Mądrość psychopatów

Psychopata. Słowo to kojarzy nam się natychmiast z mordercami, gwałcicielami, zamachowcami-samobójcami i gangsterami. Ale inaczej niż w filmach, prawdziwi psychopaci nie zawsze uciekają się do przemocy i nie zawsze popełniają przestępstwa. Wręcz przeciwnie. Mają wiele zalet.

W swojej przełomowej wyprawie w świat psychopatów ceniony angielski psycholog Kevin Dutton ujawnia, że istnieje coś takiego jak ,,skala szaleństwa", na której każdy z nas ma swoje miejsce. Wykorzystując najnowsze osiągnięcia w dziedzinie obrazowania mózgu i neurobiologii, wykazuje, że jedynie cienka linia oddziela zdolnego chirurga od seryjnego mordercy. A swoje spektrum psychopatii ilustruje niezwykle przekonującymi i zaskakującymi badaniami.

Dutton dekonstruuje źle pojmowany termin ,,psychopata" za pomocą śmiałych artykułów i oryginalnych badań naukowych. Rozmawia z psychopatami zamkniętymi w pilnie strzeżonym szpitalu Broadmore, poddaje się eksperymentowi, który czyni z niego psychopatę, odwiedza mnichów buddyjskich, by śledzić ruch ich gałek ocznych i mikroekspresje, i udowadnia, że dzisiejszy bandzior czający się na źle oświetlonym parkingu jutro może się stać bohaterskim żołnierzem Sił Specjalnych.

Wysuwa również kontrowersyjną tezę, że nasze społeczeństwo staje się coraz bardziej psychopatyczne. Psychopaci są nieustraszeni, pewni siebie, charyzmatyczni, bezwzględni i skupieni na celu - a jest to zestaw cech niezbędnych, by odnieść sukces w dwudziestym pierwszym wieku.

Książka Duttona to prowokacyjna i zaskakująca podróż w głąb szaleństwa. Z pewnością wywoła w nadchodzących latach wiele dyskusji.

Informacje dodatkowe o Mądrość psychopatów:

Wydawnictwo: Muza
Data wydania: 2014-09-17
Kategoria: Psychologia

Kup książkę Mądrość psychopatów

Mądrość psychopatów - opinie o książce

Avatar użytkownika - Mamalea
Mamalea
Przeczytane:2016-10-07, Ocena: 4, Przeczytałam, 26 książek 2016,
Pozycja dobra jako uzupełnienie wiedzy o psychopatii, na pewno nie polecam "na początek". Zawarte tu informacje nie zrewolucjonizowały tworzonego dotychczas obrazu psychopaty, ale, biorąc pod uwagę, że jest to jedno z nowszych opracowań tematu, znajdziemy tu opisy bardzo ciekawych eksperymentów (jak np. dotyczący neuronów lustrzanych) wyjaśniających niektóre specyficzne zachowania i zadziwiające umiejętności tego typu ludzi. Autor podchodzi dość niekonwencjonalnie do zagadnienia, bowiem analizuje nie tylko klinicznych psychopatów, ale też "normalnych" ludzi, których zdecydowanie nie powinno się nazywać psychopatami, gdyż wykazują obecność jedynie niektórych cech psychopatycznych albo ich nasilenie jest "optymalne", a nie "maksymalne". Dlatego tytuł jest trochę mylący, a wnioski czasem bardziej sensacyjne niż rzetelne. Ale ogólnie polecam.
Avatar użytkownika - akarasek
akarasek
Przeczytane:2015-09-17, Ocena: 6, Przeczytałam, Mam,
Jest w trakcie czytania, ale już teraz z czystym sumieniem mogę bardzo polecić wszystkim zainteresowanym psychologią i psychopatami :)
Avatar użytkownika - Twiggy
Twiggy
Przeczytane:2015-10-30, Ocena: 5, Przeczytałam, 26 książek 2015,
Chociaż siedzę w tym temacie już ładnych parę lat, a w psychologii jeszcze dłużej, książka ani trochę mnie nie nudziła. Napisana bardzo przystępnym językiem, takim 'dla każdego'. Szczerze polecam, książka może nie jest dziełem naukowym, ale za to dostarcza świetnej rozrywki :)
Avatar użytkownika - closterkellerka
closterkellerka
Przeczytane:2018-05-03, Ocena: 4, Przeczytałam, 26 książek 2018,

Po tę pozycję sięgnęłam z polecenia w ramach "uzupełnienia" wiedzy o psychopatii. Czytając jej recenzje na tym portalu, zgodzę się w pełni z kimś,kto stwierdził, że nie jest to pozycja na sampoczątek,będzie natomiast urozmaiceniem dla kogoś"siedzącego" w tematyce psychiatrii i psychologii. Do mojego życia wniosła niewiele, chociaż wiedza w niej zawarta może dać do myślenia nawet komuś, kto jest z tematem zaznajomiony. Pomimo iż nie jest ona pozycją górnolotną, to warto po nią sięgnąć choćby z czystej ciekawości i sprawdzenia, co na ten temat mówią przeprowadzone eksperymenty oraz jakie są nasze reakcje, podczas proponowanych eksperymentów myślowych.

To książka o mnie, niestety. Choć biorąc ją do ręki, sądziłem, że opowiada o jakichś konkretnych psychopatach, nie wiem np. o Ryszardzie Kaczynskim, to trochę się zawiodłem. Autor ma zdecydowanie na myśli psychopatów, którzy żyją obok nas, jako nasi szefowie, politycy (fuj!) czy przywódcy religijni. Ksiązka w zasadzie ciekawa, ale zdecydowanie w niej za dużo powtórzeń, co trochę denerwuje, gdyż czasem czułem się jak idiota, który nie zapamiętał tego, co wcześnie...

Avatar użytkownika - Justyna641
Justyna641
Przeczytane:2019-12-15, Ocena: 3, Przeczytałam, 52 książki 2019,
Avatar użytkownika - marysilver
marysilver
Przeczytane:2018-11-28, Ocena: 4, Przeczytałam, Przeczytam 52 książki w 2018 r.,
Avatar użytkownika - rabiosa7
rabiosa7
Przeczytane:2018-11-16, Ocena: 4, Przeczytałam, Mam,
Odkryj w sobie psychopatę i osiągnij sukces
Kevin Dutton0
Okładka ksiązki - Odkryj w sobie psychopatę i osiągnij sukces

Jak w najlepszy sposób wykorzystać naszego psychopatę wewnętrznego, by odnosić sukcesy i wycisnąć z życia jak najwięcej? Dobry psychopata - kto...

Myślenie czarno-białe
Kevin Dutton0
Okładka ksiązki - Myślenie czarno-białe

Nowa książka autora bestselleru Mądrość psychopatów Binarny mózg jako balast w skomplikowanym świecie Porządkowanie i kategoryzowanie jest...