Gawędy o sztuce sakralnej

Zapraszamy czytelnika do odbycia pasjonującej podróży śladami wielkich mistrzów tworzących dzieła o tematyce sakralnej. Bożena Fabiani jak zwykle wciąga czytelnika bez reszty w swoją opowieść: pisze z werwą, podąża śladami wielkich mistrzów, nie  zapominając przy tym o dziełach. O malarzach opowiada tak, jakby byli jej dobrymi znajomymi. Pokazuje, jak patrzeć na ich dzieła, wyjaśnia ukryty sens obrazów, zastanawia się, czy talent i charakter idą w parze, czy artysta był swobodny w twórczości i czy  był szczęśliwy w życiu.

Główną ideą książki jest pokazanie i objaśnienie obrazów o tematyce ewangelicznej. Jak pisze profesor Fabiani: ,,Malarstwo sakralne, jak wiadomo, stanowi ogromną większość ocalonych dzieł sztuki, niekiedy prawdziwych skarbów kultury, ale żeby je docenić i zachować dla przyszłych pokoleń, trzeba umieć je odczytać". Liczne pozycje albumowe, jakie zalewają nasz rynek, traktują tę tematykę w sposób encyklopedyczny, podręcznikowy. Autorka wypełnia tę lukę, przybliża i objaśnia malarstwo, którego źródłem stała się Ewangelia. Profesor wpisuje swoją opowieść w szeroko pojęty kontekst historyczno-obyczajowy, tak w odniesieniu do samego zapisu Ewangelii i starożytnej Palestyny, jak i do konkretnego dzieła, badając czas i okoliczności jego powstania oraz cechy charakterystyczne, styl artysty i ducha epoki, nie wchodząc przy tym w zagadnienia czysto teologiczne i biblijne. To propozycja książki popularyzującej wiedzę o sztuce i pasję do sztuki.

Zobacz też książkę w formacie MP3 w autorskiej interpretacji Bożeny Fabiani.

Informacje dodatkowe o Gawędy o sztuce sakralnej:

Wydawnictwo: PWN
Data wydania: 2015-11-16
Kategoria: Architektura, kultura, sztuka

Kup książkę Gawędy o sztuce sakralnej

Gawędy o sztuce sakralnej - opinie o książce

Avatar użytkownika - paulina_89
paulina_89
Przeczytane:2021-12-26,

W ulotce, którą można było otrzymać w kościele z okazji niedzieli Słowa Bożego, mogliśmy przeczytać, że jedną „z korzyści” czytania Biblii jest zrozumienie sztuki. A ponieważ coraz mniejsza jest jej znajomość w społeczeństwie coraz trudniej jest zrozumieć wystawianą w europejskich muzeach sztukę, która przecież głównie przedstawia tematy sakralne. Zauważyła to też polska historyk Bożena Fabiani, która po serii swoich gawęd o europejskim malarstwie postanowiła poświęcić jeden tom tylko sztuce sakralnej.

Oczywiście trzeba od razu doprecyzować, czemu został poświęcony ten tom. Pojęcie jest bardzo szerokie, malarze przecież inspirowali się Biblią, apokryfami czy żywotami świętych. Fabiani koncentruje się w tej książce wyłącznie na życiu Jezusa ukazanym w Ewangeliach oraz scenie Zwiastowania i Nawiedzeniu Elżbiety (w których przecież Jezus też był obecny).

Każdy rozdział został napisany w takim samym układzie. Na początku cytowana jest jedna z Ewangelii, w której opisany został omawiany epizod z życia Chrystusa. Później możemy zapoznać się z komentarzem historyka, jeżeli oczywiście może on coś dodać. Bo np. historyk może nam przedstawić jak wyglądał dom Maryi, jak mieszkano w Ziemi Świętej, natomiast trudno liczyć na komentarz historyka jeśli chodzi o zmartwychwstanie czy wskrzeszenie Łazarza. A następnie Fabiani omawia kilka wybranych przykładów malarskich ilustrujących konkretny epizod z życia Jezusa.

Książkę czyta się bardzo szybko i jest to prawdziwa przyjemność, szczególnie, że Fabiani przytacza liczne anegdoty. Nie jest to więc typowy podręcznik historii sztuki a raczej próba spojrzenia na sztukę sakralną z perspektywy wybranych dzieł sztuki. Warto dodać, że na końcu książki znajdują się reprodukcje wszystkich omawianych dzieł, nie trzeba więc ich szukać na własną rękę (to oczywiście duże ułatwienie). Kolejnym plusem jest fakt, że Gawędy o sztuce sakralnej zostały nagrane w formie audiobooka.

