Doskonały dzień

Robert Harlan ma trzy miłości swojego życia: wspaniałą żonę Allyson, ukochaną córkę Carson i pisanie. Na co dzień pracuje jako przedstawiciel handlowy małej stacji radiowej, żywiąc nadzieję, że któregoś dnia będzie mógł poświęcić się całkowicie pisarstwu. Gdy niespodziewanie zostaje pozbawiony pracy, Allyson zachęca go do realizacji swojego marzenia bycia pisarzem. Po kilku miesiącach intensywnej pracy kończy książkę pod tytułem "Doskonały dzień", której kanwą stał się spędzony wspólnie czas przez żonę i jej umierającego na raka ojca, na krótko przed jego śmiercią. Powieść staje się ogromnym sukcesem i Roberta wciąga nowa rzeczywistość, z dala od żony i domu. Po jakimś czasie zapomina o tym, co dotąd było dla niego najważniejsze, aż pewnego dnia, na parę tygodni przed Świętami Bożego Narodzenia, spotyka nieznajomego, który mówi o intymnych szczegółach z jego przeszłości, teraźniejszości, a co najważniejsze, przepowiada mu przyszłość. Będąc przekonany, że zostało mu tylko parę tygodni życia, Robert zaczyna odkrywać prawdę o sobie: kim się stał, co utracił i co musi zrobić, by odnaleźć ponownie miłość.

Informacje dodatkowe o Doskonały dzień:

Wydawnictwo: Sonia Draga
Data wydania: 2006-11-07
ISBN: 83-7508-001-2
Tytuł oryginału: A perfect day
Tłumaczenie: Kaczor Dorota
Ilustracje:-

Kup książkę Doskonały dzień

Doskonały dzień - opinie o książce

Robert od dawna chce być pisarzem. To jedno z jego wielkich marzeń. Na razie jednak wiedzie normalne, zwyczajne życie. Ma żonę, którą kocha i uroczą córeczkę.
Od kilku lat pracuje w radiu, sprzedając reklamy. Nie jest to pasjonująca praca, ale pozwala na godne życie. Jednak na kolejnej rozmowie z szefem, dowiaduje się, że zostaje zwolniony.
Nie wie, co ma ze sobą zrobić. Za namową żony kończy pisać swoją debiutancką powieść. Niespodziewanie odnosi ona ogromny sukces, a życie Roberta i jego rodziny diametralnie się zmienia.

Czy Robert udźwignie swój sukces? Co zyska, a co straci?
Przeczytajcie i poznajcie tę cudowną historię.

"Doskonały dzień" to kolejna powieść jednego z moich ulubionych autorów Richarda Paula Evansa. Taki tytuł ma też debiut literacki Roberta. Wydaje się, że bohater jest gotowy na to, żeby zostać pisarzem bestsellerów. W końcu marzył o tym od dawna, a "... życie pozbawione marzeń to pustynia". Jednak okazuje się, że sukces wymaga poświęceń, a sława kiedyś mija.

Robert miał trudne dzieciństwo. Jego relacje z ojcem nie układają się dobrze. Ma dużo kompleksów i w pewnym momencie się gubi. Podejmuje złe decyzje prywatne i zawodowe, oddala się od rodziny, od domu.

Czytając "Doskonały dzień" możemy zobaczyć jak wygląda życie znanego pisarza. Jest sława, blask, blichtr, oddani fani, ale czasem sukces stanowi pułapkę. Może dużo dać, ale też wiele odebrać.

Czy Robert w porę zrozumie, co w jego życiu jest najważniejsze?

Czytając "Doskonały dzień" świetnie spędziłam czas, gdyż przez całą historię po prostu się płynie. Nie nadążałam z przewracaniem kartek, tak bardzo chciałam poznać dalszy ciąg. A kiedy poznałam zakończenie powieści uroniłam kilka łez.

To książka emocjonująca, poruszająca, pozostawiająca w sercu ślad. O miłości, rodzinie, przebudzeniu, poświęceniu i wybaczaniu oraz o radzeniu sobie z sukcesem.

