Dwie ojczyzny. Polskie dzieci w Nowej Zelandii. Tułacze wspomnienia

Na początku II wojny światowej, na rozkaz Stalina, ponad półtora miliona Polaków wypędzono ze wschodniej Polski i zesłano do obozów przymusowej pracy na Sybir i na inne obszary Związku Radzieckiego. W tych warunkach znaczna część zesłańców zmarła lub zaginęła. 120 000 Polaków ewakuowano do Iranu, w tym około 20000 dzieci. Z czasem dzieci rozesłano w różne cześci świata. Książka opisuje losy 732 dzieci, w większości sierot, które w 1944 roku wysłano z Iranu do Nowej Zelandii. Tymczasowy przytułek, mający trwać tylko do końca wojny, po Jałcie przemienił się dla większości z nich w stały pobyt. Ich wspomnienia po sześćdziesięciu latach mówią o niezwykłym życiu w obcym kraju na końcu świata.

Informacje dodatkowe o Dwie ojczyzny. Polskie dzieci w Nowej Zelandii. Tułacze wspomnienia:

Wydawnictwo: Oficyna Wydawnicza Rytm
Data wydania: b.d
Kategoria: Historyczne
ISBN: 83-7399-151-4

Kup książkę Dwie ojczyzny. Polskie dzieci w Nowej Zelandii. Tułacze wspomnienia

Dwie ojczyzny. Polskie dzieci w Nowej Zelandii. Tułacze wspomnienia - opinie o książce

Avatar użytkownika - iwona-w
iwona-w
Przeczytane:2015-11-15, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2015,
Niezwykłe losy polskich dzieci skazanych na wojenną tułaczkę. Przeżyły piekło, by trafić do innego świata, najpierw do Iranu, potem Nowej Zelandii. Wspomnienia dzieci, ich dzieci oraz ludzi, którzy otworzyli dla nich nie tylko swoje domy, ale też serca. Wspomnienia dotyczące spotkań po latach. Warto przeczytać, zwłaszcza w tych zwariowanych czasach.

Książka bardzo dobrze napisana, trochę naukowa i dużo wspomnień dorosłych już osób, które jako dzieci zostały wysłane na Syberię i ostatecznie trafiły aż do Nowej Zelandii. Był tam utworzony obóz dla dzieci w większości sierot. Polecam poznać tą mniej znaną część historii.

Avatar użytkownika - Geronimo26
Geronimo26
Przeczytane:2010-08-08, Przeczytałem, Mam,
Bardzo ciekawa książka, mądrze napisana, warta przeczytania!