List od nieznajomej

Pełna emocji powieść o rodzinnych tajemnicach, dramatycznych odkryciach i odkupieniu win.

Kiedy znana i ceniona reżyserka filmowa Justine Nolan wraca do rodzinnego domu, z czystej ciekawości otwiera tajemniczą kopertę, znalezioną w korespondencji matki. List zawiera wstrząsające fakty dotyczące jej rodziny, rzucające nowe światło na historię Justine, jej matki oraz uwielbianej babki, Gabriele.

Wspierana przez brata bliźniaka, Richarda, Justine postanawia odkryć prawdę. W tym celu rusza w podróż do Stambułu, ogromnego, gwarnego, zachwycającego miasta na styku dwóch kultur: Zachodu i Orientu. To miasto, skutecznie skrywające mnóstwo własnych sekretów, zaprowadzi Justine do niezwykłego człowieka, który z pewnością wie więcej, niż chce wyjawić.

List od nieznajomej odsłania przed Justine prawdę o jej rodzinie, pozwala uleczyć dawne rany, daje szansę na miłość i nowe życie.

Powieść, od której nie sposób się oderwać. Stuprocentowy bestseler!

Daily Express

Barbara Taylor Bradford to prawdziwa królowa gatunku.

Sunday Times

Niewielu pisarzy potrafi przykuć czytelnika do książki tak jak Barbara Taylor Bradford, mistrzyni w opowiadaniu niezwykłych historii.

Guardian

Barbara Taylor Bradford - znana i ceniona angielska pisarka.  Już jej pierwsza powieść  "Kariera Emmy Heart" stała się wielkim bestsellerem, kolejne powtórzyły ten sukces. Łącznie jej książki sprzedały się w ponad 75 milionach egzemplarzy w 90 krajach i przetłumaczono je na więcej niż 40 języków. Na ich podstawie powstało 10 miniseriali i filmów telewizyjnych. Autorka mieszka w Nowym Yorku z mężem, producentem telewizyjnym Robertem Bradfordem.

Informacje dodatkowe o List od nieznajomej:

Wydawnictwo: Świat Książki
Data wydania: 2014-03-19

Kup książkę List od nieznajomej

List od nieznajomej - opinie o książce

Avatar użytkownika - Poczytajka
Poczytajka
Przeczytane:2014-12-12, Ocena: 5, Przeczytałam,

Książka skusiła mnie swoją pastelową, ciepłą okładką z minaretami w tle i obietnicą odwiedzenia wielokulturowego Stambułu. Było to też moje pierwsze spotkanie z piórem poczytnej angielskiej autorki Barbary Taylor Bradford. „List od nieznajomej” to ciekawa powieść obyczajowa z rodzinnymi tajemnicami i powrotem do przeszłości, do swoich korzeni, które każdy ma prawo poznać.

Justine – trzydziestodwuletnia producentka filmowa wraca do rodzinnego domu Indian Ridge w Connecticut i zastaje na biurku tajemniczy list bez nadawcy zaadresowany do jej matki Deborah. Dziewczyna otwiera korespondencję i niespodziewanie dowiaduje się, że przed dziesięciu laty matka w okrutny sposób okłamała ją i jej brata bliźniaka Richarda informując o wypadku samolotowym, w którym zginęła ich ukochana babcia Gabriele. Okazało się, że Deborah zerwała wszelkie stosunki ze swoją matką i nie pozwoliła jej na utrzymywanie żadnych kontaktów ani z wnukami, ani rodziną.

Dlaczego tak się stało? Co skłoniło Deborah do tak okrutnego kłamstwa?

List napisała Anita Lowe – przyjaciółka Gabriele prosząc Deborah o zaprzestanie konfliktu i kontakt z coraz starszą już niestety matką. Zszokowana i zaskoczona Justine dowiedziała się nagle, że babcia wciąż żyje, choć dobiega już osiemdziesiątki i prawdopodobnie przebywa gdzieś w Stambule. Niestety w liście nie było żadnego adresu, a Justine nie miała ochoty na kontakt z Deborah, która prawdopodobnie i tak nic by jej nie powiedziała. Jedynym  rozwiązaniem był wyjazd do Turcji i odszukanie babci na własną rękę. Uruchomiwszy wszystkie możliwe kontakty dziewczyna udała się w podróż do Stambułu aby odszukać adresatkę listu, a dzięki niej również babcię Gabriele.

Jak przebiegały poszukiwania? Czy trud Justine został nagrodzony? Jakie niespodzianki spotkały ją w Turcji?