Warto dodać, że tej książki nie trzeba czytać od deski do deski. Można wybrać jedną z gawęd (np. przedstawiającą wydarzenie, które przeżywa kościół) i tylko ją przeczytać, obejrzeć obrazy i trochę pomedytować.

Życzę miłej lektury i odkrywania przy jej pomocy piękna sztuki.

Avatar użytkownika - magi18
magi18
Przeczytane:2016-12-01, Ocena: 4, Przeczytałam, 12 książek 2016, Mam,
Szczerze nie wiem, co mogę napisać o tej książce. Nie traktowałam jej jako nudnego wykładu, raczej jako coś, co w jakiś sposób poszerzy moją wiedzę, ale również sprawi, iż nie będę się nudziła przy lekturze. Na szczęście rzeczywiście przy czytaniu się nie nudziłam. Raczej z ciekawością odkrywałam kolejne strony, z którym dowiadywałam się o malarzach, ich obrazach, fragmentach ewangelii oczami historyka. Przyjemna lektura, z której wiele można się dowiedzieć. Niektóre obrazy, o których autorka pisze, już znałam czy to z lekcji w szkole, czy z ciekawych lektur czy np. z filmów. Raczej każdy z nas kojarzy "Ostatnią wieczerzę" namalowaną przez Leonarda da Vinci. Jednak chociaż niektóre obrazy były znane, to i tak autorka potrafiła napisać o nich rzeczy, o których ja nie miałam pojęcia. Więc okazuje się, że nawet coś znanego może być nadal nieznane. Bardzo spodobał mi się podział książki. Na początku autorka książkę podzieliła na części. Każda część to dotyczy innych wydarzeń. Mamy więc części poświęcone Maryi, Janu Chrzcicielowi oraz poszczególnym etapom z życia Jezusa. Następnie, w każdej części są rozdziały nazwane gawędami (świetny pomysł). I właśnie każda gawęda ma określony schemat: - piórem ewangelisty, czyli zawsze jest to cytat z Pisma Świętego na dany temat; - okiem historyka, czyli co historia mówi na ten temat; - pędzlem malarza, czyli już konkretnie o obrazach: ich historii, znaczeniu, symbolice itp. Autorka ma lekkie pióro. Potrafi pisać tak, że wciąga czytelnika w swoją pasję. Widać, ogromnie widać, iż autorka pasjonuje się obrazami, że to nie tylko jej praca, ale przede wszystkim hobby. Książkę czytało się świetnie, wręcz genialnie. Byłam pewna, że będę się nudzić przy lekturze. Na samym początku zresztą myślałam, że cała książka będzie w formie nudnego wykładu, przy którym można zasnąć. Jednak tak nie było. Można by rzec, że był to wykład o sztuce sakralnej, lecz podany w formie ciekawej, pobudzającej wiedzę i sprawiającej, że chce się dowiedzieć na ten temat więcej, o wiele więcej. Książka nie jest nudna, jest ciekawa. Ba, było nawet zabawnie, bo autorka dodawała wątki, dzięki którym uśmiech pojawiał się na twarzy. Uważam więc, że jest to książka dla każdego, bowiem każdy może znaleźć w niej coś dla siebie. Atutami na pewno są: forma książki, styl, który sprawia, iż nie jest nudno i wiedza, którą można zdobyć, dzięki lekturze. Dodatkowym plusem są zdjęcia obrazów, które autorka dała na końcu książki. Kilkanaście stron obrazów, które są opisane. Łatwo je znaleźć podczas czytania książki. Później, po lekturze, też można obejrzeć jeszcze raz same obrazy. Chociaż nie powiem, bo... chciałabym kiedyś zobaczyć je na żywo w muzeach czy też w galeriach... :) Teraz pozostaje mi tylko zapoznać się z innymi książkami autorki, bo z tego, co zauważyłam, ma ona kilkanaście innych książek. Niektóre również zwane są gawędami. Wydaje mi się, że jeśli są podobne do tej (a może i lepsze) to mój czas będzie przyjemnie spędzony przez długie godziny.
W kręgu sztuki. Wybór gawęd. Album
Bożena Fabiani0
Okładka ksiązki - W kręgu sztuki. Wybór gawęd. Album

Po czterech tomach Gawęd o sztuce oraz komplementarnym wobec nich tomie Gawędy o sztuce sakralnej (w przygotowaniu, premiera w październiku br.) proponujemy...

Antyk w malarstwie
Bożena Fabiani0
Okładka ksiązki - Antyk w malarstwie

Antyk w malarstwie to kolejna publikacja Bożeny Fabiani. Autorka tym razem sięga do tradycji mitologicznej w europejskiej sztuce nowożytnej. Przybliża...