w zamian nic. Od dzieciństwa biegła w językach, robi z tego użytek nie tylko zawodowo, ale także zupełnie charytatywnie. Dodatkowo nie wyobraża sobie życia bez fundacji – najpierw pomagała bezdomnym, teraz chce uszczęśliwić dzieci, które nie odkryły jeszcze swojego potencjału. Czy w naszych czasach altruizm ma swoje miejsce, czy też jest skrzętnie wykorzystywany przez tych, którzy nie umieją z siebie nic dać światu zewnętrznemu? Iga mieszkając w Teksasie stara się odłożyć wystarczająco środków, by wrócić do Polski, choć jest to rzecz, której jednocześnie się boi i pragnie. Czy uda jej się wrócić i w Złotniczkach będzie dla niej miejsce?

W „Domu złudzeń” nie ma zwyczajowego podziału na rozdziały, mamy raczej zachowany pewien ciąg fabularny, w którym są przeplatane losy Igi i Zosi, jak również przeszłość wspominana przez Zosię. Dzięki datom Czytelnik nie jest w stanie się pogubić i łatwo łączy ze sobą poszczególne fakty spajając historię w logiczną całość.

O ile w pierwszym tomie tego cyklu mieliśmy do czynienia z pewną siebie i zarozumiałą Igą, którą życie nauczyło pokory i skromności, o tyle w drugim tomie mamy Zosię, ucieleśnienie właśnie tej pokory i skromności. Jaką lekcję życia będzie musiała przejść nasza główna bohaterka? Czy uda się jej wcielić w życie plan domu utalentowanych dzieci i jak poradzi sobie z nowym miejscem, w którym mieszka tak wiele historii i wspomnień? Portret Zosi jest całkowitym przeciwieństwem Igi, choć łączy je Dom Złudzeń, to jednak zdaje się on je także dzielić. Czy będą w stanie wyjść ponad to i będą mogły na sobie polegać? Czy Zosia będzie w stanie zaufać jakiemuś mężczyźnie? Wstąpcie do Złotniczek, aby poznać życie naszych bohaterów.

Iwona J. Walczak to uosobienie ciepła i towarzyskości, co idealnie odzwierciedla w swoich książkach – zarówno „Dom złudzeń” jak i jej wcześniejsze książki zostały pozytywnie przyjęte i zyskała wielu fanów wśród polskich Czytelników. Przepiękne okładki tylko potęgują wrażenie beztroskiego życia na wsi, które, jak wiadomo, wcale sielskie być nie musi. „Dom złudzeń” został napisany nastrojowym językiem, z ogromną ilością opisów przyrody i emocji targających bohaterami, dzięki czemu czyta się go jak dobry scenariusz filmowy. Można niemal poczuć dotyk kwiatów sadzonych przez Zosię i miękkość futra małego Mohito. Ta powieść z pewnością dostarczy Wam wielu emocji przy jednoczesnym zapewnieniu umysłowej harmonii, o którą tak czasem ciężko.

Avatar użytkownika - jasmin79
Przeczytane:2015-10-12, Ocena: 6, Przeczytałam, 2015,
Nagie myśli
Iwona J. Walczak0
Okładka ksiązki - Nagie myśli

Czy opowieść może jednocześnie bawić, zastanawiać i… denerwować? Elżbieta nie ma w życiu lekko, jednak nie traci nic z wrodzonej wrażliwości...

Złocista Dolina
Iwona J. Walczak0
Okładka ksiązki - Złocista Dolina

Kasię, Dorotę i Majkę łączą wspomnienia lat spędzonych na uniwersytecie, dzieli - dorosłość. Los rzucił je w różne miejsca. Kasia osiadła w Poznaniu,...

Forget Me Not
Julie Soto