Zaintrygowana fabułą powieści uważnie śledziłam poczynania głównej bohaterki. Czekałam na ciekawe opisy miasta, jego różnorodności kulturowej i mieszkających tam ludzi. Muszę przyznać, że spodziewałam się więcej i moja ciekawość nie została w pełni zaspokojona. Urzekły mnie natomiast fragmenty z życia Gabriele spisane w notatniku, z którymi miała okazję zapoznać się Justine. Uważam, że wspomnienia z młodości starszej pani z niemiecką arystokracją w tle, pochodzące przede wszystkim z okresu II wojny światowej należą do najlepszych części tej powieści i w dużym stopniu podnoszą jej ocenę. Styl Barbary Taylor Bradford nie do końca przypadł mi do gustu. Mam tu na myśli szczególnie dialogi, w których autorka stosuje wiele powtórzeń na potwierdzenie pewnych faktów. Na skutek tego często odnosiłam wrażenie, że przecież o tym już czytałam. Jak dla mnie jest to zabieg zbędny, momentami mocno przesadzony.

Ciekawa historia w klimacie wielokulturowego miasta nad Bosforem, zagadki i tajemnice rodzinne, zabawa w detektywa, różne zbiegi okoliczności, a przede wszystkim niesamowite wspomnienia, od których trudno się oderwać – tego  wszystkiego będziecie mogli zakosztować w lekturze „Listu od nieznajomej”. Sięgnijcie po tę powieść – myślę, że warto, a ocenicie sami.

Avatar użytkownika - joakrz1983
joakrz1983
Przeczytane:2015-06-30, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 książki - 2015,
Moja pierwsza książka tej autorki, przyznam szczerze że jestem mile zaskoczona. Fajna książka, fajnie napisana, dość szybko i fajnie się czytało. "List od nieznajomej" to ciekawa powieść obyczajowa z rodzinnymi tajemnicami i powrotem do przeszłości, do swoich korzeni, które każdy ma prawo poznać. Bohaterką książki jest znana i ceniona reżyserka filmowa Justine Nolan. Chociaż szczerze muszę przyznać, iż nie tylko ona. Tajemnica, która jest motywem przewodnim książki, dotyczy bowiem całej jej rodziny. Pewnego piątkowego popołudnia, Justine wraca na weekend do wspaniałej, rodzinnej posiadłości, w której od momentu śmierci ojca mieszka tylko ona i jej brat bliźniak. Przeglądając pocztę, natrafia na tajemniczy list adresowany do jej matki ze stemplem pocztowym aż z dalekiego Stambułu. Ponieważ matka Justine przebywa w Chinach, a kontakt z nią z różnych względów jest utrudniony, młoda kobieta decyduje się na otwarcie listu. Po przeczytaniu jego treści jest w szoku. Okazało się, iż list napisała przyjaciółka ich babki, która prosi adresatkę, żeby wybaczyła starszej kobiecie i odwiedziła ją. Może nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego, gdyby nie fakt, iż od ponad 10 lat Justine i jej brat są przekonani, iż babka...nie żyje. Z listu nieznajomej wynika zupełnie coś innego. A to oznacza, że matka od ponad 10 lat konsekwentnie ich okłamuje. Co takiego zaszło między tymi dwiema kobietami, że jedna z nich zdobyła się na "uśmiercenie" własnej matki, na całkowite odcięcie od niej siebie i rodziny? Tego nie zdradzę, zachęcam za to do sięgnięcia po książkę. Czyta się ją w tempie błyskawicznym, ot lektura na jeden wieczór. Dzieje się tak za sprawą wciągającej, ciekawej intrygi, która mimo, może lekko sztampowego opisu jest w wielu miejscach zaskakująca. Poza tym sama autorka ma wyjątkowy dar przyciągania czytelnika treścią książek i sposobem pisania. Nic dziwnego, że jej powieści od lat cieszą się ogromnym powodzeniem.
Cavendon Hall
Barbara Taylor Bradford0
Okładka ksiązki - Cavendon Hall

Dwie rodziny: losy arystokratycznych Inghamów i służących im od pokoleń Swannów są ściśle ze sobą splecione. Jedna rezydencja: imponujący Cavendon Hall...

Być najlepszą
Barbara Taylor Bradford0
Okładka ksiązki - Być najlepszą

Trzecia część sagi rodziny Harte (po Karierze Emmy Harte i Spadkobiercach Emmy Harte). Paula ONeill, spadkobierczyni rodowej fortuny prowadzi luksusowy...