Polecam każdemu, bo to mądra i wartościowa historia, o tym, co w życiu liczy się najbardziej i może spotkać każdego z nas.

Jest takie polskie powiedzenie, które idealnie tu pasuje: "Uważaj o czym marzysz, bo może się spełnić".

Sięgnęłam po "Doskonały dzień" aby odczuć prawdziwie świąteczny nastrój, taki jaki pamięta się od najmłodszych lat, kiedy z radością wpatrywało się w zimowy krajobraz za oknem i z radością śpiewało się kolędy można było odnieść wrażenie, że jest w tym czasie coś magicznego. Nie to co teraz kiedy brakuje w grudniu zimy prawdziwego zdarzenia i ciężko nieraz odczuć, że to ten miesiąc a deszczowe dni nieraz przyprawiają o znużenie i ból głowy. Przynajmniej mnie. Już piękna zimowa okładka mnie zachęciła do zapoznania się z treścią książki. Poruszająca historia niosąca przesłanie, że sława ma swoją cenę. Żaden sukces nie jest prawdziwą radością, kiedy brakuje najbliższych osób. Niezwykła książka o tym, że niektóre zdarzenia mogą być znakiem od samego Boga, ale trzeba umieć to dostrzec. Jest jednak mały minus, autor za bardzo skupia się na opisywaniu przygotowywania i spożywania posiłków a te informacje niewiele wnoszą do książki, jedynie powodują znużenie. Polecam osobom chcącym poczuć atmosferę Świąt, wierzącym w interwencje Aniołów. Osoby, które nie wierzą w tajemnicze zjawiska oraz spodziewające się zwrotnej akcji mogą czuć się nieco rozczarowane. Uważam, że bardzo przyjemnie spędziłam czas z tą powieścią a lektura dostarczyła mi niezapomnianych wzruszeń i refleksji. Autor ma talent do tworzenia historii, które na długo zostają w pamięci. W jego książkach nie zawsze wszystko dobrze się układa, ale zawsze jest szansa, żeby zmienić swoje postępowanie. Zakończenie mnie zaskoczyło, zupełnie się nie spodziewałam takie rozwiązania.
Doskonały dzień to tytuł książki napisanej przez głównego bohatera - Roberta Harlana. Po tym jak traci pracę w rozgłośni radiowej, namawiany przez żonę i córkę, postanawia skończyć powieść opartą w większości na faktach z życia Allyson. Książka zostaje wydana i życie Roberta wywraca się do góry nogami. Ciągle jest w trasie promującej książkę. Czytelnicy częściej się z nim spotykają niż jego własna rodzina. Kryzys w małżeństwie powiększa się. Czy autor bestselera opamięta się? Przeczytajcie, aby się tego dowiedzieć
Avatar użytkownika - takahe
takahe
Przeczytane:2013-10-11, Ocena: 4, Przeczytałam, 52 książki 2013, pożyczone ;),
Nie wiem czy to przesycenie książkami tego autora czy jakieś inne zjawisko ale mnie ta książka troszku nudziła. Rob pracuje w radio, ma wspaniałą żonę i córkę, dwie kobiety które bardzo kocha. Od prawie czterech lat usiłuje napisać książkę ale ciągle brak mu czasu. W końcu pewnego dnia zwalniają go z radia i kończy książkę. Początkowo nie ma nią zainteresowania ale gdy później rusza lawina sławy zaniedbuje on swoje wspaniałe kobiety. I gdyby nie sprytna sztuczka agentki i jej kolegi to nie wiadomo jak by sie to skończyło, czy Rob by się opanował.
Avatar użytkownika - jusia
jusia
Przeczytane:2013-05-19, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki - 2013,
Robert Harlan zakochany w swojej żonie i córce, człowiek którego największą pasją jest pisanie, traci pracę w stacji radiowej. Dla każdego człowieka strata pracy jest ogromnym ciosem, dla Roberta również, jednak ma ogromne wsparcje w żonie, która namawia go zrealizowania swojego marzenia i wydania książki. Powieść staje się bestsellerem, Robert spędza czas na promocjach książki, bankietach z dala od domu, zapominając o swojej rodzinie i o tym kto jest w życiu najważniejszy. Staje się pogubionym człowiekiem. Czy spotkanie tajemniczego mężczyzny, który wie wszystko o jego życiu, ba zna nawet jego przyszłość pozwoli Robertowi wrócić na starą ścieżką życia i być szczęśliwym?
Avatar użytkownika - papetka
papetka
Przeczytane:2013-10-23, Ocena: 4, Przeczytałam, Czytam regularnie w 2013 roku,
