Kot, który zgubił dom

Ta historia wydarzyła się naprawdę. I skończyła happy endem. Rodzina uciekająca z Iraku ruszyła do Europy wraz ze swoim kotem, Kunkushem. W trakcie wędrówki zgubili ukochanego zwierzaka. Na szczęście jednak nie na zawsze.

Informacje dodatkowe o Kot, który zgubił dom:

Wydawnictwo: Egmont
Data wydania: 2016-05-18
Kategoria wiekowa: 6-8 lat
Tłumaczenie: brak
Ilustracje:Adam Pękalski

Kup książkę Kot, który zgubił dom

Kot, który zgubił dom - opinie o książce

Avatar użytkownika - magdalenardo
magdalenardo
Przeczytane:2016-09-19, Przeczytałam, 52 książki 2016,
Smutna opowieść o zaginionym kocie z szczęśliwym zakończeniem. Historia oparta na prawdziwych wydarzeniach. Kunkush to śliczny biały kotek, który mieszkał ze swoją ludzką rodziną w Iraku. Niestety gdy kraj ogarnęła wojna rodzina postanowiła się ratować, uciekając pontonem do Europy. Wiedzą, że podróż będzie długa i wyczerpująca, jednak decydują się zabrać ze sobą swojego pupila Kunkusha. Zwierzak podróżuje w bezpiecznym transporterze, jednak po dobiciu do brzegu robi się wielkie zamieszanie i gdy klatka nagle się otwiera, kot daje susa do wody. Rodzina jest zrozpaczona, nie potrafi odnaleźć kota, a przecież trzeba iść dalej. Co więcej, grecka wyspa do której dopłynęli nie jest miejscem docelowym ich tułaczki i rodzina wyjeżdża do Norwegii, gdzie ma stworzyć sobie nowy dom. Czy w odległości setek kilometrów rodzina będzie miała jeszcze szansę połączyć się z kotem? "Kot, który zgubił dom" to reportaż, a więc opisuje prawdziwe wydarzenia. Ma na celu upamiętnienie ważnych dla ludzkości wydarzeń. Historia o wzajemnym przywiązaniu rodziny i kota, a także o ludziach dobrej woli, którzy bezinteresownie pomogli w połączeniu zagubionego Kunkusha z rodziną z pewnością na to zasługuje. Na świecie dzieje się teraz dużo złego, ale są też ludzie, którzy niosą dobro, chcąc uszczęśliwić innych. To wartości godne pochwały i wyróżnienia, warto o tym mówić i pisać, by pamiętały o tym kolejne pokolenia, i pragnęły naśladować czyny "małych" bohaterów. Wydawnictwo Egmont wypuściło niedawno na rynek nową serię "Poczytaj ze mną", która prezentuje różne style i gatunki literackie (kryminał, bajka, fantasy, reportaż, humor, baśń, przygoda). Teksty są napisane dla dzieci, ale przy okazji nowych historii, wprowadzają dzieci w szerszy świat literatury. Seria ma na celu ukazanie dziecku nowych gatunków i form literackich, ale także kształtowania nawyku wspólnego czytania i przeżywania. Czcionka jest duża i wyraźna, więc pod okiem rodzica nawet początkujący czytelnik da sobie radę. Ilustracje pod względem kolorystycznym są dość oszczędne, ale to też oddaje nastrój i powagę tej historii. Polecam młodszym czytelnikom i ich rodzicom.
Podczas dramatycznej przeprawy z Iraku do Europy pewna rodzina traci ukochanego kota. Przestraszony Kunkush wpada do wody i pomimo poszukiwań nie zostaje odnaleziony. Wydaje się, że już nigdy nie połączy się z ukochaną rodziną, ale na szczęście istnieją dobrzy ludzie, dzięki którym dochodzi do szczęśliwego finału. Kot, który zgubił dom to niezwykle wzruszająca historia stanowiąca część serii Poczytaj ze mną. To reportaż dla dzieci, który przekazuje najmłodszym informacje na temat prawdziwych wydarzeń. Historia Kunkusha to jedna z najpiękniejszych opowieści dla dzieci, jakie przyszło mi czytać. Przyznaję, że podczas lektury płakałam, jak przysłowiowy bóbr. Wojenna zawierucha to straszny czas. Wiele mówi się o tym, jak z piekła uciekają ludzie, jednak zazwyczaj zapomina się o dramacie zwierząt, które pozostają na miejscu. Rodzina pięknego kota zabrała zwierzę ze sobą, co czyni tę opowieść doskonałym przykładem przyjaźni i więzi między człowiekiem a zwierzęciem, a równocześnie uczy dziecko, że trzeba być odpowiedzialnym za swych czworonogów. Książeczka Ewy Nowak jest świetną