Historia spisana atramentem

Miłość potrafi spaść z siłą żywiołu. Nie ma przed nią ucieczki nawet dla… księdza. Bez względu na przeciwności, bez względu na cenę, jaką przyjdzie płacić przez resztę życia. Czy było warto?

Gruby brulion w kartonowych okładkach, z mocno pożółkłymi kartkami, zapisywanymi atramentem przez długie wieczory i noce. Dzieje wielkiej, zakazanej miłości, która narodziła się przeszło sto lat temu. Czy to takie niezwykłe? Owszem, gdy bohaterem tej historii i autorem pamiętnika jest ksiądz. To opowieść o młodym duchownym, od początków jego drogi kapłańskiej, poprzez rozterki i walkę z przymusem dochowania celibatu. O próbach opuszczenia Kościoła i powrotach przed ołtarz.

Czy miłość do kobiety przezwycięży autentyczne powołanie do służby Bogu? Autorzy powieści odwiedzili wszystkie miejsca, gdzie toczy się akcja tej opowieści, a jest ich sporo – Królestwo Polskie, Ukraina, Wołyń, Podole, stary Paryż i daleka Ruś. Udało im się przywołać tamtą atmosferę, dawne klimaty wiejskich plebanii i magnackich posiadłości, wielkie bale i tupot końskich kopyt na bruku miasteczek o znajomo brzmiących nazwach, gdzie jeszcze z rzadka słychać język polski.

A do tego pojawia się pewna tajemnica, którą tropią współcześni bohaterowie, podążający śladami księdza i jego ukochanej.

Dodatkową inspiracją dla prowadzonych z niemałym trudem poszukiwań stał się fakt, że gdyby pewien dziesięcioletni chłopiec sto lat temu nie postanowił uciec z domu, to współautorki tej książki nie byłoby na świecie…

Informacje dodatkowe o Historia spisana atramentem:

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Data wydania: 2016-10-11
ISBN: 978-83-8069-469-9

Kup książkę Historia spisana atramentem

Historia spisana atramentem - opinie o książce

Avatar użytkownika - leonia
leonia
Przeczytane:2017-09-02, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2017,

Historia, która może wydawać się nieprawdopodobna.  Jednakże życie  napisało już  wiele takich  scenariuszy. Miłość księdza do kobiety to temat ciekawy, tak  samo jak zasady panujące w społeczeństwie, których złamanie groziło wykluczeniem. Mimo wszystko miłość, która połączyła Marię i Czesława, jest naprawdę piękna i poruszająca. Oboje (choć historia przedstawiona jest  głownie  na podstawie  zapisów z pamiętnika Czesława) mają świadomość ryzyka  jakie  zdecydowali się podjąć, aby móc stworzyć szczęśliwy związek. Pomimo  wielu  zwątpień, przeciwności, ostracyzmu społecznego.  Trudna miłość pełna wyrzeczeń, oczekiwania, niepewności  i chwil  zwątpienia.

Avatar użytkownika - basia02033
basia02033
Przeczytane:2017-04-29, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 książki 2017, Przeczytane w 2017,
Czy miłość do kobiety może zwyciężyć nad miłością do Boga i na odwrót.Naprawdę bardzo ciekawa historia. Warta przeczytania :)
Avatar użytkownika - atena
atena
Przeczytane:2017-03-26, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2017,
Miałam problem z wystawieniem oceny (gdybym mogła postawiłabym 4,5). Po książkę sięgnęłam z powodu autorów (wcześniej czytałam Autorkę - która przypadła mi do gustu). Jednak tym razem ........, nawet nie wiem jak to wyrazić słowami.

Ta opowieść powstała na podstawie pamiętnika, który okazał się własnością dziadka współautorki tej książki. Jest to historia młodego księdza, który przeżywa rozterki, tkwi między powołaniem a miłością do kobiety. Całą powieść okraszają fragmenty pamiętnika. Zwróciłam uwagę na hierarchię w kościele. Mam wrażenie, że niektóre mechanizmy nie zmieniły się do dziś, chociaż od wydarzeń opisanych w powieści minęło ponad sto lat. Książkę czytało się z wielką przyjemnością.

„Miłość jest wszystkim, dlaczego warto żyć. Ukorzyłem się przed jej majestatem, bo właśnie ona jest najwyższym darem od Boga. Tak to ułożono tam na górze i żadne sztuczne nakazy lub zakazy tego nie zmienią.”

Avatar użytkownika - codzienna
codzienna
Przeczytane:2018-05-29, Ocena: 3, Przeczytałem, 52 książki 2018, Posiadam,

"Historia spisana atramentem "nie zachwyciła mnie tak bardzo a szkoda bo myślałam,ze książka oparta na autentycznych wydarzeniach będzie miała w sobie swojego "pazura".
Autorka książki ,która jest zarazem wnuczką głównego bohatera --księdza Czesława,który zrzuca sutannę,by poślubić ukochaną-przedstawia nam w swojej książce życie swojego dziadka,jego rozterki,wielką miłość i namiętność.Autorka wraz z drugim autorem p.Januszem cofa się prawie 100 lat wstecz by rozwikłać skrywaną przez dziadka tajemnicę.
To książka dla tych ,którzy kochają podróż w przeszłość,w podróż przez wiele ciekawych miejsc i spotkań z wieloma historycznymi postaciami.

Avatar użytkownika - jolantasatko
Przeczytane:2018-07-13, Ocena: 4, Przeczytałam, 52 książki 2018,
Pokój dla artysty
Jacek Skowroński, Maria Ulatowska0
Okładka ksiązki - Pokój dla artysty

Historia o pasji, miłości i... duchach przeszłości, które raz obudzone, nie pozwalają o sobie zapomnieć. Tajemniczy Dom, w którym może się...

Autorka
Jacek Skowroński, Maria Ulatowska0
Okładka ksiązki - Autorka

A gdy się zejdą, raz i drugi, kobieta po przejściach, mężczyzna z przeszłością, powstaje wspólna powieść, nie obyczajowa, charakterystyczna...