Richard Paul Evans to bestsellerowy pisarz amerykański. Jest laureatem wielu literackich nagród, m.in. ,,1998 American Mothers Book Award", ,,Storytelling World Award" i ,,2005 Romantic Times Best Women's Novel of the Year". Założył organizację charytatywną na rzecz zaniedbanych i wykorzystywanych dzieci. "Doskonały dzień", to kolejna, przeczytana przeze mnie, powieść tego autora. Jak zwykle w łatwy w odbiorze sposób ukazał, co jest w życiu najważniejsze. Robert Harlan kochający mąż i ojciec traci pracę. W trudnych chwilach wspiera go żona. To ona motywuje Roberta do zrealizowania marzeń o wydaniu powieści. Nie przypuszcza jednak, że w momencie, gdy powieść stanie się bestsellerem ich małżeństwo stanie pod znakiem zapytania. Trasy promocyjne, sława, wielkie pieniądze, luksus, to teraz jest życie Harlana. Niestety, nie ma w nim miejsca dla Allison i Carson. Czy Robert zrozumie, co jest dla niego najważniejsze? Jaką rolę w jego życiu odegra tajemniczy Michael? "Doskonały dzień" nie jest lekturą ambitną. Nie ma w niej głębszych przemyśleń, intrygujących bohaterów, wartkiej fabuły. Zmusza nas jednak do zastanowienia się nad wartościami w naszym życiu. Daje nam do zrozumienia, że powinniśmy żyć w taki sposób, jakby każdy kolejny dzień był ostatnim w naszym życiu. Bo nie każdy dostaje od losu drugą szansę. Robert Harlan dostał. Dzięki niej mógł wybaczyć kilku osobom, uzmysłowić sobie, że najważniejsza w życiu jest rodzina i miłość, przypomnieć obietnice, które kiedyś złożył. Evans pokazuje nam, że ważne są marzenia, że trzeba starać się je realizować, jednak nie można przy tym nikogo krzywdzić. "Doskonały dzień" to powieść na jeden wieczór. Czas z nią spędzony nie będzie czasem straconym.
Avatar użytkownika - azetka79
azetka79
Przeczytane:2013-08-10, Ocena: 6, Przeczytałam,
wspaniałę i niesamowite zakończenie... jak nie u Evansa:) doskonała proza... uwielbiam tego autora, który ze zwyczajności potarfi wyczarować wspaniałośc, DOSKONAŁOŚĆ!!!
Wyobraźcie sobie,że wasze najskrytsze marzenie się spełnia.Nagle wszystko jest możliwe,jest wspaniale a może być jeszcze cudowniej. Czy w efekcie tego zdarzenia zmieni się wasze życie, czy pozostaniecie sobą? Tego do końca nikt nie wie. Robert Harlan zawsze marzył,żeby zostać pisarzem.Na razie jednak ma nielubianą pracę w radio i stara się zapewnić byt swojej żonie i córce, które kocha nad życie.W między czasie pisze swą pierwszą powieść opartą na przeżyciach jego żony. Pewnego dnia wyrusza do pracy przekonany,że dostanie awans,lecz niestety zostaje zwolniony z pracy. Jest załamany. Z pomocą przychodzi mu żona,która mocno wierzy w jego talent,więc wraca do pracy aby Robert mógł pisać. Jej wiara zostaje nagrodzona, gdyż Robert nie dość,że wydaje swoją pierwszą powieść,, to w dodatku odnosi ogromny sukces. I tu wracamy do spełnionych marzeń.Robert bowiem zdaje się w końcu zapominać o tym,co w jego życiu było najważniejsze,komu zawdzięcza to,kim się stał. Zmienia się pod wpływem sławy w innego człowieka. Aż pewnego dnia,blisko świąt,spotyka pewnego człowieka,który mówi mu, że jego życie skończy się w Sylwestra.Czy ma wierzyć Michaelowi? Łatwo się domyślić,że jego spojrzenie na życie się zmienia. "Nauczyłem się,że największym zagrożeniem dla miłości nie są okoliczności,lecz brak uwagi." Książkę czyta się bardzo przyjemnie i szybko.Nie jest to jakaś ambitna lektura,natomiast pokazuje jak łatwo zgubić siebie podążając za marzeniami.Jak szybko można stracić cel i zmienić wartości. Jest to książka przy której można się wzruszyć i zastanowić nad swoimi wyborami. Pomimo tego,że książka jest dość przewidywalna, nie żałuję czasu przy niej spędzonego i polecam na zimowe,przedświąteczne wieczory.
Avatar użytkownika - bookaholic-in-me
bookaholic-in-me
Przeczytane:2023-06-04, Ocena: 5, Przeczytałam,
Robert to kochający mąż i ojciec. Wraz z swoją rodziną żyją skromnie, lecz nigdy nie brakuje im miłości i ciepła domowego ogniska. Zupełnie inaczej planował pokierowanie swoją ścieżką zawodową, lecz utknął w pracy, która miała być jedynie tymczasowym zajęciem. Z uwagi na wszystkie zobowiązania nie jest w stanie poświęcić się pisaniu, tak, jak o tym marzył. A właśnie pisanie od wielu lat go pociągało i stanowiło jego cel na przyszłość. Szereg przykrych wydarzeń w życiu sprawia, że w końcu spełnia swoje marzenia. Lecz nigdy nie sądził, że przyjdzie mu za to zapłacić aż tak wysoką cenę.

