Kryształowy anioł

Judyta, obwołana najbardziej wpływową bohaterką literacką wolnej Polski, ma godną następczynię. Na niemal sześciuset stronach nowej, znakomitej powieści Kryształowy Anioł Katarzyna Grochola powołuje do istnienia Sarę. Ta inteligentna i wrażliwa trzydziestolatka, podobnie jak wielu przedstawicieli jej pokolenia, wyjeżdża z rodzinnego miasta, aby szukać szczęścia w Warszawie. Niestety – to, co jest szczęściem dla męża Sary, jej przynosi osamotnienie i rozpacz. Ogromny sukces przychodzi w najmniej spodziewanym momencie i łączy się z goryczą porażki. Takiej powieści jeszcze nie było. W Kryształowym aniele czytelnicy odnajdą niezwykłą syntezę tego, co znamy z Nigdy w życiu! i Trzepotu skrzydeł: błyskotliwe dialogi, zabawne qui pro quo, ale też duszną atmosferę dramatu psychologicznego. Sugestywny styl Grocholi sprawia, że czytając Kryształowego Anioła, będziemy na przemian zaśmiewać się i wzruszać razem z główną bohaterką.

Informacje dodatkowe o Kryształowy anioł:

Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Data wydania: 2009-06-25
Ilustracje:Marek Wajda/ Monika Klimowska

Kup książkę Kryształowy anioł

Kryształowy anioł - opinie o książce

Avatar użytkownika - Aramina
Aramina
Przeczytane:2015-10-10, Ocena: 3, Przeczytałam, 52 książki 2015,
Zasadniczo powieści obyczajowych nie lubię, jednak pani Grochola przekonała mnie do siebie odrobinę całkiem zabawną serią "Nigdy w życiu". W tej powieści zabawnie nie jest. Główna bohaterka niesamowicie mnie irytowała, a śmiesznie, jak wspomniałam, nie było. Prócz tego jest to raczej przeciętna, niczym nie wyróżniająca się obyczajówka, więc choć osobiście marzyłam, żeby mieć ją już z głowy, to myślę, że fanom gatunku może przypaść do gustu, choćby ze względu na wielowątkowość.
Avatar użytkownika - monweg
monweg
Przeczytane:2015-08-19, Ocena: 5, Przeczytałam, Mam,
To moje kolejne, bardzo udane spotkanie z prozą Katarzyny Grocholi, choć całkiem odmienne od tego, co do tej pory czytałam. Pani Kasia pokazuje w tej powieści całkiem inną twarz. Kryształowy Anioł to piękna i wyjątkowa książka. Niby zwyczajna historia, całkiem zwyczajnej kobiety, ale pełna emocji, od rozczarowania, przez gniew, do nadziei i szczęścia. Cudowna opowieść o przemianie ,,brzydkiego kaczątka w łabędzia". Grochola musi być naprawdę mądrą kobietą, która w swoim życiu przeżyła wiele, bo Kryształowy Anioł, jest ciepłą i mądrą powieścią. I jak to u Kasi bywa, znajduje się tutaj również miejsce dla subtelnego humoru. Zawsze mówiłam - powiedziała babcia - że mężczyzna jest jak pies, byle gdzie śpi, byle gdzie się załatwia, byle co je. Z tym, że pies sobie liże wszystkie... wszystkie części ciała... Powieść świetnie wpisuje się w klimat letni. Jednak sądzę, że książki Katarzyny Grocholi nadają się na każdą porę roku. Równie dobrze czyta się je na leżaku w ogródku, jak też w domu, gdy za oknem wiatr, deszcz czy śnieżyca. Lekko napisane opowieści mają niezmiennie swój wyjątkowy urok. Tym, którzy jeszcze nie czytali książek autorki, polecam. Ci, którzy znają jej twórczość, na pewno kiedyś sięgną i po tę powieść. Ja nadal pozostaję wielbicielką prozy autorki. Na odstresowanie czy chandrę, nadaje się wyśmienicie. Całość - http://monweg.blog.onet.pl/2015/08/10/krysztalowy-aniol-katarzyna-grochola/
Avatar użytkownika - karolina_c
karolina_c
Przeczytane:2015-01-02, Ocena: 4, Przeczytałem,
Książka pokazująca jak przewrotny potrafi być los. Nie jest to jednak szczytowa forma Grocholi- brakowało mi jej ironicznego humoru. Cała akcja jest niepotrzebnie rozwleczona i uzupełniona zbędnymi opisami- gdyby książka zaczynała się w 2/3 bez nudnego początku, byłaby dużo łatwiejsza do przebrnięcia.
Avatar użytkownika - Barbarka
Barbarka
Przeczytane:2014-11-19, Ocena: 6, Przeczytałam, 26 książek 2014,
Piękna powieść, cóż nas w życiu spotkać może ? Wszystko, bo to jest życie. Polecam.
Avatar użytkownika - bachacz
bachacz
Przeczytane:2014-06-21, Ocena: 6, Przeczytałam, czytam regularnie w 2014 roku, Mam,
Rozczytana w Katarzynie Grocholi, za grosze kupiłam gdzieś na allegro tę książkę. Służy mi oraz najbliższym znajomym. Nie zawiodłam się, wczytałam, a powiem więcej jestem pod wrażeniem. Bohaterką książki jest młoda dziewczyna, nie jest to moja rówieśnica ani osoba zbliżona do mnie wiekiem, a jednak wraz z pierwszą stroną zaczęłam myśleć jak ta dwudziestoparoletnia dziewczyna. Jej myśli stały się moimi, jej problemy ukazały warianty w życiowych zawirowaniach, które mogą nam się przydarzyć. Autorka najbardziej zaskoczyła mnie zakończeniem książki. Jakby celowo uczyniła wszystko aby to zakończenie miało inny przebieg od tego którego jako czytelnicy byśmy się spodziewali. Wszystko jest inaczej od naszych planów, od tego do czego przez dużą część książki się przygotowujemy. Być może właśnie ten przewrotny koniec najbardziej mi się podoba.
Avatar użytkownika - izabela81
izabela81
Przeczytane:2014-08-17, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 książki - 2014,
W książce tej znajdziemy kobiety porzucane, tęskniące za mężczyzną, który odszedł i próbujące zmienić swoje życie. Kobiety, które wierzą w to, że zdrada je ominie, a małżeństwo okaże się trwałe i szczęśliwe. Pojawia się wątek społeczny, gdzie autorka wplotła konieczność robienia badań cytologicznych. W bardzo wyważony sposób autorka pokazuje, że miłość może zdarzyć się każdemu z nas także w wieku mocno już dojrzałym, a nieudanych związków nie warto ratować za wszelką cenę. A to dlatego, że pewnych rzeczy nie zawsze możemy wybaczyć. To opowieść o odwadze podejmowania zmian w swoim życiu, na przekór wszystkiemu. W książce odnajdziemy błyskotliwe dialogi, zabawne qui pro quo, jak i atmosferę dramatu psychologicznego. Powieść wywołała we mnie naprzemiennie salwy śmiechu, ale i wzruszyła mnie. Do tego dorzucę jeszcze oburzenie, współczucie i nadzieję.
Avatar użytkownika -

