Kochanka Freuda

Ocena: 4.5 (6 g³osów)

Kiedy inteligentna i niepokorna Minna nagle traci pracê, ma tylko jedno wyj¶cie: zamieszkaæ z siostr± i jej mê¿em Zygmuntem Freudem. Wkrótce odkrywa, ¿e rozmowy z kontrowersyjnym psychoanalitykiem s± nie tylko fascynuj±c± intelektualn± przygod±, ale te¿ budz± w niej po¿±danie i namiêtno¶æ, jakich dot±d nie zazna³a.

"Kochanka Freuda" to porywaj±ca opowie¶æ o niezwyk³ej kobiecie, fascynuj±cej epoce i cz³owieku legendzie.

Informacje dodatkowe o Kochanka Freuda:

Wydawnictwo: Znak
Data wydania: 2014-01-23
ISBN: 978-83-240-2492-6

wiêcej

Kup ksi±¿kê Kochanka Freuda

Cytaty z ksi±¿ki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej ksi±¿ki.

Zobacz tak¿e

Kochanka Freuda - opinie o ksi±¿ce

Avatar u¿ytkownika - majkanew
majkanew
Przeczytane:2014-03-21, Ocena: 4, Przeczyta³am,

Obok biografii coraz popularniejsze staj± siê ksi±¿ki oparte na faktach z ¿ycia s³ynnych osób. Nic dziwnego, bo kto nie lubi poczytaæ historii o postaciach, które fascynuj± czy wzbudzaj± kontrowersjê jeszcze d³ugo po swojej ¶mierci? Studiuj±c dostêpne materia³y, autorzy koncentruj± siê na wybranych zagadnieniach, ³±cz± prawdê historyczn± z wymys³ami wyobra¼ni. W ten kr±g powie¶ci wpisa³a siê jedna z najbardziej wyczekiwanych premier pocz±tku 2014 roku – „Kochanka Freuda”. Twórca psychoanalizy, psycholog i neurolog, naukowiec – Zygmunt Freud w¶ród swoich kolegów z Uniwersytetu Wiedeñskiego uwa¿any by³ raczej za dziwaka, zboczeñca, impertynenta. Niewielu rozumia³o jego teorie, a on nie przyjmowa³ do siebie ¿adnych innych, bêd±c pewnym s³uszno¶ci swoich racji. Doskona³ego s³uchacza i rozmówcê znalaz³ w siostrze ¿ony – Minnie Bernays. Wiele d³ugich lat trwa³y domys³y na temat ich domniemanego romansu, który w koñcu zosta³ potwierdzony przez ucznia Freuda. Zainteresowanie lekarzem wybuch³o ze zdwojon± si³±, a Karen Mack i Jennifer Kaufman postanowi³y obraæ relacje Freuda ze szwagierk± za g³ówny temat ich wspólnej powie¶ci. Minna, utraciwszy kolejn± posadê, prosi siostrê o wsparcie. Marta bez wahania przyjmuje kobietê pod swój dach, licz±c na pomoc w prowadzeniu domu, a przede wszystkim opiekê nad sze¶ciorgiem dzieci. Wzajemna fascynacja Minny i Sigmunda rozpoczyna siê od romansu intelektualnego. Ka¿de z nich wydaje siê byæ zauroczone elokwencj± rozmówcy. Kobieta, która potrafi³a siê wypowiedzieæ na wiele wa¿nych tematów, to prawdziwa rzadko¶æ, a je¶li dodaæ do tego pewno¶æ siebie, oryginalny styl bycia i uroda – to ju¿ by³ ewenement. Podziwu Minny dla mê¿a siostry t³umaczyæ nie trzeba. Choæ z lektury powie¶ci nie wynika, ¿e Freud móg³by podbijaæ niewie¶cie serca, to jednak jego pozycja naukowa, ¶mia³e teorie i ¶lepa wiara w nie, a tak¿e drobne dziwactwa (t³umaczone geniuszem)  sk³adaj± siê na interesuj±c± postaæ. Ten w±tek w powie¶ci wygl±da³ obiecuj±co. Pogawêdki bohaterów, osadzone na wysokim poziomie, a tak¿e wplecione teorie i cytaty naukowców zapowiada³y naprawdê ¶wietn± lekturê. Dlatego trudno zrozumieæ, dlaczego autorki po takim pocz±tku poprowadzi³y ksi±¿kê w schemat typowego romansid³a dla panienek z pensji. Wiele tu niekonsekwencji w budowaniu postaci (zw³aszcza Minny) oraz niezrozumia³ych wprost rozwi±zañ. Rozpoczynaj±c lekturê, czytelnik wci±gniêty zostaje w klimat Wiednia koñca XIX wieku. Niestety i ten temat nie doczeka³ siê nale¿nej mu g³êbi, która mog³aby uratowaæ ca³± powie¶æ. Namiêtno¶æ miêdzy bohaterami nie jest wyczuwalna, a najwiêkszymi emocjami, jakie wywo³uj±, s± zdziwienie lub irytacja. Powie¶æ ma kilka dobrych lub nawet bardzo dobrych momentów (szczególnie dyskusje naukowe, frustracja Freuda), ale jako ca³o¶æ wydaje siê jakby podana przez kalkê, po prostu wypada do¶æ blado, a oczekiwania by³y wielkie. Najbardziej zapada w pamiêæ charakter domu Freudów, ha³a¶liwy, pe³en energicznych dzieci, które mêcz± otoczenie swoimi problemami. Matka pociech, Marta, to zgorzknia³a kobieta, której kreacja równie¿ wydaje siê niepe³na, traktowana jest przez narratora jako persona non grata. Jak przyznaj± autorki, to temat, którego szkoda by³o nie wykorzystaæ. Szkoda równie¿, ¿e zosta³ wykorzystany w tak pobie¿ny sposób. Pisarki za bardzo skupi³y siê na drobnych gestach, powtarzaj±c banalne schematy. Mimo i¿ by³y przygotowane merytorycznie, to nie potrafi³y oddaæ emocji, ani powo³aæ swoich postaci do ¿ycia innego ni¿ to papierowe.

