Księga Saladyna

Tom 2 cyklu Kwintet Muzułmański

Intrygująca powieść historyczna osnuta wokół postaci legendarnego Saladyna i rozgrywająca się w scenerii dwunastowiecznego Kairu, Damaszku oraz Jerozolimy. Tariq Ali w mistrzowski sposób odtwarza nie tylko realia dworów muzułmańskich władców i kulisy wypraw krzyżowych, lecz także skomplikowane relacje międzyludzkie. Z epickim rozmachem przedstawia barwną galerię postaci historycznych i fikcyjnych, z których każda zapada w pamięć.

Księga Saladyna to drugi tom Kwintetu Muzułmańskiego - bestsellerowego cyklu powieści historycznych, opisujących ścieranie się islamu i chrześcijaństwa w średniowiecznej Europie. Każdy z tytułów serii to niezwykła podróż w przeszłość, gdzie losy zwykłych ludzi splatają się z wielką historią i polityką.

Informacje dodatkowe o Księga Saladyna:

Księga Saladyna - opinie o książce

Avatar użytkownika - merikotka
merikotka
Przeczytane:2017-07-22, Ocena: 4, Przeczytałam, Mam, książki 2017,

Dwunastowieczny żydowski uczony Izaak Ibn Jakub dostaje propozycję spisania dziejów słynnego sułtana Saladyna. Musi jednak być gotowy towarzyszyć władcy nie tylko w Kairze, ale i w Damaszku, a także być może w Jerozolimie, gdyż sułtan podjął właśnie decyzję, iż w niedalekiej przyszłości chce odbić Jerozolimę z rąk krzyżowców. Ibn Jakub zgadza się na wszystko i od tej pory przez kolejne dni, miesiące i lata towarzyszy władcy zarówno w życiu dworu, jak i armii. Ponadto wysłuchuje opowieści z przeszłości, poznaje poglądy i plany na przyszłość, jak również wszystkie ważne osoby w życiu sułtana. Ma również dostęp do sułtańskiego haremu, gdzie wiele jest pokus czyhających na mężczyznę: wiele pięknych kobiet, z których jedne pragną jedynie rozmowy z wielkim uczonym, a drugie, zaniedbywane przez sułtana, zgoła czegoś innego. Kronikarz nie ulega jednak żadnym pokusom, przez co udaje mu się doczekać upragnionej chwili zajęcia Jerozolimy.

Książka na podobnym poziomie jak poprzednia, ciekawie przedstawia kulisy życia w haremie, dworskie intrygi, postacie fikcyjne współgrają z tymi historycznymi, szkoda tylko, że chrześcijanie są przedstawieni jako ograniczeni i morderczy ludzie, chociaż z drugiej strony wszystkim Arabom imputuje się cudzołóstwo.

Avatar użytkownika - LadyA
LadyA
Przeczytane:2015-03-04, Ocena: 5, Przeczytałam, 26 książek 2015,
Opowieść rozpoczyna się w 1181 roku w Kairze. Żydowski skryba Ibn Jakub zostaje postawiony przed zadaniem spisania historii życia sułtana Salah ad-Dina (Saladyna). Ibn Jakub przedstawia nie tylko ostatnie lata życia, wielkiego Sułtana, ale również opisuje historie z jego dzieciństwa i lat młodości. Podążamy śladami bohaterów pomiędzy Kairem, Damaszkiem, a Jerozolimą. Żydowski skryba snuje przed nami opowieść o podbojach Sulejmana, ale też o haremowych intrygach i relacjach społecznych tamtego okresu dziejów. Jesteśmy również świadkami jego własnych rozterek i dramatów. Dzięki temu, skryba staje się nam bliski, niczym przyjaciel, powierzający nam swoje największe sekrety. W powieści poznajemy wiele barwnych postaci, zostajemy świadkami rozgrywających się tragedii, rozbuchanych namiętności, zdrady, zazdrości, wybaczenia i prawdziwych przyjaźni. Autor nie obawia się odkrywać przed czytelnikiem największych sekretów, skrywanych za zamkniętymi drzwiami domów tamtego świata. Homoseksualizm, dewiacje seksualne, niepohamowanie w jedzeniu i piciu, ogólne rozpasanie i hulaszczy tryb życia, ubarwiają snute przed czytelnikiem opowieści. Interesujące jest również historyczne tło powieści, które stanowią wyprawy krzyżowe, widziane oczyma muzułmanów. Zaskakiwać może otwartość i religijna tolerancja muzułmanów w tamtych czasach. ,,Wszyscy jesteśmy Ludem Księgi i to miasto należy do każdego, kto w tę Księgę wierzy". Warto sięgnąć po tę powieść, chociażby po to, by poznać fragment wspólnej historii trzech religii, a poza tym, któż nie lubi, barwnych opowieści o świecie i ludziach, który odeszli już dawno temu do przeszłości?
Avatar użytkownika - sw3112
sw3112
Przeczytane:2015-10-08, Ocena: 3, Przeczytałam, 56 książek w 2015,
W cieniu drzewa granatu
Tariq Ali0
Okładka ksiązki -  W cieniu drzewa granatu

Grenada, rok 1499. Jiménez de Cisneros, bezwzględny arcybiskup Toledo i zagorzały orędownik rekonkwisty i inkwizycji, obsesyjnie dąży do całkowitego...

Kobieta z kamienia
Tariq Ali0
Okładka ksiązki - Kobieta z kamienia

Jak każdego lata, kiedy upał w Stambule staje się nie do zniesienia, rodzina Iskendera Paszy, osmańskiego seniora rodu, wyjeżdża do pałacu nad morzem Marmara...