Inny Świat

Wydane po raz pierwszy w 1953 roku w Londynie i wznawiane wielokrotnie wspomnienia Gustawa Herlinga - Grudzińskiego z sowieckiego łagru w Jercewie pod Archagielskiem w nowej edycji poprzedzony wstępem Anne Applebuam.

"Inny świat" obok nieprzeciętnych walorów literackich jest przede wszystkim - co podkreślał sam Autor - dokumentalną relacją ofiary, kronikarza i badacza instytucji i mechanizmów sowieckiego "innego świata" zbudowanego na utopijnej, zbrodniczej ideologii lewicowo - totalitarnej.

Informacje dodatkowe o Inny Świat:

Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Data wydania: 2010 (data przybliżona)
Kategoria: Biografie, wspomnienia, listy
ISBN: 978-83-08-04024-9
Język oryginału: Polski

Kup książkę Inny Świat

Przekonałem się wielokrotnie, że człowiek jest ludzki w ludzkich warunkach, i uważam za upiorny nonsens naszych czasów próby sądzenia go według uczynków, jakich dopuścił się w warunkach nieludzkich - tak jakby wodę można było mierzyć ogniem, a ziemię piekłem.

Życie w obozie jest możliwe tylko wówczas, jeśli w umyśle i wspomnieniach więźnia ulegną zupełnemu zatarciu miary porównawcze z wolności.