Avatar u¿ytkownika - JuliaOrzech
JuliaOrzech
Przeczytane:2014-04-04, Ocena: 4, Przeczyta³am, 26 ksi±¿ek 2014, Posiadam,
Plotka o tym, ¿e Zygmunt Freud, mia³ romans z siostr± swojej ¿ony od wielu lat kr±¿y³a po ¶wiecie. Co rusz znajdowano nowe dowody, które potem bagatelizowano zrzucaj±c jej na karb zazdrosnych o sukces doktora. Jak wiadomo jednak, w ka¿dej plotce … Kilkadziesi±t lat trwa³y spory biografów i historyków, którzy próbowali dowiedzieæ siê prawdy. Ostatecznie dopiero w roku 2006 pewien niemiecki socjolog znalaz³ dowód na to, ¿e Freud razem z Minn± Bernays wyjechali razem do szwajcarskiego kurortu w Maloji, gdzie mieli zameldowaæ siê jako m±¿ i ¿ona. Jest zatem wystarczaj±co prawdopodobne, ¿e spali razem. W ¶wietle tego faktu wydaje siê pewne, i¿ Minna Bernays by³a nie tylko „najbli¿sz± powiernic±” Freuda, który w okresie najbardziej prze³omowych badañ bardzo mocno polega³ na jej s±dach i opiniach, ale równie¿ jego kochank±*
Fakt ten sta³ siê bod¼cem do napisania tej obszernej powie¶ci powsta³ej na faktach. Oczywi¶cie opisane w ksi±¿ce wydarzenia s± efektem wyobra¼ni dwóch autorek, natomiast, co jest bardzo wa¿ne, ca³a otoczka, charakterystyka epoki, topografia Wiednia, a nawet, jak wspomina krytyk literatury Dorota Pawlik, wystrój salonu w mieszkaniu pañstwa Freudów jest zgodny z prawd±.  To niew±tpliwie stanowi du¿y atut, który sprawi³, ¿e z wielk± przyjemno¶ci± spacerowa³am uliczkami Wiednia razem z Minn± i Zygmuntem. Zaskoczy³o mnie oczywi¶cie pozytywnie, ¿e autorki nie poprzesta³y na opisie samego romansu. Dziêki temu, ¿e pisz±c tê ksi±¿kê korzysta³y z obszernej bibliografii Freuda, odwiedza³y jego muzeum, uda³o im siê stworzyæ bardzo ciekawie sylwetkê s³ynnego doktora oraz jego teorii i badañ.  Nie jest tajemnic±, ¿e Zygmunt Freud posiada³ trudny charakter. By³ egocentryczny, humorzasty, nie znosi³, gdy kto¶ krytykowa³ jego dzie³a i s±dy. W domu, ¿ona Marta równie¿ nie mia³a lekko. Freud bardzo dba³ o wygl±d, codziennie musia³a na niego czekaæ wykrochmalona koszula, a ca³y ubiór musia³ do siebie nienagannie pasowaæ. W³a¶ciwie mo¿na by siê pokusiæ o stwierdzenie, ¿e w domu wszystko by³o podporz±dkowane w³a¶nie jemu. Nie by³o mowy o spó¼nionym posi³ku, bo grozi³o to awantur±. Do tego kr±¿± plotki, ¿e Freud bardzo lubi³ doznania seksualne, od których nie stroni³. Czy zatem mo¿e byæ co¶ dziwnego w tym, ¿e zwróci³ uwagê na piêkn±, filigranow± siostrê swej ¿ony? Raczej nie, zw³aszcza, ¿e Minna by³a bardzo inteligentn± i oczytan± kobiet±. Zna³a wszystko to, co napisa³ Freud i potrafi³a byæ doskona³ym kompanem do dyskusji.  