"Dokonały dzień" to książka, która w pewnym momencie może wydawać się nieco fantastyczna, lecz nic bardziej mylnego, bowiem jak mało która jest niezwykle życiowa. Autor, za pomocą głównego bohatera, stara się przypomnieć nam o tym, co w życiu ważne. I choćby z tego względu każdy powinien sięgnąć po tę powieść. Dzięki Robertowi widzimy jak łatwo się zatracić, jak szybko więzi międzyludzkie mogą się rozluźnić, a wszelkie obietnice zostać zniweczone prozą życia. Mówi się, że miłość pokona wszystkie przeszkody, jednak sama w sobie jest niewystarczająca, gdy nie stanowi priorytetu. W książce świetnie ukazane zostały też realia życia pisarza, które wiążą się zarówno z mnóstwem rozczarowań jak i wymagają wielu wyrzeczeń. Obserwując wszystkie istotne momenty w życiu postaci mamy okazję do mnóstwa przemyśleń i wyciągnięcia z nich odpowiednich dla nas samych wniosków. To jedna z tych książek, która niesie naprawdę wartościowy przekaz i być może wyda się on banalny, jednak tak naprawdę nad wyraz łatwo o nim zapomnieć w gonitwie za tym, co nieistotne w szerszym wymiarze. Poruszone tu zostają tematy nie tylko miłości romantycznej ale też rodzicielskiej, przyjaźni, śmierci, małych i wielkich rozczarowań, blasków i cieni sławy czy szeroko rozumianych relacji rodzinnych. I oczywiście, bezsprzecznie, jest to powieść napisana naprawdę dobrze, czytająca się świetnie i idealnie trafiająca do serca i umysłu. Ze swojej strony polecam wszystkim, którzy lubię sięgnąć po dobrą pozycję obyczajową.

