Listy na wyczerpanym papierze

II wydanie książki wzbogacone o tekst Pani Magdy Umer w postaci Post scriptum.

Książka zawiera niepublikowaną wcześniej korespondencję Agnieszki Osieckiej i Jeremiego Przybory z lat 1964-1966.

Wewnątrz oprócz listów także pocztówki oraz fenomenalne zdjęcia.

Dwoje poetów. On - dystyngowany starszy pan, arcymistrz słowa, liryczny humorysta. Ona - piękna, młoda i trochę szalona. Jeremi Przybora i Agnieszka Osiecka. Rządzą wyobraźnią milionów wrażliwców. Ich piosenki zna cała Polska. Ale nikt nie zna dziejów ich wzajemnego uczucia, romansu przez lata ukrywanego, burzliwego, dramatycznego i wzruszającego jak ich wiersze. Ta książka - miłosne listy Jeremiego i Agnieszki - zdejmuje zasłonę z tego uczucia i ukazuje całe jego piękno.

Książka zaczyna się od wstępu Pani Magdy Umer a kończy się tekstami piosenek, które powstały w wyniku uczuć dwojga artystów. Do książki dołączona jest płyta z audiobookiem czytanym przez Magdę Umer i Piotra Machalicę..

Informacje dodatkowe o Listy na wyczerpanym papierze:

Wydawnictwo: Agora
Data wydania: 2017-01-02
Kategoria: Biografie, wspomnienia, listy

Kup książkę Listy na wyczerpanym papierze

Listy na wyczerpanym papierze - opinie o książce

Cudowna, fantastyczna i niezapomniana książka. Największe wrażenie zrobiły na mnie listy Jeremiego. Tyle lat marzyłam, żeby ktoś do mnie pisał w taki sposób... Wrażliwy, niepoprawny romantyk wychodzi niemalże z każdego zdania, z każdego kolejnego listu.
Intymny świat dwojga ludzi, których twórczość jest dla mnie ważna: teksty Jeremiego Przybory po prostu kocham - za humor, za przepiękny język, jakim są pisane. Piosenki Agnieszki Osieckiej lubię, ale wolę jej felietony. I tych dwoje ludzi, w tak świetny sposób posługujący się słowem, pisało do siebie listy miłosne. Pełne wyznań, tęsknoty, oczekiwań, ale też pretensji, żalu, w końcu listy na rozstanie. Historia miłości zaklęta w papier. Od zachwytu Jeremiego Agnieszką, przez bycie razem, rozstania, bo Agnieszka w podróżach, aż po koniec uczucia. Po rozliczenia dotyczące kapelusza, kiedy ona jeszcze do niego pisze dużo, on odpowiada już lakonicznie. Na wiele tekstów ich piosenek można spojrzeć po lekturze listów inaczej.
Avatar użytkownika - elizak
elizak
Przeczytane:2013-09-16,
Listy pisane z miłości Ona - utalentowana, 28-letnia autorka piosenek, poetka, dziennikarka, autorka spektakli teatralnych. On - 49-letni współtwórca "Kabaretu Starszych Panów", poeta, scenarzysta. Gdy los splata ich drogi, on ma żonę, ona zaś adoratorów. Mimo dwudziestoletniej różnicy wieku, te dwie nieprzeciętne osobowości przyciągają się i zakochują bez pamięci. Jeśli nie mogą się spotkać, to piszą do siebie. Piszą, i to jak! Mowa o Agnieszce Osieckiej i Jeremim Przyborze. Ich burzliwy romans trwał kilka lat i niestety był powodem cierpienia dla jego rodziny. Szczęśliwie był też inspiracją dla ich twórczości. Dla siebie i o sobie napisali wówczas wiele piosenek, między innymi "Na całych jeziorach - ty". Książka jest pięknie wydana. Listy wiernie przepisane. Zachowano przekreślone i podkreślone zdania, a także interpunkcję i skróty. Aby lepiej nakreślić tło historii, dodano zapiski z kalendarzyka Agnieszki. Całość dopełniają archiwalne zdjęcia bohaterów, jak również skany oryginalnych rysunków, listów, pocztówek i telegramów, które do siebie wysyłali.

Tyle ich dzieliło. A jednak połączyło ich uczucie. Ich związek trwał krótko, ale był intensywny, pełen czułości i tęsknoty. Oboje byli wybitnymi ludźmi. Pięnie operowali słowem, czego wyrazem są nie tylko przytoczon fragmenty ich korespondencji, ale też ich twórczość. Polecam ten zbiór nie tylko osobom, które są znawcami, wielbicielami pani Agniedszki i pana Jeremiego.

Avatar użytkownika - Vilsa
Vilsa
Przeczytane:2018-01-22, Ocena: 5, Przeczytałam,

Właśnie skończyłam tę niesamowitą lekturę i aż nie wiem co napisać... Bardzo się wzruszyłam, czułam, że obcuję z czymś niecodziennie pięknym, ale i smutnym. Całe uczucie, jakie ukryło się w tych listach, było mocno niestabilne, było nieuchwytne i ulotne. Kiedy czytamy korespondencję tych dwojga, mamy wrażenie, że już mały drobiazg jest w stanie wszystko zburzyć.
Serce mi się krajało, kiedy w kolejnych listach Agnieszka co chwilę odraczała spotkania z Jeremim. Nie wyobrażam sobie, jak ciężko było połączyć razem dwie tak barwne osobowości.
Zaczęło się delikatnie, rozczulająco (choćby przy każdej wzmiance o uszach), ale później było mi coraz smutniej... I czuję, że jakiś kawałek mnie został nieodwołanie w tej książce na zawsze.

Avatar użytkownika - LifeOnMars

Przeczytane:2019-02-18, Ocena: 4, Przeczytałem,
Piosenki prawie wszystkie
Jeremi Przybora0
Okładka ksiązki - Piosenki prawie wszystkie

To zbiór prawie wszystkich wierszy Jeremiego Przybory. Teksty znane i pamiętane z kolejnych wieczorów Kabaretu Starszych Panów, teksty z kolejnych Divertiment...

Dzieła (niemal) wszystkie. Tom 2
Jeremi Przybora0
Okładka ksiązki - Dzieła (niemal) wszystkie. Tom 2

W kawiarence „Sułtan” czy Ballada z trupem? Nie jesteśmy zmuszeni wybierać, obie piosenki znalazły się w jednym tomie. Oprócz tego cały cykl...