Historia Wrocławia

Książka ukazuje ponad tysiącletnią historię polityczną, gospodarczą i społeczną Wrocławia, jak również różne oblicza tego miasta. Opowiada o jego dziejach - od archeologicznie uchwytnych początków u zarania X w. aż do współczesności.

Autor skupia się na zasadniczych cechach struktury Wrocławia i najistotniejszych aspektach jego historii, przedstawiając je na przykładzie najważniejszych budowli i osobistości z danej epoki. Każdy rozdział przybliża daną epokę najpierw przez spojrzenie na jeden z wrocławskich zabytków architektury, a następnie przez objaśnienie jej najważniejszych cech i omówienie. Opis zostaje pogłębiony przez przypomnienie życia i dokonań wybranej postaci historycznej.

Książka porusza także złożone kwestie tożsamości zarówno samego miasta, jak i jego mieszkańców. ,,Po 1945 r. było ono bardzo zniszczone, a jego ludność w latach 1945-1948 uległa kompletnej wymianie, nie oznacza to jednak, że należy wątpić w jego tożsamość historyczną - jakkolwiek mogły to sugerować indywidualne historie migracji niemieckich ,,starych wrocławian" i polskich ,,nowych wrocławian" w latach 1945-1990 (a nawet jeszcze później). Już przed 1945 r. historię Wrocławia znaczyły radykalne cezury - zniszczenia, nowe założenia topograficzne, migracje, zmiany władzy, transformacje gospodarcze i społeczne. Wszystkie one w dużym stopniu zmieniały oblicze miasta. A jednak zachowało ono nie tylko swoje miejsce, ale i swoją tożsamość".

Eduard Mühle (ur. 1957) profesor historii. Studia ukończył w 1986 r., pracę doktorską obronił na westwalskim uniwersytecie Wilhelman w Münster w 1990 r. gdzie pełnił funkcję profesora historii Europy Środkowowschodniej i Wschodniej oraz dyrektora Wydziału Historii Wschodnioeuropejskiej. Dyrektor  Instytutu Herdera w Marburgu w latach 1995-2002. Dyrektor Niemieckiego Instytutu Historycznego w Warszawie od 2008 r. W 2014 r. otrzymał nagrodę za zasługi dla współpracy polsko-niemieckiej. Jest autorem wielu publikacji dotyczących historii Europy Środkowo-Wschodniej, w szczególności historii niemieckiej historiografii.

Informacje dodatkowe o Historia Wrocławia:

Historia Wrocławia - opinie o książce

Słowianie. Rzeczywistość i fikcja wspólnoty, VI-XV wiek
Eduard Mühle0
Okładka ksiązki - Słowianie. Rzeczywistość i fikcja wspólnoty, VI-XV wiek

W Europie żyje około 250 milionów użytkowników języków słowiańskich. To ponad jedna trzecia ludności kontynentu. Co to oznacza dla naszego rozumienia...