Avatar użytkownika - gania
gania
Przeczytane:2022-10-08, Ocena: 5, Przeczytałem, Mam, 52 książki 2022,

Historia o tym, jak w obliczu śmierci wartościujemy priorytety w życiu

Avatar użytkownika - dagmaruffka
dagmaruffka
Przeczytane:2021-08-06, Ocena: 6, Przeczytałam,

Już na wstępie chcę napisać, że ta książka była jedną z lepszych, które przeczytałam w ostatnim czasie. Mogę śmiało polecić ją jako książkę rozwojową, która ma na celu pokazanie nam tego co tak naprawdę w życiu się liczy.

Wiele z nas marzy o karierze - nie ważne czy chcesz zostać modelką, aktorką, piosenkarką czy masz jeszcze jakieś inne ukryte pragnienia. Złościsz się, że innym się udaje, a Ty wciąż jesteś gdzieś daleko w tyle. I doskonale rozumiem Twoją złość, lecz czy kiedyś spojrzałaś na karierę, popularność z innej strony? Czy zastanowiłaś się, że przez swoje ambicje możesz coś stracić?

Właśnie podobnie było z bohaterem książki Evansa - "Doskonały dzień". Robert miał wszystko - kochającą żonę i córkę. Miał też pracę, co prawda nie przepadał za nią, ale pracować gdzieś trzeba. Niestety nadchodzi ten dzień - zamiast awansu, mężczyzna zostaje zwolniony.

Jego największym marzeniem od zawsze było zostać pisarzem, teraz gdy zostaje bezrobotnym ma na to szansę. Za namową ukochanej żony postanawia napisać książkę inspirowaną jej życiem. Na początku wydawnictwa nie są zainteresowane wydaniem jego powieści, lecz w końcu i do niego uśmiecha się szczęście. Jego wyciskacz łez - jak to powiedziały osoby, które przeczytały książkę - zostaje hitem. Wyjazdy, wywiady, ogólna promocja książki sprawia, że Robert zatraca się w swojej sławie i zapomina o tym co najważniejsze - o miłości bliskich osób. Małżeństwo zaczyna się sypać, córka ciągle tęskni i pyta o tatę - a domiar złego nagle zjawia się dziwny mężczyzna, który nie dość, że zna najskrytsze tajemnice Roberta to mówi mu, że zostało tylko 40 dni życia. W tym czasie Robert ma naprawić swoje winy. Czy to się uda? Musicie koniecznie przeczytać książkę! Gwarantuje Wam, że ta propozycja literacka da Wam sporo do myślenia nie tylko o bohaterze ale także i o swoim prywatnym życiu!

Mo?j doskonały dzien? jest wtedy,gdy ....
Gdy moge? potrzymac? Cie? za re?ke?.
Gdy moge? spojrzec? w twe rozes?miane oczy.
Gdy w kaz?dej,waz?nej dla Ciebie chwili moge? byc? tuz? obok .
Mo?j doskonały dzien?...Ty nim jestes?.
Może ja pisać zbytnio nie umiem,ale za to ten gość robi to perfekcyjnie.Zatem jeśli jakas? tu obecna romantyczna dusza nie czytała jeszcze Pana EVANSA,to czym pre?dko musi to koniecznie nadrobic?. Autor pisze? w tak przepie?kny i subtelny sposo?b,z?e w sumie nie dziwi mnie to,z?e wobec jego powies?ci nie moz?na przejs?c? oboje?tnie.Z pewnos?cia? potrafi on rozczulic? niejedno serce,a takz?e potrafi trafic? w najczulszy punkt ludzkiej duszy.Do zakochania od pierwszych stron.
8/10?
Sama jestem ta? historia? zachwycona.Bo jest to opowies?c? nie tyle lekka i uniwersalna,ale przede wszystkim przepełniona ogromem emocji,wraz?liwos?ci i nietuzinkowych refleksji.Bowiem to one w porosty,acz niebanalny sposo?b ukazuja? nam to,co w naszym z?yciu powinno byc? najwaz?niejsze.Dodatkowo to one w istotny sposo?b dotykaja? ro?wniez? codziennych problemo?w,decyzji i niełatwych wyboro?w.Wyboro?w,kto?re to rzutuja? na nasza? cała?,dalsza? przyszłos?c?.Tym razem nasz bohater takz?e stanie przed waz?nym dylematem.Jak w pogoni za marzeniami nie zatracic? cza?stki siebie?
DOSKONAŁY DZIEN? @richardpaulevansauthor to kolejna ksia?z?ka autora,kto?ra skradła moje serce.Fabuła naszprycowana jest wieloma uczuciami,kto?re niejednokrotnie podczas czytania tej lektury powodowały łzy wzruszenia.Autor z pewnos?cia? stworzył wyja?tkowa? historie?,kto?ra stała sie? dla nas tym bardziej bliska i prawdziwa za sprawa? jego osobistych dos?wiadczen?.Jedynie w niekto?rych momentami ta opowies?c? mogła ponieka?d wydawac? się odrobinę zbyt bajkowa i lekko przesłodzona,ale chyba w tym wszystkim tkwi włas?nie jej cały urok.Bo była to powies?c? opowiadaja?ca o miłos?c?,rodzinie,marzeniach,drugich szansach i podro?z?y w gła?b siebie.Ja nabrałam ochoty na wie?cej ksia?z?ek tego autora.
@wydawnictwoznakpl

