Krioterapia. To warto wiedzieć

Zakres książki „Krioterapia. To warto wiedzieć” dotyczy dwóch bloków tematycznych. Krioterapia jako forma leczenia niską temperaturą oraz istotnych wiadomości związanych z funkcjonowaniem naszego organizmu ze szczególnym uwzględnieniem „skupionego oddychania” jako sposobu wyjścia z bezsenności. Znaczący wpływ na powstanie drugiej części książki miała wizyta pacjenta, który opowiedział mi swój sposób wyjścia z depresji, pokonując bezsenność prostą, naturalną metodą, sposobem znanym od tysięcy lat.

Informacje dodatkowe o Krioterapia. To warto wiedzieć:

Wydawnictwo: inne
Data wydania: 2011-03-30
Kategoria: Poradniki
ISBN: 83-913688-8-2

Kup książkę Krioterapia. To warto wiedzieć

Krioterapia. To warto wiedzieć - opinie o książce

Strefa klimatyczna Polski należy do obszaru, w którym warunki klimatyczne sprzyjają częstym zachorowaniom. (s. 81) Wiem, jakim dobrodziejstwem na ból stawów jest krioterapia, dlatego sięgnęłam po książkę Zbigniewa Kołby ,,Krioterapia. To warto wiedzieć". Książka składa się z dwóch bloków tematycznych. Pierwszy przedstawia krioterapię jako sposób leczenia niską temperaturą, przybliża zwykłemu człowiekowi krioterapię - leczenie zimnem na podstawie własnych i cudzych obserwacji. Drugi blok to ważne wiadomości związane z funkcjonowaniem organizmu człowieka ze szczególnym uwzględnieniem ,,skupionego oddychania" jako sposobu wyjścia z bezsenności. Krioterapia ma 2 cele: usunąć ból, wywołać naturalne reakcje obronne organizmu. krio są jedynymi, które tak szybko usuwają nadmiar ciepła z leczonego miejsca (opuchlizna), tym samym doprowadzając do temperatury sprzyjającej szybkiemu gojeniu się uszkodzeń. Krioterapia działa przeciwbólowo, przeciwzapalnie i przeciwobrzękowo. Autor dzieli zabiegi krio na miejscowe i ogólnoustrojowe. Opisuje sposób ich wykonania, efekty widoczne od razu po zabiegu i po całej ich serii. Osobiście potwierdzam owe efekty, bowiem wielokrotnie się o nich przekonałam. Na kolorowych zdjęciach pokazuje swoich pacjentów przed usuwaniem zmian, narośli (nieco przerażające fotki) przez zamrożenie miejscowe oraz po wyleczeniu. Różnice są ogromne. Ale także autor przestrzega, ponieważ przy niektórych chorobach nie można skorzystać z leczenia zimnem, a przy innych trzeba uważać. Terapie zimnem zastosowane natychmiast po urazie w ramach pierwszej pomocy są efektywną i bezpieczną metodą ograniczeń uszkodzeń, zmniejszenia odczyny zapalnego, a także wyeliminowania bólu. (s 51) Autor opisuje też przypadki niektórych swych pacjentów, opisuje zastosowanie krioterapii w leczeniu i rehabilitacji, omawia wpływ temperatury na skórę, regenerację tkanek i utrzymanie zdrowia. W drugiej części ,,To warto wiedzieć" uwaga skupiona jest na bezsenności i walce z nią. Autor zaczyna od przyczyn, przede wszystkim skupia się na stresie i zmęczeniu i zmierza ku ,,skupionemu oddychaniu". Uczy czytelnika tego oddychania krok po kroku. Zwraca uwagę na dobrodziejstwa medytacji, wykorzystania mantry, wspomina o energetycznym zapotrzebowaniu organizmu. Szczególnie skupia uwagę na roli psychiki - odwołuje się do antycznych filozofów, nauk Chrystusa. Jeżeli chcemy być szczęśliwi, musimy życie brać takie, jakie jest. (s. 153) Poradnik troszkę mnie rozczarował, gdyż spodziewałam się czegoś innego. Nie interesują mnie szczegóły techniczne i badania, choć dla specjalistów są one ważne. Wolałabym się dowiedzieć dokładnie, czemu nie mogę skorzystać z kriokomory, jak wygląda proces leczenia zimnem wewnątrz stawów. Nie wiem dlaczego w jednej pozycji zostały zamieszczone koło siebie 2 odległe tematy. Leczenie bezsenności było ciekawe, lecz czy potrzebne przy krioterapii? Moim zdaniem niezbyt trafiony pomysł Poradnik jest przystępnie napisany, najważniejsze rzeczy wypunktowane i na pewno znajdzie swoich odbiorców - czy to pragnących zwalczać bezsenność, czy poznać tajniki leczenia zimnem.