Historia diecezji katowickiej

Opis dziejów diecezji obejmuje okres od zakończenia I wojny światowej do czasu reorganizacji sieci diecezjalnej w Polsce, która w 1992 r. tak mocno zaważyła także na dziejach diecezji katowickiej. Czytelnikom zainteresowanym śledzeniem ostatnich wydarzeń w archidiecezji pomocą służy kalendarium obejmujące lata 1992-1997.

Praca składa się z trzech części wyznaczonych trzema etapami XX-wiecznej historii Polski. Pierwsza część obejmuje okres międzywojenny. Bardzo szczegółowo omówiono starania o utworzenie diecezji katowickiej, dzięki czemu można zrozumieć wiele drażliwych problemów narodowościowych związanych z tzw. kwestię niemiecką. Przedstawiono również historię Administracji Kościelnej Polskiego Śląska Zaolziańskiego w latach 1938 - 1939.

Część ta kończy się na wybuchu II wojny światowej. Druga - poświęcona jest dziejom diecezji w okresie okupacji, trzecia zaś - historii diecezji w okresie PRL. Wszystkie trzy części w swojej konstrukcji posiadają pewien czytelny schemat - rzeczowo-chronologiczny, na który składają się: zarząd diecezji, struktura terytorialna diecezji (sieć parafii, dekanatów, komisariatów) duchowieństwo diecezji, w tym formacja duchowa i intelektualna, duchowieństwo zakonne, problemy związane z zaangażowaniem społecznym i politycznym duchowieństwa wraz z podziałem narodowościowym wśród katolików.

Duży blok zagadnień obejmuje problemy duszpasterskie i sposoby ich rozwiązywania, działalność dobroczynną Kościoła, zaangażowanie kulturalne i oświatowe.

Informacje dodatkowe o Historia diecezji katowickiej:

Wydawnictwo: Księgarnia św. Jacka
Data wydania: 1999-07-13
Kategoria: Historyczne

Kup książkę Historia diecezji katowickiej

Historia diecezji katowickiej - opinie o książce

Avatar użytkownika - azetka79
azetka79
Przeczytane:2016-07-12, Ocena: 5, Przeczytałam,
Dawno nie czytałam tak ciekawej pozycji wśród książek traktujących o historii... historii przez to ciekawej, bo tej obok nas, tej z której teraz przechodzi we wczoraj, dziękuję