Historyjki saharyjskie i rymowanki dla wnuka

Historyjki saharyjskie i rymowanki dla wnuka to zestaw opowiadanych wierszem historyjek, najczęściej o egzotycznych dla polskiego dziecka zwierzętach. Spotkamy się więc z fenkiem, zwierzątkiem przypominającym małego pieska. Fenki żyją na pustyni i są aktywne nocą, posiadają też niezwykły talent inżynierski, który przydaje się im przy budowie norek. W swoisty sposób autorka opisuje też bardziej znanych przedstawicieli afrykańskiej fauny: wielbłądy, kozy, osły, hipopotamy, czy kameleony. Wiersze są pełne przyjaznego ciepła, wynikającego nie tylko z osadzenia ich w afrykańskim klimacie. Ale w tomiku znajdziemy również poetyckie opisy polskiej fauny i flory. Jesień jest pełna kolorów i zapachu owoców, wiosna z kolei lśni od promieni słońca i kusi zmysły barwami oraz aromatem kwiatów. Są też i polskie zwierzęta: łoś, którego puszczyk wziął za wielbłąda, bobry, kret, wrony, pszczoły i trzmiele. Jest też krótka historia o rodzącej się przyjaźni między polską sarenką, a afrykańską gazelą. Autorka tych wierszy jest Polką mieszkającą od wielu lat w Tunezji. Gdyby Historyjki saharyjskie… ukazały się w dwóch językach, z pewnością dostarczyłyby niezwykłych wrażeń nie tylko polskim, ale i arabskim dzieciom. Oraz, oczywiście, ich rodzicom.

Informacje dodatkowe o Historyjki saharyjskie i rymowanki dla wnuka:

Wydawnictwo: Wydawnictwo Psychoskok
Data wydania: 2014-11-30
ISBN: 978-83-7900-299-3

Kup książkę Historyjki saharyjskie i rymowanki dla wnuka

Historyjki saharyjskie i rymowanki dla wnuka - opinie o książce

Avatar użytkownika - Magnolia044
Magnolia044
Przeczytane:2016-07-06, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2016, Mam,

Mój synek bardzo lubi, kiedy czytam mu bajki. Nie koniecznie do snu. Nieraz po prostu w ciągu dnia prosi, abym coś mu poczytała. Jego ulubionymi bajkami są książeczki z serii „Bolek i Lolek”, te uwielbia. Jednakże staram się mu urozmaicić lektury. Dlatego, jeżeli jest okazja, to zaopatruję się w przeróżne książeczki. Tym razem mieliśmy okazję bliżej poznać Historyjki saharyjskie i rymowanki dla wnuka autorstwa Marii Boukef.

Historyjki saharyjskie i rymowanki dla wnuka to ilustrowana książeczka dla najmłodszych. Opisane w niej zostały różne opowieści, między innymi ze zwierzętami saharyjskimi (jak wskazuje tytuł), takimi jak: fenek – malutki piesek pustynny, który jest zwierzątkiem nocnym, wielbłąd, gazela czy hipopotam, którego poznamy pochodzenie. Można również poczytać o polskich porach roku, które są przepełnione kolorami, kwiatami, owocami i pięknymi zapachami. Również o faunie żyjącej w Polsce: krecie, który zrył kretowiny w babci ogródku. Sarence, która zaprzyjaźniła się z gazelą, czy trzmielu, który wleciał do pokoju wnuka.

Książeczka jest niewielkich rozmiarów, bowiem posiada zaledwie 52 strony. Wszystkie historyjki są opowiedziane w formie wiersza. Każdy wiersz opatrzony jest odpowiednią do tematu ilustracją. Autorka w bardzo prosty i obrazowy sposób przedstawiła dzieciakom podstawowe informacje dotyczące wybranych zwierząt. Posługuje się prostym i doskonale zrozumiałym językiem. Dobrym pomysłem było również połączenie w jednym wierszyku zwierzątka spotykanego w Polsce ze zwierzęciem z Afryki, między innymi historyjka o wcześniej wspomnianej sarence i gazeli. Autorka dzięki temu zabiegowi przedstawiła podobieństwa i różnice między wskazanymi zwierzętami. Dzięki tej książeczce pokazuje najmłodszym wielbicielom literatury, że na świecie żyją inne zwierzęta aniżeli te, które spotykają w Polsce. Poetyckie opisy i wielobarwność książeczki (kartki różnią się kolorami) z pewnością zachęcą młodego czytelnika do lektury. Jej niewielki rozmiar pozwoli na spakowanie do plecaczka i zabranie ją ze sobą w odwiedziny do babci, która może poczytać książeczkę do snu. Polecam małym odkrywcom.

Avatar użytkownika - agnieszka3201
agnieszka3201
Przeczytane:2014-11-13, Ocena: 6, Przeczytałam, Mam,
Wspaniały prezent dla dziecka - świetnie rymowane wierszyki o zwierzętach
Przygody fenka wędrowniczka
Maria Magdalena Boukef0
Okładka ksiązki - Przygody fenka wędrowniczka

„Przygody fenka wędrowniczka” autorstwa Marii Boukef to rymowana, dwuczęściowa bajka mówiąca o buncie i dojrzewaniu. Opisywany w niej...