Wszystko to zosta³o bardzo malowniczo opisane w Kochance Freuda. Przyjazd Minny do Wiednia po utracie posady damy do towarzystwa, fascynacja szwagrem, która jak siê okaza³o, przerodzi³a siê w mi³o¶æ do koñca ¿ycia, wreszcie potajemne schadzki w gabinecie doktora, zakrapiane kokain± i równie¿ uzale¿niaj±cymi rozmowami, które w koñcu przerodzi³y siê w romans. Przyznajê, ¿e wszystko to czyta siê z du¿ym zainteresowaniem, szczególnie, ¿e jak wspomnia³am wcze¶niej w±tki romansowe przeplataj± siê z tymi, w których Freud ciê¿ko pracowa³ nad swoimi teoriami i badaniami, dyskutuj±c o nich z przyjació³mi i Minn±. W tle ci±gle widnieje malowniczy Wiedeñ, Hamburg i  kurort w Szwajcarii. Wszystko zaczyna siê psuæ, kiedy Zygmunt traci zainteresowanie kochank±, zatracaj±c siê w badaniach naukowych i nowych znajomo¶ciach. W³a¶ciwie od tej pory czytamy ju¿  ci±gle o cierpieniu Minny, co po pewnym czasie staje siê nu¿±ce. Samo zakoñczenie równie¿ nie porywa. Mam wra¿enie, ¿e autorki nie mia³y na nie pomys³u. Do niew±tpliwych plusów powie¶ci nale¿y przedstawienie sylwetek bohaterów. Zarówno Minna jak i Freud to postacie bardzo dynamiczne, ¶mia³o i dog³êbnie przedstawione. Niedosyt odczuwam przy Marcie, ¿onie Zygmunta, która stoi trochê na uboczu. A przecie¿ odegra³a równie¿ bardzo wa¿n± rolê w ¿yciu Freuda. Da³a mu szóstkê dzieci, znosi³a humory i by³a na ka¿de jego zawo³anie, mimo, ¿e ten odwdziêcza³ jej siê milczeniem i licznymi zdradami. Istnieje te¿ du¿e prawdopodobieñstwo, ¿e Marta zdawa³a sobie sprawê z romansu Zygmunta z Minn±, a jednak sama zachêca³a siostrê do  pozostania w ich domu… Czy to nie dziwne? Co my¶la³a sobie ta dzielna kobieta? Czy rzeczywi¶cie mog³a wiedzieæ i tolerowaæ zdradê najwa¿niejszych osób w jej ¿yciu? Brakowa³o mi w powie¶ci rozwiniêcia tego w³a¶nie w±tku. Mimo tych kilku minusów, nie mogê nie przyznaæ, ¿e ksi±¿kê czyta siê bardzo dobrze. Nieco mêcz±cy romans przeplatany jest prac± Freuda, prób± zrozumienie przez Minnê jego teorii, co dla osoby zainteresowanej sam± nauk±, g³oszon± przez doktora F. jest niew±tpliwym atutem. W±tek rodzinny dodaje tej ksi±¿ce smaku i pikanterii, choæ tak jak wspomnia³am, gdzie¶ od po³owy akcja znacznie zwalnia, a ci±g³y opis stanu ducha Minny staje siê nu¿±cy, ¿eby nie powiedzieæ nudny. Zdecydowanie na plus oceniam przedstawienie przez autorki historycznego t³a findesieclowego Wiednia, atmosferê spo³eczn± i polityczn± (nagonki na ¯ydów), bogate opisy wnêtrz mieszkañ i domów bogaczy, w których panowa³ ma³o gustowny przepych i pomieszanie stylów.  Kochankê Freuda polecam przede wszystkim tym, których choæ trochê interesuje sylwetka Zygmunta Freuda, a tak¿e g³oszone przez niego teorie. Mimo, ¿e jest to powie¶æ beletrystyczna, ca³a otoczka jest prawdziwa, a kto wie, mo¿e i wiele zawartych w niej s³ów, pad³o naprawdê?  *Karen Mack, Jennifer Kaufman, Kochanka Freuda, Znak 2013, s. 404.
Avatar u¿ytkownika - Kasiek
Kasiek
Przeczytane:2019-03-10,

