Gdy budzi się dusza

Opowieść o miłości i wierze, o zderzeniu ideału życia amiszów i menonitów ze współczesnością Gdy budzi się dusza to trzeci tom sagi Cindy Woodsmall poświęconej Amiszom. Hannah Lapp po traumatycznych przejściach i próbie ułożenia sobie życia z dala od wspólnoty, postanawia pojednać się z bliskimi. Teraz jest silną, wykształconą kobietą, która już nie podda się presji otoczenia i nie da sobą manipulować. Wraca do rodzinnego Owl's Perch, żeby pomóc swojej psychicznie chorej siostrze.

Informacje dodatkowe o Gdy budzi się dusza:

Wydawnictwo: WAM
Data wydania: 2014-03-30

Kup książkę Gdy budzi się dusza

Gdy budzi się dusza - opinie o książce

Avatar użytkownika - bambi12
bambi12
Przeczytane:2014-04-28, Ocena: 6, Przeczytałam, Mam,

Nie czytałam wcześniejszych dwóch części tej serii i dlatego byłam ogromnie ciekawa czy nie utrudni mi to odbioru tej książki. Zawsze myślałam, że sagę składającą się z wielu tomów należy poznawać po kolei. Jednak ta lektura utwierdziła mnie w przekonaniu, że nieraz zdarzają się wyjątki. I właśnie takim odstępstwem jest omawiana poniżej pozycja.

Dwa lata temu Hannah Lapp mając 17 lat uciekła w niesławie. Przygarnęła ją ciotka Zabeth Bender pod dach swego domu w Winding Creek, w stanie Ohio. Hannah zarzekała się, że nigdy nie wróci w rodzinne strony. Dla ojca była już martwa. Z czasem dziewczyna odnalazła swoje miejsce na ziemi. Spotkała także miłość i założyła nową rodzinę z zamożnym Martinem Palmerem i jego dziećmi, które pomaga mu wychowywać.

Po otrzymaniu wiadomości od swojej siostry nasza bohaterka niechętnie wraca do wspólnoty Amiszów. Jednak natychmiast po przyjeździe do Owl's Perch, dezaprobata tych, którzy wystawili ją na ostracyzm, w tym jej upartego ojca, ponownie otwiera stare rany. Ponadto spotyka byłego narzeczonego Paula Waddella i musi podjąć trudną, bolesną decyzję. Czy wybierze człowieka, który przywrócił jej nadzieję, czy usłucha wezwania do powrotu do poprzedniego życia i do jej pierwszej miłości?

Dziewczyna doświadczyła mnóstwo bólu ze strony Amiszów a jednak jak jej siostra ma problemy zjawia się i próbuje jej pomóc. Rodzina jej nie rozumiała, ale to co wydarzyło się później ją wzmocniło. Mimo ignorancji ze strony mieszkańców nasza bohaterka trzyma się mocno swoich przekonań.

Chociaż historia skupia się głównie na losach Hannah i jej zmaganiach pozostali bohaterowie również zostali tu ciekawie scharakteryzowani. Poznajemy jej siostrę, która potrzebuje pomocy i współczucia, czy jej dawnego narzeczonego Paula, który nadal bardzo ją kocha.

Podobał mi się sposób, w jaki książka traktuje tematykę rodziny, związków i opis jak okoliczności mogą zmienić to, czego oczekujemy od życia. Woodsmall bardzo obrazowo opisała relacje rodzinne i relacje panujące w społeczności Amiszów. We wspólnocie poznajemy różnych ludzi. Niektórzy sieją plotki, relacje innych oparte są na zazdrości i uprzedzeniach. Poznajemy wiele rodzajów przebaczenia i miłości. Ponadto książka ukazuje jak ważne w naszym życiu jest przebaczenie, przezwyciężanie trudnych problemów. Znajdziemy tu także wątek miłosny, konflikty na tle religijnym, wiele intryg i ich tragiczne konsekwencje.

Cindy ma sposób opisywania prostych rzeczy w nieoczekiwany sposób. Ma się wrażenie jakby to była trójwymiarowa książka. Dzięki Hannah, byłam w stanie doświadczyć obu światów. Byłam poruszona bólem bohaterów, zasmucona ich załamaniem, zainspirowana ich ciągłą nadzieją i pełna podziwu ze względu za ich wytrwałość.

Autorka poruszyła tu również temat choroby psychicznej i ukazuje jak można sobie z nią poradzić z różnych stron. Nie jest łatwo mówić o tym każdemu. Czułam się, jakbym była cząstką ich życia.
Woodsmall przypomina nam dzięki tej lekturze o mocy przebaczenia, znaczeniu uczciwości i negatywnych konsekwencji długotrwałych nieporozumień. Czułam się, jakbym była prawie siostrą Hannah lub najlepszą przyjaciółką. Czułam jej emocje i moje serce rozdarło się. Książka mnie ogromnie poruszyła.

Wspaniały styl autorki, a także jej ogromna wiedza o Amiszach, Mennonitach, pozytywnie mnie zaskoczyły. Na początku autorka zamieściła krótką informację o każdym z bohaterów, którzy pojawili się we wcześniejszych egzemplarzach. Z pewnością pomoże to zorientować się w sytuacji osobom, które nie mają rozeznania co do koneksji pomiędzy poszczególnymi postaciami.

Przeczytałam ją w ciągu kilku godzin. Fabuła wciągająca i inspirująca. Nie ma szans na przerwanie czytania i odłożenie jej przed zakończeniem. Historia jest prosta i inspirująca. Napięcie w tej książce jest namacalne. Zakończenie niezwykle zaskakujące. Opisane tu wydarzenia mogą przydarzyć się każdemu z nas. Pełna emocji podróż.

Avatar użytkownika - gosia_gosia16
gosia_gosia16