Kolejny rozdział

Maciej Tarski, redaktor w uznanym wydawnictwie, przychodzi do pracy i jak co dzień odbiera pocztę. Otwiera wiadomość, która na pierwszy rzut oka nie różni się niczym od dziesiątek innych. Jednak w załączniku, zamiast książki, znajduje wyłącznie pojedynczy rozdział, wysłany przez anonimowego autora o pseudonimie XYZ. Opowieść wciąga go od pierwszego zdania. I wydaje się niepokojąco znajoma.

Kalina Milewska, popularna autorka thrillerów, cierpi na kryzys twórczy. Jej ostatnia powieść zebrała niepochlebne recenzje, o czym redaktor Tarski nie pozwala jej zapomnieć. Wydzwania do niej nieustannie, aby dowiedzieć się, jak postępują prace nad kolejną, nie kryjąc, że spodziewa się bestsellera na miarę poprzednich.

Redaktor Tarski podejrzewa, że intrygująca korespondencja to sprawka Kaliny, wkrótce jednak wychodzi na jaw, że jest w błędzie.

Kalina i Maciej zaczynają się niepokoić. Kto bawi się ich kosztem? Kto wie tak wiele o ich dotychczasowym życiu? I o tym, co w nim nastąpi wkrótce...

Podejrzewają wszystkich, znajomych i członków rodzin. Wraz z kolejnymi rozdziałami powieści dociera do nich, jak niewiele wiedzą o sobie i jak bardzo zapętlili się w rzeczywistości.

Czy książka anonimowego autora pomoże im rozwiązać życiowe problemy? Czy poznają tożsamość tajemniczego XYZ-a?

Agata Kołakowska (ur. 1984) - wrocławianka z urodzenia i zamiłowania. Autorka powieści obyczajowych; do tej pory ukazały się: ,,Patrycja", ,,Przyjaciółki", ,,Siódmy rok", ,,Niechciana prawda", ,,Płótno", ,,Wszystko co minęło", ,,Zaciszny Zakątek", ,,We dnie, w nocy", ,,Niewypowiedziane słowa" i ,,Igraszki z losem".

Informacje dodatkowe o Kolejny rozdział:

