Gambit Wielopolskiego

Adam Przechrzta napisał bardzo przewrotną, awanturniczą powieść o powstaniu styczniowym. Stworzył historyczny traktat czy, jak to mówią, powieść idei a zarazem dał popis bujnej cyberpunkowej i alternatywnej science fiction rozgrywającej się w drugiej połowie XXII wieku. Przy czym, co najdziwniejsze, w jego książce powstania styczniowego praktycznie nie ma.

Nie ma, bo ono nie wybuchło, bo, by doń nie dopuścić, margrabia Wielopolski dokonał draństwa bardziej wymyślnego niż to, jakie znamy z naszej rzeczywistości. Nie było branki tylko coś gorszego – o tym wydarzeniu dyskutuje na początku powieści dwu Polaków na służbie cara, Czachowski i Różycki. Obaj mają predyspozycje jokerów – wyrazistych, zdeterminowanych, charyzmatycznych osobników mogących wpływać na historię. Pierwszy jest byłym buntownikiem z organizacji Niepodległa, który przeszedł na służbę caratu. Drugi musi odstąpić od spisku, dokonać podobnego wyboru albo zginie.

Informacje dodatkowe o Gambit Wielopolskiego:

Wydawnictwo: Narodowe Centrum Kultury
Data wydania: 2013-01-20

Kup książkę Gambit Wielopolskiego

Gambit Wielopolskiego - opinie o książce

"Gambit Wielopolskiego" Adama Przechrzty to kolejna książka tego autora, którą miałam okazję przeczytać.

Tym razem autor przenosi nas do dwudziestego drugiego wieku, do cesarstwa rosyjskiego, które znajduje się u szczytu potęgi. W tym świecie nie było powstania styczniowego, ani wojen światowych. Za to od czasu do czasu pojawiają się jokerzy - charyzmatyczne jednostki zdolne zmienić bieg historii.

Głównym bohaterem tejże powieści jest sztabskapitan Czechowski - były buntownik i terrorysta, który otrzymuje zadanie przeciągnięcia na stronę caratu jednego z jokerów. Mężczyzna od pewnego czasu uważany jest za pretorianina imperium, chociaż niektórzy mają wątpliwości odnośnie tego czy rzeczywiście i do końca wyrzekł się swoich dawnych poglądów.

~*~

Kiedy sięgałam po "Gambit Wielopolskiego" już mniej więcej wiedziałam czego mogę się spodziewać po autorze - tym bardziej, że jeszcze zanim zaczęłam czytać tę powieść widziałam, że jest czasem przypisywana do serii Materia Prima, którą bardzo lubię. I muszę powiedzieć, że nie zawiodłam się. Powyższa książka jest połączeniem fikcji militarnej z science fiction. W dodatku znajdziemy tu całkiem ciekawe postacie oraz będziemy świadkiem wielu intryg oraz zawiłości, które występują w relacjach poszczególnych postaci z otaczającymi ich ludźmi. W dodatku czytając tę książkę odniosłam wrażenie, że autor przemyca w niej swoje przemyślenia odnośnie tego co by było gdyby powstania styczniowego nie było w oparciu o swoją wiedzę historyczną - co nie powinno mnie dziwić ze względu na wykształcenie pana Przechrzty.

"Gambit Wielopolskiego" to dla mnie nie tylko coś, co przeczytałam dla relaksu. Jest to też powieść, która zmotywowała mnie do wysiłku intelektualnego oraz odświeżenia sobie wiedzy związanej z powstaniami - ich przyczynami, okolicznościami oraz konsekwencjami. Ogromnie cieszę się, że powstaje coraz więcej tego typu  powieści, które poza rozrywką zostawiają po sobie coś więcej i sprawiają, że ma się ochotę nie tylko odświeżyć swoją wiedze, ale również ją poszerzyć.

Muszę przyznać, że Adam Przechrzta to jeden z moich ulubionych autorów. To m. in. dzięki niemu zaczęłam doceniać polską literaturę w tym też fantastykę. Zatem jeżeli szukacie lekkiej powieści science fiction z motywami militarnymi i dworskiego życia to "Gambit Wielopolskiego" poleca się do przeczytania. Z racji tego, że nie jest to długa i zbyt skomplikowana powieść to myślę, ze będzie świetna do przeczytania w lato - zatem na urlop nada się idealnie.

Avatar użytkownika - iwan
iwan
Przeczytane:2013-06-24, Ocena: 6, Przeczytałem, 52 książki 2013, Mam,
Adept
Adam Przechrzta0
Okładka ksiązki - Adept

Warszawa początek dwudziestego wieku. W środku miasta pojawia się enklawa, jej rozrost może powstrzymać jedynie mur nabity srebrnymi prętami. Nikt nie...

Demony czasu pokoju
Adam Przechrzta0
Okładka ksiązki - Demony czasu pokoju

Druga połowa tysiąc dziewięćset czterdziestego siódmego roku, od zakończenia wojny minęły dwa lata. Jednak upadek Trzeciej Rzeszy przyniósł też wiele problemów...