Teraz jest moda na ksi±¿ki o kobietach mê¿czyzn, którzy w swoim czasie zdobyli s³awê, pieni±dze, zas³u¿yli sobie na piedesta³ek, w¶ród wielkich tego ¶wiata . I o ile historia ich czasów by³a nas±czona testosteronem i kobiety wystêpowa³y w niej, li i jedynie jako ¿ony, matki wspominane tylko pro forma w biografiach, to jednak odgrywa³y czêsto ogromn± rolê w ¿yciu swoich mê¿czyzn.  Z jednej strony autorzy maj± ogromne pole do popisu, mog± do¶piewaæ w³asn± wizjê historii, widzian± oczami kobiety, z drugiej strony jest spora trudno¶æ, napisanie kobiety, która bêdzie ¿y³a w swoich czasach, z poszanowaniem zasad epoki, no i trzeba czytaæ miêdzy ju¿ napisanymi wersami historii, aby nie przeszar¿owaæ, a stworzyæ autentyczny portret epoki. Czy taka jest ksi±¿ka o kochance Freuda?
Minna, siostra ¿ony Zygmunta Freuda – Marthy traci pracê, traci j± z bardzo prozaicznego powodu, okaza³a serce istocie w jeszcze gorszym po³o¿eniu ni¿ ona. Dziewczyna bez grosza przy duszy musi zwróciæ siê z pro¶b± o pomoc do swojej siostry, która w domu i tak ma t³ok, rozbrykane dzieci, m±¿-orygina³. Ale co zrobiæ Minna, równie¿ nie jest zachwycona perspektyw± ¿erowania na siostrze, ale po prostu nie ma wyj¶cia, niæ porozumienia pomiêdzy ni± a siostr± os³ab³a, za to – paradoksalnie, ¶wietnie dogaduje siê z jej mê¿em, lekarzem Freudem, który tworzy coraz to nowe teorie, które szokuj± purytañskie spo³eczeñstwo. Mê¿czyzna nie znajduje wsparcia w wiecznie zmêczonej, narzekaj±cej ¿onie. O wiele lepiej rozmawia mu siê ze szwagierk±, która go rozumie i jest ¿ywo zainteresowana tematem.  Od rozmowy, do rozmowy pomiêdzy Zugmuntem a Minn± rodzi siê fascynacja, pojawia siê chemia, na przekór rodzinnej lojalno¶ci i zasadom przyzwoito¶ci. Potencja³ moim zdaniem by³ ¶wietny. Wokó³ postaci Freuda naros³o tyle legend, tyle stereotypów, wiêc by³a szansa na odczarowanie faceta, który kojarzy siê wszystkim jednoznacznie  z erotyk± i ukrytymi pragnieniami. Ze snami, które zawsze znacz± i¿ jeste¶my niewy¿ycie. Z fotografii spogl±da na nas Freud, jako surowy starszy pan. Ta ksi±¿ka mia³a byæ szans±, ¿eby na tego, wielkiego naukowca, popatrzeæ z innej perspektywy. Z nowej perspektywy. I jakkolwiek pomys³ by³ niez³y, o tyle wykonanie moim zdaniem kuleje.  Bo z nowego spojrzenia, niewiele zosta³o, mamy kolejn± bohaterkê jak z ksera. Wyprzedza swoj± epokê, jednocze¶nie uwa¿a ¿e „kim¿e ona jest z tym g³upim mó¿d¿kiem”, snuje siê oraz snuje pensjonarskie rozwa¿ania przez ca³e strony, czym mo¿e tylko podnie¶æ ci¶nienie, b±d¼ u¶piæ – zale¿y od dnia. Moim zdaniem potencja³ drzemi±cy w rodzinie Freudów nie zosta³ wyczerpany, mam nadziejê, ¿e w koñcu zostanie odkryty i wykorzystany. Nie uwa¿am tej ksi±¿ki za pora¿kê, w mój gust nie trafi³a, pomimo ca³kiem niez³ych pierwszych rozdzia³ów, nieco mnie znudzi³a, chocia¿ nie da siê zaprzeczyæ, ¿e oddaje ¶wietnie klimat epoki i Wiednia tamtych czasów, a¿ siê ma ochotê zanurkowaæ w tajemnicze uliczki miasta. Ksi±¿ka nie jest z³±, obiektywnie, ale uwa¿am ¿e nie zachwyci ka¿dego. Ot tyla.