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Data wydania: 2017-02-02

Kup książkę Kolejny rozdział

Kolejny rozdział - opinie o książce

Avatar użytkownika - Monia_35
Monia_35
Przeczytane:2017-04-11, Ocena: 4, Przeczytałam, 52 ksiażki w 2017 r.,
Najpierw mocno mnie wciągnęła, by w efekcie nie czekać na koniec.Lekka,a poruszająca trudne tematy, pochłonięta w trasie kolejowej.
Avatar użytkownika - monweg
monweg
Przeczytane:2017-04-01, Ocena: 5, Przeczytałam, Egzemplarz recenzencki, Mam,
Jak byś się czuł, dostając maile z powieścią w odcinkach, która z rozdziału na rozdział coraz bardziej przypomina twoje życie? Agata Kołakowska ma na swoim koncie już dziesięć książek. Kolejny rozdział to jej jedenaste literackie dziecko. Aż dziw bierze, że wcześniej nasze drogi się rozmijały. Przyznaję, że cieszę się z tego niespodziewanego spotkania. Niespodziewanego, gdyż tę powieść otrzymałam od wydawnictwa jako niespodziankę [bardzo miłą niespodziankę]. Kolejny rozdział ma dwójkę głównych bohaterów, redaktora w poczytnym wydawnictwie Macieja Tarskiego i popularną autorkę thrillerów Kalinę Milewską. I to wokół tej dwójki rozgrywa się akcja książki. Kalina od niedawna cierpi na kryzys twórczy. Zamierza nawet zmienić gatunek literacki, gdyż jej ostatnia powieść zawiodła. Maciej zajmuje się wydawaniem książek, współpracuje z Kaliną i cały czas trzyma rękę na pulsie, bo zbliża się termin oddania przez nią kolejnej książki. Maciej przeżywa w pracy dzień jak co dzień, do momentu gdy otwiera pewnego maila pozornie nie różniącego się od innych listów. Mail [podpisany XYZ] zawiera pierwszy rozdział książki, który jako żywo przypomina jego własne życie. Początkowo stwierdza, że to z pewnością Kalina jest autorką przysłanego tekstu, gdy jednak okazuje się, że to nie ona, razem postanawiają znaleźć tajemniczego twórcę. A tymczasem zaczynają napływać kolejne listy, w których w roli głównej pojawia się także Kalina. Kto jest tak skutecznym podglądaczem, że zna lepiej niż powinien życie tej dwójki. Kolejny rozdział to bardzo sprawnie napisana powieść. I choć z początku trochę mi się dłużyła, to z kartki na kartkę było coraz lepiej, a później cała historię napędzały kolejne listy [nie mogłam się doczekać następnego maila i odkrywania dalszych sekretów z życia bohaterów]. Relacje międzyludzkie nigdy nie są takimi, na jakie wyglądają. Wszystko to teatr. Skoro ledwie znamy samych siebie, czy możemy sądzić, że znamy innych? Po raz kolejny w swoim życiu przekonała się, że tak naprawdę żyje na pustyni i tego, czego szuka, najprawdopodobniej tutaj nie znajdzie. Wszystko to tylko fatamorgana... Trudno powieść Agaty Kołakowskiej włożyć do jednego worka. Zdecydowanie jest to powieść obyczajowa [niekoniecznie dla kobiet], ale zawiera również zalążek kryminału. Poszukiwanie tajemniczego nadawcy nakręca akcję i dzięki temu książkę czyta się niemal błyskawicznie. Kolejny rozdział to wciągająca opowieść z ciekawą fabułą i bardzo interesującymi bohaterami. Powieść pełna sekretów, a jednocześnie ukazująca w jaki sposób radzić sobie ze swoimi demonami i dramatami. Świetnie budowane napięcie i zaskakujące zakończenie [jestem ciekawa kto zgadł w trakcie lektury kim jest autor maili]. Moje pierwsze spotkanie z twórczością Agaty Kołakowskiej uważam za bardzo udane i mam ochotę na więcej. Zanim jednak sięgnę po inne książki pisarki Kolejny rozdział wszystkim gorąco polecam.
Avatar użytkownika - atena
atena
Przeczytane:2017-03-12, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2017,
Jak czuje się człowiek, który otrzymuje na skrzynkę mejlową powieść w odcinkach, która coraz bardziej przypomina jego życie? - to pytanie z obwoluty, które przyciągnęło moją uwagę. Powieść jest odpowiedzią na nie. Poznajemy pisarkę (Kalinę Milewską), która przeżywa kryzys oraz redaktora (Macieja Tarskiego), który jako pierwszy dostaje maila z fragmentem książki do ewentualnego wydania. Bohaterowie są na początku zaciekawieni, potem coraz bardziej zdenerwowani. Próbują na własną rękę znaleźć sprawcę całego zamieszania. Polecam
Avatar użytkownika - leonia
leonia
Przeczytane:2017-03-04, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2017,
Historia o sile pozornie błahych wydarzeń rządzących naszym życiem, o konsekwencjach podejmowanych przez nas wyborów, a także o tym, że nasza przeszłość zawsze w jakiś sposób wpływa na przyszłość. Nie da się zamknąć jakiegoś rozdziału życia bez echa.
Avatar użytkownika - Amarisa
Amarisa
Przeczytane:2017-02-19, Ocena: 4, Przeczytałam, 52 książki 2017, Mam,
"(...) Choć ,,Kolejny rozdział" nie od razu mnie porwał i bywały momenty, że nużył, ostatecznie okazał się być całkiem dobrą powieścią, nad którą warto się pochylić. Jest to bowiem historia o sile pozorów rządzących naszym życiem, o konsekwencjach podejmowanych przez nas wyborów, a także o wpływie bolesnej przeszłości, z którą nie potrafimy sobie poradzić - choć wydaje się nam, że jest zupełnie inaczej." Cała recenzja dostępna na moim blogu, zapraszam: http://magicznyswiatksiazki.pl/kolejny-rozdzial-agata-kolakowska/
Avatar użytkownika - LifeOnMars
LifeOnMars
Przeczytane:2017-05-14, Ocena: 3, Przeczytałam, Książki XXI wieku,

Kalina od początku nie wzbudziła ani mojej sympatii, ani zaufania. A trudno mi się czyta książkę, w której nie lubię głównej bohaterki. Szczerze mówiąc, nie byłam ciekawa co mnie spotka na kolejnej stronie. Skończyłam czytać książkę tylko dlatego, że zawsze staram się to robić.

I, według mnie, autor "kolejnych rozdziałów" wcale nie miał oszałamiającego stylu. Poza treścią (z wiadomego powodu) w nadsyłanej książce nie było nic, dla czego warto by ją czytać.

