Encyklopedia gender. Płeć w kulturze

4 lata pracy, 100 badaczek i badaczy, blisko 200 haseł.

Encyklopedia gender. Płeć w kulturze to przystępnie napisane i obszerne kompendium wiedzy o jednej z prężniej rozwijających się subdyscyplin współczesnej humanistyki. W blisko 200 hasłach podsumowuje stan badań gender studies na Zachodzie i w Polsce; wyczerpująco i merytorycznie wprowadza w historię studiów feministycznych i queer.

Tematyka płci kulturowej dotąd przedstawiana była głównie w mediach stereotypowo i niemerytorycznie, często pełniąc rolę politycznego straszaka w debacie publicznej, lub ograniczana do hermetycznej akademickiej dyskusji. Encyklopedia gender przystępnym językiem opowiada o humanistyce, nie rezygnując z naukowego warsztatu. Polscy czytelnicy nie mieli do tej pory dostępu do tak przekrojowej publikacji na ten temat.

Osoby naukowo zajmujące się zagadnieniem płci kulturowej i studenci, skazani dotąd na żmudne poszukiwania wśród antologii i tekstów źródłowych, znajdą w Encyklopedii gender przekrojowe opracowanie zagadnień współczesnej humanistyki (m.in. z dziedziny nauk społecznych, o sztuce, a także antropologii, filozofii i teorii literatury).

Czytelników początkujących wprowadzą w tematykę płci kulturowej najwybitniejsze polskie badaczki i badacze związani z Instytutem Badań Literackich PAN. Odnajdą oni w Encyklopedii gender wprowadzenie do trudnych niekiedy pojęć i często mylonych kwestii.

Publikacja ta zadowoli jednych i drugich - może być zarówno początkiem przygody z tą fascynującą dyscypliną, fachowym kompendium wiedzy, jak i przydatnym podręcznym słownikiem najważniejszej terminologii. A dzięki bogatej bibliografii Encyklopedia gender zachęca do dalszych poszukiwań. Książka ta z powodzeniem wypełnia lukę na polskim rynku wydawniczym, gromadzi i porządkuje osiągnięcia humanistyki ostatniego półwiecza.

Informacje dodatkowe o Encyklopedia gender. Płeć w kulturze:

Encyklopedia gender. Płeć w kulturze - opinie o książce

Avatar użytkownika - figlarna24
figlarna24
Przeczytane:2015-02-20, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 książki 2015,

NIemal codziennie rodzice, społeczeństwo, nieświadomi, niepoinformowani ludzie są bombardowani bzdurami przez przedstawicieli partii prawicowych czy kościoła katolickiego na temat szkodliwości ideologii, zwanej gender. Powiem wam, że mam już serdecznie dość tych wielogodzinnych debat, tych wypowiadanych głupot i banialuk. Politycy na gender chcą sobie "przypiąć" etykietkę znawcy. A na niewiedzy społeczeństwa pragną zbić swój choćby najmniejszy kapitał polityczny. Smuci mnie fakt, że boimy się czegoś, co nowe, nieznane. co definiuje, co wyjaśnia i podważa zastygły schemat podziału ról społecznych. Niewiedza, brak chęci w szukaniu odpowiedzi, by móc fachowo wypowiedzieć się w danym temacie nie usprawiedliwia, by narzucać mniejszości swój światopogląd.  Cenię opinię ludzi wykształconych, oczytanych, doświadczonych i przedstawiający dorobek naukowy na tym polu.  Osobiście stale się uczę, interesuję oraz zagłębiam się we wszelką literaturę feministyczną, humanistyczną, psychologiczną. Feminizm nie oznacza, podobnie jak idea gender, że kobiety prą do przodu po trupach mężczyzn, że chcą wyrwać na siłę inne kobiety z ich domowych pieleszy.  "Encyklopedia gender" zainteresowała mnie z wielu względów. M.in. dlatego, ze jest to zbiór najważniejszych pojęć, a konkretnie 200 haseł, które mają jeden wspólny mianownik- gender studies. "Encyklopedia gender" to prawdziwe kompendium wiedzy oparte na fachowych tekstach. A dotyczą  one historii, teorii i metodologii tej interdyscyplinarnej dziedziny akademickiej. Teksty są napisane przez specjalistów i specjalistki doświadczone. Pozycja została przygotowana pod redakcją takich osobistości jak: Agnieszka Wróbel, Ewa Serafin, Anna Nasiłowska, Barbara Smoleń, Katarzyna Czeczot, Kazimiera Szczuka, Agnieszka Mrozik, Katarzyna Nadana-Sokołowska i Monika Rudaś- Grodzka. Lektura jak przystało na kompendium wiedzy charakteryzuje się dokładnością ale i obszernością. Tematyka jest wszechstronna. Podzielę się z wami kilkoma hasłami: postkolonializm, męski feminizm, rodziny z wyboru, ruchy społeczne kobiet, rak macicy, pisma kobiece, manifa, moda, utopia, wagina, dyskryminacja, baśń, bulimia, kobiety w polityce itp. Każdy z tekstów opatrzony jest bogatą bibiografią, w której zaciekawieni znajdą odnośniki do kolejnych interesujących artykułów, publikacji czy książek. Pierwszy raz spotykam się z taką pozycją. Tu ciekawi znajdą wszystko to, co może ich zainteresować. I nie ma konieczności czytania w jednym ciągu czasowym. Każde hasło ma swoje alfabetyczne miejsce.  Piękna, twarda  oprawa, na której widnieją poruszane tematyki.  Minimalizm, a jednocześnie przepych informacji. A w środku zakładka w formie wstążki  ułatwi z pewnością każdemu czytelnikowi lekture. U mnie w domu, ta pozycja zajmie honorowe miejsce na półce, gdyż zasługuje na to. Przyda się nie tylko w pogłębianiu wiedzy, ale i na wielu innych polach, choćby studiach czy w szkole. Polecam serdecznie i proszę nie bójcie się gender, bo nie warto.

Aplikacja prokuratorska. Testy
praca zbiorowa0
Okładka ksiązki - Aplikacja prokuratorska. Testy

Pierwszy na rynku zbiór pytań testowych niezbędnych dla osób przygotowujących się do egzaminów zebrany w jednym tomie. Ponad 2000 pytań z 24 dziedzin prawa...

Oblicza grozy
praca zbiorowa0
Okładka ksiązki - Oblicza grozy

Horror ma wiele obliczy. Mogą one wzbudzić niepokój, lęk, obrzydzenie, zdziwienie, nierzadko mogą też rozbawić. Niniejsza książka to niezwykle...