Między Berlinem a Pekinem

Czy Rosja ulegnie rozpadowi? Czy może raczej zaatakuje Zachód? Czego obawiają się Skandynawowie? Dlaczego analizy polityki zagranicznej najlepiej robić za publiczne pieniądze? Czemu Niemcy chcą, żeby wszyscy byli do nich podobni? Czy islam ma w sobie pierwiastek agresji? Dlaczego premier Erdogan bez problemu trzyma Turcję w garści? Co śpiewają Ukraińcy w ogródku piwnym? Czy na ulicach w Dagestanie jest bezpiecznie?

„Między Berlinem a Pekinem” przyniesie odpowiedź na te i wiele innych pytań. Rozmowy Łukasza Warzechy z ekspertami Ośrodka Studiów Wschodnich im. Marka Karpia – prestiżowego think-tanku o 25-letniej tradycji – zaciekawią i laika, i specjalistę w dziedzinie stosunków międzynarodowych. Są też swoistym kompendium wiedzy o obszarach leżących w kręgu zainteresowania OSW, a przedstawiona w nich strategiczna perspektywa sprawi, że nie stracą na aktualności.

Takiej książki na polskim rynku jeszcze nie było. Pozycja obowiązkowa dla wszystkich zainteresowanych bliższym i dalszym sąsiedztwem Polski – szczególnie w czasach, gdy świat jest coraz mniej uporządkowany.

Informacje dodatkowe o Między Berlinem a Pekinem:

Między Berlinem a Pekinem - opinie o książce

Avatar użytkownika - dobrerecenzjepl
dobrerecenzjepl
Przeczytane:2016-05-06, Ocena: 6, Przeczytałem,
Ośrodek Studiów Wschodnich im. Marka Karpia, to instytucja państwowa zajmująca się monitorowaniem oraz analizą sytuacji politycznej, gospodarczej i społecznej w państwach Europy Środkowej, Północnej i Wschodniej, na Bałkanach oraz na Kaukazie, w Turcji i Azji. OSW finansowane jest z budżetu państwa, a zwierzchnikiem szefa OSW jest premier. Autor książki prowadzi rozmowy z ekspertami na temat spraw międzynarodowych. Najwięcej jednak miejsca poświęca największemu i zapewne najbardziej kłopotliwemu sąsiadowi – Rosji. Wiele miejsca także autor poświęca Ukrainie – państwu, którego los jest zawieszony między Wschodem a Zachodem i ściśle powiązany z Polską. Znajdują się również rozmowy o Niemczech i o Turcji. Oto kilka przykładów: Rosja przoduje pod względem wyroków skazujących, nie ma tam wyroków uniewinniających, ponadto rosyjski prokurator za niedoprowadzenie do skazania dostaje naganę. W Rosji nie protestują ludzie ci, którym się źle dzieje, bo są bardzo uzależnieni od państwa poprzez zasiłki, zapomogi i pomoc socjalną. Autor pyta eksperta do jakiej gry można by porównać dzisiejszą rozgrywkę Rosji z Zachodem? Czy Rosja ulegnie rozpadowi? Czy dojdzie do realizacji Nord Streamu II i jakie będą skutki? W książce jest również mowa o Islamie – czy ma w sobie zalążek agresji? Oraz czy nie ma mowy o prawie szariatu w Turcji? Jak Niemcy chcieliby być widziani i czy rozumieją zarzuty, że próbują usprawiedliwiać swoją winę, lub czy mają świadomość, że zaczęli II wojnę światową wspólnie z Rosjanami? Czytelniku! Biorąc tę książkę, możesz być pewien, że te rozmowy nie są przeznaczone tylko dla ekspertów. Każdy kto po amatorsku interesuje się polityką, znajdzie coś dla siebie, a pytania autora i odpowiedzi ekspertów są przedstawione językiem zrozumiałym dla każdego. Książka wydana w miękkiej oprawie, i choć zawiera ponad 400 stron, wcale się tego nie czuje, bowiem fakty zawarte w niej są mocno wciągające. Autor zadaje pytania 14 fachowcom, na tematy międzynarodowe i mam nadzieję, że drogi czytelniku, będziesz traktować tę książkę jako dużą dawkę wiedzy i zarazem uznasz ją za wciągającą lekturę – bo ja właśnie tę książkę tak traktuję. Moja ocena: 10/10 Polecamy, zespół dobrerecenzje.pl
Strefa zdekomunizowana - Wywiad rzeka z Radosławem Sikorskim
Łukasz Warzecha0
Okładka ksiązki - Strefa zdekomunizowana - Wywiad rzeka z Radosławem Sikorskim

"Strefa zdekomunizowana - Wywiad rzeka z Radosławem Sikorskim" pokazuje pasjonującą drogę życiową Radka Sikorskiego. W nie ocenzurowanej rozmowie...