Avatar użytkownika - NaWidelcu
NaWidelcu
Przeczytane:2017-05-09, Ocena: 5, Przeczytałam, Mam, 52 książki na 2017,
Pisarz skazany jest na samotność. Otoczony gąszczem pomysłów, inspiracji i bohaterów, potrafi zgubić się we własnym życiu. W tej pracy jest się 24 godziny na dobę, a mimo to nie wychodzi z domu. Dostaje nieregularne wypłaty, rozmawia z dziwnymi osobami i wciąż coś notuje, na kartce lub w głowie. Nie można go oderwać od komputera, a gdy już od niego odchodzi, zachowuje się dziwnie. Zapytany o to, co robił cały dzień, odpowie że pisał. A przecież nie pojawiła się ani jedna nowa strona. Jak tu żyć z takim? Jak wytrzymać nie tylko dobre chwile, ale też blokady pisarskie?       Maciej Tarski jest redaktorem uznanego wydawnictwa. Do jego obowiązków służbowych należy gnębienie "niepłodnych" pisarzy i przegląd najnowszych propozycji. To od jego decyzji zależy być albo nie być nowego literackiego talentu. I gdy tak przegląda kolejne wiadomości z zapytaniami, trafia na jedną bardzo niepokojącą. Ktoś przesyła mu pierwszy rozdział powieści opisującej jego życie. W pierwszej chwili myśli, że to żart. Szybko jednak czuje rosnący niepokój. Kolejne wiadomości tylko go potęgują. Tym bardziej, że drugą bohaterką książki jest Kalina, znana pisarka, która od dłuższego czasu... ma problem z brakiem weny. Kto się na nich uparł? Jak wiele zna ich sekretów? I po co to robi? Mają mnóstwo pytań, a wiedzą tylko jedno. Chcą poznać tożsamość osoby, która bawi się ich kosztem!   Gdy pierwszy raz przeczytałam informacje o fabule, nie mogłam wyjść ze zdziwienia. Niby proste, a jednak takie pomysłowe. Czy autorce uda się wykorzystać taki potencjał? Zaczęłam czytać jeszcze w ten sam dzień, w który otrzymałam przesyłkę. I na początku nie byłam pewna, czy moja ocena będzie pozytywna. Owszem, jeśli potraktować powieść jak typową obyczajówkę, to jest ona dobrze napisana. Ciekawa historia osobista, sporo niedopowiedzeń i tajemnic. Ale to wszystko nic, w porównaniu do tego, co czeka nas później. Pierwszym kamieniem milowym okazała się wspomniana we wstępie wiadomość. Jednak to dopiero po drugiej połowie przepadłam. Wtedy, zupełnie dosłownie, nie mogłam się oderwać. Autorce udało się w powieści obyczajowej umieścić tyle samo napięcia i grozy, co w kryminale. Wręcz siedziałam jak na szpilkach. Po prostu musiałam się dowiedzieć, kto był sprawcą.   Przez całą książkę pisarka umiejętnie odwracała moją uwagę. Do samego końca nic nie było pewne. Cień podejrzenia padł na każdego, a ilość nawiązań do książki w książce... kazał mi wątpić we wszystko. Oczywiście, miałam swoje przypuszczenia, które częściowo się potwierdziły, a częściowo okazały się zupełnie nietrafionym pomysłem. Co więcej, finał w sporej mierzy zaskoczył mnie i to nie tylko rozwiązaniem, ale również nieszablonowością.   Uwielbiam, gdy akcja książki skupiona jest wokół niespotykanego motywu. Tym razem udało się w stu procentach. Pomysł na tajemnicze rozdziały opisujące życie bohaterów w pełni spełnił moje oczekiwania. Jednak ?Kolejny rozdział? to nie tylko opowieść o tajemnicy, to studium drugiego człowieka. Nie wszystko jest takim, jak się nam wydaje. I nie chodzi tu tylko o mrożące krew w żyłach sekrety. Czasem równie wielką niewiadomą jest dla nas druga osoba, jej nastrój, myśli czy oczekiwania. Autorka wprowadza nas w fascynujący świat ludzkich uczuć, miłości i zaufania, ale również zdrady i złości.   Muszę podkreślić, że fabuła powieści to świetnie zaplanowany i ciasno "zaplątany warkocz" wątków pobocznych i głównego. Nic nie dzieje się przypadkiem, żadne wspomnienie nie powołane mimochodem. Każde słowo może być znakiem i wskazówką. A pomimo to ja i tak dałam się zaskoczyć. Ale za to bardzo pozytywnie!   Połączenie niezwykle rozbudowanego motywu obyczajowego, czujnej obserwacji natury człowieka i jednego wyjątkowego wątku sprawiły, że "Kolejny rozdział" to powieść niesamowita. Wciąga, inspiruje, zmusza do refleksji, a wszystko to w ramach niesamowitej akcji. Ale to nie wszystko. Fabuła tej książki jest nie tylko ciekawie opisana, ale zwyczajnie w świecie, mądra. I takich powieści, jako czytelnik, życzyłabym sobie jak najwięcej.
Avatar użytkownika - jusia
jusia
Przeczytane:2017-09-07, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki - 2017,
Igraszki z losem
Agata Kołakowska0
Okładka ksiązki - Igraszki z losem

Czterdziestoletni Leszek prowadzi sklep z ciastkami i pieczywem w hali targowej. Jest kawalerem, mieszka sam, wiedzie proste życie. Uznaje, że dla niego...

Zaciszny Zakątek
Agata Kołakowska0
Okładka ksiązki - Zaciszny Zakątek

Kobiety z bogatego przedmieścia są gotowe na wszystko. Na luksusowe osiedle wprowadzają się nowi mieszkańcy – Marta i Jacek Cieślakowie –...