Kolumb. Historia nieznana

Bohater? Plebejusz? Żeglarz? Tkacz? Szlachcic? Biedak? Kim był naprawdę Krzysztof Kolumb i gdzie się urodził? Pytania te od dawna budzą wiele kontrowersji.

20 lat sumiennych badań naukowych Manuela Rosy przekreśla oficjalną wersję historiografii.

Krzysztof Kolumb realizował plan wywodzący się od templariuszy.

Co więcej - był Polakiem, a nie Genueńczykiem.

Dokładniej: był synem Władysława III Warneńczyka, który nie zginął w bitwie pod Warną w 1444 roku, tylko ożenił się na Maderze, gdzie (już jako Henryk Niemiec) ożenił się z portugalską szlachcianką.

Jak to możliwe?

"Po publikacji książki natychmiast zrobiło się głośno. Wywiady z autorem wyemitowały m. in. Hiszpańska i portugalska telewizja publiczna, Discovery Chanel. Sensacyjna wiadomość wzbudziła również zainteresowanie prasy. Brytyjski dziennik "Daily telegrach" donosił, że "Krzysztof Kolumb był synem polskiego króla", "Daily Mail" nazwał podróżnika Krzysztofem Colombowiczem, a "New York Daily News" artykuł na ten temat zaczyna słowami: "Mamma mia! Krzysztof Kolumb był Polakiem, a nie Włochem"."

Newsweek

Manuel Rosa, portugalski historyk, pochodzący z Azorów, dokładnie z wyspy Pico. Pracuje na Duke University w Karolinie Północnej. Biegły w siedmiu językach, okrzyknięty największą żyjącą skarbnicą wiedzy na temat Kolumba. Życie Krzysztofa Kolumba bada od ponad 20 lat, przez ten czas napisał już trzy tomy poświęcone sławnemu podróżnikowi. Obecnie pracuje nad sztuką (Columbus. The Untold Story) inspirowaną jego najnowszym dziełem.

Informacje dodatkowe o Kolumb. Historia nieznana :

Wydawnictwo: Rebis
Data wydania: 2012-05-09
Kategoria: Historyczne

Kup książkę Kolumb. Historia nieznana

Kolumb. Historia nieznana - opinie o książce

O Kolumbie, który miał być Polakiem.

Autor próbuje przekonać czytelnika o prawdziwym pochodzeniu tego słynnego żeglarza i odkrywcy. Dowodzi, że Krzysztof Kolumb nie był Genueńczykiem, lecz synem.... Władysława Warneńczyka. Brzmi abstrakcyjnie? I takie też jest.

''Amerykę mógł odkryć wnuk Władysława Jagiełły"

Wedle historycznych przekazów, Warneńczyk zginął w bitwie pod Warną w 1444 roku. Choć ciała nigdy nie odnaleziono. Manuel Rosa sądzi jednak inaczej, domniemywa, że potomek polskiego władcy przeżył i jako Henryk Niemiec osiedlił się na portugalskiej Maderze. Mało tego, poślubił szlachciankę i doczekał się syna. Miał nim być właśnie Krzysztof Kolumb.

Kwestę tę rozwiązałoby przeprowadzenie badań DNA, jednak nie zgodzili się na to Sanguszkowie, żyjący krewni Jagiellonów. Zresztą mam wrażenie, że publikacja powstała ewidentnie w celach komercyjnych.

Dowody wskazujące na polskość odkrywcy są dyskusyjne i naciągane, występują nieścisłości w prezentowaniu faktów z historii naszego kraju.

Kolejna rzecz: historyk w dziwny sposób interpretuje wydarzenia, nagina je tak, aby były zgodne z jego wizją. Dość powiedzieć, że traktuje je wybiórczo, odrzuca fragmenty, które przeczą jego założeniom. Rosa żongluje faktami, datami.

Zachowajmy dystans wobec tej publikacji.