MI6. Tajny wywiad Jej Królewskiej Mości

Od Berlina po Kongo, od Moskwy po uliczki Londynu, przedstawiono historie agentów brytyjskiego wywiadu na liniach frontu, gdzie prawda bywa bardziej niezwykła niż fikcja.

MI6 powstało ponad sto lat temu i do dziś owiane jest tajemnicą . Nasze wyobrażenie tego, co to znaczy być szpiegiem, zostało w dużej mierze określone przez fikcyjne światy autorstwa Iana Fleminga i Johna le Carré. Gordon Corera zapewnia jedyny w swoim rodzaju bezprecedensowy wgląd w tajny świat i pokazuje, jak naprawdę wygląda rzeczywistość.

Opowiada historię tajnych służb i ich przemiany, od końca II wojny światowej, koncentrując się na ludziach i ich relacjach. Ilustruje niebezpieczeństwo, dramat, intrygi moralne i niejasności, które są podstawą pracy brytyjskiego wywiadu.

Od początków zimnej wojny aż do dnia dzisiejszego MI6 uległo dramatycznej transformacji z amatorskiej organizacji w nowoczesną, lecz niemniej kontrowersją agencję. Gordon Corera ujawnia triumfy i porażki, które stały się udziałem MI6.

Wielkie dramaty zimnej wojny, upadek muru berlińskiego, kryzys kubański, ataki 11 września 2001 r. i wojny w Iraku są tłem dla kolejnych działań szpiegów, których historie stanowią centralny element narracji.

Niektórzy bohaterowie książki pomogli ukształtować bieg tych wydarzeń. Corera opiera się na raportach z pierwszej ręki tych, którzy szpiegowali, kłamali, a w niektórych przypadkach niemal zginęli w służbie państwa.

Gordon Corera, autor tej opowieści, dziennikarz BBC, jest autorem książek i audycji radiowych poświęconych tajnym służbom i operacjom wywiadowczym. Książka o MI6 opiera się na setkach dokumentów i rozmów ze świadkami zdarzeń, które opisuje.

Informacje dodatkowe o MI6. Tajny wywiad Jej Królewskiej Mości:

Wydawnictwo: Agora