Kochanka Freuda ma zarówno wiele zalet jak i mankamentów. Przede wszystkim jest ona sama w sobie interesuj±c±, bo nawi±zuje do ¿ycia S. Freuda, a jak ka¿dy wie, jego ¿ycie by³o prawie tak kontrowersyjne jak jego teorie. Poza tym jest to historia kobiety niesamowicie silnej, upartej i niezale¿nej a jednocze¶nie zdominowanej przez mê¿czyznê od którego nie potrafi³a uciec. Jest to bardzo smutna historia, pe³na rozczarowañ. Opowiada przede wszystkim o samotno¶ci, zdradzie i beznadziejnej namiêtno¶ci. Niestety chronologicznie i historycznie ksi±¿ka wypada gorzej ni¿ marnie. Nie podoba mi siê równie¿ to w jaki sposób opisan± zosta³a ¿ona Freuda. Autorki uczyni³y z niej kobietê nieskoñczenie p³ytka, pusta i samolubna a przecie¿ to ona by³a w rzeczywisto¶ci podpor± dla swojego mê¿a i najbardziej tragiczn± spo¶ród postaci.
Avatar u¿ytkownika - mysha
mysha
Przeczytane:2014-09-09, Ocena: 6, Przeczyta³am, 12 ksi±¿ek 2014,
Naprawdê dobra pozycja, opowiadaj±ca o ¿yciu ojca psychoanalizy. Napisana lekko i ciekawie- z jednej strony trochê romansu, z drugiej dokumentu. Powie¶æ ciekawa i sk³ania ku temu, aby szukaæ jeszcze wiêcej informacji o Freudzie.
Avatar u¿ytkownika - Horela24
Horela24
Przeczytane:2014-03-23, Ocena: 5, Przeczyta³em, Czytam regularnie w 2014,
Bardzo fajna ksiazka. Dobrze sie czyta I mozna naprawde duzo sie odwiedziec o ¿yciu Freuda. Polecam.
Avatar u¿ytkownika - Faustyna
Faustyna