Ludzie czy Bogowie

Krystyna Bochenek i Dariusz Kortko w rozmowie z 27 najlepszymi specjalistami w dziedzinie medycyny i cenionymi badaczami.

"Przez kilka lat rozmawialiśmy z lekarzami, bo nie mogliśmy się pogodzić z oskarżeniami, że są zadufani, przemęczeni, w ciągłej pogoni za pieniądzem. Niemoralni, stracili empatię. Urynkowieni, zatopieni w procedurach, kontraktach, punkty za leczenie przeliczają na kasę. Że się wzbogacili, co widać - zbudowali domy, jeżdżą lepszymi samochodami, wakacje spędzają w ciepłych krajach. Pacjent to klient. Pytaliśmy: wszyscy, większość czy nieliczni? Kto to jest wielki lekarz? Na jaką nagrodę mogą liczyć i jak się mierzą z porażkami? Skąd czerpią wzory, kto jest dla nich mistrzem? Nagradzali naszą ciekawość. Opowiadali o najbardziej intymnych sprawach, często były to wyznania bardzo poruszające. Chętnie mówili o sensie cierpienia, choroby i o śmierci, z którą tak często mieli do czynienia. Szczeklik, Trojanowski, Religa, Kozuschek, Gibiński, Rudowski i inni. Niektórzy już nie żyją, a zapisy rozmów z nimi są jak testamenty wielkich lekarzy."

Dariusz Kortko

„Ludzie czy bogowie” to książka potrzebna nowym pokoleniom lekarzy. I pacjentom, którzy powinni wierzyć, że są naprawdę w dobrych rękach.

Krystyna Bochenek i Dariusz Kortko przeprowadzili rozmowy m.in. z: dr Tomaszem Dangelem (anestezjologiem), prof. Kornelem Gibińskim (internistą i gastroenterologiem), prof. Jerzym Hołowieckim (hematologiem), prof. Franciszekiem Kokotem (nefrologiem, endokrynologiem), prof. Janem Nielubowiczem (chirurgiem), prof. Zbigniewem Religą (kardiochirurgiem), prof. Witold Rudowskim (chirurgiem), prof. Henrykiem Skarżyńskim (otolaryngologiem), prof. Cezarym Szczylikem (onkologiem), prof. Michałem Tenderą (kardiologiem).

Informacje dodatkowe o Ludzie czy Bogowie:

Kup książkę Ludzie czy Bogowie

Ludzie czy Bogowie - opinie o książce

Avatar użytkownika -

Przeczytane:2015-03-21, 52 książki w 2015 roku, Mam,
"Ludzie czy bogowie" to drugie wydanie książki, która poprzednio nosiła tytuł "Dobry zawód". W jej kontynuacji nie brała już udziału pani Krystyna Bochenek, gdyż zginęła ona w 2010 roku w katastrofie smoleńskiej. Dariusz Kortko dokończył ich wspólne dzieło. Dlaczego sięgnęłam po tę książkę? Chyba z rozpędu po filmie "Bogowie" i po ciekawej wcześniejszej pozycji Wydawnictwa Agora "Religa. Biografia najsłynniejszego polskiego kardiochirurga". Temat ciekawy, bliski każdemu, bo przecież z lekarzami mamy do czynienia może nie na co dzień (choć niektórzy mają), ale niestety ciągle za często. Moje doświadczenia nie są wielkie (bardzo się z tego cieszę), ale niestety nie są również tak dobre, jakbym chciała. Czy to znaczy, że nie ma w Polsce dobrych lekarzy? Książka ta jest zbiorem rozmów z wybitnymi polskimi lekarzami różnych specjalizacji. Pokazuje nam postęp medycyny na przestrzeni wielu lat, bo wielu z tych wybitnych lekarzy zaczynało swe praktyki w czasie drugiej wojny światowej. Niestety części z nich już nie ma wśród nas, a szkoda, bo to byli lekarze z powołania, a nie od zarabiania pieniędzy. Dlaczego tak piszę? Bo to, co się dziś wyprawia w służbie zdrowia, woła o pomstę do nieba. Nie wiem, czy to jest wina systemu, rządu, ale jedno jest pewne. Nie każdy został lekarzem po to, by ratować życie ludzkie, by służyć ludziom. A jeśli nie po to, to, co skłania większość młodych ludzi do pójścia na studia medyczne? Pieniądze? Proszę mi wybaczyć ten ostry zarzut, ale chyba część tylko o tym myśli. Bo jak inaczej tłumaczyć strajk lekarzy, odejście od łóżka chorego, nie przyjęcie go, nie zbadanie, tylko dlatego, że rząd nie dał podwyżki? Podczas czytania kolejnych wywiadów dowiadujemy się o leczeniu chorych na przełomie wielu lat. Poznamy prawdę o zarobkach, łapówkach, czy może raczej formie podziękowania, zrozumiemy wiele rzeczy, o których zwykły człowiek nie ma podejścia. Dowiemy się, ile poświęcenia kosztuje ich ten trudny zawód, jak czasem cierpią na tym ich rodziny. Co czują, gdy pacjent umiera "na ich rękach" a za drzwiami czeka rodzina, którą trzeba poinformować? Mówią o bólu, umieraniu, klauzuli sumienia. Te rozmowy pozwoliły mi zrozumieć wiele rzeczy, uświęciły mnie w przekonaniu, że są jeszcze na świecie lekarze, którzy nie odmówią mi kiedyś pomocy. To oczywiście zmieniło mój obraz postrzegania zawodu lekarza, ale tylko do następnego doniesienia w mediach o kolejnym proteście lekarzy, o domaganiu się podwyżki płacy. O przewożeniu ciężko chorych ludzi z jednego szpitala do drugiego, bo w tym pierwszym lekarze odchodzą, gdyż za mało zarabiają. Ja to wszystko rozumiem, ale to zachowanie zupełnie nie pasuje mi do tych prawie idealnych lekarzy, z którymi rozmawiali autorzy książki. I tak sobie myślę, że gdy znów usłyszę o kolejnym buncie w służbie zdrowia, lub nie daj Boże sama doświadczę ich niekompetencji, sięgnę po książkę i pomyślę, że jeszcze jest nadzieja...