Ksiądz Rafał. Niespokojne czasy

Ksiądz Rafał stawia czoło nowym wyzwaniom. Kontynuacja przygód księdza Rafała Nowiny, nieszablonowego proboszcza z Gródka. Zostaje wplątany w walkę o sukcesję po zmarłym biskupie Jakubie i staje się powiernikiem sporej sumy pieniędzy, którą biskup zostawił gródeckiej parafii. Rafał nie byłby jednak sobą, gdyby nie wymyślił oryginalnego sposobu przechowywania tych pieniędzy i zarządzania nimi. Budzi to w Gródku – i nie tylko – sporą sensację. We wsi buzują emocje związane zarówno z wybuchem „Solidarności”, jak i z życiem osobistym mieszkańców. Ujawniają się skrywane związki i sekrety, na scenę wkracza tajemnicza matka Marianowej, lokalna uzdrowicielka. W obliczu nadchodzących niespokojnych czasów siostra Rafała, lekarka Maja, usiłuje uchronić przed służbą wojskową młodzieńców z wioski, co owocuje dramatycznym zwrotem akcji. Proboszcz nadal dokonuje niezwykłych rzeczy wśród swoich parafian, wpływając na przemianę ich poglądów i podejścia do życia, nie potrafi sobie jednak ułożyć relacji z własną rodziną. A wszystko to dzieje się w obliczu nadchodzącego stanu wojennego.

Informacje dodatkowe o Ksiądz Rafał. Niespokojne czasy:

Wydawnictwo: Znak
Data wydania: 2011-02-23
ISBN: 978-83-240-1505-4

Kup książkę Ksiądz Rafał. Niespokojne czasy

Każdy grzeszy (...) Tyle, że im wyżej się jest, tym bardziej to widać i tym większa odpowiedzialność.

(...) im dłużej się żyje, tym bardziej się widzi, jak wiele trzeba się jeszcze nauczyć.

Ksiądz Rafał. Niespokojne czasy - opinie o książce

Avatar użytkownika - Elia
Elia
Przeczytane:2016-02-14, Ocena: 4, Przeczytałam, Przeczytane 2014-2020,
Jest to bardzo dobrze napisana polska powieść obyczajowa. Opowiada o życiu księdza, który został proboszczem w małej polskiej miejscowości Gródek. Księdza dość niezwykłego - muzyka, do tego z darem mówienia do zwierząt... Losy kapłana nierozerwalnie łączą się z życiem mieszkańców Gródka. Historia obsadzona jest w czasach PRL i ukazuje jak wyglądało życie na wsi w tych czasach, gdzie ksiądz i życie parafii to było to, czym ludzie żyli na co dzień. Powieść ukazuje hierarchię społeczną na polskiej wsi, mentalność prostych, skromnych ludzi żyjących z pracy na roli, ale także- jakże wyraźnie- życie hierarchów kościoła, walkę o władzę, wpływy, stanowiska, gdzie mało jest miejsca dla prawdziwego Boga. Jak dla mnie książka się trochę dłużyła, momentami byłam nią znudzona, ale to wynikać mogło z braku czasu na jej szybkie przeczytanie. Ogólnie lektura godna polecenia.
Avatar użytkownika - barbara211
barbara211
Przeczytane:2015-08-24, Ocena: 6, Przeczytałam,
Po przeczytaniu pierwszej części Księdza Rafała natychmiast sięgnęłam po tę pozycję. Im więcej czytam o ks. Rafale tym bardziej chcę poznawać dalsze losy tego niezwykłego człowieka
Avatar użytkownika - MoniaP
MoniaP
Przeczytane:2013-02-04, Ocena: 6, Przeczytałam, Mam,
Dalsze przygody księdza Rafała. Równie zabawne - a książkę czyta się bardzo szybko i przyjemnie.
Avatar użytkownika - paulina_89
paulina_89
Przeczytane:2023-02-22, Ocena: 4, Przeczytałam, 26 książek 2023, Mam,

przyjemna książka na zimowe wieczory.

o czasach, których nie znam.

Ksiądz Rafał nie zawodzi czytelnika. Kolejną powieść o nim czyta się fenomenalnie. Jest swojski, wioskowy klimat, jest zamieszanie na najwyższych szczeblach władzy kościelnej, jest spokojny rytm prac i solidarność gospodarzy, ale jest też groza PRLu i zbliżającego się stanu wojennego. Seria o księdzu Rafale jest nie tylko opowieścią o tym, jak to się żyło ludziom na wsi za komuny. To też do głębi poruszająca opowieść o ludziach, o ich dobrych i złych stronach, niesnaskach i przyjaźniach. Zdecydowanie warto sięgnąć po nią w wolnym czasie. To gwarancja przyjemnej i emocjonującej lektury.

Avatar użytkownika - madziq
Przeczytane:2018-10-26, Przeczytałam,
Ksiądz Rafał. Koniec świata
Maciej Grabski0
Okładka ksiązki - Ksiądz Rafał. Koniec świata

Ksiądz Rafał Nowina, chociaż jest proboszczem w Gródku już kolejny rok, nadal wzbudza kontrowersje. Pogrzeb znienawidzonego Szatana z Pochwałki...

Ksiądz Rafał
Maciej Grabski0
Okładka ksiązki - Ksiądz Rafał

Gródek to wieś pachnąca rozgrzanymi przez słońce ziołami. Miejsce małych radości i niewielkich smutków, spokojne i harmonijne, gdzie czas odmierzają msze...