Inny Świat - opinie o książce

Avatar użytkownika - agusia97
agusia97
Przeczytane:2017-01-12, Przeczytałam, 52 książki 2017,
Bardzo ciężko czytało mi się tę książkę, jednak z całą pewnością jest ona warta przeczytania. Miałam wrażenie jakby autor, oprócz tego, że starał się jak najdokładniej przedstawić rzeczywistość obozową, próbował również przekonać czytelnika do tego, że nawet w takich warunkach można było zachować w sobie człowieczeństwo. Grudziński w pewien sposób polemizuje z Borowskim, który przedstawia zupełnie inną tezę. Jak dla mnie minusem jest objętość książki. Normalnie nic nie mam przeciwko długim powieściom, jednak w tym przypadku, mniej więcej w połowie, zauważyłam, że zaczynam za bardzo przyzwyczajać się do warunków w obozie. Nie spodobało mi się to. Chyba głownie przez to powieść nie jest aż tak bardzo szokująca, to znaczy, jest, ale tylko przez kilkadziesiąt początkowych stron, później już nie tak bardzo.
Avatar użytkownika - just_monca
just_monca
Przeczytane:2014-01-07, Ocena: 5, Przeczytałam, 26 książek 2014,
Książka ta jest świadectwem, ale nie tylko. To także drastyczna i dramatyczna opowieść o tym jak brutalna była obozowa rzeczywistość i do czego zdolni byli ludzie by przeżyć. Przenosząc się oczami wyobraźni w owy "inny świat" możemy dostrzec wyraźnie nędzne baraki, liche ubrania więźniów, kobiety sprowadzone do roli banku nasienia i choroby pod wpływem których ludzie wyglądali jak żywe trupy. Warto przeczytać i zapłakać nad losem bezimiennych, pozbawionych wszystkiego - a zwłaszcza godności - ludzi.
Avatar użytkownika - white_swan
white_swan
Przeczytane:2014-04-07, Ocena: 3, Przeczytałam, 52 książki - 2014,
Ciężko mi się czytało tę książkę, oj, ciężko. Wydaje mi się, że nie tylko ze względu na trudny temat jakim jest nieludzkie traktowanie człowieka w sowieckich łagrach, ale także sposób opisania wydarzeń, których świadkiem był autor. W moim przypadku trudność wynikała prawdopodobnie z tego, że nie potrafiłam wyobrazić sobie łagru, miejsc, w których rozgrywały się opisywane historie. Nie nazwałabym tej książki wybitną ani ulubioną, ale z pewnością jest potrzebna - chociażby we fragmentach, aby uświadomić sobie, ze naprawdę nie żyjemy w złych czasach.
Avatar użytkownika - varginnes
varginnes
Przeczytane:2014-02-21, Ocena: 4, Przeczytałam, 26 książek - 2014,
Książka niezwykle dokładnie opisuje życie w łagrze. Miejscami bardzo drastyczna, uświadamia jak okropne rzeczy się tam działy. Jest w nie wiele ludzkich historii, pokazuje jak różnie można przeżywać tę traumę, są przykłady pozytywne i są ludzie którzy utracili swoje człowieczeństwo. Książkę tę powinien znać każdy. ukazuje część naszej historii.
Avatar użytkownika - hegemo
hegemo
Przeczytane:2014-02-01, Ocena: 4, Przeczytałem, 26 książek 2014,
Dobra książka. Trzeba przyznać, że autor z ogromną precyzyjnością opisuje reali sowieckich łagrów. Podziwiam Herlinga za jego wytrwałość (prac ponad siły, głodówka). Plusem jest to, że wszystko jest opisane tak jak to zapamiętał pan Herling, bez apoteozy więźniów- pokazaniu ich jacy byli na prawdę (słabi, tchórzliwi i sprzedający współwięźniów). Atutem tej książki są też cytaty z "Martwego domu"
Avatar użytkownika - lulux
lulux
Przeczytane:2014-01-03, Ocena: 5, Przeczytałam,
Idealnie opisane warunki i życie w łagrach sowieckich. Niestety, istnieli (choć i dalej istnieją, aczkolwiek już nie na tak wielką skalę) ludzie, którzy obojętni są na śmierć, a nawet i cieszą się z bólu oraz cierpienia innych. Wstrząsające opowieści...
Jest to książka, którą poleciła mi mój tata. Lektura ta naprawdę mną wstrząsnęła. Jest to utwór będący zapisem doświadczeń narratora( on jest bohaterem wydarzeń opisanych w książce) będącego więźniem w łagrach sowieckich. Opisując swoją historię, przybliża na warunki oraz zasady życia w łagrach. Według mnie najbardziej wstrząsające jest dla mnie fakt okropnego bestialstwa ludzi oraz stwarzanie pozorów, np dla rodziny. Istna szopka. Pokazuje do czego są zdolni ludzie, aby przetrwać. Bardzo smutnym obrazem dla mnie było to jak Kostylew opala sobie rękę w ogniu, aby nie pracować. Wstrząsające było również sposoby w jaki szczególnie mężczyźni zaspokajają swoje potrzeby seksualne. Książka zmusza człowieka do refleksji i wprowadza w zadumienie, jak i również w przerażenie. Wzbudza również szacunek dla ludzi, którzy przez to przeszli. Dlatego uważam, że każdy powinien to przeczytać.
Avatar użytkownika - AmandaBudyn
AmandaBudyn
Przeczytane:2013-12-06, Ocena: 6, Przeczytałam,
Ta lektura zawsze powinna być obowiązkowa.
Avatar użytkownika - ewazub
ewazub
Przeczytane:2013-07-15, Ocena: 6, Przeczytałam, czytam regularnie w 2013 roku:), Mam,
"Inny świat" to opowieść Gustawa Herlinga-Grudzińskiego o losie jego i innych więźniów w łagrze w Jercewie. Autor opisuje skandaliczne warunki, w jakich są przetrzymywani, nieludzko wykorzystywani do ciężkiej pracy. Żyją w nadziei na uwolnienie i na spotkanie z najbliższymi, ale obóz to powolna umieralnia w głodzie i fizycznym i psychicznym wycieńczeniu. Wielu, by przetrwać donosi na swoich współtowarzyszy. Książka jest świadectwem, które każdy powinien znać. To nasza historia.
Avatar użytkownika - Vanillivi
Vanillivi
Przeczytane:2012-12-11, Ocena: 5, Przeczytałam,
Ciekawa książka, polecam.
Avatar użytkownika - wampirka44
wampirka44
Przeczytane:2022-12-19, Ocena: 6, Przeczytałam,

Pierwszy raz czytałam tę książkę w liceum jako lekturę i zrobiła wtedy na mnie ogromne wrażenie. Obok "Rozmów z katem", które również były wtedy lekturą, obie te książki zapadły mi głęboko w pamięci.