pozycją dla przedszkolaków i nieco starszych dzieci, ale powinni przeczytać ją także dorośli. Ta historia jest niezwykle poruszająca, mądra i ciepła, pokazuje, że na świecie jest wielu dobrych ludzi, którzy nie wahają się pomagać. Duża wyraźna czcionka sprawia, że dzieci mogą tę książeczkę czytać samodzielnie. Na każdej stronie znajdują się bardzo ładne ilustracje autorstwa Adama Pękalskiego, które z pewnością zachęcą do książeczki młodsze dzieciaki. Przedstawiona odsłona serii Poczytaj ze mną ma za zadanie przybliżyć najmłodszym istotę reportażu oraz pokazać, czym charakteryzuje się taki gatunek literacki. Dzięki temu dziecko dowiaduje się, że światem literatury nie rządzi wyłącznie fikcja.
Avatar użytkownika - wkp
wkp
Przeczytane:2016-06-02, Ocena: 4, Przeczytałem, Mam,
KOCI LOS Ewa Nowak, jedna z najciekawszych autorek książek dla dzieci i młodzieży, chyba za cel obrała sobie poruszenie wszelkich możliwych gatunków historii dla tego przedziału wiekowego odbiorców. I bardzo dobrze, bo wychodzi jej to znakomicie, czego dowodem jest ,,Kot, który zgubił dom" - jakże aktualny reportaż, który czyta się, jak dobrą bajkę. W Iraku wybucha wojna domowa, mieszkańcy kraju w panice i pośpiechu zmuszeni zostają opuścić swoje domy, zabierając jedynie to, co najpotrzebniejsze. Wśród nich znajduje się rodzina, która zabiera wraz ze sobą swojego kota, Kunkusha. Jednak podczas przeprawy na pontonie w drodze do Europy, zamknięcie transportera otwiera się nagle, a sam Kunkush wyskakuje... wprost do wody. Załamana rodzina szuka kota wbrew przekonaniu, że zginął, musi jednak ruszyć dalej w drogę. Tymczasem Kunkushowi udaje się dotrzeć na brzeg i stara się odnaleźć w obcym dla niego świecie i realiach niełatwego życia dzikiego zwierzęcia. Czy uda mu się odnaleźć z rodziną? Ten reportaż naprawdę zdumiewa. Napisany w prosty i lekki sposób, w stylu, w jakim podaje się typową literaturę dla dzieci, otoczony kolorowanym wianuszkiem uroczych ilustracji, bez trudu można by go było pomylić z bajką czy typową opowiastką, a jednak opisane w nim wydarzenia to prawda. Ewa Nowak zresztą już na wstępie zaznajamia młodych odbiorców z zasadami, jakimi rządzi się reportaż i czym on właściwie jest - i wszystko to wyjaśnia w słowach prostych, obrazowych i zrozumiałych. Zresztą całą niniejszą publikację można by najlepiej określić przymiotnikiem ,,obrazowa". I zdecydowanie zapadająca w pamięć. Przede wszystkim jednak ,,Kot, który zgubił dom" to książka poruszająca niełatwe, ale jakże aktualne tematu wojny na Bliskim Wschodzie, emigrantów uciekających do Europy i utraty domu i dorobku całego życia. Na szczęście robi to w sposób delikatny, pełen wyczucia i zwrotów oraz tematów odpowiednich dla dzieci. Podobnie odpowiednie dla dzieci jest także samo wydanie - pełne ładnych, dużych ilustracji i wydrukowane czcionką ułatwiającą czytanie. ,,Kot..." to książka która uczy, bawi, wzrusza, przekazuje ważkie kwestie i przede wszystkim trafia do grupy docelowej. A przecież czytanie (samodzielne czy też wspólne) przekłada się na lepsze wyniki w nauce. Już samo to stanowi wielką wartość - a w przypadku tej publikacji, nie jedyną. Polecam. Recenzja opublikowana na moim blogu http://ksiazkarnia.blog.pl/2016/06/02/kot-ktory-zgubil-dom-ewa-nowak/

Bardzo fajny reportaż dla najmłodszych, który opisuje pokrótce zagadnienia związane z ucieczką z kraju.

Bardzo biała wrona
Ewa Nowak0
Okładka ksiązki - Bardzo biała wrona

Natalia - miła, spokojna dziewczyna, poznaje Norberta – pozornie sympatycznego chłopaka z dobrej warszawskiej rodziny. Związek tej dwójki...

Kiedyś na pewno
Ewa Nowak0
Okładka ksiązki - Kiedyś na pewno

Kamila - piękna, tancerka, mistrzyni tańca towarzyskiego, od dwóch lat szczęśliwie zakochana w Arturze, wrażliwym matematyku. Dorota - bardzo przeciętnej...

Forget Me Not
Julie Soto