Avatar użytkownika - Poczytajka
Poczytajka
Przeczytane:2013-07-03, Ocena: 5, Przeczytałam,

Powieść ta jest jedną z pierwszych napisanych przez autora. Przyznaję, że odbiega ona nieco od wydanych ostatnio, ale zachowuje ten sam styl, poziom i emocje.
Historia traktuje o człowieku, który będąc w trudnej sytuacji życiowej zupełnie niespodziewanie odnosi sukces – jego debiutancka książka zyskuje uznanie i staje się bestsellerem na skalę kraju. W związku z tym życie Roberta Harlana ulega diametralnej zmianie – pojawiają się akcje promocyjne, wyjazdy, wywiady i spotkania autorskie. Mężczyzna jest szczęśliwy, gdyż spełniło się jego marzenie. Niestety sukces ma też swoją złą stronę. Robert ma coraz mniej czasu dla swojej rodziny – ukochanej żony Allison i sześcioletniej  córeczki Carson. Wkrótce jego małżeństwo zaczyna przechodzić kryzys, bohater wyprowadza się z domu, a żona i córka muszą liczyć na siebie. Można by powiedzieć, że sława uderzyła Robertowi do głowy, mężczyzna zmienił się, a wartości jakie do tej pory były dla niego najważniejsze, gdzieś się zagubiły. I nagle bohater dostaje nauczkę od życia. Dowiaduje się, że nie zostało mu już wiele czasu na tym świecie. W obliczu śmierci postanawia naprawić swoje stosunki z żoną, córką i rodziną.

Ale czy Allison będzie chciała mu ponownie zaufać? Jak żona zareaguje na nawrócenie męża?

Czytałam tę powieść z prawdziwym zainteresowaniem. Historia opisana przez autora jest bardzo prawdziwa, szczerość i poświęcenie uwagi podstawowym wartościom powoduje, że opowieść naprawdę pochłania czytelnika. Dodam jeszcze, że Richard Evans potrafi wspaniale zaskoczyć czytelnika. To co przez dłuższy czas w trakcie lektury wydaje się oczywiste, w  zakończeniu historii wcale takie nie jest. W tym przypadku, podobnie jak w wielu innych swoich powieściach autor zdumiewa i naprawdę mu się to udaje.

Polecam

Ścieżki nadziei
Richard Paul Evans0
Okładka ksiązki - Ścieżki nadziei

Po śmierci ukochanej żony, utracie domu i pracy Alan wyruszył w pieszą podróż przez całą Amerykę. Sam. Z jednym plecakiem. Z mnóstwem pytań...

Ulica Noel
Richard Paul Evans0
Okładka ksiązki - Ulica Noel

Czasami potrzeba ciemności, żeby ukazało się nasze światło. Spotykają się na życiowym zakręcie, kiedy obydwoje stracili już wiarę, że coś dobrego może...