Po około 20 latach przeczytałam ponownie "Inny świat".

Są to zapiski Gustawa Herlinga - Grudzińskiego z sowieckiego łagru w Jercewie pod Archangielskiem. Autor tak samo jak pozostali towarzysze niedoli przeżywał ogromny głód, zimno, ciężką pracę, choroby. Jego stan był już tak bardzo zły, że trafił nawet do tzw. "Trupiarni"...

Książka oprócz relacji z sowieckiego łagru ma również ogromne walory literackie.

"Są to opowieści o niewyobrażalnym zdziczeniu i upodleniu ludzi, ale też - o heroicznym poszukiwaniu nadziei i wolności, miłości i przyjaźni, a więc uczuć, które obóz miał całkowicie zniszczyć". WŁODZIMIERZ BOLECKI

Jest mi ciężko ocenić tą książkę. Z jednej strony nie jest to lektura, do której z wielką chęcią wróciłabym ponownie. Z drugiej strony książka należy do literatury faktu i wszystkie opisane wydarzenia są prawdziwe. To nie pozwala mi ocenić książki ani nisko ani najwyżej.

Niemniej jednak podczas czytania autentyczność wydarzeń wstrząsa najmocniej. Wyobrażenie sobie realiów II wojny światowej oraz warunków łagów sowieckich jest trudne, szczególnie teraz kiedy żyjemy w pokojowym świecie z wieloma wygodami. I może chociażby dlatego "Inny świat" warto przeczytać, by uświadomić sobie, jak łatwo nagle stracić wszystko, łącznie z człowieczeństwem.

Kolejna relacja z obozu, tym razem sowieckiego, nie wywarła na mnie już takiego wrażenia. Szczerze to nie wiem, dlaczego. Grudziński opisuje życie w obozie barwnie, czasami wręcz zbyt obrazowo, dba o analizę psychologiczną i filozoficzną, stara się jak najmniej pominąć... Ale to chyba nie mój typ literatury. Po prostu. Owszem, trzeba przyznać, że ralacja jest napisana dobrze, jednak dla mnie była z deczka męcząca. Może właśnie z powodu obecności analizy filozoficznej? Czysty behawioryzm czyta się o wiele lepiej w przypadku relacji obozowych.

Nie było łatwo, nie było przyjemnie, ale z pewnością ta książka pozostanie w mojej pamięci. Momentami trudno było mi się oderwać, w innych chwilach nie miałam ochoty do niej wracać. W treści mnóstwo zwrotów po rosyjsku bądź niemiecku, przez co fragmenty były dla mnie zupełnie niezrozumiałe.

Straszne czasy, straszny ustrój, strasznie nieludzkie postępowanie. Była przemoc, był głód, był gwałt i to wszystko to była prawda przeżywana w imię nieprawdziwych oskarżeń i donosów.

Dzięki Bogu, że teraz są bezpieczniejsze czasy. Nie daj Boże, aby to się kiedyś powtórzyło.

Warto przeczytać ku przestrodze.

Avatar użytkownika - Booka_Boo
Booka_Boo
Przeczytane:2005-01-01, Ocena: 5, Przeczytałam,

"Inny świat" to jeszcze jedna obok - "Medalionów" Nałkowskiej - warta uwagi książka o zbrodniach z czasów II wojny światowej. Jedna z ciekawszych lektur szkolnych. Tak jak wspomniane "Medaliony" nie da o sobie zapomnieć. Okrucieństwa, które są w niej opisane są wstrząsające i makabryczne. Aż ciężko uwierzyć, że ludzie mogli wyrządzać takie krzywdy innym... Zapadła mi w pamięci na lata.

Biała noc miłości. Opowiadania
Gustaw Herling - Grudziński0
Okładka ksiązki - Biała noc miłości. Opowiadania

Ostatni, pośmiertny tom "Pism zebranych" Gustawa Herlinga-Grudzińskiego, na który składają się dwa obszerne odcinki Dziennika pisanego nocą z...