Koniec świata w Breslau

Tom 2 cyklu Eberhard Mock

"Koniec świata w Breslau" Marka Krajewskiego, rozgrywający się we Wrocławiu lat 20., to nie tylko doskonale skonstruowany, trzymający w napięciu, mroczny kryminał. Tropiąc wyjątkowo okrutnego seryjnego mordercę, o niepojętych wydawałoby się motywach, zanurzamy się razem z Mockiem, sfrustrowanym alkoholikiem, ale i błyskotliwym śledczym, w odtworzony z pietyzmem labirynt często nieistniejących już przedwojennych ulic. Breslau lat 20. to luksusowe sklepy, arystokratyczne pałace, sale koncertowe i kasyna, a także podejrzane knajpy, niebezpieczne zaułki, brudne kamienice, w których czai się nędza i występek. Koniec świata w Breslau to także galeria przywołanych do życia, barwnych postaci ówczesnych wrocławian - niemieckich arystokratów, śląskich rzemieślników, żydowskich kupców.

Informacje dodatkowe o Koniec świata w Breslau:

Wydawnictwo: W.A.B.
Data wydania: 2003 (data przybliżona)
ISBN: 83-7414-148-4

Kup książkę Koniec świata w Breslau

Koniec świata w Breslau - opinie o książce

Avatar użytkownika - helena610
helena610
Przeczytane:2017-02-06, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki (2017),
O wiele lepsza od części pierwszej. Chociaż Pana Mocka jakoś polubić nie mogę...
Avatar użytkownika - losar
losar
Przeczytane:2016-11-11, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 ksiazki 2016,
Jest to thiler psyhologiczny rozgrywajacy sie w latach dwudziestych we Wrocławiu. Radce kryminalny Eberhard Mock podąża sladem seryjnego mordercy, przy okazji zanidbujac swoja mloda żonę.Niestety wplontuje się ona w sekte. Ofierami mordercy sa przypadkowe osoby, a przy zwlokach morderca zostawia kartki z kalendarza. Mock odkrywa że przestepca odtwarza morderstwa z przeszłosci miasta. Jest to bardzo ciekawa ksiazka przedstawiajaca tamte czasy i topografie starego Wrocławia, a takrze arystokratow i tajemne sekty.
Avatar użytkownika - asiagrabo
asiagrabo
Przeczytane:2015-10-02, Ocena: 4, Przeczytałam, 24,
Jak dla mnie zbyt zagmatwana, pogubiłam się. przez trudne do przeczytania i zapamiętania nazwiska. Intryga ciekawa i wciągająca, ale trzeba się bardzo skupiać.
Avatar użytkownika - GRZADA
GRZADA
Przeczytane:2014-10-24, Ocena: 5, Przeczytałem, 52 książki 2014, Mam,
To chyba najbardziej mroczna i brutalna książka tego autora jaką przeczytałem. Czasami aż odrzuca... Mimo tego planuję nabyci i przeczytanie kolejnych tytułów M. Krajewskiego.
Avatar użytkownika - flickma
flickma
Przeczytane:2014-02-06, Ocena: 6, Przeczytałem, 52 książki 2014,
Lata 20-te XX wieku w Breslau. Dochodzi tu do kilku morderstw dokonywanych przez seryjnego zabójcę pozostawiającego przy zwłokach kartki z kalendarza. Śledztwo w tej sprawie prowadzi jak zwykle radca kryminalny Eberhard Mock. Zauważa on, że z każdym zabójstwem zmniejsza się czas pomiędzy morderstwem a jego ujawnieniem. Domyśla się również, że zabójstwa te mają swoje analogie w przeszłości. W tym czasie we Wrocławiu pojawia się charyzmatyczny hrabia Aleksiej Orloff założyciel sekty Sepulchrum Mundi, który wieszczy koniec świata. Koronnym dowodem na prawdziwość jego przepowiedni mają być zabójstwa będące powtórzeniem zabójstw sprzed kilkuset lat. Czy to on jest zabójcą????
Avatar użytkownika - dallea
dallea
Przeczytane:2011-10-20, Ocena: 5, Przeczytałam,
Cała seria jest fantastyczna :)

Pierwsza połowa książki czytała mi się opornie, a to dlatego, że wątek żony Mocka wydał mi się bez związku z akcją, ale trwałam ze względu na opisy. Po prostu Krajewski dobrze pisze. Po połowie akcja nabrała tempa i wszystko zaczęło się klarować. W sumie jestem usatysfakcjonowana lekturą.
Na uwagę w książce zasługuje klimat noir starego Breslau i ogólnie przedwojnia. Autor świetnie oddał to znudzenie, to wyczuwanie zmierzchu starego świata. I cała zbrodnia wpisuje się w to znudzenie. Akcja rozgrywa się wcześniej niż pierwszy tom, przed założeniem Gestapo. Przypomnijmy, że ta krwawa instytucja już działa w pierwszym tomie. Tutaj jeszcze tego nie ma, ale mamy zdegenerowaną elitę, szukającą głębokich doznań cyganerię artystyczną i 'zdrowy' lud, występujący jedynie w głowie zdesperowanego Mocka, coś jak Wokulski, ale scena jest świetna.
Postać Mocka w tym tomie nabiera cynizmu. Poznajemy różne brudy z jego przeszłości, a on jest na pewno pamiętną postacią.

Avatar użytkownika - Zdzislaw4
Przeczytane:2019-02-18, Ocena: 2, Przeczytałem,
Głowa Minotaura
Marek Krajewski0
Okładka ksiązki - Głowa Minotaura

Głowa Minotaura Marka Krajeskiego to książka prezentująca nam fikcyjną historię z Wrocławia roku 1937, której powiązania sięgają także Lwowa. Pozycja...

Festung Breslau
Marek Krajewski0
Okładka ksiązki - Festung Breslau

Wrzesień 1945. W zbombardowanym mieście pojawia się kolejny trup. Zabójstwo młodej Niemki nie daje spokoju Mockowi. Powinien posłuchać żony i wyjechać...