Przeczytane:2013-12-10,
Po książkę sięgnęłam przypadkowo. Szukałam czegoś lekkiego i babskiego na bibliotecznej półce i sama wpadła mi w ręce. Otworzyłam pierwszą stronę, przeczytałam pierwsze zdanie i już byłam "kupiona". "Kryształowego Anioła" po prostu pochłonęłam jednym tchem. Fajny styl pisania, powieść zabawna, wzruszająca a jednocześnie mądra i z głębokim sensem. Na pewno sięgnę po kolejne pozycje tej autorki. Jeżeli jako nastolatki lubiłyście czytać Małgorzatę Musierowicz, to jako już dorosłe kobiety pokochacie Katarzynę Grocholę. Cudowna książka! Serdecznie polecam!
Avatar użytkownika - azetka79
azetka79
Przeczytane:2012-10-30, Ocena: 6,
ale to jest pełnia życia!!! fajna i lekka... może nieco wiosenna, ale jak dla mnie w sam raz na jesienne popołudnie... nie chce się przestać czytać, dlatego ją tak szybko "połknęłam" Jest jak pigułka na bolącą głowę- najważniejsze, że pomaga leczyć ból codziennych zmagań o normalność w życiu, Polecam kipiącą humorem sytuacyjnym... Bomba:)
Avatar użytkownika - rebellion
rebellion
Ocena: 6, Czytam,
Książka od której nie mogłam się oderwać. Bardzo dobrze się czyta.
Avatar użytkownika - grazyna68
grazyna68
Przeczytane:2012-04-23, Ocena: 6, Przeczytałam,
Polecam wszystkim szczęśliwym i tym w depresji, zakochanym i samotnym. Każdemu coś przekaże. Nie mogłam się z nią rozstać.
Avatar użytkownika - barbara211
barbara211
Przeczytane:2011-10-09,
Jak to u Katarzyny Grocholi - fajnie, lekko i naturalnie opisane losy młodej polskiej kobiety. Autorka w swój tylko chcrakterystyczny sposób opisuje losy młodej kobiety, przeżywającej wzloty i upadki w życiu małżeńskim oraz zawodowym. Super lektura dla zagonionych i marudzących na sówj los kobiet.
Avatar użytkownika - kropka27
kropka27
Przeczytane:2011-07-11, Ocena: 5, Przeczytałam,
Jest to moja pierwsza książka Katarzyny Grocholi i właśnie dzięki niej moge powiedzieć,że pokochałam Tą autorkę:) Poszukiwałam czegoś lekkiego,z dystansem,uśmiechem a zarazem ciekawego-czegoś co pozwoli oderwać się od codziennych problemów, ot takiego antydepresanta- udało sie! Juz od pierwszej strony pochłonęła mnie postac Sary i juz od pierwszej strony pojawiał sie uśmiech na mojej twarzy:)Czytałam (a bardzo szybko sie czyta)zamykalam ksiazke i mówiłam "co???juz tyle? -ja nie chce!" JUz dawno nie chcialam żeby książka sie kończyła... Polecam i juz mam nastepna Pani Kasi:)
Avatar użytkownika - Beatricze
Beatricze
Przeczytane:2010-11-25, Ocena: 5, Przeczytałam,
Książka przy której czytaniu nie raz się uśmiechnęłam a i wzruszyłam. Bardzo mi się spodobała.
Avatar użytkownika - pokooj36
pokooj36
Przeczytane:2018-03-09, Ocena: 4, Przeczytałam, 52 książki 2018, Mam,

Kryształowy Anioł to w jakimś sensie polska odpowiedź na Bridget Jones, tylko że u Grocholi jest Sara z małego miasta, która przenosi się wraz z mężem do Warszawy. On robi karierę, ona szuka tu przyjaciół, bo rodziców w zasadzie ma - w końcu przeprowadzili się odrobinę wcześniej. Jednak cas pokazuje, że Sara nikogo bliżej nie zna, nawet własnych rodziców czy swojej kuzynki, znanej aktorki. Przenosiny do stolicy pozwalają jej na rozpoczęcie kariery w medium, o którym zawsze marzyła. Radio... Tylko karierę w tym radiu robi zupełnie nieświadomie. A gdzie tu miłość? W końcu Grochola pisze sporo o uczuciach. Tym razem też tak będzie, ale nie w przypadku głównej bohaterki, która na kilka godzin przed własnym ślubem widzi narzeczonego w bardzo niedwuznacznej sytuacji z najlepszą przyjaciółką. Mąż będzie, ale inny a i małżeństwo będzie więcej z rozsądku niż z miłości.

Bardzo przyjemna opowieść , którą napisało samo życie. Szereg przewijajacych się postaci ze wspólnym minaownikiem jaim jest główna bohaterka. A Sarę lubi się od razu bo jest jak my. Bo ma za  sobą doświadczenia, które zapewne i każdy z nas posiada. To tak jakbyśmy w pewnej części czytali o sobie samych.

Plusem książki jest to, że bardzo dużo tu się dzieje . Rozstania, rozwody, choroby i wszystko to z czym szary zwykły człowiek boryka się w dziesiejszych czasach.

Na pewno powrócę do tej autorki. Ta książka to mój "pierwszy raz z nią" ,pierwszy raz zdecydowanie interesujący!

Avatar użytkownika - Paola35
Przeczytane:2015-12-18, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 książki 2015,
Trochę większy poniedziałek
Katarzyna Grochola0
Okładka ksiązki - Trochę większy poniedziałek

Uwielbiana przez czytelników autorka — z przymrużeniem oka i całkiem na serio, z dużą dozą ciepła i wdzięku —opisuje świat i ludzi i...

Podanie o miłość
Katarzyna Grochola0
Okładka ksiązki - Podanie o miłość

W swoich opowiadaniach autorka prowadzi nas przez świat uczuć skomplikowanych, rozmijających się, niespełnionych, zawsze jednak ożywionych wiarą i nadzieją...